Најекономично греење (затоплување)

Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
Којa климa од овие две би ми ги препорачале, станува збор за соба од 50м2. Знам дека има малце голема разлика во цени ама нема ниедна клима во телеком што се помеѓу овие две, а морам од таму да земам.

LG
https://www.telekom.mk/bela_tehnika_detali.nspx?product=1303

Carrier
https://www.telekom.mk/bela_tehnika_detali.nspx?product=1591
Доколку сакаш барем какво-такво издржано мислење наведи повеќе информации за тоа дали истата ќе ја користиш претежно за греење или за ладење на просторијата од 50м2. Дали тој простор е изолиран, на која спратност се наоѓа, кон која страна е изложен, дали се работи за стан или куќа, дали соседните простории, станови, тие над и под просторијата се греат или не и сл.
Доколку уредот ти е потребен да го загреваш наведениот простор и тоа како примарно греење, според мое мислење ниедна од наведените уреди не би бил доволен. Но, ако веќе мораш да земеш една од тие две и баш од тоа место, тогаш, да сум на твове место би ја зел втората, односно Carrier.
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Доколку сакаш барем какво-такво издржано мислење наведи повеќе информации за тоа дали истата ќе ја користиш претежно за греење или за ладење на просторијата од 50м2. Дали тој простор е изолиран, на која спратност се наоѓа, кон која страна е изложен, дали се работи за стан или куќа, дали соседните простории, станови, тие над и под просторијата се греат или не и сл.
Доколку уредот ти е потребен да го загреваш наведениот простор и тоа како примарно греење, според мое мислење ниедна од наведените уреди не би бил доволен. Но, ако веќе мораш да земеш една од тие две и баш од тоа место, тогаш, да сум на твове место би ја зел втората, односно Carrier.
Па не сум многу запознаен со вакви рабпоти. :D
Ќе со користи и за ладење и греење, ма да ладење повеќе. Потребно е за втор спрат куќа. Изолирана е прилично добро, реновиран спрат пред 3год и баш внимание е посветено на изолација. Не е изложен само на исток. Доле се грееме на парно и зимоска веќе има топлина што доаѓа од доле, потребно е малце да се затопи само.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Доколку сакаш барем какво-такво издржано мислење наведи повеќе информации за тоа дали истата ќе ја користиш претежно за греење или за ладење на просторијата од 50м2. Дали тој простор е изолиран, на која спратност се наоѓа, кон која страна е изложен, дали се работи за стан или куќа, дали соседните простории, станови, тие над и под просторијата се греат или не и сл.
Доколку уредот ти е потребен да го загреваш наведениот простор и тоа како примарно греење, според мое мислење ниедна од наведените уреди не би бил доволен. Но, ако веќе мораш да земеш една од тие две и баш од тоа место, тогаш, да сум на твове место би ја зел втората, односно Carrier.
:bravobe:
Usput prvata LG-to ima Eurovent (3,2Kw na -10)a ke go kosta 9000den poeftino od vtorata....kaj se sea EuroVent-ljupcite (ke gi spomnam so @ lepotanite na reply)....lovat u mutno ete kade se :)
i vtoro imas nekoe naucno-inzenersko "mislenje" zasto vtorata ? za 5te kilowati od linkot li se fati ? :pos:
inzenjerive spijat....samo Gree ko ke se spomne se aktivni ;)
p.s Alooo Tetovo kako inverterot so pospust ? ;)
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
8 јануари 2010
Мислења
126
Поени од реакции
37
Дечки да ве прашам што ке ми препорачате панелка или маслен радијатор се работи за 18квадрати простор за догревање и која мокност да земам инаку се работи за слабо изолиран простор?
 
Член од
8 јануари 2010
Мислења
126
Поени од реакции
37
Да но калолиферот го исфрлам бидејки се работи за догревање навечер и е шумен имам климатизер но не го користам поради истата причина имам мало дете и лекарот забрани греење со грејно тело кое дува затоа изборот го сведувам на палелка или радијатор ?
 
Член од
8 јануари 2010
Мислења
126
Поени од реакции
37
Има 2 одговори на моето прашање и 2 та се спротивни со тоа ништо не ми помагате ако сакате образложете ги своите мијслења
 
Член од
13 февруари 2014
Мислења
233
Поени од реакции
110
Сум користел и панелка и уљен има многу разлика, и постоплен и поефтино се грееш со уљен.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
И јас имам уљен,сум се греел,на работа имаме панелка.не сум мерел потрошувачка.

RN2
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
:bravobe:
Usput prvata LG-to ima Eurovent (3,2Kw na -10)a ke go kosta 9000den poeftino od vtorata....kaj se sea EuroVent-ljupcite (ke gi spomnam so @ lepotanite na reply)....lovat u mutno ete kade se :)
i vtoro imas nekoe naucno-inzenersko "mislenje" zasto vtorata ? za 5te kilowati od linkot li se fati ? :pos:
inzenjerive spijat....samo Gree ko ke se spomne se aktivni ;)
p.s Alooo Tetovo kako inverterot so pospust ? ;)
Ne be @Strelec ne e taka. Forumov posle videnoto pred nekoj den koi reklami idat i sto se forsira gubi smisla. Ocigledno tebe ti sluzi dobro da prodavas klimi preku chat i mozebi na uste eden dvajca. I da mudruvas sto e dobro a sto loso. Neka si pisuvaat lugjeto po firmite i da si baraat informacii od tamu podobro nego ova nabeduvanje preku forumov. Bar tamu sekoja firma otvoreno si go forsira svojot brend :) ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom