Нема работа ни во приватниот сектор

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Napredni deca u pm. :X3:
Vo MVR so kurs aha sigurno. Pak si gledal CSI Miami
Aj se odjavuvam mene me baraat od Microsoft, sekoj den frcat ponudi od sekade. :P
Да де така е тоа форензика за 3 години се учи. Колку фурни леб треба да се изедат за да станеш стручњак од тоа поле за да фрчат понуди за работа.... Да не правам муабет дека треба да имаш железен желудник и да си опериран од се
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.187
Да знаеше ќе кажеше. Се праи паметен на форумов пошо нема каде.[DOUBLEPOST=1394125258][/DOUBLEPOST]Абе коа ќе видам подобро све се некои паметни ко Владе што викаат има работа. Прашај го што работел ќе ти збори глупости, хранел лавови во ЗОО
Сега добро природно глуп си или само се трудиш, пошто ти успева.
И ајде кажи веќе еднаш каква тоа работа бараш и што ти подразбираш под работа пошто очигледно за тебе има работа и нешто трето што не се квалификува како работа. Па после работата ја делиш на работа по национална основа демек не е достојна за друга националност.
Така да веќе ако ми реплицираш дај тука јавно напиши каква ти работа воопшто бараш или што воопшто подразбираш ти под работа а што не.[DOUBLEPOST=1394147780][/DOUBLEPOST]
Ти пуштив во сандачето.
Немора конкретно во детали да кажиш што и како, ама барем наговести за која бранша се работи.
После многу интересен момент е дали може да се очекува од тебе логистичка поддршка или некој друг вид на помош како пласман или така нешто или некој вид на соработка.
 
Последно уредено:

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Од мене може да очекува помош тоа се подразбира но џабе е се ако личноста не е материјал за претприемач...

И пуштив една идеја на Леандра на ПП ако е лоша самата нека каже.
Муабетот е... ми се смачи да фрлам бисери на луѓе кои покажуваат нула ентузијазам, од искуство знам дека човек што не фантазира е глуп човек подобро е човек да има портфолио на еден куп промашени идеи(како што имам јас) него ли да очекува дека преку ноќ нешто кај него се променило дека ете баш сега на магичен начин го разбудил претприемачкото во себе.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.187
Од мене може да очекува помош тоа се подразбира но џабе е се ако личноста не е материјал за претприемач...

И пуштив една идеја на Леандра на ПП ако е лоша самата нека каже.
Муабетот е... ми се смачи да фрлам бисери на луѓе кои покажуваат нула ентузијазам, од искуство знам дека човек што не фантазира е глуп човек подобро е човек да има портфолио на еден куп промашени идеи(како што имам јас) него ли да очекува дека преку ноќ нешто кај него се променило дека ете баш сега на магичен начин го разбудил претприемачкото во себе.
Тоа ми беше многу битно тоест дали има подршка или само идеја.
Сега да почекаме Леандра да се изјасни дали држи вода муабетот, но сепак мислам дека добро би било мало наговестување за која бранша се работи. Ништо посебно во детали туку општо . Тоа секако не го сметам за фрлање бисери а е многу битно во смисла на можностите на заинтересираните. Пошто се работи за производство ајде пример ке речеме дека не секој има можност да се занимава со земјоделие( пример само).
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Тоа ми беше многу битно тоест дали има подршка или само идеја.
Сега да почекаме Леандра да се изјасни дали држи вода муабетот, но сепак мислам дека добро би било мало наговестување за која бранша се работи. Ништо посебно во детали туку општо . Тоа секако не го сметам за фрлање бисери а е многу битно во смисла на можностите на заинтересираните. Пошто се работи за производство ајде пример ке речеме дека не секој има можност да се занимава со земјоделие( пример само).
Не е храна.
Да произведуваш/преработуваш храна е скапа работа ти треба инвестиција минимум 10 илјади евра.

Еве ќе ти помогнам бизнисите се од сите други области освен храна. :)
Треба тоа што ќе го произведуваш добро да го ''пакуваш'' тоа е се...
 
Член од
11 март 2012
Мислења
109
Поени од реакции
101
Сега добро природно глуп си или само се трудиш, пошто ти успева.
И ајде кажи веќе еднаш каква тоа работа бараш и што ти подразбираш под работа пошто очигледно за тебе има работа и нешто трето што не се квалификува како работа. Па после работата ја делиш на работа по национална основа демек не е достојна за друга националност.
Така да веќе ако ми реплицираш дај тука јавно напиши каква ти работа воопшто бараш или што воопшто подразбираш ти под работа а што не.[DOUBLEPOST=1394147780][/DOUBLEPOST]
Немора конкретно во детали да кажиш што и како, ама барем наговести за која бранша се работи.
После многу интересен момент е дали може да се очекува од тебе логистичка поддршка или некој друг вид на помош како пласман или така нешто или некој вид на соработка.
Ти си глуп и самиот си го докажа тоа. Море лигуш ти сваќаш дека и да делиш флареи ти требаат луѓе. Рецепционер, чувар и ред други работи и тие се со врски ако познаваш некого ќе влезеш да работиш ако не никому ништо. Да исфрлам шут не се нафаќам, да се килавам за џабе не фала. И не глумам националист али циган си е циган. Незнае една реченица да прочита и толку може да работи. Коа ќе ми текне пред 10 години бараа преведувачи, лектура на книги ко ништо се наоѓаше работа. Сеа можеш само стапов да си го држиш ако немаш луѓе. Еве ти Владе ти набројав некои работи. Дури и за 8000 ќе работам никој не бара директорска работа како што сам тврдиш.[DOUBLEPOST=1394153747][/DOUBLEPOST]
Не е храна.
Да произведуваш/преработуваш храна е скапа работа ти треба инвестиција минимум 10 илјади евра.

Еве ќе ти помогнам бизнисите се од сите други области освен храна. :)
Треба тоа што ќе го произведуваш добро да го ''пакуваш'' тоа е се...
Па кажи бе, ако сакаш да помогнеш. Еве дај кажи ми.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Немало работа бухахахахахахахахахахаххахахаахахахаха...
Можам во моментов да набројам 20 бизниса кои можете да ги почнете со буџет не поголем од 2 илјади евра.
Ти бизнисот како бизнис ќе го почнеш, ама се додека зависиш од македонската економија ќе бидеш никој и ништо. А и знаеш не секој има 2.000 евра во банка заштедено, такада не е убаво да солиш памет на другите кога не им ја знаеш нивната ситуација. Секој за себе нека си збори, ако си се снашол и си влегол во тие води само напред, не земај генерална слика за сите пошто не е се баш во боја кај секој човек.

Иновативноста и фали на Македонија, без разлика што сме мала земја многу земји успеваат на странскиот пазар кога ќе понудат нешто ново. Според мене најголемиот проблем кај нас е почетната инвестиција, ретко кој може да одвои пари на страна за да си отвори свој бизнис и неубавата економија со сите зафрканции.

Човек што сака да води бизнис ќе се замара за своите муштерии и производот што го продава. Нема секој време да се замара кој е на власт, дали треба да се сврзе со некој, дали ќе го затворат, дали рекетари му дошле и сл.[DOUBLEPOST=1394160580][/DOUBLEPOST]
Не е храна.
Да произведуваш/преработуваш храна е скапа работа ти треба инвестиција минимум 10 илјади евра.

Еве ќе ти помогнам бизнисите се од сите други области освен храна. :)
Треба тоа што ќе го произведуваш добро да го ''пакуваш'' тоа е се...
Имаш некогаш работено со храна? Знаеш кои законски процедури следат? Или сите информации од ракав ги тресеш. Прехрамбената индустрија е многу ризична, нема место за ситни риби во овој сектор.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Извини вака, курсевиве за форензика и ЦСИ ствари ги почна на 12 години или ги лажеш овие од бодибилдинг секторов? Средно учеше?
Каков фат во лет од Џени. Прво резултатот од Англиски, после понудата од МВР е исто битен детал како му понудиле работа, оти баш така одат работите и на крај годините. Плус додаток како мал во Тинекс купувал, Тинекс 10/15 години се на пазарот:
Еее мнгоу работи не ми текнуваат ама памтам дека како мал сум идел во Тинекс да купувам со монопол пари и сум имал регистраска таблица на точакот :D
Здраво дечки јас планирам да студирам во Словенија за пилот на хеликоптер:)
Па сакам да ве прашам како идат трошоците во Словенија, колку кошта кирија, факултет и така натака, јас моментално работам како affiliate marketer и имам 2,100 евра месечно примања, дали да се упишувам оваа година или да чекам до следната да подсоберам пари
Ако може некој повеќе инфо по порака да ми прати.
Поздрав
И на крај доаѓаш до ник со бујна фантазија и големи проблеми, Мартин.[DOUBLEPOST=1394170022][/DOUBLEPOST]
Од мене може да очекува помош тоа се подразбира но џабе е се ако личноста не е материјал за претприемач...

И пуштив една идеја на Леандра на ПП ако е лоша самата нека каже.
Муабетот е... ми се смачи да фрлам бисери на луѓе кои покажуваат нула ентузијазам, од искуство знам дека човек што не фантазира е глуп човек подобро е човек да има портфолио на еден куп промашени идеи(како што имам јас) него ли да очекува дека преку ноќ нешто кај него се променило дека ете баш сега на магичен начин го разбудил претприемачкото во себе.
Да ја разгледаме идејата, па пиши сам резултати на темава:)
 
Член од
9 јануари 2014
Мислења
50
Поени од реакции
63
Извини вака, курсевиве за форензика и ЦСИ ствари ги почна на 12 години или ги лажеш овие од бодибилдинг секторов? Средно учеше?
Таа тема ја отворив за другар кој е 18 немаше акаунт па ми побара да му отварам тема за него. Јас инаку имам 25 год, курсевите заедно ги учев во исто време се факултетот. Курсевите се уствари кратки но јас малце се влечкав :).

Исто така повекето мислења не се на мое име. Отварам теми за други. Ке ме праша некој нешто отварам тема тука на негово име :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Таа тема ја отворив за другар кој е 18 немаше акаунт па ми побара да му отварам тема за него. Јас инаку имам 25 год, курсевите заедно ги учев во исто време се факултетот. Курсевите се уствари кратки но јас малце се влечкав :).

Исто така повекето мислења не се на мое име. Отварам теми за други. Ке ме праша некој нешто отварам тема тука на негово име :)
Ок, се надевам ондак знаеш дека во форензиката кога испитаник ќе каже „од/на/за/кај/ другар е“ веднаш станува случај бр. 1 :D
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Извини вака, курсевиве за форензика и ЦСИ ствари ги почна на 12 години или ги лажеш овие од бодибилдинг секторов? Средно учеше?
Таа тема ја отворив за другар кој е 18 немаше акаунт па ми побара да му отварам тема за него. Јас инаку имам 25 год, курсевите заедно ги учев во исто време се факултетот. Курсевите се уствари кратки но јас малце се влечкав :).

Исто така повекето мислења не се на мое име. Отварам теми за други. Ке ме праша некој нешто отварам тема тука на негово име :)
Ок знаеш дека за компјутерска форензика треба да имаш искуство и како правник, инаку платата во бугарското MВР за форензичари беше околу 1500-1700 лева , сите им избегаа во HP со кои јас работев.
А да те прашам со правото како стоиш? како IT форензичар одиш на суд имаш случаи каде што имаш кражби преку интернет и слични работи.
 
Член од
9 јануари 2014
Мислења
50
Поени од реакции
63
Ок знаеш дека за компјутерска форензика треба да имаш искуство и како правник, инаку платата во бугарското MВР за форензичари беше околу 1500-1700 лева , сите им избегаа во HP со кои јас работев.
А да те прашам со правото како стоиш? како IT форензичар одиш на суд имаш случаи каде што имаш кражби преку интернет и слични работи.
Многу малце случаеви имаме, и тие што ги имаме се чисти, пример повекето запленети компјутери немаат никакви траги на криминал (кредитни картички, идентитети од други лица, банкарски сметки итн во хардискот) А тие што имаат се тешко криптирани или главните податоци се на cloud.
Најлесно до сега за мене било да најдам дали има backtrack, било каков RAT (Cybergate, Blackshades, ...) било каков keylogger, java drive-by, miner (оние што работат како RAT но за да копаат bitcoin), било какви траги за ddos (имаше ваков случај за време на екстерните тестирања, некој го напагал серверот на министерството со голем ботнет) и сите останати други програми кои се со закон забранети.

А и ако најдам било каква трага мојата задача е да го дадам тој компјутер на експертите таму што тие после ке направат детален увид. Двајца работат на еден компјутер (т.е хардиск), јас го проверувам било каква трага и ако не најдам ништо потпишувам дека е чист, после тоа втор го проверува малце по искусен уште по детално ке го прегледа и ако не најде нешто потпишува дека е чист.

А кога немаме работа, пример нема запленети компјутерите, не пракаат каде што серверите се спори за било која причина да провериме дали се напагани од било каков ботнет. Иако сум нов таму ми давата наједноставните работи да ги работам, таму има многу кои работат, имаат и посебни правбици кои ги средуваат тие работи, но тие експертите се многу искусни со еден се запознав ѕвер дечкото :).


Ок, се надевам ондак знаеш дека во форензиката кога испитаник ќе каже „од/на/за/кај/ другар е“ веднаш станува случај бр. 1 :D
Јас ништо нема да добијам ако ве лажам, јас само сакав да го пишам мојот успех за да ги мотивирам останатите кои сакаат да студираат во таа насока :)
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Многу малце случаеви имаме, и тие што ги имаме се чисти, пример повекето запленети компјутери немаат никакви траги на криминал (кредитни картички, идентитети од други лица, банкарски сметки итн во хардискот) А тие што имаат се тешко криптирани или главните податоци се на cloud.
Најлесно до сега за мене било да најдам дали има backtrack, било каков RAT (Cybergate, Blackshades, ...) било каков keylogger, java drive-by, miner (оние што работат како RAT но за да копаат bitcoin), било какви траги за ddos (имаше ваков случај за време на екстерните тестирања, некој го напагал серверот на министерството со голем ботнет) и сите останати други програми кои се со закон забранети.

А и ако најдам било каква трага мојата задача е да го дадам тој компјутер на експертите таму што тие после ке направат детален увид. Двајца работат на еден компјутер (т.е хардиск), јас го проверувам било каква трага и ако не најдам ништо потпишувам дека е чист, после тоа втор го проверува малце по искусен уште по детално ке го прегледа и ако не најде нешто потпишува дека е чист.

А кога немаме работа, пример нема запленети компјутерите, не пракаат каде што серверите се спори за било која причина да провериме дали се напагани од било каков ботнет. Иако сум нов таму ми давата наједноставните работи да ги работам, таму има многу кои работат, имаат и посебни правбици кои ги средуваат тие работи, но тие експертите се многу искусни со еден се запознав ѕвер дечкото :).

Јас ништо нема да добијам ако ве лажам, јас само сакав да го пишам мојот успех за да ги мотивирам останатите кои сакаат да студираат во таа насока :)



Да повеќе е Security Analyst, јас работев слично само што имаше страшно многу работа :) , но кај нас колку што знам колку се слаби законите за сајбер криминал нормално е да има малку случаеви.
По ова што ми кажуваш се изненадив дека имало и кај нассалам ИТ форензичари.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.187
Ти си глуп и самиот си го докажа тоа. Море лигуш ти сваќаш дека и да делиш флареи ти требаат луѓе. Рецепционер, чувар и ред други работи и тие се со врски ако познаваш некого ќе влезеш да работиш ако не никому ништо. Да исфрлам шут не се нафаќам, да се килавам за џабе не фала. И не глумам националист али циган си е циган. Незнае една реченица да прочита и толку може да работи. Коа ќе ми текне пред 10 години бараа преведувачи, лектура на книги ко ништо се наоѓаше работа. Сеа можеш само стапов да си го држиш ако немаш луѓе. Еве ти Владе ти набројав некои работи. Дури и за 8000 ќе работам никој не бара директорска работа како што сам тврдиш.
Искрено кога ќе прочитам колкаво ти е нивото на култура и начинот на изразување не ме ни чуди што неможеш да најдеш работа. Поработи малце на тоа не ке направиш лошо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom