Огласи за вработување и чудниот парадокс

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Замислите го поебале и не го вработиле во МЕПСО. :icon_mrgr:

Какви се фаци со испрани мозоци одат во штабовите. Џабе не викаат дека државна работа е за неспособни и мрзеливи. Имаат и претседател на средношколска унија на ОК на .I.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
типични митинг фаци
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.782
Поени од реакции
21.188
Па и јас на тоа помислив и ме фати страв, да не испадне после дека толку стручен и совесен тип да треба да носиме на душа.
Незнам ни што се замарате толку искрено.
Секако никој од вас нејќи државно пошто таму оделе неспособни и мрзеливи;).
П.с прати црна хроника сега овие денови, ако видиш некаде дека лице со иницијали Ѓ. В си го одзеде животот( а пошто ти имаш ретка способност да ги препознаваш луѓето само по иницијали, што морам да признам е исклучителна способност) редно е тогаш барем свеќа да запалите за душа на покојниот.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Нема кого не лајкнал во партијата https://www.facebook.com/Dalton4e/likes
А замислете да е член на кајгана и да го чита ова :cautious:
Можеби не е но сигурно ќе дознае за ова, насекаде ги има...
Тие пред и за време на избори по цел ден се на улици гледаат кој каде оди и со кого се поздравува.:pos:
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Парадоксот е всушност барањето стална работа-демек сигурност
Треба да се бара долгорочна финансиска сигурност , и тешко човекот ако тоа го чека од државата, фирмата во која работи - сигурност во МКД -НЕМА (како сакате сфатете, к*р не ми чуе)
Идејата- учи синко - и најди стална работа( по можност државна) е веќе избледена , застарена . Таа беше погодна за едно блиско-минато време ....но, веќе не е
Образованието не е доволно , оти ви прави сопки на патот кон успехот,без разлика дали си завршил за доктор, пилот, кувар или инженер - ќе останете само и само тоа- ни чекор понатаму, образованието не е доволно- треба да имаш плус и кликер, муда, храброст-пример нека биде @leandra женско со муда и храброст, која не се плаши од ризици , која не бара сигурност, која не прифаќа да работи за фиксна али сигурна плата, која не лиже газови по штабови, која не коленичи пред партиски врати, која е уверена во своите можности и способности и знаење, која незнае за граница - плафон, која има визија наспроти некои кои бараат начин како да се дофатат до пензија на некој полесен начин .. .
Затоа што секој кој( ќе заврши дали средно, факс, мастер....) тој ита да најде „добро „ платена , стална работа - со фиксна плата - и наместо неговите способности да станат извор на богатсво- тој самиот ќе стане дел од армијата која бара стална сигурна работа „да клекне и да моли„ пред партија, штабови и тн , да се бламира - се’ со цел да се дочепа до некаква си државна работичка.
На што личи - партиски обоени деца - и ти од нив очекуваш да ти ја сменат иднината на подобро?? не се залажувајте
Унии на млади сили :facepalm::facepalm: - која им е целта, крајната- па и попатната ??? веројатно- без труд до успех ....средно, факс, мастерски, доусовршување, патувања демек-службени , стипендии на сметка на државата , разни бенефити, државна работа, потоа членство во разни комисии кои се те и те како добро платени ,па, семинари,па управни одбори.....па некое тендерче - ууууууј пуна капа
а вие, р“мбајте им за 500 евра :tapp:
Затоа, не е ни чудно кога ќе слушнете дека некој доктор прифатил да работи за 400 евра плата, некој инженер за исто толку ..за обичниот човек е битно да капе (ама сигурно) но, не и да тече

ееееееех Киосаки, Киосаки - кој да ми те послуша o_O

не сакав никого да навредам- да се разбереме, едноставно криво ми е што македонецот МОЖЕ, а не сака
Не го бирајте полесниот, туку праведниот пат , не бидете нечии марионети, или сончогледи дволични ( денес во сдсм, утре во вмро, задутре кај љубчо) и подалеку од партии- кои и да се, ни членство ни бутур, не си ја продавајте душата на „ѓаволот“
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Парадоксот е всушност барањето стална работа-демек сигурност
Треба да се бара долгорочна финансиска сигурност , и тешко човекот ако тоа го чека од државата, фирмата во која работи - сигурност во МКД -НЕМА (како сакате сфатете, к*р не ми чуе)
Идејата- учи синко - и најди стална работа( по можност државна) е веќе избледена , застарена . Таа беше погодна за едно блиско-минато време ....но, веќе не е
Образованието не е доволно , оти ви прави сопки на патот кон успехот,без разлика дали си завршил за доктор, пилот, кувар или инженер - ќе останете само и само тоа- ни чекор понатаму, образованието не е доволно- треба да имаш плус и кликер, муда, храброст-пример нека биде @leandra женско со муда и храброст, која не се плаши од ризици , која не бара сигурност, која не прифаќа да работи за фиксна али сигурна плата, која не лиже газови по штабови, која не коленичи пред партиски врати, која е уверена во своите можности и способности и знаење, која незнае за граница - плафон, која има визија наспроти некои кои бараат начин како да се дофатат до пензија на некој полесен начин .. .
Затоа што секој кој( ќе заврши дали средно, факс, мастер....) тој ита да најде „добро „ платена , стална работа - со фиксна плата - и наместо неговите способности да станат извор на богатсво- тој самиот ќе стане дел од армијата која бара стална сигурна работа „да клекне и да моли„ пред партија, штабови и тн , да се бламира - се’ со цел да се дочепа до некаква си државна работичка.
На што личи - партиски обоени деца - и ти од нив очекуваш да ти ја сменат иднината на подобро?? не се залажувајте
Унии на млади сили :facepalm::facepalm: - која им е целта, крајната- па и попатната ??? веројатно- без труд до успех ....средно, факс, мастерски, доусовршување, патувања демек-службени , стипендии на сметка на државата , разни бенефити, државна работа, потоа членство во разни комисии кои се те и те како добро платени ,па, семинари,па управни одбори.....па некое тендерче - ууууууј пуна капа
а вие, р“мбајте им за 500 евра :tapp:
Затоа, не е ни чудно кога ќе слушнете дека некој доктор прифатил да работи за 400 евра плата, некој инженер за исто толку ..за обичниот човек е битно да капе (ама сигурно) но, не и да тече

ееееееех Киосаки, Киосаки - кој да ми те послуша o_O

не сакав никого да навредам- да се разбереме, едноставно криво ми е што македонецот МОЖЕ, а не сака
Не го бирајте полесниот, туку праведниот пат , не бидете нечии марионети, или сончогледи дволични ( денес во сдсм, утре во вмро, задутре кај љубчо) и подалеку од партии- кои и да се, ни членство ни бутур, не си ја продавајте душата на „ѓаволот“
хе, сепак мислам дека Ѓаволот е во предност , прво сега е неговото време, а второ неговите понуди се неодбивливи , до сега не сум чул за некој кој му рекол : кој те ебе-иди шетај. Дека не би му ja продал душата.. кажува само оној кој не му бил интересен на ѓаолот и на кој никогаш тој не му ни дал понуда за да му ја купи.... ;)
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.523
Поени од реакции
62.388
хе, сепак мислам дека Ѓаволот е во предност , прво сега е неговото време, а второ неговите понуди се неодбивливи , до сега не сум чул за некој кој му рекол : кој те ебе-иди шетај. Дека не би му ja продал душата.. кажува само оној кој не му бил интересен на ѓаолот и на кој никогаш тој не му ни дал понуда за да му ја купи.... ;)
Или некој кој е поамбициозен, и не сака партијата да го поседува. Само што 9/10 ке ја продадат душата.
Свесно знаеш дека ако прифатиш работа кај нив, си го дал газот под кирија.

Не го сфаќам моментот кога ке треба да идеш да протестираш против нешто против кое си и самиот, али мора да идеш.
На другар му кажуваат што треба да стави на неговиот личен фејсбук профил, кои страници да лајкне, кого да плука.
Испран мозок јеботе, риба. Како овој ке ствара подобра иднина за мене утре?

Он веќе не може да размислува ниту гласно, ниту различно. Дури и да не се согласува со тоа што го прави пратијата која ја подржува, он ке треба да агитира за време на изборите, да поддржува програма во која и самиот не верува.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Или некој кој е поамбициозен, и не сака партијата да го поседува. Само што 9/10 ке ја продадат душата.
Свесно знаеш дека ако прифатиш работа кај нив, си го дал газот под кирија.

Не го сфаќам моментот кога ке треба да идеш да протестираш против нешто против кое си и самиот, али мора да идеш.
На другар му кажуваат што треба да стави на неговиот личен фејсбук профил, кои страници да лајкне, кого да плука.
Испран мозок јеботе, риба. Како овој ке ствара подобра иднина за мене утре?

Он веќе не може да размислува ниту гласно, ниту различно. Дури и да не се согласува со тоа што го прави пратијата која ја подржува, он ке треба да агитира за време на изборите, да поддржува програма во која и самиот не верува.
....не сме се разбрале, јас зборувам за ВИСТИНСКИОТ, а не за некои аматерски комедијанти кои го глумат зад ѕидовите на некакви партиски зданија и на TV.
Не џабе е речено.., чувај се од фалсификати и учени-недоучени, посебно кога се во транс на просветление .;)
 
I

izotop

Гостин
КАснам, но да придодадам свое мислење околу продавањето на душата на ѓаволот.

Луѓето на професионален план ги делам на бирократи и техничари. Техничарот го дефинира проблемот и наоѓа решение. Бирократот се нешто мудрува, меле со устата, а нема три чисти, придодава само баласт во работата.

Техничарите, инжинерите и другиот хард сајнс кадар дури ни во време на фашистичкиот режим во Германија немал потреба од членство во партија. Ова е очигледно најнова иновација, веројатно сме пионери во светот.

Партиите геенрално гледано секаде во светот се иделано прибежиште за луѓето кои немаат никакви познавања од техника, за луѓе кои излегле од школи без никакво знаење од тоа како функционира светот, а чија арогантност не познава граници. Ако не си таков, служењето на еден режим и партиска бирократија брзо ќе го направи човека таков. Секој техничар треба да се срами ако е дел од вакво друштво.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
кога веќе продолживте со ѓаолот ... и некој спомна дека сега било неговото време и со тоа е во предност
„Ѓаволот„ ги демнее постојано слабаците и дење и ноќе , пред се’ не зашто е негово време , туку затоа што тој страшно се плаши од осаменоста
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.057
Поени од реакции
17.751
Парадоксот е всушност барањето стална работа-демек сигурност
Треба да се бара долгорочна финансиска сигурност , и тешко човекот ако тоа го чека од државата, фирмата во која работи - сигурност во МКД -НЕМА (како сакате сфатете, к*р не ми чуе)
Идејата- учи синко - и најди стална работа( по можност државна) е веќе избледена , застарена . Таа беше погодна за едно блиско-минато време ....но, веќе не е
Образованието не е доволно , оти ви прави сопки на патот кон успехот,без разлика дали си завршил за доктор, пилот, кувар или инженер - ќе останете само и само тоа- ни чекор понатаму, образованието не е доволно- треба да имаш плус и кликер, муда, храброст-пример нека биде @leandra женско со муда и храброст, која не се плаши од ризици , која не бара сигурност, која не прифаќа да работи за фиксна али сигурна плата, која не лиже газови по штабови, која не коленичи пред партиски врати, која е уверена во своите можности и способности и знаење, која незнае за граница - плафон, која има визија наспроти некои кои бараат начин како да се дофатат до пензија на некој полесен начин .. .
Затоа што секој кој( ќе заврши дали средно, факс, мастер....) тој ита да најде „добро „ платена , стална работа - со фиксна плата - и наместо неговите способности да станат извор на богатсво- тој самиот ќе стане дел од армијата која бара стална сигурна работа „да клекне и да моли„ пред партија, штабови и тн , да се бламира - се’ со цел да се дочепа до некаква си државна работичка.
На што личи - партиски обоени деца - и ти од нив очекуваш да ти ја сменат иднината на подобро?? не се залажувајте
Унии на млади сили :facepalm::facepalm: - која им е целта, крајната- па и попатната ??? веројатно- без труд до успех ....средно, факс, мастерски, доусовршување, патувања демек-службени , стипендии на сметка на државата , разни бенефити, државна работа, потоа членство во разни комисии кои се те и те како добро платени ,па, семинари,па управни одбори.....па некое тендерче - ууууууј пуна капа
а вие, р“мбајте им за 500 евра :tapp:
Затоа, не е ни чудно кога ќе слушнете дека некој доктор прифатил да работи за 400 евра плата, некој инженер за исто толку ..за обичниот човек е битно да капе (ама сигурно) но, не и да тече

ееееееех Киосаки, Киосаки - кој да ми те послуша o_O

не сакав никого да навредам- да се разбереме, едноставно криво ми е што македонецот МОЖЕ, а не сака
Не го бирајте полесниот, туку праведниот пат , не бидете нечии марионети, или сончогледи дволични ( денес во сдсм, утре во вмро, задутре кај љубчо) и подалеку од партии- кои и да се, ни членство ни бутур, не си ја продавајте душата на „ѓаволот“
:cuc::cuc::cuc:

Чекај уште еднаш.

:cuc::cuc::cuc::cuc:

Добро е. Не сум сам од таа страна која не сака сигурност, туку сака ризик и можност за варијабилни примања кои пред се ќе зависат од личната способност. Јас лично никогаш нема да поднесам да живеам со фиксна плата (макар била и натпросечна), затоа што тоа подразбира немање можност за напредок и сопствено ограничување. Јебига, не се чувствувам ограничено да работам за 20 или 30 илјади денари. Има луѓе кои душата ќе си ја продадат за таква плата за да лежат цел живот, но јас не сум таков.

Само уште да живеев во држава што стимулира самовработување на вистински начин (не како она што го прикажуваат без врска) и што неселективно казнува неправилности при работата. За жал тука ако не си од нивните, ќе те малтретираат до бескрај, додека кај "нивниот" инспекција може да не стапне 5 години.
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
Маил од Ванхол и џонсон мети за македонија нека пише некој ако знае.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom