Најекономично греење (затоплување)

Член од
5 март 2014
Мислења
140
Поени од реакции
41
за ладење ми е, за греење ке местам парно само чекам да затопли времево па да се растурам дома ко човек. и климава планирав тогаш да ја местам ама оваа што ја имам моментално почна многу да дупи и морав да ја сменам побрзо.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
за ладење ми е, за греење ке местам парно само чекам да затопли времево па да се растурам дома ко човек. и климава планирав тогаш да ја местам ама оваа што ја имам моментално почна многу да дупи и морав да ја сменам побрзо.
So zdravje da si ja koristis. Sto cena e 18 kata I kolku ima garancija?
 
Член од
5 март 2014
Мислења
140
Поени од реакции
41
49 800 денари + 70 евра за монтажа. гаранција немам поима, 3 или 5 години, ке видам после ке ти пишам.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Ај од тие што работите со клими, дали цревото и кабелот можат да излегуваат од двете страни или зависи од моделот?
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Оваа нешто познато ви е?

Ќе биде поефтина од gree u crown за најмалку 150 евра.

Веќе Гри не се клими кој највеќе вредат за парите.
Овие ќе го срушат Гри :)

добив информација дека гри немале делови на лагер,секоја втора ломо еко е со некој дефект.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
@Strelec не коментирај и не цитирај никој едно две три недели, да научиме нешто и ние што имаме грее( што не грее ) од овие новите експерти по климатизација
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Не сме експерти како тебе и стрелец но да видиме и нешто друго што не е гри а да вреди за парите :)

Стрелец слушам добил нервен слом и сакал да се самоповреди после овие постови ;)
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Оваа нешто познато ви е?

Ќе биде поефтина од gree u crown за најмалку 150 евра.

Веќе Гри не се клими кој највеќе вредат за парите.
Овие ќе го срушат Гри :)

добив информација дека гри немале делови на лагер,секоја втора ломо еко е со некој дефект.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Кој компресор?
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
http://cooperandhunter.eu/catalogue/arctic-inverter/

5 ка CH-S18FTXLA SCOP 5.4 i iP при греење 1.16, ваков scop nа 5 ка неам видено до сеа. fh50ve со scop 4.6, срамота. Дајте некој еуровент од овие cooperandhunter?
Postojat tri Scop( average) ,scop ( colder), scop (warmer)
Ovaj Scop ( warmer) 5.4 e za toplo zona zatoa e tolku visok ne e nisto cudno.
Ovaa firma jas ja nemam stretnato Na eurovent ako ja najdi nekoj neka pusti link :).
Kolku sto znam ovaa firma e rebrendiran Gree . A ovaj model se gleda deka e Gree lomo samo prasanje e dali e isto podesen kako Gree i kolku garancija ima.[DOUBLEPOST=1487188308][/DOUBLEPOST]
Па можно е да е и толку капацитетот на климата. Од искуството со Hansol, (види назад на темата) моето мислење е дека барем 25-30% спецификациите на хартија се "надуени" кај Gree спрема реалните. Со таква изолација како што ја кажуваш со 2,5KW би требало без проблеми да ја загрееш просторијата. Пробај со калорифер со приближен капацитет да видиш дали ќе се згрее. Доколку се загрева просторијата пробај климата да ја ставиш на iFeel и auto издув. Ако не се загрева значи проблемот е во климата. Ако загрева би требало да троши по околу 0,7/0,8KW доколку има некој пристоен COP, како во декларираните спецификации.
Ова е за на околку 0 степени. На +7 нормало сите вредносто би требало да бидат барем 30/40% помали.

Брумот што го слушаш, иако е субјективно чувство, не би требало да биде толку изразен, освен ако не е под полно оптеретување.
Zosto mislis deka se Nadueni specifakiciite za Gree potocno za Hansolot kaj prijatelot tvoj..Za modelite Hansol (do -20) imas eurovent preku York ako ne mu veruvas na specifakiciite na hartija tuku sakas da se vodis po eurovent. Ovaj podatok ovde na forumot e objaven nekolku pati
EV.jpg

I problemot so toj testot sto go pravevte so kalorifer Ili panelce ( grealka) e vo toa sto taa sedi na podot znaci toplinata ja odava dolu na podot a klimata sidna visoko montazna toplinata odi od gore nadolu zatoa vi dojde razlika vo merenjata. - zatoa najdobra e konzolnata edinica za greenje.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Хансол на -7 дава 3.19кв со ЦоП 2.38? Тоа е бајаги лош резултат.

Инаку важно е да видиме дали се истите компресори моделски со грее. Инаку неможе да споредиме.

Ама после еуровентов од јорк незнам ни дали ме интересира толку слаба и скапа клима искрено.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Хансол на -7 дава 3.19кв со ЦоП 2.38? Тоа е бајаги лош резултат.

Инаку важно е да видиме дали се истите компресори моделски со грее. Инаку неможе да споредиме.

Ама после еуровентов од јорк незнам ни дали ме интересира толку слаба и скапа клима искрено.
Da ne se zbunis podatokot e za Hansol do -20 stepeni (ne e za Hansol Nordic do -30)
A za toa dali se isti modeli Hansolot so York sporedeno e ima na forumot mozes da pobaras.
Istiot podatok e i za -7 ama i za -10 stepeni a dali e slaba ne veruvam zatoa sto ako e maksimalen imput na greenje 1700w moze da povlece I do 2000w( na 30 stepeni namestena) koga ke pritreba zatoa sto e twin-rotary Sanyo (opseg 18-150hz koj vadi 10950btu na 56hz ama pri ladenje so cop 4.4) isto Kako sto ima twin micubisito fh35ve sto go imas.
Ili edna matematikata na -10 stepeni
3190w :2.38cop =1340w potrosuvacka ama i kompresorot ke raboti na 60-70hz toa e bitno a ne kako nekoi drugi brend klimi so mali kompresori I so polno opteretuvanje. Uostalo gi vide slikite od finska na koja nadvoresna temperatura so koja potrosuvacka rabotat i kolku stepeni imaat na izduv Hansolite I zosto gi kupuvaat tamu.
I po se izgleda deka podatocite kaj Gree ne se 20-30% polos tuku podobri.
 
Последно уредено:
N

nikola2004mkd

Гостин
I problemot so toj testot sto go pravevte so kalorifer Ili panelce ( grealka) e vo toa sto taa sedi na podot znaci toplinata ja odava dolu na podot a klimata sidna visoko montazna toplinata odi od gore nadolu zatoa vi dojde razlika vo merenjata. - zatoa najdobra e konzolnata edinica za greenje.
Сосем спротивно. Тестот кој го направивме беше поповолен за климата одколку за панелката. Иако точно е дека панелката ја оддава топлината од долу кон горе, одалечена 4 метри (точно под климата) од термометарот нема шанса да ја дистрибуира топлината преку целиот под до спротивната страна од собата. Всушност панелката требаше да ја згрее целата соба пред тепературата да се покачи. Впрочем еве една илустрација за подобро објаснување 2517211_orig.jpg
За разлика од панелката климата активно го насочува топлиот воздух кон подот. Всушност може да се каже дека панелката го грее таванот а климата подот. Дури и во една ваква поповолна ситуација за климата кога директно издувуваше топлина во термометарот, на спротивната странана од собата бројките беа мизерни.

Во врска со Еуровент сертификатот мислам дека досега многу пати беше споменато дека има многу нелогични грешки кај податоците.

Во врска со компресорот вистина е дека се пропагираше дека Sanyo-то е twin rotary, меѓутоа јас не се сеќавам дека некаде видов конкретен податок/документ дека е стварно twin rotary па ако имаш некаков податок (сервисно упатсво, технички податоци од друга климата) слободно подели ги.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom