Нов закон за сметководство

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Средено, ехеее па и тебе рано ти текна 30.01 е денес, инаку фала за понудата:)
Сега видов да ти кажам, извини, не сум често на форумов во последно време и заради тоа касно видов, ама како и да е ако имаш некој проблем пиши ми пп зашто со тоа токенот научив се живо и диво и добро и лошо :)) Поздраав
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.683
Поени од реакции
12.078
Дали на оние кои и после 4-5 месеци не добиле дозвола, им пуштаат известување, образложение или може негде на телефон да се информираат?
И ако некој има информација за колку време се разгледува барање и се изготвува дозволата?
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
102
Поени од реакции
28
не можев да го најдам тој член од законот за сметководители каде што е наведено дека овластен сметководител вработен во фирма не може да води книговодство на повеќе фирми? или нема таков член? значи дали е можно да водам книговодство на фирмата “А“ во која што сум вработен и дополнително на уште една фирма “Б“ која што е под капата на фирма “А“ . фала поз
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Дали на оние кои и после 4-5 месеци не добиле дозвола, им пуштаат известување, образложение или може негде на телефон да се информираат?
И ако некој има информација за колку време се разгледува барање и се изготвува дозволата?
Законски значи треба да одговорат за 30 дена што во пракса тоа се изедначува со 60 дена, пренатрупани се со работа, јави се и прашај си до каде ти е барањето, подобро така отколку да чекаш, барем ќе знаеш на што си.
--- надополнето: 31 јануари 2013 во 21:44 ---
не можев да го најдам тој член од законот за сметководители каде што е наведено дека овластен сметководител вработен во фирма не може да води книговодство на повеќе фирми? или нема таков член? значи дали е можно да водам книговодство на фирмата “А“ во која што сум вработен и дополнително на уште една фирма “Б“ која што е под капата на фирма “А“ . фала поз
Законот убаво го кажува ова, за разлика од другите работи кои не се детално објаснети. Ти можеш да си водиш сметководство со уверение за овластен сметководител во фирмата каде си работиш ако е доо/дооел. А на други фирми неможеш да водиш, освен и таму не си пријавена како вработена. Не те разбирам како под "капата"? Дали мислиш на фирма мајка и фирма ќерка? Објасни ако сакаш. Поздрав
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
102
Поени од реакции
28
Законот убаво го кажува ова, за разлика од другите работи кои не се детално објаснети. Ти можеш да си водиш сметководство со уверение за овластен сметководител во фирмата каде си работиш ако е доо/дооел. А на други фирми неможеш да водиш, освен и таму не си пријавена како вработена. Не те разбирам како под "капата"? Дали мислиш на фирма мајка и фирма ќерка? Објасни ако сакаш. Поздрав
фирма ќерка е во случајов. Но да според законот треба или да се вработи книговодител во таа фирма или книговодството да го води биро за книговодство.
 
Член од
8 февруари 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Knigovoditelkata vcera mi veli cenata e pokacena imame novi cenovnici na nivo na makedonija spored obrtot na pari ti treba da plajkas povejk...
Dali nekoj go ima toj cenovnik ?
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Само што разбрав, дека според "новиот ценовник" ќе треба да плаќам 3000 месечно. Досега плаќав 1500.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Knigovoditelkata vcera mi veli cenata e pokacena imame novi cenovnici na nivo na makedonija spored obrtot na pari ti treba da plajkas povejk...
Dali nekoj go ima toj cenovnik ?
Нема таков ценовник, тоа се некои индивидуални ценовници што кружат од поодамна. А ако ценовникот се заснова на обртот на пари, да ти е страв да направиш повеќе зашто сметководителот ќе те одере, а од него што можеш да скриеш? :)) Кога ќе ти зголемат цена, прашај што добиваш за истата, нели? И јас сум сметководител ама не го подржувам ова, до некаде е ок, ама премногу пребрзо.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Епа јбг сега сметководителите треба да плаќаат за лиценци,осигурања и што ти не. И нормално цената нагоре ќе оди ова ќе ја качи и цената на услугите на тие фирми и на крај пак ние обичните ќе го јадеме стапот
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.687
Поени од реакции
6.582
Мислам дека тука е најсоодветна тема да прашам, да не отворам посебно. Само трубат со даночниве пријави по тв и искрено страв ме фаќа од казни иако можда смешен ќе ви се чини случајов. Јас и економија како небо и земја, така да си прашам за сигурно. Дали подлежам на пријава за данок од следниве три работи:
1. Уплата на моја сметка за информатички услуги (т.е. на еден му праев лого и на сметка ми прати пари за тоа)
2. Уплата за патни трошоци во земјава (ова кога бев лани на конференција во Охрид, од факултет ми пратија нешто пари, исто на сметка)
3. Од услуга слична на првата ми пратија пари од странство на Манибукерс. Дел од нив, околу 1000 ден си ги префрлив на сметка во наша банка.

Значи севкупно, од трите точки идат околу 5000 ден.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Мислам дека тука е најсоодветна тема да прашам, да не отворам посебно. Само трубат со даночниве пријави по тв и искрено страв ме фаќа од казни иако можда смешен ќе ви се чини случајов. Јас и економија како небо и земја, така да си прашам за сигурно. Дали подлежам на пријава за данок од следниве три работи:
1. Уплата на моја сметка за информатички услуги (т.е. на еден му праев лого и на сметка ми прати пари за тоа)
2. Уплата за патни трошоци во земјава (ова кога бев лани на конференција во Охрид, од факултет ми пратија нешто пари, исто на сметка)
3. Од услуга слична на првата ми пратија пари од странство на Манибукерс. Дел од нив, околу 1000 ден си ги префрлив на сметка во наша банка.

Значи севкупно, од трите точки идат околу 5000 ден.
1. Ако си му издал сметкопотврда или слично, треба да ти издадат потврда за исплатени приходи и треба да си пријавиш во ујп па они да одлучат кој да плати персонален ако не е правно лице.
2. Обично факултетот го плаќа персоналниот ама ист случај како горе е.
3. Девизна сметка ако е мислам дека не треба, а на твои сметки што си префрлаш пари никој нема право да те оданочува.
Пријавата за физички лица е на ујп страната пдд гдп мислам дека беше најди ја и се си пишува убаво. Општо кажано, сите приходи што ги имаш добиено да кажам без плата од фирма се оданочуваат со персонален данок и се пријавува тоа, а кој плаќа зависи кој исплаќа.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
27
Поени од реакции
1
Како може да се протолкува овој став од член 15:

3) потврда од работодавач за најмалку три години работно искуство во вршење на сметководствени работи
Дали обична искуцана потврда дека лицето вршело сметководствени работи во фирмата и покрај тоа што не било пријавено во одреден период стриктно како сметководител ќе заврши работа?

Како некој кој има 2 години работно искуство како сметководител би можел да стекне уште една година искуство, а нели нема лиценца затоа што му фали 1 година работно искуство...? Кој би го вработил него како сметководител кога веќе нема лиценца за сметководител...
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Како може да се протолкува овој став од член 15:



Дали обична искуцана потврда дека лицето вршело сметководствени работи во фирмата и покрај тоа што не било пријавено во одреден период стриктно како сметководител ќе заврши работа?

Како некој кој има 2 години работно искуство како сметководител би можел да стекне уште една година искуство, а нели нема лиценца затоа што му фали 1 година работно искуство...? Кој би го вработил него како сметководител кога веќе нема лиценца за сметководител...
Лиценца е за правните ентитети, уверение е за физичките лица. Инаку може да вработи, бидејќи битно е тој што потпишува да биде овластен сметководител, вработените не е обврзувачки да се овластени сметководители.

За првото немам одговор.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Како може да се протолкува овој став од член 15:

Дали обична искуцана потврда дека лицето вршело сметководствени работи во фирмата и покрај тоа што не било пријавено во одреден период стриктно како сметководител ќе заврши работа?
Потврдата треба да биде само и само за времето кога лицето било во работен однос и извршувало сметководствени работи во тоа друштво. Доказ за тоа е потврдата од Аврм, дека било вработено на тоа и тоа работно место за тој и тој период.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom