Најекономично греење (затоплување)

Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.959
Поени од реакции
1.234
По консултации со @yamaha10 со оглед дека и тој е од Гевгелија и во моментов користи една он/оф и една инверетер клима, се одлучив да купам 3 он/оф клими, две 12-ки Gree Bee и една 18-ка. Дилемата ми е за 18-ка која да ја одберам, оваа https://klimi.mk/product.php?id=126 или оваа https://klimi.mk/product.php?id=102. Како лаик гледајќи од спецификациите изборот би паднал на Виваксот, поголем проток на воздух, поголема моќност на греење и ладење, но помала маса на внатрешна и надворешна единица. Што би бил подобар избор за стручњациве на форумов ?
 
N

nikola2004mkd

Гостин
@wiksa
Може мала информација за тоа каква изолација и прозори имаш и дали просторот е стан или куќа.

Пријател мој зеде Hansol, по мое наговарање, грее само 21-22 квадрати и има многу поголема потрошувачка, со просек од околку 20KW дневно мерено од почетокот на ноември.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
@wiksa
Може мала информација за тоа каква изолација и прозори имаш и дали просторот е стан или куќа.

Пријател мој зеде Hansol, по мое наговарање, грее само 21-22 квадрати и има многу поголема потрошувачка, со просек од околку 20KW дневно мерено од почетокот на ноември.
Тоа е кога се слушаат така наречени е експерти на форуми кој заговараат одреден бренд.
На темава се форсира Грее а ако читаш по други форуми Грее го ставаат во рамките на Мидеа, Хаиер и слични.
Доволна глупост беше постот на страна две поназад дека ете, и од најдобрите модели на Даикин и Тошиба има подобар, кој друг ако не Грее.
Ем грее најдобро ем не троши ништо, само 100в на одржување.


Sent from my EVA using Tapatalk
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Е стварно ептен ја удривте на тролање, човек да му се омрази да пушти да прочита нешто. Ви реков еднаш ќе кажам пак, имам јас гри чејнџ 9-ка од која сум презадоволен, ставена е во 20м2 соба заедно со обична Нео клима. Си идам од работа околу 17ч внатре 16-17с зависно колку е надворешната Т и 90% од греењето паѓа баш на тоа Нео. Инвертерот се уклучува сам кога ќе падне Т под 20с ( не можам да го пратам бидејки одам на спиење ) и ја одржува до сабајле таа температура. Никогаш до сега нема потрошено повеќе од 1.5-2kw до сабајле
и уште ова да кажам, не работи тој секоја вечер, него последните денови откако почна да паѓа Т под нула, жал ми е да ја мачам обичната, не оти и она не може да одржува 20с до сабајле, него ете веќе кога е тука инвертерот нека поработи малку и тој
@zelenko ако не си знаел твојата и мојата клима се многу слични, само разликата е што ти ја плати над 30К а јас само 20, и тебе те грее цел комшилук а мене никој, цела куќа е ладна цел ден, никакво греење нема
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Papagal...stvarno zamaras....kazi nesto sto drzi voda ili goni se bre u ....
Tvojata Mitsu od 1000evra e vo spalna od 15m2, sto bre ti se falis so nea malce trosi i dobro greela, pa u 15m2 fuego od 200eu da stavis ke zagree.
Barajki po servisnoto na Mitsu za Defrost ciklusot (i ne go najdov opisan defrostot) naletav na nekoj pojmovi za greac, ne sum siguren dali ima greac no eve srbinov kako strucnjak moze da vi odgovori....ima li MitsuvoFHVE greac na kompresor od 50W kaj 25/35VE i 70w kaj 50Ve ili nema?
Прегледај го приврзокот 160850 Прегледај го приврзокот 160851
Moja klima Mitsubishi nije u 15 m2.Nisi mi odgovorio na jednostavno pitanje..
- Zasto nisi kupio klimu Gree za sebe ?
- Kako ti znas da Gree Hansol i Mitsubishi FH imaju isti defrost ?
- Sta ti znace ove slike za Mitsubishi , pokazi ljudima ceo dokument podeli informacije i sa ostalim clanovima ovog foruma.
A i nije mi jasno zasto ja da tebi odgovorim, ako vec imas Mitsubishi FH.Daj ti odgovore , ti si strucnjak i za defrost , za Gree , Mitsubishi,,,[DOUBLEPOST=1480707108][/DOUBLEPOST]
По консултации со @yamaha10 со оглед дека и тој е од Гевгелија и во моментов користи една он/оф и една инверетер клима, се одлучив да купам 3 он/оф клими, две 12-ки Gree Bee и една 18-ка. Дилемата ми е за 18-ка која да ја одберам, оваа https://klimi.mk/product.php?id=126 или оваа https://klimi.mk/product.php?id=102. Како лаик гледајќи од спецификациите изборот би паднал на Виваксот, поголем проток на воздух, поголема моќност на греење и ладење, но помала маса на внатрешна и надворешна единица. Што би бил подобар избор за стручњациве на форумов ?
Mozes da pogledas i Midea klimu.To su slicne klime kao i Gree .[DOUBLEPOST=1480707444][/DOUBLEPOST]http://www.acs-klime.rs/media/wysiwyg/midea_pdf/midea_fairwind_split_klima_uredjaj.pdf
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Е стварно ептен ја удривте на тролање, човек да му се омрази да пушти да прочита нешто. Ви реков еднаш ќе кажам пак, имам јас гри чејнџ 9-ка од која сум презадоволен, ставена е во 20м2 соба заедно со обична Нео клима. Си идам од работа околу 17ч внатре 16-17с зависно колку е надворешната Т и 90% од греењето паѓа баш на тоа Нео. Инвертерот се уклучува сам кога ќе падне Т под 20с ( не можам да го пратам бидејки одам на спиење ) и ја одржува до сабајле таа температура. Никогаш до сега нема потрошено повеќе од 1.5-2kw до сабајле
и уште ова да кажам, не работи тој секоја вечер, него последните денови откако почна да паѓа Т под нула, жал ми е да ја мачам обичната, не оти и она не може да одржува 20с до сабајле, него ете веќе кога е тука инвертерот нека поработи малку и тој
@zelenko ако не си знаел твојата и мојата клима се многу слични, само разликата е што ти ја плати над 30К а јас само 20, и тебе те грее цел комшилук а мене никој, цела куќа е ладна цел ден, никакво греење нема
Нормално дека се слични, који клими не се слични? Јас не се жалам од климата, точно, ме греат од сите страни и одлично ми е. И покрај тоа што ме греат од сите страни трошењето на енергија не паднало под 400в. Може да се спушти до 250в ама тоа е неколку секунди и пак се качува. Барем јас не сум приметил подолга работа. Да омаловажуваш брендови како Тошиба и Даикин во најмала рака е заебанција (не мислам на тебе).Бренд кој на пазаров е 3 години да го форсираш до небеса а сите други не чинат е претерано.
Не викам дека Грее не е добар бренд за парите ама чудо нешто колку ми стана омрзнат поради неколку члена тука. А сакав да земам за во викендица ама се предомислив.
Еве отвори други форуми, ит форум на пример, некој српски или хрватски. Никаде не го ставаат Грее за топ модел. Само тука се форсира како лично господ да го направил.

Sent from my EVA using Tapatalk
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
@zelenko знам јас дека се добри тие што ги наброја, ама ајде кажи кај има за 20К па макар и половна да е
србите и хрватите нормално дека ги форсираат јапонските клими кога кај нив цената е многу слична како и со кинескиот Gree. И кај нас да е мала разликата нормално дека секој ќе доплати за јапонец па макар и влезен модел да е, вака за ситни пари ќе си купиш две ако треба и ќе бидеш мирен цела зима
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
@yamaha10 Na 259 strana @zelenko se resil za Daikinot na predlog od tzlatko da ne zima kinez, gluposta platena 582evra e ovaa koja mu e prezentirana od pocituvaniot @Vanlok (koj neznam od koj pricini go nema na forumov) edna strana prethodno na 258.
I pokraj podatocive pobeduva gluposta, 2KW na -7 e klasicna 9ka klima kolku i da ja velica zelenko markata, 9ka si e 9ka !, 2Kw se 2KW ! a ovoj Daikin od 582eu ne e Ururu definitivno :D
FTXN35LV1B / RXN35LV1B
TBivalent Tbiv (bivalent temperature) °C -7
Pdh (declared heating cap) kW 2,08
COPd (declared COP) 2,35
-----------------------------------
TOL Tol (temperature operating limit) °C -14
Pdh (declared heating cap) kW 1,73
COPd (declared COP) 1,69
-------------------------------
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
:D samo 2.35 COP i toa na -7
pa jas vcera na -2 izvadiv COP nad 4, eve neka padne i na 3 na -7, koja razlika e vo parite duplo poskapa a poslaba :D
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
@wiksa
Може мала информација за тоа каква изолација и прозори имаш и дали просторот е стан или куќа.

Пријател мој зеде Hansol, по мое наговарање, грее само 21-22 квадрати и има многу поголема потрошувачка, со просек од околку 20KW дневно мерено од почетокот на ноември.
Цигла 12цм + тервол 5цм + цигла 12цм
Надворешна фасада нема. Станува збор за спрат од куќа. Двете клими имаат 3 надворешни ѕид и еден ѕид го делат (внатрешен), под дел од спратот има отворен простор (тераса) и тоа е околу 25м2, во друг дел под спратот има ходник кој не се загрева со големина од некаде 7-8м2, а само мал дел од околу 12м2 се наоѓа над просторија која се загрева и од долната страна.

Прозори стари 18-19 години, дрвени со некое термо стакло од тоа време на изглед е слично на стаклото сега што се става само што нема фенси име како 4-5 сезони или нешто такво, може тогаш имало ама јас сум бил мал и не се сеќавам

Ланската сезона се греев дома со термо печки една 6кв и една 2,5кв. Истите уште ги имам на спратови ама никогаш не се вклучени оваа сезона (ги оставив зашто ми е прва година со клими па по народната нов бунар копај по стариот не плукај), друго ланската сметка за струја (за ноември) ми беше околу 4000-4500 да не ја барам сега, а оваа година сметката е 2625 денари а оваа сезона греам поголем простор и топлината е иста во текот на целиот ден , за разлика од лани кога навечер кога ќе се загрева термо печките беше пекол ама затоа преку ден се мрзнеше

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Eve i jas da spodelam za potrosuvackata na Gree Hansol.
Od 17.10 do 20.11 imase potroseno vkupno 289kw znaci za 34 dena peosecno 8.5 kw na den.
Denski se raboti na temperatura od 24 stepeni a navecer na 22stepeni so ifeel uklucen I dalecinskoto postavenoto na 7 metri od klimata temperatura e kolku sto e podesena ( znaci ako e na 24 stepeni kaj dalecinskoto e ili 23-24 stepeni)
Se zagrevaat primarno 33 kvadrati a po potreba I salonot I dvete spalni ova e za toj period od 17.10 do 20. 11.
Izolacija nema samo blok I pvc dograma sobata izlegva na nekade 2.5 pol nadvoresni sida. imav pusteno slika od stanot. okolu nego nema drugi stanovi
received_10153871583614158.jpeg
E Sega od 20. 11 do sega sostojbata e ovaa I da naglasam mestoto e Bitola sega se zagreva sobata od 33 kvadrati znaci prostoriite 1,4,5,6 i salonot plus.
Na -1 nadvoresna momentalno trosi
DSC_0332.JPG
A ima potroseno do sega I tuka se vkluceni najladnite denovi do sega
DSC_0333.JPG
A raboti celo vreme ne e isklucena osven za filtrite cistenje
DSC_0335.JPG
I uste edna sugestija bez ifeel uklucen klimata pomalku trosi osetno ama krajniot del od sobata ostanva mnogu poladen I.so poneramnomerna temperatura pa Sega koj saka kako saka neka ja raboti za 300-400 den plus minus mene ne mi e bitno zosto so ifeel uklucen temperaturata vo sobata e poizednacena.
Jas sum zadovolen pred se od rabotata na Gree Hansolot od isporacana toplina pred se zatoa sto da ne zaboravime stanot nema nikakva izolacija graden e 1971 God I da naglasam na AutoFan samo se raboti Hansolot
I da naglasam za potentialot na Hansolot deka na -10 stepeni ne se oseka nikakov pad na temperatura vnatre vo prostorijata ne mu e problem da potrosi malce poveke za da ja zadrzi zadadenata temperatura primer nekoja potrosuvacka od 1200 w dodeka lg d12ak-s12ak sto go imam so eurovent od 3.5 kW na -10 stepeni I cop 2.5 trosese 800-900 w povremeno se kazuvase do 1200w ama zadadenata temperatura od 25 stepeni opagase I od 23 stepeni nemozes poveke I toa na maksimum izduv I zatoa euroventot po mene go zemam so rezerva a se greese prostorija od 37 kvadrati so dva bloka I tervol I nadvoresnata izolacija 5. cm stiropor.
Pozdrav
 
Последно уредено:
N

nikola2004mkd

Гостин
Тоа е прилично мала потрошувачка. Баш ме интересира зошто кај другарот е толку поголема потрошувачката?
Значи кај него има два надворешни зидови, блок 25 без изолација но со фасада. Другите два зидови се од соседни простории и ходник кои не се греат. Во склоп на просторијата има и мини кујна и барем два часа во денот нешто се готвело така да има има и дополнителен извор на топлина. Под просторијата има вкопана визба која имала скоро контантна топлина околку 17-18 степени. Над просторијата има друга просторија која не се грее. Прозорите се идентични, дрвени со термо стакло.

Температурата му е поставена на 23 степени со ifeel уклучено.

Е сега забележал дека не далечинското не ја прикажувало точно надворешната температура. Јас сношти се уверив во тоа. На последното пристискање на копчето TEMP кога треба да ја прикаже надворешната температура прикажуваше 23 а надвор беше околку 0. Другите две температури, поставената од внатрешната единица ги прикажуваше точно.

Дали и кај другиве корисници на Hansol се случува истото? Дали точно ја прикажува надворешната температура? Дали е можно погрешно да ги имаат поврзано внатрешната со надворешната единица и ова да биде причината за повисоката потрошувачка?
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Тоа е прилично мала потрошувачка. Баш ме интересира зошто кај другарот е толку поголема потрошувачката?
Значи кај него има два надворешни зидови, блок 25 без изолација но со фасада. Другите два зидови се од соседни простории и ходник кои не се греат. Во склоп на просторијата има и мини кујна и барем два часа во денот нешто се готвело така да има има и дополнителен извор на топлина. Под просторијата има вкопана визба која имала скоро контантна топлина околку 17-18 степени. Над просторијата има друга просторија која не се грее. Прозорите се идентични, дрвени со термо стакло.

Температурата му е поставена на 23 степени со ifeel уклучено.

Е сега забележал дека не далечинското не ја прикажувало точно надворешната температура. Јас сношти се уверив во тоа. На последното пристискање на копчето TEMP кога треба да ја прикаже надворешната температура прикажуваше 23 а надвор беше околку 0. Другите две температури, поставената од внатрешната единица ги прикажуваше точно.

Дали и кај другиве корисници на Hansol се случува истото? Дали точно ја прикажува надворешната температура? Дали е можно погрешно да ги имаат поврзано внатрешната со надворешната единица и ова да биде причината за повисоката потрошувачка?
Ako e Postariot model na Hansol kako mojot ne ja pokazuva nadvoresnata temperatura za noviot model Hansol Nordic ne znam. Ako ja raboti so ifeel bitno e da ne e staveno dalecinskoto na staklena povrsina -stakloto drzi poladno I go lazi dalecinskoto ( jas na staklo od masicka go imav staveno dalecinskoto I gledam pocna da topli mnogu kako da e 2-3 stepeni pomala temperaturata od taa sto e zadadena.
 
Член од
28 мај 2016
Мислења
56
Поени од реакции
80
Zdravo drushtvo
Denes mi stigna Broadlink RM Pro RM mini3 wifi/ir 13$ i sakam da kazam deka ured 20161203_144843.jpg 20161203_154135.jpg ot e odlicen go namestiv za minut si ja prepozna klimata vednash i rabot mn dobro i precizno
Za malku pari sekoja klima so wifi/3g/4g komandi[DOUBLEPOST=1480778253][/DOUBLEPOST]Dodeka za klimata Vivax 18aeci multi so dve vnatreshni nemozam uste podetalno da spodelam info zosto uste ja testiram ali mozam da kazam deka sega za sega sum mn zadovolen me topli si ja vrahi rrabotata, ali ima eden podatok sto sakam da go prodiskutirame? ne sum znael deka koga raboti klimata freonot cirkulira i vo dvete vnatreshi esinici bez razlika dali esnata e isklucena sto znaci dvete rabotat ssekogash? i min potroshuvacka nikogash ne mi pagja pod 850w na zadadena t 26c dali e toa normalno taka da se ponasha kklimata
Fala na vnimanieto
 
Последно уредено:
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
Тоа е прилично мала потрошувачка. Баш ме интересира зошто кај другарот е толку поголема потрошувачката?
Значи кај него има два надворешни зидови, блок 25 без изолација но со фасада. Другите два зидови се од соседни простории и ходник кои не се греат. Во склоп на просторијата има и мини кујна и барем два часа во денот нешто се готвело така да има има и дополнителен извор на топлина. Под просторијата има вкопана визба која имала скоро контантна топлина околку 17-18 степени. Над просторијата има друга просторија која не се грее. Прозорите се идентични, дрвени со термо стакло.

Температурата му е поставена на 23 степени со ifeel уклучено.

Е сега забележал дека не далечинското не ја прикажувало точно надворешната температура. Јас сношти се уверив во тоа. На последното пристискање на копчето TEMP кога треба да ја прикаже надворешната температура прикажуваше 23 а надвор беше околку 0. Другите две температури, поставената од внатрешната единица ги прикажуваше точно.

Дали и кај другиве корисници на Hansol се случува истото? Дали точно ја прикажува надворешната температура? Дали е можно погрешно да ги имаат поврзано внатрешната со надворешната единица и ова да биде причината за повисоката потрошувачка?
Нека проба да ја зголеми брзината на вентилаторот.Најверојатно протокот на воздух не е доволен да ги надокнади топлотните загуби и цело време ја брка зададената Т со поголема потрошувачка.Ако работи на ауто нека ја стави на фиксна поголема брзина, така ќе ги надокнади побрзо загубите и ќе почне да троши помалку.Ќе мора малку да експериментира со брзината.Доста корисно ќе биде ако има мерач на потрошувачка.Со негова помош ќе одреди во кој режим најмалку троши.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom