Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
285
значи клима топле економично само кога е топло, кога е ладно исто како греалка троше :D
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.287
Поени од реакции
4.689
Po eurovent Mitsubishi FH50VE na -15 potoplo duva nego na -10 :vozbud:
Остај тоа ако може некој да ми објасни како Грее Чејнџ на -15 трошеше помалку него што троши сега. И тогаш и сега ја греев истата соба со истата изолација, истите прозори иста температура 18 степени, тогаш работеше со просечна потрошувачка од 390-450вати на час сега троши околу 500ват.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.074
Поени од реакции
3.225
Остај тоа ако може некој да ми објасни како Грее Чејнџ на -15 трошеше помалку него што троши сега. И тогаш и сега ја греев истата соба со истата изолација, истите прозори иста температура 18 степени, тогаш работеше со просечна потрошувачка од 390-450вати на час сега троши околу 500ват.
Сега вероватно пази да не прегрее па троши и за тоа:icon_mrgr:
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
значи клима топле економично само кога е топло, кога е ладно исто како греалка троше :D
Да топли 4пати помалку кога е топло од греалка, а само 2 пати помалку кога е -15.

Сепак 2 пати не е малку. Дупло е.
 
Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
285
Да топли 4пати помалку кога е топло од греалка, а само 2 пати помалку кога е -15.

Сепак 2 пати не е малку. Дупло е.
тоа скапите само, и на ладно пак се поекономични, а ефтините ти се ко термо печка тогаш.

е сега дали повеќе се исплаќа некоја дупло поскапа да земиш па да заштедиш на струја или некоја стандард поефтина а да плаќаш повеќе струја.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
тоа скапите само, и на ладно пак се поекономични, а ефтините ти се ко термо печка тогаш.

е сега дали повеќе се исплаќа некоја дупло поскапа да земиш па да заштедиш на струја или некоја стандард поефтина а да плаќаш повеќе струја.
Кажи кој дел од годината и колку дена тоа климите инвертери работат со потрошувачка на ТА печките? Те колку дена во годината (или на колку години) има периоди од -15*С или пониски температури како годинава што фати..... колку што разбрав ова беше во просек најладен Јануари во 50 год, или ајде барем во последните 10-20 години и траеше десетина дена...
Инаку еве ти просек на дневната Јан Дек (+5) и на ноќните (-2 и -4 ).... во Ск .(Верувам со мали варијации и во другите градови во МК е слично!) ..А ниту пак грејната сезона трае два месеци, туку 5...дури некогаш знае и да навлезе во шестиот месец на греење! Од друга страна во Октомври Март Април... ТА печка уклучуваш и тоа 6-ка по можност!? Смешно е!
upload_2017-2-13_22-6-41.png
према тоа неможеш да заклучиш дека термалните пумпи инвертерите се по економичност како ТА печките! Т.е. дека работат со COP 2....! Не ќе да е така! Од друга страна на кои ТА печки мислиш? На оние од 1978 наследени од дедовците и бабите...
Или на овие: http://www.kamini.com.mk/dimplex-fsd-30/ па овие бе ептен евтини биле! Посакува човек да си купи едно 3-4 комада (да се најдат)... А оние споменатите од дедовците од кои можеш астма да добиеш или алергија или deviatio septum у најмала рака.... мало морген што можеш со едно понење (на евтина од 22,00-07,00) да грееш 25-30 квадрати и да ја дуваш цел ден на 23-4*С при надворешни услови какви имавме во Јануари! Невозможно!.... Како што ете видовме дека неможеш ни со второкласни економик кинески клими што се изрекламираа на темава тоа да го направиш! Но сепак спрема тоа уште помалку пак имаш право да донесеш заклучпк за климите! Има и други клими, поквалитетни поскапи, но и не толку скапи а квалитетни... На пример во понуда на нашиов пазар видов клима јапонски инвертер Mitsubishi (произведен во Малезија но сепак се смета јапонец) која како стандард и препорачува за греење на 15-20 квадрати и во Англија, Холандија, Белгија, Данска... со цена под 30,000 Денари! (Иста цена како кај јужниот сосед или Бугарија цца. 500Еур.)
И види вака, не само тука... туку и во соседството или пошироката околина... еве на пр во Хрватска климата се смета како најекономичен начин на загревање! Дрвата се таму 3,000 денари кубик, но и струјата е 9 денари Кв. (земен е просек на греење неполни 12 часа на ден)..... Е нема во табелата споредба со ТА печка... сметај дека ако со греалка е еден спрема 4.... тогаш споредба на клима со ТА е сигурно 1:3 или 1:2.... во корист на клима!

Е сега поевтино греење од клима - дрва, ама крадени!.... а некои дури веруваат и во ова дека е поекономично:
http://www.inovativnost.mk/eagloo-ќе-ве-згрее-за-само-5-денари-дневно/
 
Последно уредено:
Член од
24 ноември 2007
Мислења
166
Поени од реакции
101
Nekoj da dade podatoci kako se dvizat cenite okolu klimite:
- montaza na klima,
- demontaza na klima,
- dopolnuvanje na freon,
- menuvanje na freon,
- redoven servis (cistenje) na klima.

Najcesto se davaat podatoci za cenata a za montazata nema brojna vrednost (a ne e zanemarliva sekogas).

Dali e neophodno godisno dopolnuvanje na klimata i slicno sto zavisi na vkupnata cena za greenje.

Kolku sto mene mi e poznato:
mestenje klima e 60 evra
dopolnuvanje od 800-1500 denari (R410) zavisno od kolicinata.
 
Последно уредено:
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Кажи кој дел од годината и колку дена тоа климите инвертери работат со потрошувачка на ТА печките? Те колку дена во годината (или на колку години) има периоди од -15*С или пониски температури како годинава што фати..... колку што разбрав ова беше во просек најладен Јануари во 50 год, или ајде барем во последните 10-20 години и траеше десетина дена...
Инаку еве ти просек на дневната Јан Дек (+5) и на ноќните (-2 и -4 ).... во Ск .(Верувам со мали варијации и во другите градови во МК е слично!) ..А ниту пак грејната сезона трае два месеци, туку 5...дури некогаш знае и да навлезе во шестиот месец на греење! Од друга страна во Октомври Март Април... ТА печка уклучуваш и тоа 6-ка по можност!? Смешно е!
Прегледај го приврзокот 164827
према тоа неможеш да заклучиш дека термалните пумпи инвертерите се по економичност како ТА печките! Т.е. дека работат со COP 2....! Не ќе да е така! Од друга страна на кои ТА печки мислиш? На оние од 1978 наследени од дедовците и бабите...
Или на овие: http://www.kamini.com.mk/dimplex-fsd-30/ па овие бе ептен евтини биле! Посакува човек да си купи едно 3-4 комада (да се најдат)... А оние споменатите од дедовците од кои можеш астма да добиеш или алергија или deviatio septum у најмала рака.... мало морген што можеш со едно понење (на евтина од 22,00-07,00) да грееш 25-30 квадрати и да ја дуваш цел ден на 23-4*С при надворешни услови какви имавме во Јануари! Невозможно!.... Како што ете видовме дека неможеш ни со второкласни економик кинески клими што се изрекламираа на темава тоа да го направиш! Но сепак спрема тоа уште помалку пак имаш право да донесеш заклучпк за климите! Има и други клими, поквалитетни поскапи, но и не толку скапи а квалитетни... На пример во понуда на нашиов пазар видов клима јапонски инвертер Mitsubishi (произведен во Малезија но сепак се смета јапонец) која како стандард и препорачува за греење на 15-20 квадрати и во Англија, Холандија, Белгија, Данска... со цена под 30,000 Денари! (Иста цена како кај јужниот сосед или Бугарија цца. 500Еур.)
И види вака, не само тука... туку и во соседството или пошироката околина... еве на пр во Хрватска климата се смета како најекономичен начин на загревање! Дрвата се таму 3,000 денари кубик, но и струјата е 9 денари Кв. (земен е просек на греење неполни 12 часа на ден)..... Е нема во табелата споредба со ТА печка... сметај дека ако со греалка е еден спрема 4.... тогаш споредба на клима со ТА е сигурно 1:3 или 1:2.... во корист на клима!

Е сега поевтино греење од клима - дрва, ама крадени!.... а некои дури веруваат и во ова дека е поекономично:
http://www.inovativnost.mk/eagloo-ќе-ве-згрее-за-само-5-денари-дневно/
Pazi mojata e od 78 i astma ne dobiv za site ovie moi godini cak i nemam potreba da ja duvam a imam 23-25c, a da ne zborim sto alista presusi zimava
http://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-789#post-7958673
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Последно уредено:
Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
285
термоакумулациона печка е подобар избор? принципот ја полниш навечер на ефтина, ја дуваш дење.
не верувам
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Кој има одбивност од Гри ломо еко :) еве ефтина клима која вреди за парите, се наоѓа за 20-21000 ден
Со 5 год гаранција,био филтер,А++

Quadro ac-35-ch-fc-bio,hrvatski brend

http://novo.inem.hr/proizvod/ac-35-ch-fc-bio/
Внатрешната единица многу ми личи на еден ЛГ модел
Ако не се лажам има 780 г фреон како и кај мојата ЛГ.
Лани ја имав постирано кутијата,ја имаат монтирано во ѓорче до една продавница кај римес,кај пазарчето.
Уште лани ми влезе во око како интересен модел,од буџетните клими.


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@macci kolku pati da ti kazam deka si prevara ?
bkBAS.jpg
Ovaa klima posto ima dobra reputacija od tebe i topli nekojasi prodavnica kraj pazarce(jako bitno info), mislam dobar test ke i bide u dukjanot kaj @goran0505 da se namesti za bezpari....trosi 3500 a topli so 986W...ako ovaa kaj goran zgree togas e TOP :D
p.s. Osven u dukjancevo dosea nikoj normalen doma ja nema namesteno ? :P
Ti primer so ne si ja zemes??
pa meri ja so "instrumentite" :D
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2014
Мислења
140
Поени од реакции
41
Некој нешто да каже за оваа фирма за клими: http://cooperandhunter.com/en/mk/ пошто сакам да го мењам инверторот што ми е у дневна и ми препорачуваат vivax шо не ме фака око пошто е малезиска за продажба у кина, и како подобра ми ја препорачаа оваа фирма, па дали е подобра или не?
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
@macci kolku pati da ti kazam deka si prevara ?
Ovaa klima posto ima dobra reputacija od tebe i topli nekojasi prodavnica kraj pazarce(jako bitno info), mislam dobar test ke i bide u dukjanot kaj @goran0505 da se namesti za bezpari....trosi 3500 a topli so 986W...ako ovaa kaj goran zgree togas e TOP :D
p.s. Osven u dukjancevo dosea nikoj normalen doma ja nema namesteno ? :P
Ti primer so ne si ja zemes??
pa meri ja so "instrumentite" :D
ајде сега да ти одговорам по ред...
колку пати да ми кажеш ќе биде помалку од тоа што цел форум тебе ти кажува.
со што сум те превалил бе пешо црн? со што сум те заебал? еве јавно кажи?
јас само реков дека е добра од поефтините,што толку се напали не те разбирам,некако многу си чуствителен,гарант си рак во хороскоп :)
ја немаше оваа клима цела година,сега има некоја количина и го посочив дуѓанот дека таму ја има наместена,па кој сака нека отиде и нека види на лице место.

јас воопшто не сум пристрасен кон ниеден бренд како тебе.
слушам дека си работел во салонот на гри,што јавно не се пофалиш па да видиме реално ќар од тебе :) со некоја добра понуда што не може да се одбие :)

од таму ти доаѓа секој нарив на нервоза и чуство да вратиш и омаловажиш било кој кој ќе спомне лошо за гри :)
брат да треба да купам клима нема да те барам за гри па макар имало ви фи и незнам каков попуст....едноставно избегавам работа со педери и гри како фирма.[DOUBLEPOST=1487151911][/DOUBLEPOST]
Некој нешто да каже за оваа фирма за клими: http://cooperandhunter.com/en/mk/ пошто сакам да го мењам инверторот што ми е у дневна и ми препорачуваат vivax шо не ме фака око пошто е малезиска за продажба у кина, и како подобра ми ја препорачаа оваа фирма, па дали е подобра или ме мотаат само?

некој ги носи во мк,по која цена се?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom