Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Se ocekuva misticniot da se javi,zosto site spamiraat i treskaat gluposti,samo strelec kazuva naucni istrazuvanja. Bojkotirajte
Ja spodeluvam informacii i fakti, a ti trolacu ako si tolku pameten demantiraj me za Euroventot i najdi go karierot tamu...moze i za kompresorot da spodelis info dali e twin vo 12kata ;)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
:bravobe:
Usput prvata LG-to ima Eurovent (3,2Kw na -10)a ke go kosta 9000den poeftino od vtorata....kaj se sea EuroVent-ljupcite (ke gi spomnam so @ lepotanite na reply)....lovat u mutno ete kade se :)
i vtoro imas nekoe naucno-inzenersko "mislenje" zasto vtorata ? za 5te kilowati od linkot li se fati ? :pos:
inzenjerive spijat....samo Gree ko ke se spomne se aktivni ;)
p.s Alooo Tetovo kako inverterot so pospust ? ;)
Можеби си во право, а можеби и не си. Човекот побара мислење, јас, тргнувајќи од моето скромно искуство, моето го дадов. Твоето „научно-инженерско “ кое е ? Немаш мислење? Не се согласуваш со моето-тоа е во ред, но кое е твоето??? Човекот мора да одбира меѓу наведените два уреда и од наведеното место и бара мислење. Не се впуштив во, како што ти го нарекуваш „научно-инженерско мислење“, затоа што не сакам да се впуштам во нешто, за што ни оддалеку, не сум доволно компепентен. Доколку имаш такво сметам дека ќе му помогне на човекот да се одлучи, нели форумов служи и за размена на мислења и меѓусебно помагање и отворање на очите на оние кои првпат се соочуваат со дилемата : дали клима уред- инвертер и која ?
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Ja spodeluvam informacii i fakti, a ti trolacu ako si tolku pameten demantiraj me za Euroventot i najdi go karierot tamu...moze i za kompresorot da spodelis info dali e twin vo 12kata ;)
Koi fakti,pa sekoj znae eurovent da vidi. Iskustva da ne spodeluvas? Providen si,ne gi brani veke gree,samo kontrareklama im pravis,uvidoa lugeto,ama duhovna hrana ti e da se nategas so lugevo. Jas se odjavuvam od temava, a ti slobodno jadi vafli zad grb. Mnogu sila i znaenje prikazuvate na forumive,ako sakate so misticen ve kanam na pivo.Pozdrav mudreci
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Eve da vidite @macci sto klima propusti za 30 i neso iljadarki...vazno ustedi 4-5000ki na LGto :)
Opis mislam i ne e potreben....43kg nadvoresna, 2,5reda izmenuvac so 1,3kg freon, malku i plaviot greac se gleda na slikite i izmenuvacot.
Deckoto me poslusa si ja najde i si ja zema, @macci mislese go lazam pa si kupi LG....dali mi platil mene ili tamu kaj sto treba neka kaze toj sto ja zema electroluxov za da mu objasni na @Lithium002 i par drugi tuka sto me praat diler sto im smetaat informaciite sto gi objavuvam za nivnite klimi...od sea barajte si sami info a ja ke gledam seir.....vklucitelno i ti @macci eve drzi se do @Lithium002 i kompanija imat podobri klimi oni i "eftini sa" ;)
0.jpg 1.jpg 2.jpg 3.jpg
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
sme komunicirale i sum gi cenel tvoite soveti.nikogas ne sum pomislil loso za bilo sto.ni pa sum mislel deka si "narko" diler :)
no,sto kurac ti e druze moj beogradski :) sto tolku loso vide od mene?nesto sum ti rekol,pisal?
ne sum ni pomislil deka me lazes.kako prvo a kako vtoro ako e ovaa nordic varjanta sto set ja imase vo ponudata,prasav za ovaa i bese nekade 35000 den.vo skopje ja nemase.ja imase samo vo tetovo i toa edno parce.
mene me fati LG to 23000,golema razlika e.a i togas ne bev spremen za kupuvanje klima.
ti pisuvam privatni poraki pa ne vrakas,sto tolku se naljuti ?

p.s.inaku sanyoto od grcka(za koe tolku debatiravme ) e so dvoreden izmenvuac so bakarni cevki.
п.с.дали и каде ја има уште и по која цена?
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Ako vece si kupil LG zosto posle svadba tupani???????
Ako pazlivo si cital tuka na forumov iljada pati su napisal deka treba da se gleda Pdesing (bidejci toa e snaga koja ce ti ja isporacuva klimata, a ne onaa MAXIMALNA ili uste pogolema glupost MINIMALNA za da ti trosi malce, kako sto mislat 90% od kupuvacite koga baraat klima, bez razlika dali e nadvor +15 C ili -10C...........), iljada pati su napisal deka treba da se gleda Tbiv i Pbiv ( podobro da e toa -10 od -5 C i da e Pbiv pogolema, bidejci od tuka natamu ce ti treba dogrevanje so drug ured, ako zagubite na energija se povisoki od kolicinata na energija sto moze da ja dade uredot pri ovaa Tbiv).
Inace apsolutno ne e relevanten podatokot za SCOP koj ti si go napisal gore!!!!!!!!! Pri koja nadvoresna/vnatresna T e daden, pri koj izduv na ventilatorot, dali na auto, minimum ili maksimum.....Podatokot za COP e mnogu pobiten i toa pri minusni T i toa bas za ovaa Tbiv, bidejci koga sakame da dimenzionirame ured koj treba da se kupi za doticna prostorija najmerodavni se obie dve snagi Pbiv i Pdesign. Sekoe predimenzioniranje e korisno no preskapo, a poddimenzioniranje ako e umereno moze da bide prifatlivo, so toa sto dogrevanjeto, ako e 10-15 dena vo sezonata, moze da ni donese dobra zasteda pri kupuvanje poeftin ured koj ostatokot od sezonata ce si go raboti efektivno. Normalno deka e ubavo da se kupi posofisticiran ured, so rezerva na snaga, ako moze da se podnese finansiski....
Nekolku od uredite koi gi zadovoluvase potrebite na prosecniot makedonec gi nudese GREE (ZBORAM VO MINATO VREME BIDEJCI ZA MENE E MRTOV) no na forumov se PRETERA od sekoja gledna tocka, od prostotilacki diskusii, navredlivi tonovi, samoreklamiranje itn. itn. , taka da mene mi se povraca samo koga ce mu se spomne imeto, a ne da go kupam.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
тапаните се за втора клима,ќе ми треба уште една.
според тебе ЛГ то што го купив е ок и не,еве линк Z12EM NSH од еуровент.па искоментирај ги.
да не отвараш линкови,последната доле
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Vaka izgleda sosema korektno za zagrevanje na 25 m2..... ova gore zemi go so rezerva, bidejci imas COP=2.5, i Pbiv=2,95 Kw, pri nadvoresna Tbiv=-8C, no pri maximalen izduv i T=20C vnatresna T, sto sigurno ne odgovara na uslovi na koristenje vo nasite domovi....
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Kaj vide deka e za 25m2?

Na -8 ke trosi 2.95 kw ili ke dava 2.95kw toplina?

So Cop(odnos) 2.5.ova bi go protolkuval kako 1 kw trosi a 2.5kw dava toplina

Na -10 bi trebalo da trosi poveke 3.2kw ili ke ima pomal cop(soodnos) 2.4 (za 1kw ke dava kako za 2.4kw toplina)
Nesto mi nema logika objasnuvanjevo.

Logicki Bi trebalo da bide na primer:
-8 trosi 1 kw pa sprema COP da dava 2.5kw toplina
-10 trosi 1kw a da dava 2.4kw toplina
+7 trosi 1kw a dava 3.65kw toplina
Pdesing,dizajnirana e za da dava vo prosek 3.2kw
Nemoze na -10 da dava 3.2 kw toplina.
Nema logika.
Jas taka bi gi tumacel oznakive
P.s.electoluxot ja nema vo set
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Kaj vide deka e za 25m2?

Na -8 ke trosi 2.95 kw ili ke dava 2.95kw toplina?

So Cop(odnos) 2.5.ova bi go protolkuval kako 1 kw trosi a 2.5kw dava toplina

Na -10 bi trebalo da trosi poveke 3.2kw ili ke ima pomal cop(soodnos) 2.4 (za 1kw ke dava kako za 2.4kw toplina)
Nesto mi nema logika objasnuvanjevo.

Logicki Bi trebalo da bide na primer:
-8 trosi 1 kw pa sprema COP da dava 2.5kw toplina
-10 trosi 1kw a da dava 2.4kw toplina
+7 trosi 1kw a dava 3.65kw toplina
Pdesing,dizajnirana e za da dava vo prosek 3.2kw
Nemoze na -10 da dava 3.2 kw toplina.
Nema logika.
Jas taka bi gi tumacel oznakive
P.s.electoluxot ja nema vo set
Kolku ke dava imas na linkot sto ti go pustiv pod heating capacities, imas I na -15 vrednosti, tie vrednosti se na nekoi 50-60 hz na kompresorot taka pisuva na katalogot od lg. Inace na -10 ke trosi okolu 800 w ke se kacva do 1100w jas greev so mojata okolu 37 kvadrati ama veke pod -10 se oseka pad ne temperatura od 1-2 stepeni ( klimata namestena na 25 vo sobata 23 stepeni na 6 metri od klimata)
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
да,видов
ако ова е точно,јас сум задоволен.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Ova sarena lazga za naivni. Znaci deklarirana da raboti do -10 C, pisuva jasno i glasno, a GLE CUDA (sto bi rekle srbite) na -15 C dava neverojatni 2.8Kw i trosi mizerni 0.88 Kw (bez razlika dali se greete na 20 ili 22 C vo prostorijata) so neverojaten COP za -15C 2.8:0.88=3.18. I toa e malce, nego ovaa potrosuvacka od 0.88 Kw e so se ventilatorite, invertorskiot sklop i elektronikata, sto sigurno ne e pod 0.18 Kw, sto znaci se doadja do nesto neverojatno: 2.8:0.8=3.5 . Ej covece COP=3.5 na T=-15C za klima deklarirana da gree do -10 C e ramno na svetsko cudo. Ova ne bi mozele ni tri pati poskapi 12-ki . Najloso od se sto gorepotpisaniot @macci e uveren deka ova e vistina. Tocno e deka ili ce si ja rasipes klimata ako ja koristis na -15C ili ce i go namalis vekot za 50%. Tocno e deka na -10C ne ocekuvaj podobar COP od 2 i snaga na izduvot pogolema od 2 Kw...... Zasto e dovolna za greenje samo na 25 m2 ce ti se kaze samo koga ce ja koristis. Inace za informacija prosecno izoliran objekt so gubitoci od 100W/m2, visok 2.5 m "trosi" po 100W na sekoj m2, poradi toa i ti rekov deka ce zadovoli za greenje do 25 m2, pod uslov da se bar priblizno tocni podatocite od fabrikata koi se pod golem znak na prasalnik. Daj boze da gresam pa da kupime site vaka eftini i efikasni klimi......
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
quote="tzlatko, post: 7818691, member: 74567"] Najloso od se sto gorepotpisaniot @macci e uveren deka ova e vistina..[/quote]
добро бе господине,кај прочита дека јас сум уверен дека ова е вистина?
дали прочита добро што сум пишал?
читај “ако ова е точно...'' и ти одма се пушташ со коментари декај јас сум бил уверен....
а бе се е отидено у курац,
незнаеш да искоментираш тоа што те прашувам,да објасниш сите да те разберат
цитат:
iljada pati su napisal deka treba da se gleda Tbiv i Pbiv ( podobro da e toa -10 od -5 C i da e Pbiv pogolema, bidejci od tuka natamu ce ti treba dogrevanje so drug ured, ako zagubite na energija se povisoki od kolicinata na energija sto moze da ja dade uredot pri ovaa Tbiv).

и две иљади пати да пишеш никој не те разбира,ова дава поголемо,ова дава помало.гледаме и ние дека вредностите се помали и поголеми ама што означува тоа.
тропаш глупости,ќе се расипела климата ако ја користиш на -15 и на -10,па ке се намалел векот на моторот.
абе ај што збориш!

во ред е,нема потреба да продолжиме со понатамошна комуникаци.
не ми треба твои совети да коментираш на мои идни прашања во врска со темата.
одговарај на други членови,така е подобро.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
да,видов
ако ова е точно,јас сум задоволен.
Vrednostite se I jas koga prv pat gi gledav se malce neverojatni ama ako ima vrednosti na -15stepeni znaci mozi da raboti na -15 ako ne se isklucva a ako na -15 na stendbay ti trosi nekoi 25-30w znaci kompresor si se gree so pomos na namotkite I negledam zosto da ne mozes da ja pustis I na -15.Ova e oficijalen dokument od lg ako ne e tocen znaci i na drugite firmi brendovi na primer Toshiba, fucicu I drugi treba da se zaprasame dali se tocni?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom