Одгледување на печурки (буковка, шиитаке и др.)

Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
пробата е неколку вреќи, па ќе немаш(или имаш) доволно за јадење, а бараш откуп. Пишувано е на таа тема некоја страница поназад.
 
Член од
6 септември 2009
Мислења
65
Поени од реакции
2
Има ли некој телефон или адреса на некоја фирма што произведува компост за буковка од Скопје?
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.956
Поени од реакции
35.494
На мене ме интересира дали вие што одгледувате печурки за продажба , значи на големо , имате регистрирано фирма?

И на пример од почетокот на садењето , колку време е потребно за берба , и дали после бербата има уште спремање за финален производ , до продажба?

Колкави би биле почетните влогови за проба , на пример за производство на барем 5-6 килограми? Чисто да видам дали ќе ме биде. :)

Дали како простор е дозволено на пример на тераса или соба во куќата?

Почетник сум јас , но сакам да пробам прво колку за проба , немам ни основни познавања но планирам деновиве да седнам да ја исчитам цела литература колку за претстава да имам.

И уште нешто , ова ми е најважно , дали е можно да дојде до некоја ситуација да се токсични? Од ова ми е највеќе страв во оваа работа , зошто сум читал многу ситуации за отровни печурки.
 
Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
На мене ме интересира дали вие што одгледувате печурки за продажба , значи на големо , имате регистрирано фирма?

И на пример од почетокот на садењето , колку време е потребно за берба , и дали после бербата има уште спремање за финален производ , до продажба?

Колкави би биле почетните влогови за проба , на пример за производство на барем 5-6 килограми? Чисто да видам дали ќе ме биде. :)

Дали како простор е дозволено на пример на тераса или соба во куќата?

Почетник сум јас , но сакам да пробам прво колку за проба , немам ни основни познавања но планирам деновиве да седнам да ја исчитам цела литература колку за претстава да имам.

И уште нешто , ова ми е најважно , дали е можно да дојде до некоја ситуација да се токсични? Од ова ми е највеќе страв во оваа работа , зошто сум читал многу ситуации за отровни печурки.

ТРЕБА ДА РАЗГРАНИЧЕШ ПРОИЗВЕДЕНИ ПЕЧУРКИ ЗА ЈАДЕЊЕ И БЕРЕНИ ПЕЧУРКИ ВО ПРИРОДАТА.КОЈ глуп ке произведе отровни печурки?Мош кога земаш тегла печурки од продавница или уште поглупо кога одеш во пицерија ГИ ПРАШУВАШ ЗА СТЕПЕНОТ НА ОТРОВНОСТА НА користените печурки?!
за одгледувањето е пренапишано, разбуричкај претходните страници.
Единствено да знаеш дека се работи во затворен простор каде треба да има осветлување(за буковката и шиитакето), промени на воздухот(ај најнародно промаја), да ги прскаш појавените печурки со вода.Ова за хоби. За профи....

За околу количината 5-6кила мислиш на век, година, месец, недела....
Оти луѓето поставуваат прашања на кои веќе е пишувано?
--- надополнето: 12 мај 2013 во 00:40 ---
Има ли некој телефон или адреса на некоја фирма што произведува компост за буковка од Скопје?
Нема во СКопје. Додуша има две(кои јас сум асистирал како да работат) ама не прават за надворешни лица.
А ке има ако државата си го смени името во како ке речат циганите од југот со додавка СК па така каде и да е човек ке е во Скопјеееее.
Можеш да си купиш од веќе посочените компостари во Струмица, Ресен и мисланм од септември од третата компостара во Ск.Визбегово. А шо ако си на Новоселски пат?Пак нема да ја биде.;) Сакав да кажам мора ли па се у Ск да има? Не е Мк Русија....
 
Член од
6 септември 2009
Мислења
65
Поени од реакции
2
Нема во СКопје. Додуша има две(кои јас сум асистирал како да работат) ама не прават за надворешни лица.
А ке има ако државата си го смени името во како ке речат циганите од југот со додавка СК па така каде и да е човек ке е во Скопјеееее.
Можеш да си купиш од веќе посочените компостари во Струмица, Ресен и мисланм од септември од третата компостара во Ск.Визбегово. А шо ако си на Новоселски пат?Пак нема да ја биде.;) Сакав да кажам мора ли па се у Ск да има? Не е Мк Русија....
Не ми е за тоа што има во другите градови ... дај боже да има него ја сум од ск и затоа барам од тука ... кој ке бара тамче за превоз + пари за тоа ... иначе за тие 2 компостари што ги кажуваш во ск имаш ли број ако може да оставиш или локација каде се наогаат ?

Благодарам.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Зошто сами не си направите компост барем сега е лесно кога има интернет.
 
Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
Еј Бојане, нешто си прочитал и си сватил (мада не признаваш) дека не може да ти е се пред нос. А Што ти е тешко да прочиташ нешто докрај но пак прашуваш? Oчигледно треба да напишам една иста работа по двапати за да се свати. Компостарите во Ск работат само за себе(барем оваа сезона) а здравје за од октомври!!!
А и Kostur123 ти даде убава идеја, направи си сам па ќев го пробаш целиот процес како иде. Ти треба да зи земес само семе(мицелиум), празни вреки 10-12, слама некои 5 бали.
(ак и ова не го прочиташ и пак прашаш исто за кое е веќе напишано, не се секирај стојам на готовс и одма copy paste и ќе ти го препратам пак. Сигурно од втор пат ќе "запали". ;)Поздрав

Костур 123:
тоа на интернет е само за хоби и аматерско. За профи....
 
Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
Следува периодот ( од 15јуни до 1 август) кога цената на мицелиумот е намалена.
 
Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
компостарата во СКопје-Лисиче ке почне со правење компост за буковка бројот е:
078 282 020 Жаре
--- надополнето: 6 јули 2013 во 13:05 ---
Кире 078 409 090
 
Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
Завршен е периодот на рекламни цени. Продолжува само со различни цени зависно количината на порачан мицелиум
 
Член од
25 март 2012
Мислења
508
Поени од реакции
130
Vane:
Po site procitani strani,nekoi(a bogami poveketo) raboti mi se nejasni..jas sum zainteresiran za proizvodstvo,na nekoja sredna kolicina kako pocetnik vo ova dejnost.rabotata mi izgleda primamliva,sega,kolku e potrebno kes,za da se zapocne?!za plasman toa mozam sam nekako.kakov prostor e najpogoden?ti kako upaten i strucno lice kako mozes da pomognes i dali bi dal podetalni informaci za odredena nadoknada?!(mesto,rafti,svetlo,sorta,drugi potrebni sostojki,pobaruvacka,cena,i se drugo povrzano so proizvodstvo)isto planiram da ostavam 'nadlezen' koj bi se razbral vo 'procesot' zaradi mojata nestrucnost i neznaenje..inaku od SK sum,moze i po PP

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 4 Beta
 
Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
Зa Memo: javi se ke objasnam kolku e mozno od ednas.

зa Drakce 99: што мислеше под тоа ПОВЕЌЕ ЗА БУКОВКА?
--- надополнето: 13 август 2013 во 22:52 ---
дополнение: за некој кој сака ептем да научи за одгледување на буковката нека си се снабди со литература. Имам и јас, 10еур.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom