Најекономично греење (затоплување)

Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Значи тотално разочарување од Грее и од представниците.
Само што ми се јави другарот кој имаше проблеми со Хансолот, кој го зеде на мое наговарање. И после 2 месеци молење и пријавување во сервис на проблеми во работата сеуште никој не дошол да го погледне и да го испита.

Блажо Зорба денеска дека повторно ќе го испрател монтерот, кој патем го праќа 2 месеци и кој се оградувал дека не е специјализиран сервисер за Грее и дека најдобро би било од сервисот да го средат проблемот, но од Грее биле премногу зафатени во 2 месеци да си најдат термин да ја испоштоваат гаранцијата.

На крајот уште и имал лице да му каже дека ќе ја измереле ампери и волти и толку од нив. А за тоа дали ги испорачува декларираните перформаси: топлина, консумирана енергија, одржување на температура (сите оние што и беа проблематични) ниту знаеле ниту можеле да ги проверат.

После ваквиот однос јас дефинитивно не си преземам ризик да препорачам ниту еден прозвод од ГрееМак. Иако производите се можеби добри и секаде може да се јави дефектен производ, ваквиот однос дефинитивно не е.

А како што гледам на форуов ова изгледа е пракса на ГрееМак. Изгледа и Goran0505 имал слични проблеми со климата па мака мачел на крајот да ја заменат.
Jas imav rabota so Zorba neznam kolku oni imaat vrska so Greemak, mozebi se pomagaat. Site se oni slatkorecivi na prodavanje ama koga ce se sluci problem e togas ne im se dava od nivnite 2% rabat sto gi dobivaat od Grcija/Kina za garanciski problemi
 
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
@Kandilce
Vo vrska so procistuvavot od Gree go gledam go ima vo

http://timcomputers.mk/product/098c24e6

Mozes od @klimi.mk da se infomiras ako te interesira nesto poveke.

Inace vaka izgleda rasklopen koga se cisti samo so mlaka voda I lesen e za odrzuvanje. ima eden pred filter kako na klimata ( za pokrupnoto gubre) ima pred filter ( plav se gleda na slikata) ima plus tri vo pakovanjeto toj e za fina prasina I e zalepen na Hepa filterot ( koj e za najfina prasina) i crniot e Karbonski filter I plus ima jonizator I plazma.- zadovolen sum ne e isklucen od septemvri
Pozdrav[DOUBLEPOST=1483971666][/DOUBLEPOST]
E tuka si greska za Average zona nema potreba ni eurovent ni proizvoditelot da dava podatok za -15 inaku e deklarirana do -15 stepeni. za tvoja informacija.
Eve na primer na @macci lg to e deklarirano do -10 steepeni
Благодарам за информациите за прочистувачот,
Поздрав
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
29 декември 2014
Мислења
49
Поени од реакции
55
E tuka si greska za Average zona nema potreba ni eurovent ni proizvoditelot da dava podatok za -15 inaku e deklarirana do -15 stepeni. za tvoja informacija.
Eve na primer na @macci lg to e deklarirano do -10 steepeni
Немам тука што да бидам грешка. Бројката во полето Operation Limit Temperature (TOL) во сертификатот ја одредува производителот.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Немам тука што да бидам грешка. Бројката во полето Operation Limit Temperature (TOL) во сертификатот ја одредува производителот.
Znaci za Average zona Tbiv e -7 a TOL e -10 i proizvoditelot nema potreba da dava podatoci za -15
Eve podatoci za kolku e deklarirana
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://pcpractic.rs/lg-d12ak-s12ak-deluxe&ved=0ahUKEwjti9H2p7XRAhWKkiwKHX4HBaQQFggjMAU&usg=AFQjCNFYtPDDWtXmNKujnA4Hh-vffb7eLg
 
Член од
29 декември 2014
Мислења
49
Поени од реакции
55
Не знам дали разбираш, ама TOL во превод е најниската температура за која производителот ти гарантира дека неговиот уред ќе функционира како што треба.

А тие сајтови на српски/бугарски дистрибутери не значат ништо, како што си осетил и самиот кога паднала температурата под -10 :)
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Сакам веке конечно да ја сменам Теслата и да го земам оваа клима https://klimi.mk/product.php?id=142 кажете нешто поопширно за Даикинот.
od dodatna oprema ima "рамен преден стилски панел, инфрацрвен далечински управувач" :lolzz:
sala na strana, brend si e brend ama za tie pari mislam samo brend ce dobies a ne e eftina, @zelenko mislam ja ima i bese prezadovolen, go cenam toa ama nekako moj izbor ne bi bil
Aj vaka ja sto planiram da zemam, vo vtorata spalna 16m2 najverojatno ce odam na vivax 9ka aeri ili ako sakam da ima povece promaja mozebi i gree lomo lclh i vo dnevnata soba 25m2 najverojatno na gree hansol mnogu stage compresor
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
@PinkyTheGreat
Jas razbiram ama po se izgleda deka ne me razbiras zatoa ti naglasiv deka za Average zona proizvoditelot nema potreba da dava podatoci a eurovent ne bara.
Ako imas videno nekoj test report za nekoja klima ke vidis kako se menuvaat Tbiv I TOL kaj worm, average I colder zona

Eve ti oficijanen podatok na 12 strana I 69 strana ( kolku dava na razlcna temperatura) ;)


https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.lg.wienkra.pl/files//BASIC/Dokumentacja%20techniczna.pdf&ved=0ahUKEwjBu9_YprXRAhUKvBQKHZg6BBgQFggXMAA&usg=AFQjCNG1s9VJw9EsFYPOkzZjw19IOkdCzA

Kaj tebe na micubisito fh35ve ne se oseka razlika vo isporacanata toplina pomegu -10 i -15 stepeni
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
@macci @dastan релативна густина на воздухот е тоа 0.34 ;)
Во фонко бев контрола на монтажа но не и монтажер.

А она 25?

Многу ја отупевме со климиве :)
Пак ќе кажам,освен компресор и изменувач се друго е скоро исто.
Се знае одреден фреон колку може да дигне темп.
Се друго се нијанси.
Влажноста во воздухот највеќе ја кочи било која клима.
Еве на вакво време со големи минуси,многу мала влажност,сведоци сме дека и обична и инвертер клима работи без проблем и без чести ДФ.
А она муабетиве со грејачите на мотор и на тацна не ја прават климата појака или не ја прават да не влага во ДФ.
Ладен старт е маркетиншки збор.
Прогуглајте колку е температурата на фреонот ќе видете дека е бајаги минус :)
Така да компресорите и уљето се предвидени за такви температурни разлики.
Впрочем ДФ е најголем температурен шок за климите.
Од топла внатешна и ладна надворешна за 5-10 мин прави обратна ситуација.
Ладна внатрешна и топла надворешна.
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
21
Поени од реакции
5
https://www.youtube.com/watch?v=LhN-WajvXJA&feature=youtu.be upload_2017-1-10_0-29-25.jpeg upload_2017-1-10_0-29-56.jpeg
Eve edno video od sinoka -15c moze i poveke da bese oti na site ne kazuva isto,snimano posle 22:00 klimata raboti epten tivko na ovie temperaturi,defrost mnogu retko pravi a nonstop sum doma 2,3 defrosta dali napravi,koga bese -5 bese po bucna,defrost nekogas pravese i ako nakacam temp,sega koga nakacuvam temp ne pravi,nadvoresnata nema ni malku znaci od mraz ili slicno,namestena na 26c upload_2017-1-10_0-29-25.jpeg na autofan i ifeel,raboti 3 dena bez prestan i odrzuva temp od 22c,raboti naizmenicno i so 1 i so 2 brzina barem po bucnosta,na izduv merev ama stasa do 40c i mi padna termometarot i se skrsi dodeka go snimav videoto(ke go stavam i toa ako pobara nekoj :) vlaznosta e 29% i 22c upload_2017-1-10_0-29-56.jpeg ...Od tri strani nema sobi,na otvoreno e i na visoko,se gleda na videoto...Saatot na meracot ne e napraven,samo e uklucen vo struja i tolku...Ako nekoj ima nekakvi zamerki za objavenoto,slobodno neka poveli da se uveri
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@macci @dastan релативна густина на воздухот е тоа 0.34 ;)
Nema vrska
25 e razlikata vo T izduv/usis T2-T1=53-28
m * c * (T2-T1)
c =const~=1
m ne e const tuka vleguva izduvot(V) i gustina na vozduh(ro)
masata na vozduhot e promenliva kako od nadmorska visina taka i od vlaznosta i T pa ovakva presmetka ne dava idealno tocen rezultat i treba pokompleksna matematika...kolku za orientaciona presmetka moze da posluzi ama ne e tocna
не барај COP на 53с издув, знаеш дека ќе биде мал. Но еве за тебе и за сите други нека рачунаат, а посебно за монтажерот @macci да научи нешто корисно
0.34 x 25 x 410m3 = 3485w топлина дава на излезот, поделено со 1720 = 2.02 COP
Strelec sto aparatce ti e toa za merenje na uzduv
Izduvot ne go meram, go citam/znam od podatoci dadeni po servisni kade za sekoja brzina na Fan se znae kolkav e izduvot...iako moram da napomenam Gree dava samo eden podatok za brzina na izduv za koj ne se znae dali vazi pri ladenje ili greenje a za greenje se sekogas pojaki izduvite kaj site klimi. A za tocno merenje izduv tocno deka ima meraci, aparatceto se vika anemometar...nesto eftino no somnitelno i kolku e precizno vakvo na ali
 
Последно уредено:
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
после многу читање гледање предомислување и уше шо се не, а нарочито тепм. последниве неколку дена ке кажам ти ибам и инвертор и се. дефинитивно се решив за парно на пелети. еве за ова се решив поточно https://thermoflux.ba/bs/kamini-na-pelet/interio па додека уше не сум склопи дил. некој нешо да каже pro/cons и сл.

п.с. поточно интерио-20
фала
Доколку не ти пречи да чистиш секојдневно пепел, да полниш и складираш пелети, цената на чинење која не е баш ефтина, во тој случај пелетите се добар избор и биди сигурен дека ќе се згрееш добро и квалитетно.
Е сега околу изборот.Според мене треба да обрнеш внимание на начинот на регулирање на температурата.Најчесто се задава Т на вода и Т на просторијата која се загрева(кога се работи за повеќе се зема обично таа каде што се престојува најголем дел од времето читај дневна).Кај водата се задава одредена Т и додека не се постигне работи со макс. јачина.Како се приближува до зададаената вредност јачината опаѓа соодветно и потрошувачката.Така работи регулацијата на вода.Кај регулацијата на амбиенталниот воздух имам сретнато два типа на регулации, а може и да не е регулиран туку со промена на Т на вода да се регулира.Првата е кога има темп. сензор кој се поставува во собата и на печката се задава саканата Т па она како во случајот со водата си ја брка Т со зголемување и намалување на потрошувачката на пелети.(оваа регулација според мене е најдобра).Вториот тип е кога во собата има поставено термостат сличен како на термо печка кој го подесуваш на одредена Т.Кога ке ја постигне зададената Т се гаси и печката и нема да се запали се додека не падне Т во просторијата (обично се работи за пад од 2ц што не е баш малку).Оваа регулација според мене не е добра зашто се јавуваат големи варијации во Т кои не се баш пријатни.А тоа што грејачот ќе се уклучува повеќе пати во денот а со тоа и ќе му се смали драстично векот тоа е друго прашање.
Сето ова ти го изнапишав за да се распрашаш каква е регулацијата пред да се одлучиш, бидејќи другар мој има земено котел Термофлукс 25кв мислам дека е, и регулацијата е како втората.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Сакам веке конечно да ја сменам Теслата и да го земам оваа клима https://klimi.mk/product.php?id=142 кажете нешто поопширно за Даикинот.
Za taa cena eve ti nesto mnogu poekonomicno
https://klimi.mk/product.php?id=201[DOUBLEPOST=1484007732][/DOUBLEPOST]
https://www.youtube.com/watch?v=LhN-WajvXJA&feature=youtu.beПрегледај го приврзокот 163199 Прегледај го приврзокот 163200
Eve edno video od sinoka -15c moze i poveke da bese oti na site ne kazuva isto,snimano posle 22:00 klimata raboti epten tivko na ovie temperaturi,defrost mnogu retko pravi a nonstop sum doma 2,3 defrosta dali napravi,koga bese -5 bese po bucna,defrost nekogas pravese i ako nakacam temp,sega koga nakacuvam temp ne pravi,nadvoresnata nema ni malku znaci od mraz ili slicno,namestena na 26c Прегледај го приврзокот 163199na autofan i ifeel,raboti 3 dena bez prestan i odrzuva temp od 22c,raboti naizmenicno i so 1 i so 2 brzina barem po bucnosta,na izduv merev ama stasa do 40c i mi padna termometarot i se skrsi dodeka go snimav videoto(ke go stavam i toa ako pobara nekoj :) vlaznosta e 29% i 22cПрегледај го приврзокот 163200...Od tri strani nema sobi,na otvoreno e i na visoko,se gleda na videoto...Saatot na meracot ne e napraven,samo e uklucen vo struja i tolku...Ako nekoj ima nekakvi zamerki za objavenoto,slobodno neka poveli da se uveri
Za vo 26kvadrati dobro izoliran prostor kako sto imase pisano mozebi dovolno e da drzi 22 stepeni ama ova sto go citaat I gledaat drugi I sto sakaat da ja kupat ovaa Beko ( Midea) za vo slicen prostor ama pomalku izoliran prostor da razmislat dobro.
A da razmislat dobro zosto klimata e podesena na 26 stepeni a vo sobata e samo 22 stepeni toa ja pokazuva jacina na samata klima.
A kolku trosese?
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
21
Поени од реакции
5
Za taa cena eve ti nesto mnogu poekonomicno
https://klimi.mk/product.php?id=201[DOUBLEPOST=1484007732][/DOUBLEPOST]
Za vo 26kvadrati dobro izoliran prostor kako sto imase pisano mozebi dovolno e da drzi 22 stepeni ama ova sto go citaat I gledaat drugi I sto sakaat da ja kupat ovaa Beko ( Midea) za vo slicen prostor ama pomalku izoliran prostor da razmislat dobro.
A da razmislat dobro zosto klimata e podesena na 26 stepeni a vo sobata e samo 22 stepeni toa ja pokazuva jacina na samata klima.
A kolku trosese?
Neznam,go izvadiv meracot pred nekoj den,se mislam pak da go stavam da vidam kolku e potrosuvackata...Do nekna mi bese podesena na 25c a vnatre bese 21c so ifeel,procitav nekoj pisa nekna mislam deka so ifeel imalo razlika vo temp na pr za vnatre 25c da bide trebalo da se namesti na 28,29c i probav ja kaciv eden stepen i kaci 1c plus,inaku celo vreme do sega mi bese namestena na 25c so ifeel,vo potoplite denovi bese temp vo sobata i 25c so isklucuvanje na nadvoresnata...Samo iznenaduva bucavata mnogu i defrostite,dali koga raboti so pomala snaga poveke go trese zidot li neznam sto e rabotava,ima edno kopce mute i koga ke go stisnam i nadvoresnata i vnatresnata rabotat na minimum i togas poveke kako da buci nadvoresnata,a vnatresnata ne se slusa sekako...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom