Нови критериуми за утврдување право на сини картони за невработени

Член од
23 јуни 2007
Мислења
368
Поени од реакции
333
Знае некој поточно да ми објасни што се ми е потребно за да се пријавам како невработен во заводот за вработување?

Бев вработен/пријавен претходно, до пред 1 година, па си дадов отказ, и сега сакам да се пријавам како невработен, за да зимам плави картони.

Како оди таа постапка?
Бидејќи сфаќам дека сигурно си одјавен од фирмата кај што си работел, со оглед дека тоа било пред една година, за плави картони немаш никаква врска со заводот за вработување. Туку ќе одиш во фондот за здравство со здравствена книшка, копии од лична карта и извод од матична книга на родени и на лице место ќе добиеш формулар кој треба да го пополниш со кој ќе изјавиш дека немаш приходи, и после неколку дена/недели на домашна адреса по пошта ќе ти пристигнат картоните.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Уште една глупост, (ова чисто како пример)значи ако работи тато или мама, а јас сум невработен тогаш нема за мене сини картони(морам да ги плаќам секој месец, ако сакам да ги добијам за недај боже...), бидејќи ете нели блиски членови од семејството остварувале некакви приходи ............ но комент :facepalm::tapp:
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
Уште една глупост, (ова чисто како пример)значи ако работи тато или мама, а јас сум невработен тогаш нема за мене сини картони(морам да ги плаќам секој месец, ако сакам да ги добијам за недај боже...), бидејќи ете нели блиски членови од семејството остварувале некакви приходи ............ но комент :facepalm::tapp:
Грешка си.
Ако ти самиот си полнолетен, невработен...треба да пополниш формулар со копија од лична карта мислам. А ако си студент, го користиш осигурувањето на некој од родителите. Тоа со приходите, или грешка си разбрал, или некој тап службеник те излагал.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Ima li nekoj promeni za tie sto nemozat da gi zatvorat firmite?
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Што е точно сега!? Се обврзуваат да си плаќаат зравствено осигурување оние со минимум 132,000 годишен приход (во износ од 1,100) и приходи над 182,000 (со 2,200.- Денари)..... http://www.fzo.org.mk/WBStorage/Files/Povik_za_nevraboteni_lica.pdf
или за приходи од 96,600 (1,100) и за 183,546 (кои идиоти до денар! Баш ме интересира како дошле до денар, а не да речеме последните три броја нули!?)....
линкот: http://www.fzo.org.mk/WBStorage/Files/Povik_za_nevraboteni_lica.pdf
Го намалиле бе идиотиве! Ееееј за посран приход од 8,000 месечно, те обврзуваат 1,100 за осигурување! Па 8,000 и повеќе на животињите свои миленичиња куче, маче трошат глаучиве.... да не кажам за бензини - горива многукратно повеќе!
Па уште и за оданочување на штедните влогови размислуваат!
Па пи*ки едни покварени, сосила ме тераат и мене и останатите штедачи, инвеститори на берза, надвор парите да ги држиме.... па кога ќе излезат барем 30-40% од системот, баш ќе има што да зајми за плати на аждајата администрација! Ќе ми брцне во лев искинат џеб да земе и 1000-2000 за осигурување и позајмица од Банките во вид на државни обврзници. ќе имаат Банките ако им ојдат толку штедачи!.... Сега кога и камативе на Денари ојдоа у матер.... матер му е у Бугарија! За истата камата у Евра... 7% на годишно ниво!
http://www.moitepari.bg/Depoziti/Depoziti_Result.aspx?s=QlpoNDFBWSZTWcYyA@oAAAz/gEAAAAPAAHwQLgBdQA4j3iAgAEhqjTyTQaZGmmgyPSDUI0xGRiaBkY1DjezeOzWQwsu0di1Q6qhWvVqISkYXwSU5TseTWCzpUhvgEnxOQaQRsX4u5IpwoSGMZAfU
 

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
До некаде разбрав ама пак да прашам. Јас сум невработен, осигуран сум во фондот за здравство како невработен. Е сега во 2014 ставив пари на трансакциска, депозит поточно. со што го надминувам лимитот кој е за лица со ниски примања на годишно ниво. Сега прашањето ми е дали тие примања ми се оданочуваат и ги сметаат како приход, бидејќи тие пари не ми се ни од работа во мк, ни ми се регистрирани, подарени ми се и заштедени од минатото(т.е не се ни примања). Сам лично си ги внесов на сметка, тогаш ја отворив, не се префрлани. Знае некој како треба да се постапи? Дали треба да плаќам данок во ујп за нив, и дали може да продолжам да си бидам здравствено осигуран со ниски примања?
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.523
Поени од реакции
62.386
До некаде разбрав ама пак да прашам. Јас сум невработен, осигуран сум во фондот за здравство како невработен. Е сега во 2014 ставив пари на трансакциска, депозит поточно. со што го надминувам лимитот кој е за лица со ниски примања на годишно ниво. Сега прашањето ми е дали тие примања ми се оданочуваат и ги сметаат како приход, бидејќи тие пари не ми се ни од работа во мк, ни ми се регистрирани, подарени ми се и заштедени од минатото(т.е не се ни примања). Сам лично си ги внесов на сметка, тогаш ја отворив, не се префрлани. Знае некој како треба да се постапи? Дали треба да плаќам данок во ујп за нив, и дали може да продолжам да си бидам здравствено осигуран со ниски примања?
Веќе неколку дена се обидувам да дојдам до поконкретни информации, зашто имам одредена сума на пари на своја сметка, сума за која доколку би дознале во Фондот за здравство, најверојатно веднаш би ми го скинале истото.

Од ова што можев да прочитам по артикливе за законот, вика дека, Државата има право да провери колку пари имаш на сметка. На едниот од артиклите баш беше потенциран фактот, дека доколку имаш депозит, ке ти скратат Социјална помош.

Никаде не најдов за здравствено осигурување, во кој случај го укинуваат, дали пари од камата ги пресметуваат како приход, и до која сума на пари ке се смета дека можеш самиот да си го плаќаш осигурањето.

Другата нејасна и нелогична ствар е фактот што никаде не е наведено, што ако во моментот на поднесување на барањето за здравствена помош не си имал пребиен денар, а после си се стекнал со приходи?
Дали меркава е ретроактивна? Дали ке се проверуваат старите барања, или само новите?

Не знам дали ова е искочено у Службен весник, чекам да видам дали таму ке има нешто поспецифично, зашто од ова што го читав со законов, може за све и свашта да ти гледаат у банка.

Другата ствар е тоа што викаат дека Владава ке остави на банките самите да одлучат дали ке го потпишат тој Меморандумот за соработка, наводно, не бил обврзувачки.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Барем досега беше по принцип на пререгистрација на невработени лица во ФЗОМ за остварување право на бесплатно здравствено осигурување.има образец во кои се впишуваат приходите во предходната година ИОП 1.... http://www.mtsp.gov.mk/WBStorage/Files/zdravstveno.pdf страна 54-55 во ко член пишува:
IV.1.2. утврдување на својство на осигуреник на невработени лица на кои им
се променува основот на осигурување според член 5 став 1 точка 15 од ззО
за кои обврзник за плаќање на придонесот е Министерството за здравство
Граѓанин кој не е дефиниран како обврзник за плаќање на придонес, може
да ги оствари правата од здравствено осигурување доколку во претходната
календарска година остварил приход кој не е поголем од 132.000,00
денари. Исто така, граѓанин кој не е дефиниран како обврзник за плаќање
на придонес, може да ги оствари правата од здравствено осигурување и во
случај ако во претходната календарска година остварил приход од 132.000,00
до 264.000,00 денари, но во изминатите два месеци остварил вкупен приход
помал од 22.000,00 денари.
Во овие износи спаѓаат приходите на сите членови на потесното семејство,
согласно ЗЗО и истите износи се усогласуваат на годишно ниво со порастот
на платите од претходната година.
Децата на осигуреникот се здравствено осигурени преку осигуреникот до
навршување на 18 годишна возраст, односно до 26 години доколку се на
редовно школување.

Незнам зошто стои износот 132,000... знам дека лани беше не поголем приход од 96,600, те не повеќе од минималната плата во предходната година (12Х8050). Оваа година значи износот до кој не би требало да се плаќа здравствено осигурување би требало да биде (12Х8,500) 102,000. Во законот децидно стои ‘‘приход‘‘ а не имот! Штеден влог како и стан земјиште, кола е имот... приход би бил камата од депозитот (доколку оди над 8,500), хонорарите со поголем износ од минималецот веќе со новиот закон ги оптеретуваат со плќање давачки за социјално и пензиско! Така да до лани барем во листата се впишуваше приходот ако е поголем од 96,000.... годинава и натаму што ќе измислат Господ на помош со ваква влада и држава!
Од друга страна пак зошто некој што има депозит од 10К Евра да плаќа здравствено осигурување, а некој што има 10 хектари, или стан или куќа од 50-100К да не плаќа?
Тоа е идиотизам со кој ќе сакаат да ја покријат дупката во ФЗОМ... а неможат! Спомнав малку погоре (два-три поста пред овој но временски пред 2,5 години)... Постојат и банки во соседните држави! До душа ни оддалеку не се тие камати, но само на тоа можат да ги натераат штедачите! А само 20% да ги повлечат депозитите, Кипар (со збиднувањата од преклани со банките) ќе стане детска градинка! Не се свесни што можат да направат!
 
Последно уредено:

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Тоа е идиотизам со кој ќе сакаат да ја покријат дупката во ФЗОМ... а неможат! Спомнав малку погоре (два-три поста пред овој но временски пред 2,5 години)... Постојат и банки во соседните држави! Само тоа можат да го направат! А само 20% да ги повлечат депозитите, Кипар (со збиднувањата од преклани со банките) ќе стане детска градинка! Не се свесни што можат да направат!

Кои 20 проценти одприлика (по памтење) грците имале 134 милијарди евра депозити, во последниве четириесет дена имаат извадено штедачите кај нив 7 милијарди евра, колку проценти се тоа 4.5 до 5 проценти. И две големи банки им се пред пропаѓање, кои 20 проценти до 10 дали ќе успеат да ги извадат пред да снемаат банките пари.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
И каматата спаѓа во приход,така да ако сумата надминува над 1000.00 ден. годишно,тогаш се кине здраството и ќе треба сам да си плаќаш.Ова го кажувам од лично искуство...за жал:(
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.178
Поени од реакции
17.990
И каматата спаѓа во приход,така да ако сумата надминува над 1000.00 ден. годишно,тогаш се кине здраството и ќе треба сам да си плаќаш.Ова го кажувам од лично искуство...за жал:(
Како за 1000 денари си плаќаш сам? Или имаше и други приходи па сумата дојде вкупно над 96.000 денари?
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
И каматата спаѓа во приход,така да ако сумата надминува над 1000.00 ден. годишно,тогаш се кине здраството и ќе треба сам да си плаќаш.Ова го кажувам од лично искуство...за жал:(
Не, до лани барем беше (во формуларот ИОП1 пополнуваш изјава за помали месечни приходи од минималецот 8,050 беше) за приходи над 96,600. те доколку приходите (камати дивидети, хонорари....) ја над минималната плата 8050,- , а не надминува (ми се чини 130,000 или 180К беше!?) во тој случај плаќаш сам здравствено онолку колку е предвидено за минималец те. цца 1,100 Денари месечно. Доколку си над 132,000 со камати хонорари, дивиденти... и сл плаќаш во износ за здравствено дупло околу 2,300, Ден..... Како тоа ако износот на камата надминува 1000, Ден годишно плаќаш здравствено? Не ми е јасно!? Кој во тој сл би дал пари во банка ако е во минус? Ми нема логика баш!
Лани барем така абеше, така поминав, а еве и што ми одговори на ,еил нивниот правник:

Почитуван,
Во врска со вашето прашање ве информираме дека:

Со измените на законот за придонеси од задолжително социјални придонеси (Службен весник бр.185/12) со членот 10-а е дефинирано :
Според став 1, Граѓанин кој не е дефиниран како обврзник за плаќање на придонес, може да ги оствари правата од здравствено осигурување доколку во претходната календарска година остварил приход кој не е поголем од годишниот нето износ на минималнат плата за претходната година .
Според став 2, исто така, граѓанин кој не е дефиниран како обврзник за плаќање на придонес, може да ги оствари правата од здравствено осигурување и во случај ако во претходната календарска година остварил приход поголем од приходот дефиниран во став 1 на овој член ако во претходните два месеци остварил вкупен приход кој е помал од износот на минималната плата.
Минималната плата изнесува 8.050 денари а на годишно ниво 96.600 денари. Според тоа:

Согласно законските измени осигурени лица кои стекнуваат право на здравствено осигурување на товар на Буџетот на Република Ма¬кедонија се издвојуваат две категории на осигурени лица:
I. Осигуреници кои како семејство во претходната година оствариле приход кој не е поголем од 96.600 денари годишно,
II. Осигуреници кои како семејство во претходната година оствариле приход кој е поголем од 96.600 денари годишно, но не поголем од
183.546 денари единствено во случај ако во последните два месеца оствариле вкупен приход кој е помал од 16.100 денари.При тоа Ве из вестуваме дека согласно член 10 - а, став 3 од наведениот закон, надоместоците по основ на невработеност се приходи кои не треба да се внесуваат во изјавите за остварени приходи во претходната година.
Со почит,
ФЗОМ
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.933
Не, до лани барем беше (во формуларот ИОП1 пополнуваш изјава за помали месечни приходи од минималецот 8,050 беше) за приходи над 96,600. те доколку приходите (камати дивидети, хонорари....) ја над минималната плата 8050,- , а не надминува (ми се чини 130,000 или 180К беше!?) во тој случај плаќаш сам здравствено онолку колку е предвидено за минималец те. цца 1,100 Денари месечно. Доколку си над 132,000 со камати хонорари, дивиденти... и сл плаќаш во износ за здравствено дупло околу 2,300, Ден..... Како тоа ако износот на камата надминува 1000, Ден годишно плаќаш здравствено? Не ми е јасно!? Кој во тој сл би дал пари во банка ако е во минус? Ми нема логика баш!
Лани барем така абеше, така поминав, а еве и што ми одговори на ,еил нивниот правник:


Почитуван,
Во врска со вашето прашање ве информираме дека:

Со измените на законот за придонеси од задолжително социјални придонеси (Службен весник бр.185/12) со членот 10-а е дефинирано :
Според став 1, Граѓанин кој не е дефиниран како обврзник за плаќање на придонес, може да ги оствари правата од здравствено осигурување доколку во претходната календарска година остварил приход кој не е поголем од годишниот нето износ на минималнат плата за претходната година .
Според став 2, исто така, граѓанин кој не е дефиниран како обврзник за плаќање на придонес, може да ги оствари правата од здравствено осигурување и во случај ако во претходната календарска година остварил приход поголем од приходот дефиниран во став 1 на овој член ако во претходните два месеци остварил вкупен приход кој е помал од износот на минималната плата.
Минималната плата изнесува 8.050 денари а на годишно ниво 96.600 денари. Според тоа:

За оваа година според ова би требало да биде 12месеци по минимална плата, т.е 10080 ден по 12месеци т.е 120960денари и 12х9000=108000 денари за текстилна, 12х10100=121200денари за земјоделство, 12х10400=124800 денари за прехрамбена индустрија?


Согласно законските измени осигурени лица кои стекнуваат право на здравствено осигурување на товар на Буџетот на Република Ма¬кедонија се издвојуваат две категории на осигурени лица:
I. Осигуреници кои како семејство во претходната година оствариле приход кој не е поголем од 96.600 денари годишно,
II. Осигуреници кои како семејство во претходната година оствариле приход кој е поголем од 96.600 денари годишно, но не поголем од
183.546 денари единствено во случај ако во последните два месеца оствариле вкупен приход кој е помал од 16.100 денари.При тоа Ве из вестуваме дека согласно член 10 - а, став 3 од наведениот закон, надоместоците по основ на невработеност се приходи кои не треба да се внесуваат во изјавите за остварени приходи во претходната година.
Со почит,
ФЗОМ


Ова што го имам обележано со црвено важи за месеците Ноември и Декември или за последните 2 месеци кога си остварувал приход?
Пример сум остварил 118000 денари до Октомври, а последните два месеци од годината не сум остварил ништо или ги бројат само месеците кога си остварувал приход т.е во конкретниов пример Септември и Октомври?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.731
Во Канада СЕКОЈ граганин има бесплатно здравство без разлика дали работи или неработи. Едноставно им следува затоа што е граганин на Канада!!
кумашинот кажуваше како е во Австралија... бесплатното здравство и за вработени а и за невработени е на понизок квалитет од платеното здравство, а за кое доплаќаш, ако сакаш подобра услуга... исто како што кај нас поодамна конечно воведоа со доплата да купиш поквалитетни лекови... но се уште немаме со доплата поквалитетни доктори, т.е. може да плаќаш доприноси за здравство и на 60000 еур плата па некој да се учи на тебе, а може и со минималец или невработен да бидеш услужен од најдобриот доктор ако имаш врски кај него...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom