Нови возачки дозволи

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од marija aleksova, 20 април 2007.

1. Tetro

Tetro Гостин

Прашав пред некое време во една автошкола (нема да ја рекламирам) и ми беше кажано вака:
    За да земеш А1 или А категорија се плаќа обука и прво полагање 12.910 ден (комплет со лекарско), а тие што имаат Б категорија а сакаат да полагаат за А кат. 9.710 ден.
  2. onak

onak

Член од:
    11 мај 2010
    Мислења:
    2.867
    Допаѓања:
    603

ај кажи ми ја авто школата по ПП со телефон ако не ти е тешко...
  3. zee German

zee German крпа

Член од:
    12 август 2009
    Мислења:
    5.052
    Допаѓања:
    2.954
    Денеска ја зедов потврдата е сеа ме мачат две прашања-
    1) Дали имаат направено грешка пошо положив за б-категорија а кај тип документ на потврдава пишува Возачка дозвола Тип А. Па дали има врска типот со категоријата ?
    2) Дали смеам да возам со потврда,пошо нели кога ти продолжуваат возачка ти даваат потврда со која смееш да возиш ? Или тоа не важи за почетници ?
  4. StormRage

StormRage Веома Опасна Фигура

Член од:
    9 јануари 2008
    Мислења:
    4.659
    Допаѓања:
    2.477
    1) немат врска... пишит тип А (нз која причина) ама ко шо видов по другариве немат врска.
    2) Да си прашаш таму ќе е најубо ама мислам дека мојш да возиш само низ охрид.

иначе ја паднав еднаш утре одам пак на полагање...
  5. влатко

влатко

Член од:
    29 јули 2005
    Мислења:
    2.982
    Допаѓања:
    173
    Со потврдата не смееш да возиш, 100% ти гарантирам.
  6. zee German

zee German крпа

Член од:
    12 август 2009
    Мислења:
    5.052
    Допаѓања:
    2.954
    aj со среќа митре :)

--- надополнето ---

и јас така разбрав али гласини се ширеа дека си смеел . Али само гласини.
    На PixY му/ѝ се допаѓа ова.
  7. MrEscoy

MrEscoy

Член од:
    24 јануари 2011
    Мислења:
    522
    Допаѓања:
    147
    Да прашам нешто во врска со полагањево.Што било тоа нешто дополнително треба да се плака некој тест ли е што ли е моторика или како се вика?Ај ако има некој информација што е ова нека ми каже и кој све ги фака :)
  8. SanIker

SanIker

Член од:
    21 септември 2008
    Мислења:
    12.362
    Допаѓања:
    7.191
    Ваљда мислиш за теоретска настава, сега брзо пред 3-4 месеци е воведено тоа. 2000 денари се плаќа.
  9. MrEscoy

MrEscoy

Член од:
    24 јануари 2011
    Мислења:
    522
    Допаѓања:
    147
    Абе незнам што е затоа и прашувам.А тоа во авто школите се учи или што к.р е ?
  10. Dee_Jay

Dee_Jay

Член од:
    5 август 2007
    Мислења:
    3.173
    Допаѓања:
    1.266
    Е јас ко ја зедов потврдата, фино лепо си прашав в полиција, и ми рекоја дека можам да возам со потврдата.
  11. SanIker

SanIker

Член од:
    21 септември 2008
    Мислења:
    12.362
    Допаѓања:
    7.191
    Ти држат предавања за знаци, правила, раскрсници и тако даље, два дена е тоа, вториот ден имаш пробен тест да видат колку си запамтил.
    На Боби[Мкд] му/ѝ се допаѓа ова.
  12. MrEscoy

MrEscoy

Член од:
    24 јануари 2011
    Мислења:
    522
    Допаѓања:
    147
    Офф мори мајко.Па ја ова бесплатно го правев кај мене во авто школо летото све ова ми обајсуваше т.е имавеме 3-4часа и на крај усно не прашуваше али никако да се наканам од тогаш да полагам.Па еве сеа сакам да уплатам во АМСМ и ме интересира дали ке треба и за ова да платам или нетреба?
  13. BooBojan

BooBojan JOKER

Член од:
    23 март 2010
    Мислења:
    1.664
    Допаѓања:
    591
    За да ти земат уште 2000денари.Најмногу е за тоа.
  14. zee German

zee German крпа

Член од:
    12 август 2009
    Мислења:
    5.052
    Допаѓања:
    2.954
    Јас си потпрашав во полиција денеска и ми одговорија негативно.Во смисол не било во системот влезено и затоа не сум смеел...различни градови различни закони :pos: уште Јанкуловска да ја прашам ми остана :D
  15. MrEscoy

MrEscoy

Член од:
    24 јануари 2011
    Мислења:
    522
    Допаѓања:
    147
    Многу јасно е дека само парите да ти ги земат.Ама тоа 2000 ке треба да си ги дадеш на гладно срце буквално за ништо

Сподели преку: