Обложување на нет

Член од
17 март 2007
Мислења
800
Поени од реакции
508
Чековите од Google мора да ги реализираш во наша банка на резидентна девизна сметка. Имам тоа работено пред 6-7 години кога се правеа добри пари преку Google Adsense, мада тогаш ништо не пријавував
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Чековите од Google мора да ги реализираш во наша банка на резидентна девизна сметка. Имам тоа работено пред 6-7 години кога се правеа добри пари преку Google Adsense, мада тогаш ништо не пријавував
Пајо, што мислиш ти, што е работава со кривичната во М. Брод?
 
Член од
17 март 2007
Мислења
800
Поени од реакции
508
Пајо, што мислиш ти, што е работава со кривичната во М. Брод?
Проблемот е што повлекувале пари преку банка, девизни дознаки од странство и нормално подлежат на оданочување. Иначе ништо страшно, штом заработиле имаат да платат :)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Проблемот е што повлекувале пари преку банка, девизни дознаки од странство и нормално подлежат на оданочување. Иначе ништо страшно, штом заработиле имаат да платат :)
Нема ништо нормално парите кои се заработени во друга држава да ти ги оданочуваат во оваа.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.821
Ако веќе одош до Србија, не можеш чековите таму да ги реализираш? Никогаш на сум работел со чекови од странски банки, така да не знам како точно функционира, но би требало да можеш во било која банка да ги реализираш.
Немој никад да покушаваш чекови од странски банки да реализираш кај нас. Поголем pain in the ass не постои. Не беа толку комплицирани процедурите порано.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Немој никад да покушаваш чекови од странски банки да реализираш кај нас. Поголем pain in the ass не постои. Не беа толку комплицирани процедурите порано.
Јас не работам со чекови, сите пари ги повлекувам преку картички. Чисто ме интересираше како оди процедурата.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.821
Најдобро ако може било што од нашиов посран систем да се избегне. Али ако не може:

Прво во многу банки едноставно повеќе не уновчуваат странски чекови.
Второ, во тие што уновчуваат процедурата обично им е непозната на вработените во филијалата. Па најсигурно у централа да се иде.
Трето, има еден тон документи кои треба да се изготват и потпишат за еден чек да се остави, провизија е некаде 1000 денари за околу 400 долари. Чекот го оставаш и чекаш со порука да те известат, кога ќе може парите да ги подигнеш. Се чека околу 20 дена до кај еден месец.
Ако случајно вработениот заборавил нешто да отштампа што треба да се потпише, онда ќе чекаш уште кусур време, одкоа ќе дојдеш пак за да потпишеш тоа што заборавиле да ти го дадат, на почеток.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.505
Поени од реакции
62.324
Гугл гледа на било кој можен начин да те примора да оставиш доказ дека си примил пари од кај нив. 2 начина на кои те исплаќаат се
- Банковен транфер, има доказ за приход
- Чек, врзан со резидентна сметка. Кога го уновчуваш чекот, ти пуштаат пари на трансакциска, пак имаш приход.

Немам пробано во странска банка да видам дали може да ме исплатат, баш ке се распрашам.
 
Член од
10 јануари 2015
Мислења
2
Поени од реакции
1
Некој што има искуство со покерстарс или некој друг покер да ми каже како да направам cashout да ги извадам парите.Дали можам од покерстарс на skrill па на дебитна картичка од тутунска или ке мора да вадам skrill картичка?
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Проблемот е што повлекувале пари преку банка, девизни дознаки од странство и нормално подлежат на оданочување. Иначе ништо страшно, штом заработиле имаат да платат :)
штом е кривична ( за затајување данок ), тоа веќе не е за плаќање, туку казна затвор? Барем јас така мислам...
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
311
Поени од реакции
464
Теоретски можат на секого којшто примал средства од странство на било каков начин, па дури и со вадење пари у странство да му влезат у траг.

Треба само да бидеш интересен за обработка, да им влезеш у некој бубањ и да те напучат па да ти накалемат и финансирање тероризам.
 
Последно уредено:
Член од
13 февруари 2012
Мислења
90
Поени од реакции
26
Какво мислење имате за страните: Унибет, СпортингБет и ВилиамХилл?
 
D

Darko_ufo

Гостин
Парите што ги добивам преку Upwork, не ги пријавувам, зашто не може да се пратат, се вадат преку припејд картичка врзана за виртуелна сметка.
Парите што ги добивам од Google, мора да ги пријавам, затоа што чековите се уновчуваат у банка, со што автоматски има paper trail.
Sto sajt/niche imas za adsense ako ne e tajna?
 
Член од
17 март 2007
Мислења
800
Поени од реакции
508
Какво мислење имате за страните: Унибет, СпортингБет и ВилиамХилл?
Unibet ti e najdora vo odnos na ovie dve,

Sportingbet ima mnogu niski koeficienti, taka da izbegnija

WilliamHill ima soliden izbor na igri iako za singlovi na favoritite e so dosta niski koeficienti.

Dobro e da imas otvoreno akaunti vo povekje kladilnici ako mislis seriozno da igras, moj predlog
Unibet
BET365
LADBROKES
888Sport
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.482
Поени од реакции
1.669
Едно прашање:

Ми го лимитираа акаунтот на bet365 (неможам да уплатам со големи суми) и сега сакам да направам акаунт од еден другар, ама сакам депозит да направам преку Skrill, а Skrill-от е на мое име, исто како лимитираниот акаунт на bet365.

Ќе прават после проблеми за withdraw на skrillot или немаат bet365 информации на чие име е skrill акаунтот ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom