Нема работа ни во приватниот сектор

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Aјде наброј еден од тие 20 бизниси
А зошто мислиш дека тоа би го направил про боно???
Морам да знам за која особа станува збор и дали е вистински заинтересирана да влезе во претприемачките води за да знам дали вреди да си го трошам времето...
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Немало работа бухахахахахахахахахахаххахахаахахахаха...
Можам во моментов да набројам 20 бизниса кои можете да ги почнете со буџет не поголем од 2 илјади евра.
Ете за мал бизнис онака пример. Родителите се сеуште Македонија, имаат сметководствено биро околу 20 тина години кое има минимален приход со 4-5 вработени, освен што бараат клиенти не ни имаат некој голем придонес. Пред една година имаја шанса од блиски пријатели да превземат мал бизнис. Значи трафика во центарот на Битола околу саат кулата и започнаја негде со 2 илјади евра или нешто повеќе затоа што како што ми кажуваат ти требаат само цигари да имаш за 2 илјади евра плус други работи. Почнаја со 3 вработени за да се покриваат 7 дена од 6 сабајле до 9-10 навечер. И така околу 3-4 месеци но немаше доволно приходи за 3 ца па ги намалија на двајца. Значи зборувам за се легално сите вработени да се регистрирани на сатите што ги работат. И излегуваат приходи само само вработените и давачките околу бизнисот ништо повеќе па го продаваат.
Како и да е поентата не ми е негативно да покажам дека нема работа туку напротив ако бизнисот го започнат ете сопружници со 2000 евра би имале приход од 400-500 евра месечно па и до 800 евра зависи и од тоа колку добро би го работеле.

Но исто бизнис каков и да е мал или голем не е за секој, затоа што секој незнае како да раководи и менаџира.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Без навреда ама книговодствено биро не е бизнис тоа е услуга зборам јас за мало производство кое во Македонија го немаш.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
А зошто мислиш дека тоа би го направил про боно???
Морам да знам за која особа станува збор и дали е вистински заинтересирана да влезе во претприемачките води за да знам дали вреди да си го трошам времето...
За мене имам 61 година. Ако треба да се плати, зошто да не, би ти платил. Дај понуда....
 
Член од
4 март 2014
Мислења
58
Поени од реакции
67
А зошто мислиш дека тоа би го направил про боно???
Морам да знам за која особа станува збор и дали е вистински заинтересирана да влезе во претприемачките води за да знам дали вреди да си го трошам времето...
drapaj si jajcata
uste taka da se pavese biznis vo makedonija
samo edno ce ti kazam vo moskva rabotaat po povejke od 8 casa dnevno mesecno zarabotuvaat nad 1 000 evra i nema nevraboteni tamu ama ima nad 1 000 000 bas biznisi i toa site privaten sektor celosno razraboteni
kaj nas privatniot sektor e celosno vo koma
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Без навреда ама книговодствено биро не е бизнис тоа е услуга зборам јас за мало производство кое во Македонија го немаш.
Добро јас дадов примери за мали бизниси и спомнав два, ти претходно не спомна за мало производство.
Малото производство моментално колку што знам не оди баш најдобро, барем од фирмите кој што се клиенти во книговодството.
Но незнам поконкретни примери така да моето мислење не е репер како оди производството на мало.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
А зошто мислиш дека тоа би го направил про боно???
Морам да знам за која особа станува збор и дали е вистински заинтересирана да влезе во претприемачките води за да знам дали вреди да си го трошам времето...
Епа теоретски, јас 1.000 бизниси знам, само не можам да ги кажам :icon_lol:
 
Член од
11 март 2012
Мислења
109
Поени од реакции
101
Да знаеше ќе кажеше. Се праи паметен на форумов пошо нема каде.[DOUBLEPOST=1394125258][/DOUBLEPOST]Абе коа ќе видам подобро све се некои паметни ко Владе што викаат има работа. Прашај го што работел ќе ти збори глупости, хранел лавови во ЗОО
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Епа теоретски, јас 1.000 бизниси знам, само не можам да ги кажам :icon_lol:
Ај да ставиме кладба дека ќе набројам најмалце 20?
И тоа со буџет во доменот од 2 до 5 илјади евра... зборам за мало производство не за заебанции со креми и средства за слабеење...
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
За набројување ке наброиш ама кое фајде? Можеш да купиш тон риби ама ако водата во која планираш да ги растиш не ја бива се ти е џабе!
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.727
Поени од реакции
9.837
Ај да ставиме кладба дека ќе набројам најмалце 20?
И тоа со буџет во доменот од 2 до 5 илјади евра... зборам за мало производство не за заебанции со креми и средства за слабеење...
Абе лесно е да збориш,направи го да те видам.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ај да ставиме кладба дека ќе набројам најмалце 20?
И тоа со буџет во доменот од 2 до 5 илјади евра... зборам за мало производство не за заебанции со креми и средства за слабеење...
Се откажа од големите идеи како Аква парк во Пелагонија и се префрли на мали бизниси, одлично :)

Кажи ајде и мене ме заинтересира 20 производствени бизниси, да не се услуги, да чини 2000 евра и да е профитабилен и издржлив. Немора 20, наброј три.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Се откажа од големите идеи како Аква парк во Пелагонија и се префрли на мали бизниси, одлично :)

Кажи ајде и мене ме заинтересира 20 производствени бизниси, да не се услуги, да чини 2000 евра и да е профитабилен и издржлив. Немора 20, наброј три.
Ти пуштив во сандачето.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Едно време памтам Спиро рече "Работа има, ама нема млади за да работат", многу му се смееа дека збори глупости но ако го видиш уште еднаш ке видиш што е проблемот. Јас имам многу другари кои моментално бараат работа, јас им пратив некои линкови за работа и тие ми рекоа "Нормален ли си ти, јас ли ке работам физичка работа за 15,000". Епа што да ви правам, сите барате 20,000 а нејкете да се помачите.

Кај мене во фамилија сите се со факултет тоа е традиција па исто и јас. Татко ми и мајка ми се со факултет и зимаат плата од 31,000 а мајками од 28,000. Баба ми и дедо ми исто така се со факултет и двајцата зимаат пензија од прилика 20,000.

Бидејки бев студент и од секогаш сум сакал сам да правам пари барав работа. Ми требаше многу малце време да најдам работа да истоварам во магацин за 15,000. Немав искуство ниту струка па тоа работев, не барав ништо над тоа. Се си мислев дека ке си останам со таа работа. Студирав компјутерска форензика на приватен курс и завршив, исто така студирав компјутерско инжинерство на ФИНКИ. Имав диплома од ИЕЛТС со 7.3 резултат за Англиски Јазик.

Кога го завршив курсот за компјутерска форензика кое траеше 3 години и криптација кое траеше 2 год и факултетот јас одмна добив понуди за работа. Добив работа да работам во Бугарското МВР за 2030 лева (64,000 денари) или во нашето МВР за 94,000 ден месечна плата. Иако имав другари кои студираа од Германија со мене кои ми викаа да дојдам во Германија да работам како компјутерски форензичар во нивното МВР за над 7,000 евра плата. Бидејки скоро секаде во светот се бараат компјутерски форензичари.


И после сето тоа денес пак гледам некои како се бунат дека сакаат да работат и да зимаат плата од 20,000 а едвај со врски завршиле средно. А и па некои викаат дека е срамота со тоа што во други по развиени држави чистачи зимаат 2,000 евра а кај нас 100 евра. Тоа е штета разбирам но мала и нова што трпевме инфлација немаме економија како Германија или Франција за да ги качиме платите толку високи.
Здраво дечки имам во план да барам некој што ке ме тренира да направам тело и да вежбам бидејки многу ми падна имунитетот па мора малце физички да се размрдам убаво.
Немам другари кои сакаат да идат во теретана а јас па нема никаква појма од ништо за да идам сам :D
Па барам некој што има искуство и приватна теретана кој ке ме води од како да вежбам па се до исхрана и така натака.

Буџет неограничен имам пари за се, било каква храна, било каква опрема, било каде (во Скопје) исто ми се фака мене

Имам 18 години, слаб сум :S 58кг, 180цм
Извини вака, курсевиве за форензика и ЦСИ ствари ги почна на 12 години или ги лажеш овие од бодибилдинг секторов? Средно учеше?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom