Нови возачки дозволи

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.062
Поени од реакции
57.309
Дали може друго лице, со моја лична карта да ја подигне возачката од МВР ?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.062
Поени од реакции
57.309
Kolku e pari e vkupno se da se polaga za kola?
Зависи во која авто школа. Немаат сите иста цена за обуката

Некаде околу 13 000 денари е по приватните авто школи
1200 денари за лекарско
800 денари за прва помош
2200 денари за полагање тестови
3300 денари мислам беше полагање полигон и градска
и по 500 денари за колата што ја земаш за полагањата (исто и ова зависи во која авто школа)
По 50 денари влезница на полигон.

Откако ќе положиш, околу 600-700 денари се плаќаше во МВР да ти ја издадат возачката


Тоа е тоа. Нормално, ако положиш се од прва.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Дечки дали можи некој што е од Битола или Охрид да ми кажи од прилика колку е за полагање на А категорија . Јас сум на средина xD, па не знам како оди полагањево, пола часови тука пола во Битола не разбрав баш и инструкторот(ваљда беше инструктор тој) се јави во Битола и ми вика 13600 бате. Е сега 13600 ама дали со вклучена обука, градска, лекарско, црвен крст или без тоа, доколку не се вклучени лекарското и црвениот крст ми доаѓа 17к, а во Охрид другар пред можеби пола година полагаше и се на се го фати 12к. Дали некој што полагал од Битола или Охрид можи да ми кажи како оди со полагањево зашто овдека кај мене ми испаѓа врак и пол доколку не е вклучено лекарското и црвениот крст :(
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Дечки дали можи некој што е од Битола или Охрид да ми кажи од прилика колку е за полагање на А категорија . Јас сум на средина xD, па не знам како оди полагањево, пола часови тука пола во Битола не разбрав баш и инструкторот(ваљда беше инструктор тој) се јави во Битола и ми вика 13600 бате. Е сега 13600 ама дали со вклучена обука, градска, лекарско, црвен крст или без тоа, доколку не се вклучени лекарското и црвениот крст ми доаѓа 17к, а во Охрид другар пред можеби пола година полагаше и се на се го фати 12к. Дали некој што полагал од Битола или Охрид можи да ми кажи како оди со полагањево зашто овдека кај мене ми испаѓа врак и пол доколку не е вклучено лекарското и црвениот крст :(
За А категорија 13 000 или јас погрешно разбрав? :) Инаку тие што ќе ги платиш колку што ќе ти кажат во автошколата ти се само за обука , за лекарско + прва помош дополнително си доплаќаш мислам дека беше 2000 денари било каде и да полагаш , односно се обучуваш. А да и за полагањата си плаќаш башка.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
За А категорија 13 000 или јас погрешно разбрав? :) Инаку тие што ќе ги платиш колку што ќе ти кажат во автошколата ти се само за обука , за лекарско + прва помош дополнително си доплаќаш мислам дека беше 2000 денари било каде и да полагаш , односно се обучуваш :)
Да за А категорија ми рекоа толку и ај сега, значи 13600 само тоа, башка лекарско и прва помош 17 илјади :'(. Оваа автошколава мислам беше државна, во приватната не знам дали да прашам, „поефтино“ можеби е. Сепак повеќе ми се исплаќа да одам во Охрид да полагам, да седам цел месец таму него кај нас. Доколку има некој што знае точно нека пиши.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Да си препрашаш за сигурно, 13 000 мислам дека целосно фаќа со се лекарско и прва помош. Обуката е негде 7 500 и полагањето беше 4 000 мислам + лекарско и прва помош ете ти ја твојата цена.
Мене 17 000 ме фати со едно паѓање.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Знае некој како оди со новите возачки кога имаш забрана за управување на 3 месеца ?
На старите мислам дека на самата дозвола се пишуваше периодот, сега со новите како е ?
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Да си препрашаш за сигурно, 13 000 мислам дека целосно фаќа со се лекарско и прва помош. Обуката е негде 7 500 и полагањето беше 4 000 мислам + лекарско и прва помош ете ти ја твојата цена.
Мене 17 000 ме фати со едно паѓање.
Сега прашав во приватната, обука 8000, полагањето 4000, моторот 1500 + полигон 500, лекарско 2000, црвен крст 1200 =17200ден. Ова ако положам од прво, така да поубаво Охрид да одам еден месец да седам (за смештај неплаќам) него тука да си играм. Ме чуди само како 12к Охрид, го препрашав другаров и толку е рече..

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Сега прашав во приватната, обука 8000, полагањето 4000, моторот 1500 + полигон 500, лекарско 2000, црвен крст 1200 =17200ден. Ова ако положам од прво, така да поубаво Охрид да одам еден месец да седам (за смештај неплаќам) него тука да си играм. Ме чуди само како 12к Охрид, го препрашав другаров и толку е рече..

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
Ај кај да е за некоја година 30 000 ќе го напрат лоповите.
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Ај кај да е за некоја година 30 000 ќе го напрат лоповите.
A eве ти како по искусен да ми кажеш , имам положено за Б категорија , сега јуни јули сакам да земам и за А категорија да полагам. Све исто бараат како за Б категорија или полесно е ? Мислам конкретно за градска , полигон знам дека се 2 вежби само се на се , право (прва - втора) и осмица , а градска исто како за Б ли е строго или се проаѓа ?
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
A eве ти како по искусен да ми кажеш , имам положено за Б категорија , сега јуни јули сакам да земам и за А категорија да полагам. Све исто бараат како за Б категорија или полесно е ? Мислам конкретно за градска , полигон знам дека се 2 вежби само се на се , право (прва - втора) и осмица , а градска исто како за Б ли е строго или се проаѓа ?
Нема полесно, исто е :)
Треба пазење многу, не треба да дозволиш да има возило меѓу тебе и комисијата.
Би требало да знајте дека со радио станица се полага.
 
Член од
9 јануари 2014
Мислења
50
Поени од реакции
63
Јас им препорачувам на сите што сакате за полагате за возачка обуката да ви оди преку АМСМ. Не дека со нив со врски ке поминете туку бидејки стварно имаат супер искуство и е многу квалитетна обуката.
Теоретска обука е исто така супер, можете да се консултирате со нив кога сакате иако ви се поминате часовите. Тестовите ги положив од прва со 7 негативни.
Имав полигон и градска да полагам во исти ден. Полигон имав во 8 саат. А со инструкторот возев дури од 5, малце градска и останатото полигон дур да полагам.
Полигон со 0 негативни и градска со нула негативни од прва во исти ден ги положив. Сите цаки ме научија, сите улички каде да пазам и како да возам. Едноставно комисијата никаква замерка не ми најдеоа.
Многу ги препорачувам нив у споредба со другиве приватни автошколи кои нудат ефтини цени а на крај многу нервирања и често пагање на градска.
Почнав да полагам од 27 декември 2013, ја земав возачката на 12 март 2014.

Бидете ми поздравени :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom