Најекономично греење (затоплување)

Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
Od druga strana koga go spomna Fujitsu iskaca deka za mnogu poeftini pari Fujitsuto(LLC) moze da izvadi ista toplina (3KW) kako i FH35VE(3,2) po ona sto e mereno na Eurovent....ama ednata ima twin kompresor od 14cc3 a Fujitsuto 10cc3 singl....ednata ke vrti na 60% od snagata drugata verovatno na 120% od snagata za da go postigne istoto(iako ovie podatoci nikoj ne gi kazuva).....sto mislis koja podolgo ke te sluzi poeftinata ili poskapata ?
Си ги вртиш работите како во моментот ти одговараат, а тролаш зашто сум земал поскапа клима.
 
Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
285
а да направите некоја листа на клими што се продаваат кај нас и греат и на -20
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Зошто на тестот не завртела на 100-120?
Значи дека софтверот не и дозволува.
Што значи дека е ирелевантно.
E pa ne e bas taka testot ne dava maksimalni vrednosti, testot dava nekoi nominalni vrednosti a ako treba ke raboti i posilno
Зошто на тестот не завртела на 100-120?
Значи дека софтверот не и дозволува.
Што значи дека е ирелевантно.

Во критични случаи кога е потребна екстремна моќ треба да може да заврти на 2COP и 4-5KW ама ретко кој тоа го прави освен Фуџицу.
Ti tuka sporeduvas 18 ka fucicu so 12 ka Ucrown.
Inace ovie vrednosti od testot se za da se da se potvrdi COP na razlicnite temperaturi I krajniot sezosnski SCOP toa e mislam poentata na testot.
A dali moze da zavrti kompresorot povisoki frekfencii sigurno moze a zaklucokot nosam po toa sto Hansolot Sanyo kaj mene e deklarirana na greenje maksimum imput od 1700w ama koga temperatura nadvoresna e pod nula I vnatresnata temperatura mu e 2-3 stepeni pomala od zadadenata znae da se iskaci potrosuvacka do 1975 w barem tolku jas ja imam nacekano. - I pod nea ne se sedi mnogu vrelo duva.
Eve Koga bese nadvoresna -15-20 stepeni krevase do tolkava maksimalna potrosuvacka I rabotese podolgo vreme sat dva tri.
Inace kompresor na Hansol Sanyo moze da se vrti od 18-150hz impresivna brojka.
sketch-1484388070178.png


 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Си ги вртиш работите како во моментот ти одговараат, а тролаш зашто сум земал поскапа клима.
Probaj objasni (ako voopsto znaes) vo koj del od gore napisanoto gi vrtam jas rabotite?
Samo koga ke dojdes do najmaliot izduv od 600m3 na tvojot Daikin vo 28m2 neznam kako ke uspees da go namalis izduvot i da gi ubedis lugevo deka kaj tebe doma neduva promaja nonstop. Zamisli na ladenje kako ke ti bide prijatno so tolkav izduv :)
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Vo vrska so Silent mode kaj Gree Hansol a najverojatno e slucajot I kaj drugite Gree inverteri koi ja imaat ovaa funkcija pokraj toa sto stanuva potivka nadvoresna tuku I vnatresnata go namaluva duvanjeto ako e primer vo prva brzina duva uste potivko od prva a najznacajno e toa sto i potrosuvackata ja namaluva po se izgleda ja ogranicuva raboti na kompresorot - ovaj funkcija e dobra koga e potoplo nadvor.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Колку е максимална струја повлечена на Хансол 12ка и 18ка?

На 30+ внатрешната единица и максимален вентилатор внатре. Колку може да повлече струја ако е надвор рецимо -10?
https://klimi.mk/product.php?id=161
https://klimi.mk/product.php?id=133

За овие два модела зборуваме зошто тие се во продажба кај нас. (Ако се точни и моделските броеви)

Не ме занима номинална, неноминална. Ме интересира исклучиво максимална потрошувачка која може да ја одржи рецимо еден саат а не на кратко. Па према тоа ќе извадиме и грубо COP и испорачана топлина.

Дали 12ката може да повлече ~2KW на надвор -10, а внатре 24?

Дали 18ката може да повлече ~3KW на надвор -10, а внатре 24?

18ката е 70000 денари што е слично со 18LFCA во цена. А LFCA влече 3.0KW максимална струја. А на надвор -10 и внатре 24 влече 2.57KW струја, а дава многу потребни 5.47KW според спецификација:

А и еуровентот не и е далеку со 5.22KW на -7 и 2.25COP.



И тоа по цена ИСТА како Хансол 18ка.
 
Последно уредено:
Член од
1 декември 2010
Мислења
31
Поени од реакции
32
Da se pofalam kaj moite staviv 5.3kW Cooper&Hunter split sistem, i mnogu zadovolen, gree do -25. Oni great okolu 50 kvadrata i se prezadovolni. Modelo ce vika Arctic CH-18FTXLA, americka firma i inzenering, ama se pravi u kina, so Daikin kompresor, swing izvedba, A+++. Bila napravena za severna evropa i Rusija. Smetka za struja uste nemame. Inaku klimata e mnogu tivka i dobro izgleda, so WiFi.
 
Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
285
Da se pofalam kaj moite staviv 5.3kW Cooper&Hunter split sistem, i mnogu zadovolen, gree do -25. Oni great okolu 50 kvadrata i se prezadovolni. Modelo ce vika Arctic CH-18FTXLA, americka firma i inzenering, ama se pravi u kina, so Daikin kompresor, swing izvedba, A+++. Bila napravena za severna evropa i Rusija. Smetka za struja uste nemame. Inaku klimata e mnogu tivka i dobro izgleda, so WiFi.
еми од кај ја купи, колку ја плати
 
Член од
1 декември 2010
Мислења
31
Поени од реакции
32
еми од кај ја купи, колку ја плати
44.000den +montaza, redovna cena bila 48000. Firmata e Mepring Servisi, prijatel moj raboti tamu, oni se se inzenering firma mi ja preporaca, ja testirale zimava, imale monitarano u Skopje, Mavrovo i Tetovo, i odlicno se pokazale.
 
Член од
10 октомври 2015
Мислења
9
Поени од реакции
2
Kano?[DOUBLEPOST=1486846927][/DOUBLEPOST]Pocna da mi se povraka od klimive .tolku strani napisani.mi mirisa na bolest[DOUBLEPOST=1486846971][/DOUBLEPOST]jas bi deletiral sve ova!!!
 

and

Член од
21 октомври 2016
Мислења
37
Поени од реакции
95
Zdravo,
Ve sledev nekoe vreme zosto birav klima, pa se resiv za Gree Amber 3.5.
Denes ja montiraa pa imam nekolku prasanja.
Raboti veke 12 casa na zadadeni 25C, fan auto ili low (cackav) ama ne mrda nad 21.
Zagreva 31m2 i predhodno zagrevan prostor so nadvoresna izolacija 8cm stiropor i PVC stolarija.
Negde procitav deka pri instalacija kaj Amber-ot treba i da se dopolni freon, a ne samo da se vakumira. Tocno li e ova?
Inaku i pri fun low mi se cini deka e bucna i vo drugata soba se oseka vibracijata od nadvoresnata, ama ova moze da e subjektivno posto prv pat se grejam na klima pa imav neralni ocekuvanja
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Бучавата е зошто немаш гумени буфери на надворешната.
 
Член од
29 декември 2014
Мислења
49
Поени од реакции
55
Raboti veke 12 casa na zadadeni 25C, fan auto ili low (cackav) ama ne mrda nad 21.
Zagreva 31m2 i predhodno zagrevan prostor so nadvoresna izolacija 8cm stiropor i PVC stolarija.
Со вентилатор на low не очекувај да загрееш толкав простор, па и 2.000 евра да е климата. А auto модот може да не го бива. Пробај мануелно да подесиш некој повисок мод на вентилаторот. Кај мене, за да одржам 22-23 степени во ~35 квадрати, го чувам вентилаторот на трето ниво од вкупно четири.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Zdravo,
Ve sledev nekoe vreme zosto birav klima, pa se resiv za Gree Amber 3.5.
Denes ja montiraa pa imam nekolku prasanja.
Raboti veke 12 casa na zadadeni 25C, fan auto ili low (cackav) ama ne mrda nad 21.
Zagreva 31m2 i predhodno zagrevan prostor so nadvoresna izolacija 8cm stiropor i PVC stolarija.
Negde procitav deka pri instalacija kaj Amber-ot treba i da se dopolni freon, a ne samo da se vakumira. Tocno li e ova?
Inaku i pri fun low mi se cini deka e bucna i vo drugata soba se oseka vibracijata od nadvoresnata, ama ova moze da e subjektivno posto prv pat se grejam na klima pa imav neralni ocekuvanja
Ако не дига над 21 степен на оваа температура тогаш нешто не е во ред. Проба ја појака брзина да го ставиш вентилаторот?

Sent from my EVA using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom