Најекономично греење (затоплување)

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
kolku e moknosta na pumpite(kotlite)
koj e kapacitetot sprema kvadraturata na eden stan ili kuka
kolku golema pumpa(kotel) treba da vgradis za greenje normalno
sto i za mene e normalno da bide doma 25-26 stepeni i zimo da e
da zivees komotno doma
primer
za 100m2 ti trebaat 5kW ili 10kW
ima li nekoja komparacija sto i kako odi
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
kolku e moknosta na pumpite(kotlite)
koj e kapacitetot sprema kvadraturata na eden stan ili kuka
kolku golema pumpa(kotel) treba da vgradis za greenje normalno
sto i za mene e normalno da bide doma 25-26 stepeni i zimo da e
da zivees komotno doma
primer
za 100m2 ti trebaat 5kW ili 10kW
ima li nekoja komparacija sto i kako odi
kano ????????
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
da ne ti krevam akcii ama sprema ova sto go svakam e solidno ekonomicno vo odnos na toa sto se grees so el.energija
nemas nisto
samo sto se vika laik
stek i prekidac i pali ogan grej se
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
kano напиша:
знам друже... па 10 години го работам ова и секојдневно инвестирам во доусовршување на истиот, а воедно и водам војна со копиранти мои... ми се има десено десетици пати да ми се јават луѓе од внатрешноста на македонија и да ми кажуваат дека системот што го купиле од мене преку моите претставници ???? нешто не работи како што треба или им се потпалила инсталацијата... а они јадните добиле обични руски подморници со сода бикарбона... свашта...

не да им се ситам, ги жалам ама баш дале едно фелацио:pusk::pusk:
patentirano li ti e barem
da imas zastita
mislam deka ne si zelen za da nemas napraveno takvo nesto
a veke ako go imas toa zakon funkcionira i kaj nas
nalepnice ako ima tvoe treba da bide so broj stembil i se so red
a ne e toa veke kumbe na drva pa cepi i redi
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
kano напиша:
хахаха... смешно... кој ќе ми го патентира тука во македонија ова бе???? па термичкиот инжинер од битола..... еееееејјјј трмички инжинер еј, ми вика дека јас се обидувам да му докажам дека сум измислил пепетуум мобиле еј... неможев да се соземам со денови од таква глупост кажана однего еј.... тој човек треба да биде во комисија за патенти на ниво на рм...

од уса ќе си земам патент јас... само ќе пројде време дури да го добијам... ама кога ќе го добијам, патентот ќе важи за низ цел свет а не во МК патентирано ваќи само за во мк... безвезе...

п.с. ја прими ли последнава ПП?
kako be nemoze da se patentira???
vo koj svet zivee toj od bitola
imas na baza na evropska unija da si dobies sto e tvoe
ako ti si go izmislil pogonot i stavas 2 lazici seker 3 sol toa si e tvoj problem ti znaes sto i kako funkcionira
ne smee nikoj drug da go koristi istoto
mora da go izmeni sistemot i bilo sto katoda anoda i zica da smeni nekoja
kopija se pravi ama so mala izmena normalno

dobiv
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
e tuka si greska
ako e on profesor znaci ti si doktor
treba da znae
i treba da go proveri tvojot trud i da go potvrdi ako toa e taka
ako ne e taka togas e drugo nema patent i kraj
toa e makedonija kaj nas
koj go ima ke go tuci koj go nema ke go brici
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
"Otpatuva" Kano (go nemet!?):toe:....

Moja rang lista (najdobro zatopluvanje-greenje vo odnos invest. (cena na cinenje)/kvalitet na greenje/ekonomicnost (potrosuvacka) :

1. Invertor-klima
2. Termoakomulaciona pecka na GAS
3. Kano-sistem
4. Panelni konvertori
5. Kamin na cvrsto gorivo so pumpa za individualno parno

Aaaaaa, slusnal li nekoj za greenje so "pelet"? Nikoj dosega ne spomna. Mnogu popularno vo nordiskite zemji, Germanija, Avstrija.... eve pred 2-3 godini i na Balkanite.
Nie docnime za se, pa i za ova. Ako e ton 100-120 Evra EXTA RABOTA!!!.... Poglednete:
http://www.bauhaus.hr/index.php?id=3640
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
"Otpatuva" Kano (go nemet!?):toe:....

Aaaaaa, slusnal li nekoj za greenje so "pelet"? Nikoj dosega ne spomna. Mnogu popularno vo nordiskite zemji, Germanija, Avstrija.... eve pred 2-3 godini i na Balkanite.
Nie docnime za se, pa i za ova. Ako e ton 100-120 Evra EXTA RABOTA!!!.... Poglednete:
http://www.bauhaus.hr/index.php?id=3640
И во Македонија исто, веќе има неколку домашни производители кои кранкаат и по 10.000 печки....за извоз..:)
Интересно е што пелетите можеш да ги пумпаш и на 5-ти спрат...проблем е што уште ги нема во МКД, иако неколку производители имаат набавено опрема и се спремаат за производство...
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
pelet
dobra rabota samo malku e mrsno greenjeto
izgleda deka e ekonomicno
za greenje great dobro
samo ako nema el.energija ne rabotat
rabotat na ventilator koj ja isfrla toplinata nadvor
za nasi uslovi poeftino e cepeni drva
pelet ti e isto kako briket samo sto se mali briketcinja
epten mali kako grisinki iskrseni

ne e los sistem samo edna pecka e po 1000 evra
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.691
Поени од реакции
12.083
ne e los sistem samo edna pecka e po 1000 evra
Уфа, скапичко :)
Брикети, мои соседи користеа па се откажаа (имало разлика до пелети ама као нешто споредбено), не им било исплатливо.
Во ред е да се користи можда нешто вакво или слично, но ако допрва се почнува со домување и определба за греење. Инаку за некоја година ќе излезе нешто што нема да одговара (или повисоки цени на одредено вакво гориво кое не е во широка употреба-ради увоз, непостојан дотур или слично) или ќе излезе друго поефикасно гориво па тешко да може просечно семејство да ги следи новитети...ќе излезе више дара него масло со вложувањето во грејни тела.
Корка што вика, сега за сега, во постоечките куќи (без многу вложување-пошто ако вложуваш и во изолации, инсталации, монтажи...веќе цена на цел стан е у прашање) најсигурно е на дрва (кое ние го комбинираме со греење на струја (терма и конвектори), зависно од слободно време, цена на гориво и надворешна температура.
Штета што Кано не е (најверојатно) више тука, ме интересираше она што го праша Волцваген -колку би чинело за куќа поставување парно и системот кој тој го работи, за одредена квадратура.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Уфа, скапичко :)
Брикети, мои соседи користеа па се откажаа (имало разлика до пелети ама као нешто споредбено), не им било исплатливо.
Во ред е да се користи можда нешто вакво или слично, но ако допрва се почнува со домување и определба за греење. Инаку за некоја година ќе излезе нешто што нема да одговара (или повисоки цени на одредено вакво гориво кое не е во широка употреба-ради увоз, непостојан дотур или слично) или ќе излезе друго поефикасно гориво па тешко да може просечно семејство да ги следи новитети...ќе излезе више дара него масло со вложувањето во грејни тела.
Корка што вика, сега за сега, во постоечките куќи (без многу вложување-пошто ако вложуваш и во изолации, инсталации, монтажи...веќе цена на цел стан е у прашање) најсигурно е на дрва (кое ние го комбинираме со греење на струја (терма и конвектори), зависно од слободно време, цена на гориво и надворешна температура.
Штета што Кано не е (најверојатно) више тука, ме интересираше она што го праша Волцваген -колку би чинело за куќа поставување парно и системот кој тој го работи, за одредена квадратура.
што праи тоа wolksvagen???
 

SLEJVV

Amon Ra
Член од
20 февруари 2010
Мислења
7
Поени од реакции
0
Muabetot

Neznam dali e obrabotena ovaa tema nitu dali pripagja tuka ili vo "dom i semejstvo".... samo sakav da ukazam od korisnosta na edna vakva tema... da razmenime iskustva, koj na sto se gree i koe e po mislenje na forumdziive najekonomicno greenje. Zagrevanjeto kako sto znaeme e golem tovar na budzetot... Jas stanot go gream so elektricna energija... takozvana struja. Edna 5-ka (5KW) pecka i eden francuski (Thermor) panelen konvektor od 2KW.... 2-3 godini taka (pred toa TA + maslen radijator od 3KW) .... i tuka nekade smetkata za Dekemvri i Januari cca 6.000.- .... ima li nekoj idea za poevtino greenje... samo nemojte da mi kazete deka ve gree vruka rakija, ljubovta kon vladata, ili plinot na Rusija! Nesto seriozno, isprobano.... na primer dali ima iskustva 100% greenje so Thermor konvektorite? Ili so Inverter klima uredi?..... Ima li nacinda se zastedi?
Slusaj druze citav tamu nekoj od podolnite ubo kaza deka najnapred treba da imame dobra izolacija za da zastedime na toplinska energija ( ako imame dobra izolacija da prdnime kje se stopli ) :wink: mislam se razbirame : ako imas dobra dograma posebno od ovie pvc si isto ko hermeticki zatvoren .... nema od kaj da vlezi laden vozduh Taka da najmnogu na el en se stedi so Inverter klimi ili paneli ..... dokolku ne si vo moznost da kupis inverter klima togas napravi sam inverter ... stavi greac na obicna klima na nadvoresnata edinica i zagrej ja ko kje e ladno pod nula edno 10 minuti i kje mozis da ja aktiviras isto ko inverterot pozz
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.691
Поени од реакции
12.083
што праи тоа wolksvagen???
Праша за ставање парно на 30 м2
http://forum.kajgana.com//showpost.php?p=3319728&postcount=86
Јас живеам под кирија, и сеа за да ставам вакво парно (иначе во станче од 30 квадрати живаем и се смрзнувам а плаќам 669 денари месечно, на последен спрат) колку пари тоа доаѓа?
А мене ме интересираше ориентационо колку чини и парно ставање и вакво греење као Кано што го работи.
 
Член од
20 февруари 2010
Мислења
30
Поени од реакции
3
кано го нема... МАЛИ несогласувања со администраторите околу правилата за телефоните во потписот, неговиот профил е избришан комплетно, со се постовите...

јас ќе ви ја кажам цената, јас сум му брат и работиме заедно...

да не идам офф топшик превише, морав да го кажам ова, да се знае зашто кано го нема...
значи цена на целосна изведба на радијатори, цевки, вентили, работна рака и систем кано се движи помеѓу 25 и 35 евра по квадрат грејна површина. цената зависи од вашиот личен избор на радијатори (модел). кано тимот прави проект со потребна калориска моќност за загревање на секој простор посебно, вкалкулирајки ги и желбите на инвеститорот за постојана температура. од тука па натака, вклучувајки го изборот на радијатори се добива финална цена за комплетна изведба.

битно е да се нагласи, дека математиките покажале дека колку по голема квадратура се грее, толку по евтина излага почетната инвестиција, т.е. стартната инвестиција за поставување на целиот топловоден систем.

кано системот, не бара никаква посебна цевна или радијаторска инсталација, па поради тоа практичен е да се поврзе на посточка инсталација, без оглед дали ќе биде тоа користена од топлификација или било кое домашно парно греење т.е. котел некаков. во секој случај, мора да се направи детално хемиско перење на инсталацијата, а тоа е израчунато во финалната цена т.е перењето е израчунато во понудената цена за системот...

некој праша за 30 квадрати стан, под кирија што е... за кај тебе треба кано 1, со максимална снага од 2,5 до 3 киловати... цената на монтажа треба да се утврди на лице место, бидејки треба да се одлучи каков зафат има за да се приклучи. меѓутоа ориентационо нека ти биде цена од околу 700 евра па нагоре... тоа е цената на кано 1 еко системот.


инаку, покрај тоа што работам со кано, јас студирам, па така да нема да ви бидам баш некој стален гостин... затоа прашајте си се што си сакате, кога ќе имам време ќе дојдам тука на форумов ќе ви одговорам...

може во ПП да пишете ваша е-маил адреса за контактирање, зашто приметив дека треба барем 20 поста за да можам и јас да пишувам.. глупости... зато апишете е-маил, па некој од кано инжинеринг ќе ве контактира, а нај често тоа е кано лично..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom