Одгледување на Пауловнија дрво во Македонија

Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Не ми кради од идеите :D
Менаџерката на Тоше што му беше нели Љиљана П... сега се бави со лаванда на 30 хектари! http://balkans.aljazeera.net/vijesti/uzgoj-lavande-i-u-srbiji
а таа знае каде има пари! ;) ...
Јас и натаму мислам дека немаме клима за оваа култура. Медитеранот - да, ние не, или можеби само крајниот југ (Струмица Гевгелија)... сепак не е тоа автохтоно растение на ова поднебје, како што не е актинидијата, папајата, лимoнот.... а сепак некои се обидуваат.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Ветер и магла од секогаш се продвале на балканов, ама и факт е дека секогаш имало и будали купци за ветар и магла.
Така да додека има овци ќе има и волна.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Менаџерката на Тоше што му беше нели Љиљана П... сега се бави со лаванда на 30 хектари! http://balkans.aljazeera.net/vijesti/uzgoj-lavande-i-u-srbiji
а таа знае каде има пари! ;) ...
Јас и натаму мислам дека немаме клима за оваа култура. Медитеранот - да, ние не, или можеби само крајниот југ (Струмица Гевгелија)... сепак не е тоа автохтоно растение на ова поднебје, како што не е актинидијата, папајата, лимoнот.... а сепак некои се обидуваат.
.....можеби е некоја гмо лаванда со гени на пингвини и ирваси???;)
 
Член од
12 март 2010
Мислења
210
Поени од реакции
72
Informacija kade moze da se kupat sadnici.Barem da probame so mala kolicina da vidime dali e vistina ova sto go kazuvaat za brzo rastenje.
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
Znae li nekoj kolku se davackite po metar kuben koga se secat drva?
Slusnav samo ama nemozev da najdam dobra informacija oficijalna deka pri secenje na drvo (svoe) imas troskovi da dojde sumar da gi markira (da udri pecat) troskovi okolu 15-20ev po metar kuben, zatoa me interesira zako znae nekoj kolku se tocno tie davacki?
Pozz do site
 

Mile Vuna

Majstor
Член од
21 јули 2011
Мислења
68
Поени од реакции
94
Mene me interesira ovaj tema! Imam prasanje:
Dali nekoj znae kolko ke me "odere" drzava k'd ke dojde vreme za secenje i prodavanje? Znaci taksi, dozvoli, sertifikati, uverenija....itn itn?????
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.167
Поени од реакции
15.962
Znae li nekoj kolku se davackite po metar kuben koga se secat drva?
Slusnav samo ama nemozev da najdam dobra informacija oficijalna deka pri secenje na drvo (svoe) imas troskovi da dojde sumar da gi markira (da udri pecat) troskovi okolu 15-20ev po metar kuben, zatoa me interesira zako znae nekoj kolku se tocno tie davacki?
Pozz do site
Toлку ти се трошоците, 1200 ден од м3.
Бар лани толку беше, ако нешто не се сменило у меѓувреме.
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
Toлку ти се трошоците, 1200 ден од м3.
Бар лани толку беше, ако нешто не се сменило у меѓувреме.
Ima li nekade oficijalno za ova, mora da bide propisano so nekoj zakon ili sl. ili od iskustvo znaes?
I kako sledi toa sve, prijavuvas deka sakas da seces drva, doagja sumar, markira, plakas i seces kolku sakas, taka? Moze li da keze sumarot nemozes da seces nekade (vo tvoja suma) ili da ti opredeli kolku moze a kolku nemoze da seces, ili ne?
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.167
Поени од реакции
15.962
Ima li nekade oficijalno za ova, mora da bide propisano so nekoj zakon ili sl. ili od iskustvo znaes?
I kako sledi toa sve, prijavuvas deka sakas da seces drva, doagja sumar, markira, plakas i seces kolku sakas, taka? Moze li da keze sumarot nemozes da seces nekade (vo tvoja suma) ili da ti opredeli kolku moze a kolku nemoze da seces, ili ne?

Идеш у подрачна единица на шумско, кажуаш дека сакаш да сечеш дрва. Ти даваат дозвола, мислам дека плаќаш на лице место за колку кубика сакаш да исечеш, после си идеш си сечеш, доаѓа чичко шумар коа ќе завршиш, маркира и ти дава потврда за превоз на дрвата.
Ако сака шумарот може да ти пише помалце дрва дека си исекол и слични глупости кои се прават. Инаку ако сечеш онолку колку што си платил, поарно не влагај да сечеш, не ти се исплати.
Официјално не знам да ти најдам за да ти покажам, ама така функционира. Е сега, има некои кои ги игнорираат овие процедури, зашо нели у свое сечат, ама тоа на свој ризик зашо може да ти одземат возило и да се влечкаш по судови и казни ако те фатат без дозвола да сечеш и превезуваш.
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
Идеш у подрачна единица на шумско, кажуаш дека сакаш да сечеш дрва. Ти даваат дозвола, мислам дека плаќаш на лице место за колку кубика сакаш да исечеш, после си идеш си сечеш, доаѓа чичко шумар коа ќе завршиш, маркира и ти дава потврда за превоз на дрвата.
Ако сака шумарот може да ти пише помалце дрва дека си исекол и слични глупости кои се прават. Инаку ако сечеш онолку колку што си платил, поарно не влагај да сечеш, не ти се исплати.
Официјално не знам да ти најдам за да ти покажам, ама така функционира. Е сега, има некои кои ги игнорираат овие процедури, зашо нели у свое сечат, ама тоа на свој ризик зашо може да ти одземат возило и да се влечкаш по судови и казни ако те фатат без дозвола да сечеш и превезуваш.
Blagodaram Ivica, ne sum jas vo MK zatoa moram vaka da se informiram
 

Mile Vuna

Majstor
Член од
21 јули 2011
Мислења
68
Поени од реакции
94
Идеш у подрачна единица на шумско, кажуаш дека сакаш да сечеш дрва. Ти даваат дозвола, мислам дека плаќаш на лице место за колку кубика сакаш да исечеш, после си идеш си сечеш, доаѓа чичко шумар коа ќе завршиш, маркира и ти дава потврда за превоз на дрвата.
Ако сака шумарот може да ти пише помалце дрва дека си исекол и слични глупости кои се прават. Инаку ако сечеш онолку колку што си платил, поарно не влагај да сечеш, не ти се исплати.
Официјално не знам да ти најдам за да ти покажам, ама така функционира. Е сега, има некои кои ги игнорираат овие процедури, зашо нели у свое сечат, ама тоа на свој ризик зашо може да ти одземат возило и да се влечкаш по судови и казни ако те фатат без дозвола да сечеш и превезуваш.

Znaci ako imam 600 m3, ke treba da platu 12.000 evra za moe drvo na moe zemjiste??? :facepalm:

Ebati drzava...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom