Најекономично греење (затоплување)

Член од
20 август 2015
Мислења
26
Поени од реакции
26
Член од
11 април 2012
Мислења
4.281
Поени од реакции
4.689
Zdravo drushtvo
Denes mi stigna Broadlink RM Pro RM mini3 wifi/ir 13$ i sakam da kazam deka uredПрегледај го приврзокот 160982 Прегледај го приврзокот 160983 ot e odlicen go namestiv za minut si ja prepozna klimata vednash i rabot mn dobro i precizno
Za malku pari sekoja klima so wifi/3g/4g komandi[DOUBLEPOST=1480778253][/DOUBLEPOST]Dodeka za klimata Vivax 18aeci multi so dve vnatreshni nemozam uste podetalno da spodelam info zosto uste ja testiram ali mozam da kazam deka sega za sega sum mn zadovolen me topli si ja vrahi rrabotata, ali ima eden podatok sto sakam da go prodiskutirame? ne sum znael deka koga raboti klimata freonot cirkulira i vo dvete vnatreshi esinici bez razlika dali esnata e isklucena sto znaci dvete rabotat ssekogash? i min potroshuvacka nikogash ne mi pagja pod 850w na zadadena t 26c dali e toa normalno taka da se ponasha kklimata
Fala na vnimanieto
Можеш и да споделиш од каде го купи уредот :)

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Член од
28 мај 2016
Мислења
56
Поени од реакции
80
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
@zelenko знам јас дека се добри тие што ги наброја, ама ајде кажи кај има за 20К па макар и половна да е
србите и хрватите нормално дека ги форсираат јапонските клими кога кај нив цената е многу слична како и со кинескиот Gree. И кај нас да е мала разликата нормално дека секој ќе доплати за јапонец па макар и влезен модел да е, вака за ситни пари ќе си купиш две ако треба и ќе бидеш мирен цела зима
To je lepo sto pratis i forume u okruzenju.Verovatno si primetio da niko u Srbiji ,Hrvatskoj i ostalom okruzenju nije pricao o tome da klime Gree koje se prodaju u Skandinaviji , Francuskoj,Nemackoj,,,,, i klime Gree koje se prodaju u Makedoniji isti klima uredjaji.Klime Gree koje se prodaju u Makedonoji su za neko drugo trziste.Zato je potrebno uvek pre kupovine traziti TACNU OZNAKU I SVAKO SLOVO I BROJ KLIME GREE KOJU PLANIRATE DA KUPITE.
To svi u okruzenju znaju za Kineske klime Gree , jedino u Makedoniji postoje manipulacije i diskusija na ovom nivo gde nekolicina clanova foruma manipulise informacijama u cilju svoje koristi u ostvarivanju dobiti, odnosno svoje licne materijalne koriti.To je toliko bezobrazno i ocigledno da za sebe kupuje Japansku klimu Mitsubishi FH a za sve ostale predlaze klime Gree uz konstatnu manipulaciju i obmanjivanje svih onih koji citaju ili ucestvuju na forumu.
Ja uvek kazem da klime Gree nisu lose , slicne kao Midea i ostali Kineski proizvodi.Malo para i nude solidne mogucnosti.[DOUBLEPOST=1480810837][/DOUBLEPOST]Naravno da kod svih Kineskih proizvodjaca treba obratiti paznju na moguci kvar i probleme u radu.Posebno je veliki problem elektronika ,inverterski sklop.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
To je toliko bezobrazno i ocigledno da za sebe kupuje Japansku klimu Mitsubishi FH a za sve ostale predlaze klime Gree uz konstatnu manipulaciju i obmanjivanje svih onih koji citaju ili ucestvuju na forumu.
Ja uvek kazem da klime Gree nisu lose , slicne kao Midea i ostali Kineski proizvodi.
Prijatelju imam maximum 500€ budzet, koja Mitsubishi 3.5 mi preporucujes?
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Se razbira koja ke ti ja preporaca micubisito fh35ve ako ti dade nepovratni uste 500evra.
Tuku kako Gree Change raboti otkako go premesti me interesira?
Druga slika sega e, aj sto gree cak I na onie -6 sto bea pred nedela bez maka, nego najbitno e sto temperaturata ja odrzuva snajperski precizno na auto fan bez funkcija "I feel" na zadadeni 23c. Seaga e postavena vo Prva brzina I samo eden stepen podolu ja drzi of zadadenite 23c. Edinstveno problem e sto raboti kako on/off bidejci spalnata mi e 16m2 I brzo ja zasituva, ako voopsto moze da se kaze deka e problem bidejci temperaturni oscilacii ne se osecaat, znaci pocnuva so ~460w, tera postepeno do ~1100w, namaluva postepeno na ~460w I gasi, se toa trae okolu 7 minuti pa pauza od ~10 minuti. Momentalnata potrosuvacka I e okolu 1000-1200 denari mesecno so toa sto zena mi ne ja ostava po cel den taka da pauzira od 13-18h. Koga bi rabotela 24h mislam deka potrosuvackata pak bi I bila tuka nekade. Defrost samo 3 pati sum ja primetil od koi 2x na samo vklucuvanje. Dolzina na NOVITE cevki e nesto nad 3m so sifon pozadi nadvoresnata. Sobata e agolna I zidot kade sto e montirana e polna cigla ~40cm a kaj prozorite imam vnatresen stiropor 5cm bidejci I samiot zid e potenok pa staviv koga ja renovirav sobata. Pod mene I nad mene nikoj ne gree
Planiram I za vo detska soba koja e ista kvadratura I najverojatno ce zemam Gree Lomo 3.5kw LCLH ili ce go prasam @Strelec mozebi za nekoja druga marka ce me ubedi :D
Eden clen od ES-forum napisa za mala prostorija gledajte klimata da ima mala minimalna potrosuvacka, taka da on napisa fujitsu 3.5ka so minimalni ~200w e podobra od mitsubishu 2.5ka so minimalni ~400w
P.S @Strelec uste gi nemam videno tie minimalni 220w a sega ne e klimata vo izlog promaja I tavan od 5m, a boga mi I kompresorot go nemam videno vo nadvoresnata od toa servisno sto ti mi go posoci http://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-213#post-6427882



 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
@zzoranpetrovic jel ti znas da moja klima u veliko se prodaje u Rusiju i da sa njom ljudi se griju i na -20c ??
mozda po tvome Gree izradjuje jedne te iste serije klime za razlicite drzave sa razlicitim performansama ??
daj molim te prekini vec jedan put da trujes temu kad nemas klimu gree kod kuce, vrati se par strana unazad i procitaj moj post kako na -2c nadvoresnih grijem 35m2 na minimum i sa COP od 4.2. Izmeri ti na tvoj Daikin sa dvoredim izmenjivacem isti COP i javi se ali ne u 15m2
@goran0505 немој да ја држиш на аутофан, туку стави ја во 2-ра брзина да видиш што е греење и мала потрошувачка
и овој зид кај што е внатрешната, тапети се или е правено нешто со готов малтер ?
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.273
@goran0505 Druze site ovie 3 godini pljukanje po Changot sea ke gi zamenis so OK e klimata ? Ja da gi prodavam ne bi ti dal uste edna u race pa i duplo da ja platis :D
A za kompresorot...pa ti sam imas napisano deka toj Change e so Daikin kompresor denta koga si pisal deka si ja kupil(maj 2013ta tvojot prv post na temava), po taa logika i sum go linkal toa servisno so Daikin kompresor 7meseci pokasno, znaci nema vrska kakvo e servisnoto koga ti vekje si ja zemal mnogu porano. Kakov minimum ima tvojata po servsno kako da znam koga nemas oznaki napisano za tvojata...
Za 220w potrosuvacka....da te potsetam...na 20C se testirani klimite na EuroVent i na barem +7 nadvor trosat minimalno(spored COPot). Taa znaci ako im zadades 23C ili 26C i toa na -5 nadvor ni tie nema da go vadat minimumot naveden po flaerite. Taka da izberi nekoj den koga ke bide >+7C, zadadi i 20C na daljinskoto i koga ke postigne 20 vnatre izmeri kolku trosi, a definitivno ti e pogresno razbrano deka na bilo koja nadvoresna/vnatresna i zadadena moze da go izvadi minimumot.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
@yamaha10 tapeti sivi, ne kako na slikata purpurni sto iskocile. Na dopir se kako tekstil, mnogu ubavi
https://m.aliexpress.com/item/32284948305.html?trace=wwwdetail2mobilesitedetail&productSubject=32284948305&

I da ja koristam na auto mislam deka ne odi povece od vtora brzina. Pocnuva so prva, vtora, pa pak prva i gasi

@Strelec jasno mi e deka za najniska da trosi treba da e se zadadeno skoro postignato ama ova change ne moze da trosi ispod 400w, nesto slicno i drugi clenovi napisaja duri i @yamaha10 mislam.
Ja kompresorot ne sum go videl, sto mi kazale zorba toa sum mislel deka ima, tek sega vidov koga go cistev.
Nadvoresnata ja montirav nisko, si rekov ako pak ne gree bar za saksiji da sluzi :)
 
Последно уредено:
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266

Kajgana Shop

На врв Bottom