Нов закон за пензионирање?

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Луѓе бе ако не ви се чита темава, зашто уопште коментирате ? Половина постови на првата страна , " еј шо глупа тема ", " шо ти требало ваква тема да отвориш ", " ај нема да ти текне поглупа тема да отвориш ". Изгасете ја темава , уклучете друга па тролајте. А и модераториве спијат па безврска, форумов станува калакурница. Ако не ви се чита боже мили не ви ставил никој нож на врат "реплицирај на темава иначе ќе ти го искинам гркланот".

Он т: И јас слушнав за ова , али не волку мажи мислам 80 жени 75 така нешто ќе биде, ако е така ... тешко на нас. Па со збрчкани раце , кој ти се нафаќа на машина ? Ако се воведе и ова , ептен ќе биде пропаст све на куп.
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
Баш е добар законот и јас слушнав вакво нешто,дај боже да го донесат татко ми има 39 години стаж и 58 години старост и грев е да работи на тие години,а младите седат дома како утки,најмногу утки утепани има во оние на кои им смета оваа тема
--- надополнето: 27 јуни 2013 во 01:41 ---
Луѓе бе ако не ви се чита темава, зашто уопште коментирате ? Половина постови на првата страна , " еј шо глупа тема ", " шо ти требало ваква тема да отвориш ", " ај нема да ти текне поглупа тема да отвориш ". Изгасете ја темава , уклучете друга па тролајте. А и модераториве спијат па безврска, форумов станува калакурница. Ако не ви се чита боже мили не ви ставил никој нож на врат "реплицирај на темава иначе ќе ти го искинам гркланот".

Он т: И јас слушнав за ова , али не волку мажи мислам 80 жени 75 така нешто ќе биде, ако е така ... тешко на нас. Па со збрчкани раце , кој ти се нафаќа на машина ? Ако се воведе и ова , ептен ќе биде пропаст све на куп.
зш бе пропаст,знаеш ли колку слободни работни места ќе се отворат
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Баш е добар законот и јас слушнав вакво нешто,дај боже да го донесат татко ми има 39 години стаж и 58 години старост и грев е да работи на тие години,а младите седат дома како утки,најмногу утки утепани има во оние на кои им смета оваа тема
--- надополнето: 27 јуни 2013 во 01:41 ---


зш бе пропаст,знаеш ли колку слободни работни места ќе се отворат

Eхееее , нема проблем ќе им одам јас и со бастум на работа :D
 
Член од
17 мај 2012
Мислења
184
Поени од реакции
105
Он т: И јас слушнав за ова , али не волку мажи мислам 80 жени 75 така нешто ќе биде, ако е така ... тешко на нас. Па со збрчкани раце , кој ти се нафаќа на машина ? Ако се воведе и ова , ептен ќе биде пропаст све на куп.
Прочитај го повторно воведниот пост не си разбрал добро за што станува збор ;)
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Прочитај го повторно воведниот пост не си разбрал добро за што станува збор ;)

:D Е ме мрзи да го преформулирам постот. У секој случај разбрав за што се збори и у темата сум ( приближно ) не сум офф :D
 
Член од
9 април 2011
Мислења
810
Поени од реакции
1.043
Денес жената разбрала,потчула нешто и дури се јави во Фондот ПИОМ да праша.
Демек наскоро во пензија ќе може да одат жени со 85 вкупно години ( години+ работен стаж)
За мажи било демек 90. На пример старост-возраст 60 + стаж 30 = 90
Еве го одговорот и од ПИОМ. „ И кај нас се збори нешто такво ама треба да помине во собрание“.
Јас не верувам,многу пари ќе треба за овие нови десетина илјади пензионери.
Ама ај нека биде ќе се отворат-ослободат многу работни места.
Што ќе кажете вие,какво мислење имате по ова прашање (ако е вистина).
За овој закон, многу се зборува во последно време, мада не знам колку е вистинито и дали ќе го донесам, инче доста луѓе има да заминат во пензија ако го донесат, поради тоа што има доста луѓе со голем стаж, така да би било ок да го донесат овој закон.
 
Член од
13 март 2009
Мислења
672
Поени од реакции
284
Анчо точна ти е информацијава само со една забелешка дека законот ќе важи само за вработени во администрација.
 
Член од
17 мај 2012
Мислења
184
Поени од реакции
105
Анчо точна ти е информацијава само со една забелешка дека законот ќе важи само за вработени во администрација.
Е тоа е лошо зошто па само за администрација ногу ли се изморија од пиење кафе...
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.144
Поени од реакции
25.570
Догодина ќе треба да издвојат 400 милиони евра од буџет како помош за фондот за пензиско и 300 на фондот за здравствено, тие прават козметички измени...
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
чуло нешто па недочуло се вика.Македонска работа никој ништо нема спомнато по собрание него некоја будала му текнало да си прави бајрам на мозак па ајде него и другата будала како него ке шири небулози ебате беља
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
ова ако е вистина, под итно треба масовно да ја напуштиме државава.....или да кренеме бунт......
:coffee:

п.с. јас за мене не можам работа да најдам, па сеа уште и за баба да и барам.....кај ќе ја вработувам??? :unsure:
 
Член од
9 април 2011
Мислења
810
Поени од реакции
1.043
ова ако е вистина, под итно треба масовно да ја напуштиме државава.....или да кренеме бунт......
:coffee:

п.с. јас за мене не можам работа да најдам, па сеа уште и за баба да и барам.....кај ќе ја вработувам??? :unsure:
лошо си разбрал нешто ти а?
 
Член од
13 март 2009
Мислења
672
Поени од реакции
284
@баљумбаљум гледај си цртани и играј жмурка, вакви трачарски муабети ни те занимаат нити па можат да стигнат до тебе.
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
Можни се предвремени избори, и кристално јаснно е зошто се планира да се донесе законов. Ако нема па предвремени, плусчињата ќе им стојат за во иднина, проста математика :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom