Огласи за вработување кои го заслужуваат вашето внимание

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.720
Поени од реакции
1.477
знам бев тестирање поминав абре какви врскии за таму врска они немаат од работата :)
Ја коа ме викнаа на тестирање една колешка ми кажа дека веќе ја вработиле и за нејзе е всушност огласот а цела процедура е мачкање очи па види ти :)
 
Член од
22 мај 2010
Мислења
629
Поени од реакции
109
Ја коа ме викнаа на тестирање една колешка ми кажа дека веќе ја вработиле и за нејзе е всушност огласот а цела процедура е мачкање очи па види ти :)
бев видов и сеа си работам на др место и имам контакт со нив и знам како лошо финкционираат а вака се прават дека се на ниво
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.582
Поени од реакции
13.217
Пишав и во темата за пракса, ама мислам дека и тука е соодветно, како и да споделам мое лично искуство. :) Има повторно оглас за Млади Банкари од ПроКредит, сега ребрендирана "ProCredit Entry Programme"

Ќе има група за Бугарија од 21 Март, и група за Косово од 11 Април. На програмата и претходи базичен тест по математика, групно и индивидуално интервју, сето во Скопје. Ако сте од друг град, платена ви е картата ако дојдите на тестирање. Програмата започнува со двонеделна фокус сесија која исто така е елиминациска, и после тоа имате 4 месеци интензивна теоретска обука на различни општествени теми (не само банкарство), и 2 месеци практична работа во Македонија. За програмата можам слободно да кажам дека ми даде поквалитетно и побогато искуство од факултетот што го завршив, и имам само најдобри зборови да кажам. Интензивна е, ама од друга страна не одите за џабе, т.е добивате паричен надомест во вид на стипендија, и во земјата каде што одите платено ви е смештај, превоз и храна од страна на банката. Организацијата е тип-топ, работите во групи, кај шо има учесници од повеќе држави, што ја прави програмата уште побогата и поинтересна, правите проекти, истражувања, вежбате презентациски вештини, вештини за дебата, има време и за дружби и е ептен интересно. Секој што има диплома од факултет (буквално било кој), има основни познавања математика и му оди англискиот и би бил отворен вкупно 4 месеци да помини во странство, од срце му советувам да аплицира, бидејќи најважно од се горенаведено, после тие 6 месеци си се вработив :) Ако имате некакви прашања, слободно прашајте ме.

п.с. многу битно: пореален и потранспарентен начин за вработување немам видено, ни врски ни пријатели ни ништо не ви успева ако не помините успешно низ програмава. :) Така да ако успеете да знаете дека тоа е поради вас.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.720
Поени од реакции
1.477
Пишав и во темата за пракса, ама мислам дека и тука е соодветно, како и да споделам мое лично искуство. :) Има повторно оглас за Млади Банкари од ПроКредит, сега ребрендирана "ProCredit Entry Programme"

Ќе има група за Бугарија од 21 Март, и група за Косово од 11 Април. На програмата и претходи базичен тест по математика, групно и индивидуално интервју, сето во Скопје. Ако сте од друг град, платена ви е картата ако дојдите на тестирање. Програмата започнува со двонеделна фокус сесија која исто така е елиминациска, и после тоа имате 4 месеци интензивна теоретска обука на различни општествени теми (не само банкарство), и 2 месеци практична работа во Македонија. За програмата можам слободно да кажам дека ми даде поквалитетно и побогато искуство од факултетот што го завршив, и имам само најдобри зборови да кажам. Интензивна е, ама од друга страна не одите за џабе, т.е добивате паричен надомест во вид на стипендија, и во земјата каде што одите платено ви е смештај, превоз и храна од страна на банката. Организацијата е тип-топ, работите во групи, кај шо има учесници од повеќе држави, што ја прави програмата уште побогата и поинтересна, правите проекти, истражувања, вежбате презентациски вештини, вештини за дебата, има време и за дружби и е ептен интересно. Секој што има диплома од факултет (буквално било кој), има основни познавања математика и му оди англискиот и би бил отворен вкупно 4 месеци да помини во странство, од срце му советувам да аплицира, бидејќи најважно од се горенаведено, после тие 6 месеци си се вработив :) Ако имате некакви прашања, слободно прашајте ме.

п.с. многу битно: пореален и потранспарентен начин за вработување немам видено, ни врски ни пријатели ни ништо не ви успева ако не помините успешно низ програмава. :) Така да ако успеете да знаете дека тоа е поради вас.
Не лажи бре си вртат и ќе ти кажат е супер си ама не ни требаш се знае како се вработува кај нас посебно во банка , плус Прокредит има нови начини на функционирање така што ќе дели уште откази а не да вработува.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.720
Поени од реакции
1.477
Ќе бидам директен и можеби дрзок, ама што плата ти даваат?
Во програмата која трае 6 месеци се плаќа 6000 денари работиш полно работно време и тоа е после тие 6 месеци веројатност дека ќе те примат е 0,0000000000001.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.582
Поени од реакции
13.217
Јас споделив, кажав, бујрум шанса па искористете ја, ако ви се деси такво нешто ко шо вика мацко, тогаш жалете се. Можете да ме слушате мене шо до некни бев во програмата, а можете и мацко, кој очигледно е на темава да руга секаков можен оглас, шо дава до знаење дека можеби не е до фирмите проблемот секогаш. Не можам да ја сфатам понекогаш пасивноста на младите а имате ваква шанса кај шо буквално ништо не губите ако се пробате. Сто души ме разубедуваа мене додека аплицирав, к*р ме болеше мене си одев чекор по чекор без некои очекувања и си дојдоа работите на свое место. @Branchez платата е компетитивна како и другите банки горе-доле, не знам зошто ти треба конкретна цифра, фактор клучен ти е за да аплицираш? Као, уште тоа остана за разјаснување? :D
 
Последно уредено:

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.720
Поени од реакции
1.477
Епа и ја го споделив и моето и друго искусво на колеги кои бевме дел од таа програма на Прокредит и да не се лажеме се знае како се влегува во банка остај тие приказни на друг.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
не знам зошто ти треба конкретна цифра, фактор клучен ти е за да аплицираш? Као, уште тоа остана за разјаснување? :D
Платата е битна затоа што таква е темата, огласи кои заслужуваат внимание. Пример плата од 200 евра не го заслужува вниманието на некој иден банкар, макар и за почетничка плата. Ако не добра плата тогаш можеби бонуси, други бенефити, флексибилно работно време, што би придонеле за интерес.

Не би сакал да го шириме муабетот за конкретнава банка, би замолил без понатамошен офтопик (ова важи и за мене).
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Компетитивна плата е лошо кажано... Ај од прилика како се движат платите после 2 години искуство според муабети таму? А и работното време да можеме да добиеме бројка за ден/час.
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Мене ме чуди што истата горенаведена банка 6-7 години наназад (поправете ме ако грешам) ја нуди истата обука за млади банкари. Едниот заклучок е дека тие вртоглаво се шират и по мои калкулации имаат 3000 вработени или поверојатното, нововработените млади банкари и покрај целата беспарица не се задоволни од условите. Дали зборуваме за политиката на ''дај друго дете''?
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Пишав и во темата за пракса, ама мислам дека и тука е соодветно, како и да споделам мое лично искуство. :) Има повторно оглас за Млади Банкари од ПроКредит, сега ребрендирана "ProCredit Entry Programme" .
Ќе бидам директен и можеби дрзок, ама што плата ти даваат?
Во програмата која трае 6 месеци се плаќа 6000 денари работиш полно работно време и тоа е после тие 6 месеци веројатност дека ќе те примат е 0,0000000000001.
И по мои информации, огласот не е толку да “ заслужува внимание “ за озбилна работа, ама како што пишаа, сепак добро за почетници кои немаат никакво искуство, такаа да за нив добро е да не го пропуштат.
Конкурирав во ПроКредит пред 10-15 години, поминав 2 селекции и дојдов до разговор со некој регионален директор, арогантен Германец. Не поминав на тоа последно интервју, али и после тоа не слушав добри работи, во смисла на долго работно време, двократно претпладне/попладне, лошо понашање од претпоставени итн. Знам девојка ( сосема нормална ) која не трпеше и даде отказ. Инаку, ако не сум грешка, тогаш ми понудија 20 или 25,000 денари
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.582
Поени од реакции
13.217
Компетитивна плата е лошо кажано... Ај од прилика како се движат платите после 2 години искуство според муабети таму? А и работното време да можеме да добиеме бројка за ден/час.
Работно време 8 часа. Плата по 2 години отприлика 500-600 евра нето :)[DOUBLEPOST=1457431039][/DOUBLEPOST]
Мене ме чуди што истата горенаведена банка 6-7 години наназад (поправете ме ако грешам) ја нуди истата обука за млади банкари. Едниот заклучок е дека тие вртоглаво се шират и по мои калкулации имаат 3000 вработени или поверојатното, нововработените млади банкари и покрај целата беспарица не се задоволни од условите. Дали зборуваме за политиката на ''дај друго дете''?
Не, туку низ поминување на програмата целосно се запознаваш со бизнис филозофијата и начинот на работење, а и тие те запознаваат како личност, што значи дека по 6 месеци сите карти се отворени и нема простор за изненадувања и додатни прилагодувања во начинот и стилот на работење. Наместо вработување аутсајдерски веќе готови изградени кадри, долгорочно си развиваат свои со надеж дека ќе градат кариера во банката. Тоа е горе-долу поентата. :) Инаку многу се инвестира и премногу кошта целокупната логистика на програмата за да држи вода тоа „дај друго дете да го платиме помалку пари“.

Инаку ако огласот е отворен за сите, не значи дека сите ќе поминат низ процесите на селекција, да не се залажуваме програмата е прилично динамична и интензивна, инаку ќе имаше банката 10 000 вработени. Имаш најпрво тест математика, групно интервју, индивидуално интервју, дво-неделна фокус сесија целосно на англиски јазик, и додека трае програмата три додатни елиминациони тестови по математика и сметководство (за кои една недела те учат пред да полагаш).

Инаку х2, не сум тука да убедувам некого или да рекламирам, сакав само да споделам мое искуство и да ви кажам дека за секој кој е заинтересиран, супер шанса е ова.
 
Последно уредено:

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.720
Поени од реакции
1.477
Работно време 8 часа. Плата по 2 години отприлика 500-600 евра нето :)[DOUBLEPOST=1457431039][/DOUBLEPOST]
Не, туку низ поминување на програмата целосно се запознаваш со бизнис филозофијата и начинот на работење, а и тие те запознаваат како личност, што значи дека по 6 месеци сите карти се отворени и нема простор за изненадувања и додатни прилагодувања во начинот и стилот на работење. Наместо вработување аутсајдерски веќе готови изградени кадри, долгорочно си развиваат свои со надеж дека ќе градат кариера во банката. Тоа е горе-долу поентата. :) Инаку многу се инвестира и премногу кошта целокупната логистика на програмата за да држи вода тоа „дај друго дете да го платиме помалку пари“.

Инаку ако огласот е отворен за сите, не значи дека сите ќе поминат низ процесите на селекција, да не се залажуваме програмата е прилично динамична и интензивна, инаку ќе имаше банката 10 000 вработени. Имаш најпрво тест математика, групно интервју, индивидуално интервју, дво-неделна фокус сесија целосно на англиски јазик, и додека трае програмата три додатни елиминациони тестови по математика и сметководство (за кои една недела те учат пред да полагаш).

Инаку х2, не сум тука да убедувам некого или да рекламирам, сакав само да споделам мое искуство и да ви кажам дека за секој кој е заинтересиран, супер шанса е ова.
Другар незнам кога си бил на таа тренинг програма може пред да настане навалницата ајде сите на факултет. Општо не само Прокредит и Филп Втори ги прави истите цаки со програми кој наводно може да те вработат , а всушност им рмбаш за минималец и после 6 месеци зимаат нови деца. Моментално секаде е со врски , книшка или мито за да те вработат.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.240
Поени од реакции
4.432
Дали некој има слушнато некој да се вработил у Алкалоид преку тестирање? Или само формалност е, демек еве сите со бараната струка имаат шанса ако се покажат на тестирањата?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom