Оглас во АД. ЕЛЕМ

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.884
Те лажат овие погоре, тие што лепат плакати за партија, добиваат позиција во Комуналното, а тие што не се ни во партија, а имаат чауши родители и „сина крв“ може да не знаат ниту кој е премиер и пак ќе работат на ваквите позиции!
Многу работи не ти се јасни како функционираат во државниот сектор @Dallas Mavericks
Во државава имаме повеќе правници и економисти од Германија и речиси сите се магистри, а за скоро ни се ближи време кога и во техничките науки ќе се чудат кој пат да го фатат (засега чиста среќа е што се бараат надвор, па може лесно да се киниса на печалба) и кажи ми ти по што си подобар од тие другите? За ваквите позиции се пријавуваат еден куп, а се прима веќе однапред избран кандидат, па нема потреба за непотребно губење на време со тестирања.
Ти да работиш во ЕЛЕМ, треба да повлечеш врски од НАЈГОРЕ, да си платиш џезата со тешка услуга или кеш, па дури потоа да размислуваш на вработување.
Дали со цел памет си го барал директорот за да разговараш?
Помалку гледај американски серии каде што те лажат како треба да биде, овде е како НЕ ТРЕБА да биде и мој совет ти е да си бараш чаре да се тргниш од тука и да заборавиш на времето кога си учел право во држава каде правото е колку да фигурира, а ако останиш тука, барај си работа кај некој адвокат/нотар за 3000ки (и за таа врски ти треба), рецепти од матичен за дизеапам и крцкај си ;)
 
C

cige

Гостин
Абе овој озбилно е разочаран? Стварно мисли дека на државно може да се вработи преку аплицирање на оглас? Ај да беше електраш да го разберев, ама овој правник. Ти знаеш ли во ваа држава колку ги има како тебе?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.765
Поени од реакции
21.161
Ајде не го лажите детето и тој не е од вчера. Сигурно ја има прочитано срцепарачката тема за онај плачкото што го избркаја од работа само затоа што не бил или не сакал да стане член на партија, а бил примен пред 6 месеци и тоа во државно. Чим можел тој да биди примен во денешно време во државно без книшка, што е овај тогаш подолу од него?
 

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
И јас знам дека има примено кадри без книшка, само не на прв туку на втор–трет конкурс каде кандидатот последователно бил најдобар на ранг листа. Конкретно кој јас лично ги знам се жена на пријател во државна болница и син на друг пријател во МВР.

Што се однесува до партиските вработувања, се слагам 100% со Кеплер, обичните работни места ги делат лепачите на плакати, а убавите позиции и функции ги држат луѓе од доверба, чауши или деца на чауши и луѓе кои кои заршиле големи работи некому или нивни деца. И ова е вака без оглед на тоа кои владеачки партии се не власт, истово беше и во време на другите. И сето ова не е измислено од независна Македонија, туку е наследено од СФРЈ, каде за среќа имаше само една партија и многу подобра економска состојба, па имаше работа за сите. Но добрите функции и позиции не беа достапни за обичните луѓе.
Но ова не го измисли ни СФРЈ туку кој знае од кога си постои. И во турско така било и во римско и во не знам кое време. А не е ништо поразлично ни на запад, ни во Америка. И таму битните позиции од државни институции и администрација ги држат луѓе од доверба на власта и чауши или нивни деца.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Ајде не го лажите детето и тој не е од вчера. Сигурно ја има прочитано срцепарачката тема за онај плачкото што го избркаја од работа само затоа што не бил или не сакал да стане член на партија, а бил примен пред 6 месеци и тоа во државно. Чим можел тој да биди примен во денешно време во државно без книшка, што е овај тогаш подолу од него?
Веројатно зашто имале потреба од таков кадар. Од друга страна Административен техничар во ЕЛЕМ за 20 + плата:icon_lol: не е дефицитарна позиција со оглед на тоа што ќе немаш никаква работа.
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Јас не кажав ништо лошо со тоа што напишав.
И да јас не барам да бидам директор како што некој напишал погоре.
И ова место е за почетник во ЕЛЕМ а не за директор како што некои ја искривуваат сликата, па после префрлаат јас сум спаѓал во тие што ја искривуваат реалноста.
И благодарам на сите што напишале во темата.[DOUBLEPOST=1441969467][/DOUBLEPOST]
А што сум пак јас пребирал ајде просветли ме?
Ова како што го пишав претходно само во вакви општества се сфаќа како грев и безобразно однесување ако сум барал шанса во животот.
Јас да ти кажам тебе едно нешто, во нормални општества не е ова пребирање како што ти си го напишал. Али тоа е, таму биро за вработување наоѓа за брзо време работа на невработени и тоа соодветно на образованието, а не ти овде солиш памет сум пребирал. Кога некој ќе се најде невработен во западен свет има финансиска помош од државата и тоа солидна помош додека не е вработен, па оттука и интересот државата да го вработи за брзо време.
А не овде ќе потрошам пари на 5 години образование и после сум бил безобразен и сум пребирал ќе читам од провокатор.
Dobro utro ! Se razbudi li ? Ili beshe buden, ama prodavash efekti.
Ti ne ja iskrivuvash realnosta, spored kazhanoto ti ne ja svakjash realnosta.

Toa shto si se nakitil so tituli, ubava rabota, ama na pogreshni univerziteti i vo pogreshna zemja. Sega ti stigna smetkata za greshkite vo minatoto, i doprva kje stigaat, bidi spremen. Isto kako i na drugite tvoi drugarchinja, M-r, D-r itn. Procesot trae dolgi godini nanazad, neznam shto tolku iznenaden.

Okolu biroto za vrabotuvanje vo nekoi drugi zemji ili podobro berzata na trudot, neshto si slushnal ama ne si dokraj informiran. Tvoite kolegi na zapad pokraj obrazovanieto pominuvaat niz sito i resheto, 300-ta praktikumi, semestri vo stranstvo, volonteri, besplatna rabota samo da dobijat iskustvo itn., pa da dobijat pozicija vo nekoja firma.
Biroto za vrab. te sponzorira, no sepak baranjeto rabota ostanuva tvoja obvrska, toa shto tie ti go posreduvaat i ne e bash tolku interesno, osven vo poedini sluchai.

So najdobra namera, otvori si gi ochite, samo taka vo zhivotot kje gazish na cvrsto tlo.
Mnogu srekja i uspeh !
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.765
Поени од реакции
21.161
Веројатно зашто имале потреба од таков кадар. Од друга страна Административен техничар во ЕЛЕМ за 20 + плата:icon_lol: не е дефицитарна позиција со оглед на тоа што ќе немаш никаква работа.
Да сигурно. Абе ако требаше ке измислат таква работна позиција и ќе го пикнеја тој што требаше да биди пикнат па што сака нека беше. Или мислиш дека стварно имаме потреба од толкава државна администрација ?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Да сигурно. Абе ако требаше ке измислат таква работна позиција и ќе го пикнеја тој што требаше да биди пикнат па што сака нека беше. Или мислиш дека стварно имаме потреба од толкава државна администрација ?
Ти изглеа само реченицата што си ја болдирал си ја прочитал. Вајда имале потреба од работник за у музеј(позицијата не била атрактивна),не бил со решение па не е страшно и ако не е вмровец. Од друга страна административен техничар во елем е атрактивна позиција бидејки тоа е позиција измислена за пикнување на тој што треба да е пикнат.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.765
Поени од реакции
21.161
Ти изглеа само реченицата што си ја болдирал си ја прочитал. Вајда имале потреба од работник за у музеј(позицијата не била атрактивна),не бил со решение па не е страшно и ако не е вмровец. Од друга страна административен техничар во елем е атрактивна позиција бидејки тоа е позиција измислена за пикнување на тој што треба да е пикнат.
Да оти работата во музеј е ептен тешка и воопшто не е платена. Можеби подобро ке му беше во некој магацин кај приватник да работи.
Дај сега не заебавај и ти. Луѓето се тепат , фаќат врски, пријатели за да најдат било каква работа што е под државна капа, овде работата не била атрактивна и немало кадар. Важи, нема грешка .
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.334
Поени од реакции
4.923
Јбг така функционира тоа
таа Елена има нешто да понуди што оп нема никогаш да го има ;)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Може и да е измислено тоа Елена Накевска, а друг/а да стои зад тоа име. :icon_mrgr:
 
Член од
14 септември 2015
Мислења
6
Поени од реакции
6
И јас знам дека има примено кадри без книшка, само не на прв туку на втор–трет конкурс каде кандидатот последователно бил најдобар на ранг листа. Конкретно кој јас лично ги знам се жена на пријател во државна болница и син на друг пријател во МВР.

Што се однесува до партиските вработувања, се слагам 100% со Кеплер, обичните работни места ги делат лепачите на плакати, а убавите позиции и функции ги држат луѓе од доверба, чауши или деца на чауши и луѓе кои кои заршиле големи работи некому или нивни деца. И ова е вака без оглед на тоа кои владеачки партии се не власт, истово беше и во време на другите. И сето ова не е измислено од независна Македонија, туку е наследено од СФРЈ, каде за среќа имаше само една партија и многу подобра економска состојба, па имаше работа за сите. Но добрите функции и позиции не беа достапни за обичните луѓе.
Но ова не го измисли ни СФРЈ туку кој знае од кога си постои. И во турско така било и во римско и во не знам кое време. А не е ништо поразлично ни на запад, ни во Америка. И таму битните позиции од државни институции и администрација ги држат луѓе од доверба на власта и чауши или нивни деца.
До некаде си во право,освен во делот за странство. во странство не е така немаат потреба од врсли, врски мрски се чисто наша балканска работа.

Sent from my HUAWEI Y330-U01 using Tapatalk
 

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
Зборев за државните и јавни функции. И таму владеачката постава си носи свои луѓе на тие позиции.
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Ве чекав да напишете кој што има бидејќи сме на хартија некаква демократија. Сега јас нешто да пишам околу ова име и презиме на избраната на конкурс Елена Накевска. Ви звучи ли познато презимето?
Од пролет 2012 нашите медиуми некогаш ова презиме го пишуваат Накевски некогаш Наќевски (толку се писмени медиумите).
Еве го профилот на фејсбук што го најдов за личност со име и презиме Елена Накевска
https://www.facebook.com/elena.nakevska.10/photos

и на профилот на оваа личност постои оваа слика
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=110813149250017&set=pb.100009639966040.-2207520000.1442220638.&type=3&src=https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/v/t1.0-9/11168519_110813149250017_6046957166368480479_n.jpg?oh=89927bd9b24393106bad46ee32e52400&oe=567011A7&size=406,960

И има коментар од личноста како момчето нема никогаш да биде заборавено.
Зарем ова не е сликата на убиеното момче Александар Наќевски кај Смилковско езеро за Велики Петок во 2012 година?

Еве пак овде
http://www.utrinski.mk/?ItemID=1363E64BF71A6849830DFA1BEB95A42F

од весник пишува дека во време на пролет 2012 личноста со тоа име и презиме завршувала 1 година гимназија, значи оваа 2015 година таа завршила гимназија и ако е запишала евентуално сега факултет. Но чудно е ако таа е таа што е вработена на конкурсот во ЕЛЕМ затоа што за тоа работно место треба да се биде магистер на правни науки а не запишан студент на право. Не го пишува името на личноста во весникот дали и е името Елена. Има слика од девојката во весник како носи слика од убиеното момче е сега не се разбирам дали е таа истата девојка и на профилот на фејсбук (стварно не препознавам секогаш поради тоа што ставаат жените пудра, маска, козметика).
А на фемина форум некој пишал дека името и е баш Елена коментар напишан на 23 Април 2012
http://forum.femina.mk/threads/Петкратно-убиство-кај-Скопје.11731/page-43



И да напаѓајте се осмелувам ова она да пишувам. Јас сум за да се помогне на тие семејства кои се погодени од трагедијата ама на соодветен начин. Нека им дадат отштета, нека им дадат стипендии за студирање една стипендија нека им даде Влада , втора стипендија МОН, трета фирма од приватен сектор ( блиска до Владата). Мислам ако е вработен некој кој штотуку запишал факултет а за тоа работно место треба да се биде магистер тоа не е во ред па нека биде тој некој каква било жртва. Сега повелете па нападнете ме како сум безобразен и нечовечен само напред демократијата ви дозволува такво нешто, притоа заборавете на фер игра. Само напред почнете со нападите.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Вака ако се жалиш на секој неуспешен обид за вработување....

Ај и ова да е ова девојчето кое е вработено, не е прва што студира и работи. Имав колега што на почеток на втора година беше вработен во министерството за информатичко општество и требаше ли ние останатите, да плачеме и да отвараме теми по форуми?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom