Одгледување лебарки ;-)

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
50 бат (1е мање више) еден фишек. Ама еве од мене имаш 100е ако го изедеш.[DOUBLEPOST=1407860625][/DOUBLEPOST]

Незнам, имам бааги работи пробано ама за ова немам стомак...
За 1000 ЕВРА би изел една рака свежо пржени лебарки
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Мислам дека имаше ваква тема:)

Иначе чувањето лебарки воопшто не е добро, бидејќи лебарките шират зарази:)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.747
Мислам дека имаше ваква тема:)

Иначе чувањето лебарки воопшто не е добро, бидејќи лебарките шират зарази:)
ти како угостител верувам дека си добро запознаен со нив
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.539
Кога завршував основно, од секој ученик се бараше да направи инсектариум по биологија.

Кога и кажав на мајка ми за ова, таа ми кажа да ја прашам наставничката какви инсекти да и донесам, бидејќи имавме богата колекција - лебарки од креденец, лебарки од мијалник, лебарки од под шпорет, лебарки од буквално секаде. Кујната беше буквално окупирана од тие ѓубриња од инсекти наречени лебарки.

Проблемот со лебарките е во тоа што, ако денес се прска против нив, ќе умрат само лебарките, но не и јајцата кои веќе ги оставиле. После 2 или 3 или 4 недели, не помнам точно, од јајцата ќе се родат нови лебарки и ќе мора повторно да се прска против нив.

И ако повторно се појават после некое време, повторно прскање, ужас без крај.

Но многу едноставно решение откри мајка ми - отровни колачиња со борска киселина.

Ги постави низ сите агли во кујната и за 2 дена не останаа ни трага ни глас од ѓубрињата.

Но бидејќи нивните јајциња останаа, мајка ми правеше нови отровни колачи секоја недела и така цел месец.

После тој месец, конечно мојот дом се ослободи од тие ѓубриња од инсекти наречени лебарки.

Чисто информативно, прашакот Нео Питроид, кој се користи против вошки и против други инсекти, не е баш многу ефикасен и ефективен против лебарките.

Инаку, инсектариумот не го направив и остана намалена оценката по биологија на крајот од основното образование.

Но колку беа смешни некои кои донесоа инсектариум со живи инсекти набодени со игли врз стиропор. :pos:

Наставничкава им вели:

" Не ви барав инсектариум со живи инсекти. "

Навистина посакував да и ги треснам тие табли инсектариум од глава, јасно ми е да се смета за дополнителна активност и да има удел во оценката, но да биде задолжителен дел од наставната програма, па уште и оценката да зависи од таквиот идиотизам, за нешто такво да биде задолжително, тие кои ја составувале образовната програма по биологија несомнено биле идиоти со тапија.

Уште да почнат да бараат препарирани примероци од мечка, лисица или некое друго животно, милина. :tapp:
 
Последно уредено:

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
И јас како мал одгледував ги чував во тегла па им турав вода и ги учев да пливаат, али како беља сите ми се давеја ниту една не научи.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
И јас како мал одгледував ги чував во тегла па им турав вода и ги учев да пливаат, али како беља сите ми се давеја ниту една не научи.
А ти си имал благородна цел, да научиш прво ти една лебарка да плива, па она после да пренесе на другарчињата и така цивилизациски да се издигнат лебарките, ама ете судбини... :icon_lol:
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
15
Поени од реакции
3
И јас како мал одгледував ги чував во тегла па им турав вода и ги учев да пливаат, али како беља сите ми се давеја ниту една не научи.
Прво се учи да се плива со плута, па потоа самостојно:)
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
А ти си имал благородна цел, да научиш прво ти една лебарка да плива, па она после да пренесе на другарчињата и така цивилизациски да се издигнат лебарките, ама ете судбини... :icon_lol:
То е, животиште.
Прво се учи да се плива со плута, па потоа самостојно:)
Јок бе не разбираат ништо.
 
Член од
27 декември 2010
Мислења
40
Поени од реакции
17
kakvi sto evra da plakate za porcija, jas ke vi dadam po 300 denari dojdete od kaj me e izedeti gi site
 

Kajgana Shop

На врв Bottom