Најекономично греење (затоплување)

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Јас едно време трагав за греење и налетав и на тие радијатори, некој ги фали некој ги куди (али зависи и од квалитетот на материјалот и дизајнот на плочата и термостатите) на секој чекор има производители на диво кои копираат/
Али на крај колку и да трагаш и истражуваш испаѓа дека прво и основно е изолацијата дома. Ако имаш врвна изолација и со рингла ќе се грееш. Е сега тоа бара инвестиција на почеток али после дава резултати со години и децении.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Најекономично:Троа грав, земи запалката и има да добиеш енергија која може да парира и на енергијата добиена од нуклеарна централа, плус бесплатна (трајна) депилација на веѓи, убиство на сите комшии во радиус од два километри како и домашни миленичиња....

Он:

Најекономично за мене,е греењето на дрва, но сепак од голема важност е куќата да има изолација! Тоа е најважно, па и да се грееш на печка пак ќе заштедиш ако имаш изолација.
 
Член од
20 февруари 2010
Мислења
30
Поени од реакции
3
rovex е фирма која се бави со повеќе различни целосни системи за греење, т.е. ПРОИЗВЕДУВААТ финални елементи и системи. тоа што го нарекуваат норвешки радијатор е нешто што се појавило прво во србија па после и кај нас со истиот псевдоним... и ова на сликата е исто што и конвектор класичен... за загревање, како и сите други конвектори имаат спакувано подно греење,измеѓу алумински дизајнирани крилца за брзо ослободување на топлината, за да не дојде до прегревање... значи до тука сите конвектори се исти... она што ровекс конвекторите ги прави различни и по скапи е тоа што имаат електронски термостат (инаку главен проблем кај сите други конвектори) и не работи на принцип на жива или алкохол во сондата туку со сензор на температура-електронски кој преку одредена група на транзистори осцилаторно ја намалува или зголемува струјата на на загревателот т.е греачот. плус има и уште еден сензор за баланс кој би требало да ја заштити околината во случај да падне или се преврти на земја, па автоматски го изгасува греењето т.е струјата... значи ова ровексот, како и сите други конвектори е ПОТПОЛНО ИСТ само што има друг дизајн и малку по добра заштита од палење, пожари како и решение за боЉката наречена термостат, поготово кај конвекторите од 2 киловати па нагоре...

статистика:

на 2 од 10 конвектори им гори термостат втората сезона
на 1 од 10 конвектори им гори термостат третата сезона
на 1 од 10 конвектори им гори главниот прекидач првата сезона
на 3 од 10 конвектори им гори главниот прекидач втората сезона
на 2 од 10 конвектори им гори главниот прекидал третата сезона
и тоа се случува само на конвекторите од 2 киловати (поретко) и на оние од 2,5 па 3 и 3,5 киловати нај често...

покрај термор конвекторите, кај нас во мк нај застапени се и конвекторите со производство на раде кончар...

статистикава е на светско ниво. ровекс овој проблем би требало да го реши со електрониката... ќе видиме.. релативно се нови, ќе треба некоја година да пројде па да видиме дали се во право или не се...

искрено мислам дека французите сигурно ја имаат таа електроника ама измериле на кантар дека прескапи ќе бидат на пазарот и одлучиле вака да настапат...

цена на сервис кај нас? копче е 100 денари а термостат е тоа е од 800 до 1400 денари...

а инаку, електроникте ПОТПОЛНО ИСИТИТЕ електроники ги имаат во србија т.е. во чачак кај што се произведуваат греачите CINI или FARAL или ELITE или имаше уште едно име не ми текнува сега... за различни пазари различни имиња ама сите стигаат кај нас преку разни канали... сте слушнале за тие греачи за во радијатор?




п.с. кој е за да го натераме кано да се врати? по стручен е од мене... па сепак “само“ 10 години е постар од мене:uvo:
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
rovex е фирма која се бави со повеќе различни целосни системи за греење, т.е. ПРОИЗВЕДУВААТ финални елементи и системи. тоа што го нарекуваат норвешки радијатор е нешто што се појавило прво во србија па после и кај нас со истиот псевдоним... и ова на сликата е исто што и конвектор класичен... за загревање, како и сите други конвектори имаат спакувано подно греење,измеѓу алумински дизајнирани крилца за брзо ослободување на топлината, за да не дојде до прегревање... значи до тука сите конвектори се исти... она што ровекс конвекторите ги прави различни и по скапи е тоа што имаат електронски термостат (инаку главен проблем кај сите други конвектори) и не работи на принцип на жива или алкохол во сондата туку со сензор на температура-електронски кој преку одредена група на транзистори осцилаторно ја намалува или зголемува струјата на на загревателот т.е греачот. плус има и уште еден сензор за баланс кој би требало да ја заштити околината во случај да падне или се преврти на земја, па автоматски го изгасува греењето т.е струјата... значи ова ровексот, како и сите други конвектори е ПОТПОЛНО ИСТ само што има друг дизајн и малку по добра заштита од палење, пожари како и решение за боЉката наречена термостат, поготово кај конвекторите од 2 киловати па нагоре...

статистика:

на 2 од 10 конвектори им гори термостат втората сезона
на 1 од 10 конвектори им гори термостат третата сезона
на 1 од 10 конвектори им гори главниот прекидач првата сезона
на 3 од 10 конвектори им гори главниот прекидач втората сезона
на 2 од 10 конвектори им гори главниот прекидал третата сезона
и тоа се случува само на конвекторите од 2 киловати (поретко) и на оние од 2,5 па 3 и 3,5 киловати нај често...

покрај термор конвекторите, кај нас во мк нај застапени се и конвекторите со производство на раде кончар...

статистикава е на светско ниво. ровекс овој проблем би требало да го реши со електрониката... ќе видиме.. релативно се нови, ќе треба некоја година да пројде па да видиме дали се во право или не се...

искрено мислам дека французите сигурно ја имаат таа електроника ама измериле на кантар дека прескапи ќе бидат на пазарот и одлучиле вака да настапат...

цена на сервис кај нас? копче е 100 денари а термостат е тоа е од 800 до 1400 денари...

а инаку, електроникте ПОТПОЛНО ИСИТИТЕ електроники ги имаат во србија т.е. во чачак кај што се произведуваат греачите CINI или FARAL или ELITE или имаше уште едно име не ми текнува сега... за различни пазари различни имиња ама сите стигаат кај нас преку разни канали... сте слушнале за тие греачи за во радијатор?




п.с. кој е за да го натераме кано да се врати? по стручен е од мене... па сепак “само“ 10 години е постар од мене:uvo:
Мислиш дека некого го заболе курот што не е тука ?? и шо нема да настапува јас и никој друг? иначе имам претчуство дека е тука :pos2:
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
да да... сигурно е тука... со вуду или некоја црна магија можда и кај тебе дома седи и те гледа што праиш сега-тука :pos2::pos2:
Ехе вакви глумци колку имаме видено и маркетинг експерти па станавне експерти бе за откривање на дули јузери и буткање на реклами по форумов знаеш колку ги имаше пред тебе пун кур шо дати кажам:pos2:
 
Член од
20 февруари 2010
Мислења
30
Поени од реакции
3
ај во право си... нек ти биде, господине експерт :pos2:

п.с. треба тебе да те вработат во циа... или можда фби:pos2::pos2: јас незнам што не си поднел до сега барање за вработување, гарант ќе ги препознаеле твоите “екстра“ способности... или можда имаш само 15 годиники и си тепкаш досадиче по форумчиња а?:toe:

ај и јас стварно се откажувам од овој форум... тие што требаше да го дознаат кано и да исконтактираат го направија тоа и така.. работата е завршена... збогум...
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
ај во право си... нек ти биде, господине експерт :pos2:

п.с. треба тебе да те вработат во циа... или можда фби:pos2::pos2: јас незнам што не си поднел до сега барање за вработување, гарант ќе ги препознаеле твоите “екстра“ способности... или можда имаш само 15 годиники и си тепкаш досадиче по форумчиња а?:toe:

ај и јас стварно се откажувам од овој форум... тие што требаше да го дознаат кано и да исконтактираат го направија тоа и така.. работата е завршена... збогум...
Што чекаш учте ???
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
еј класични тупаџии...локални, дај бе назад на темата интересна е..а вие ја отеравте у пм.....
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
..........дај бе назад на темата интересна е.........
Готово...се стопли...
....за економијата во греењето ќе му ја мислиме од октомври ..:toe:
 
Член од
20 февруари 2010
Мислења
30
Поени од реакции
3
Готово...се стопли...
....за економијата во греењето ќе му ја мислиме од октомври ..:toe:
...а од друга страна тоа е една од нај големите грешки, би рекол на балканов...
цел свет навреме си ги решава проблемите само ние чекаме задњи моменат...
летно време сите работи и производи поврзани со греењето се поефтини исто како и климите што се на зимо по ефтини... во септември веке се појачуваат цените за 10-20% а во октомври се и до 50% поскапи одколку, да речеме мај, јуни, јули, август...
ама тоа е тоа... ние сме научени кога ќе дојде к*рот на гзот тогаш да се спасуваме... зборам општо за сите, па тука спаѓам и јас...
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Готово...се стопли...
....за економијата во греењето ќе му ја мислиме од октомври ..:toe:
ne zaebaaj, treba od sega da se misli na oktomvri 2014, za da se naprai nesto na vreme...toa ke bide STRASNA zima , a po nea uste nekolku takvi.......nema togas da ja ima, za da ne gree, preporodbenickata topla atmosfera...komunjarite pak ke ne smrznuvaat do koska...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom