Најекономично греење (затоплување)

Член од
7 октомври 2008
Мислења
222
Поени од реакции
193
Буџет од некои 500 - 600 е за клима уред што ќе грее простор од 17 м2. Кој модел би го препорачале од овие :
1. VIVAX ACP-12CH35AERI inv = 460 eura
2. GREE GWH12QC-K3DNA1G/O (LCLH) = 500 eura
3. Haier Nebula 09 AS09NS1HRA / 1U09BS3ERA = 600 eura
4. MITSUBISHY SRK/SRC ZMP – S - 2.5 KW = 560 eura - Дали овај модел е добар избор
5. DAIKIN
FTXB25C / RXB25C = 565 eura - Дали овај модел е добар избор
FTX35J3 / RX35K = 675 eura

6. Toshiba RAS-10BKV-E = 630 eura
Toshiba RAS-10BKV-E = 650 eura
Toshiba RAS-B10N3KV2-E1 = 735 eura
Дали вреди да се купува за овај простор толку скап модел (над 600 е), некои од дадените го заминуваат мојот буџет
Нели е ова мала просторија за греење со клима, па посебно ако е детска соба? Меѓутоа подобро е да се јави некој што грее таква соба или да ни каже мислење некој постручен.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Буџет од некои 500 - 600 е за клима уред што ќе грее простор од 17 м2. Кој модел би го препорачале од овие :
1. VIVAX ACP-12CH35AERI inv = 460 eura
2. GREE GWH12QC-K3DNA1G/O (LCLH) = 500 eura
3. Haier Nebula 09 AS09NS1HRA / 1U09BS3ERA = 600 eura
4. MITSUBISHY SRK/SRC ZMP – S - 2.5 KW = 560 eura - Дали овај модел е добар избор
5. DAIKIN
FTXB25C / RXB25C = 565 eura - Дали овај модел е добар избор
FTX35J3 / RX35K = 675 eura

6. Toshiba RAS-10BKV-E = 630 eura
Toshiba RAS-10BKV-E = 650 eura
Toshiba RAS-B10N3KV2-E1 = 735 eura
Дали вреди да се купува за овај простор толку скап модел (над 600 е), некои од дадените го заминуваат мојот буџет
Делумно во право е еден од членовите кој примети дека просторијата е мала да се загрева со клима инвертер! 4Х4 просторија е мала за да се загрева со клима 12ка што би рекле (12,000BTU) кај и да застанеш ќе те дува... но 9ка и тоа оној модел што го посочи на Мицубиши е одличен избор! Јапанец (макар склопен во Малезија) врвна компанија која тешко дека ќе дозволи да го изгуби своето реноме на можеби најдобар бренд во топлотните пумпи со просечен или лош модел... уште ако успееш да ја добиеш на попуст http://marketkonekt.com/makedonija/aparati-za-domakjinstvo/uredi-klimatizacija/klima-ured-mitsubishi-standard-srk-src-25-zmp-s-inverter/wyg.htm (незнам дали важи попустот!?) полн погодок! Со проток на воздух 450цм3/х Nominal heating capacity (Min~Max) kW 2.8(0.8~3.9) 26-40dB значи тивка! high wall mounted standard inverter split system for heating and cooling rooms up to 25 square meters.... ако велат до 25м2....сигурно ќе загрева квалитетно, долготрајно без многу да губи од употребнта вредност и економично.... 16м2.
Јас би играл на таа клима....
 
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
Се надевам дека нема некој да се дрзне да дојде до тоа ниво. Ако има релеватни докази за тоа, добро е да се презентираат и тогаш нема што да бараме на овој форум. Се надевам дека овој форум ќе остане да живее и на кој, секој слободно ќе може да го искаже своето мислење во однос на темата, па дури тоа и да не е сосема точно од професионален-сручен аспект. Доколку некому одредено мислење ( кое не е навредливо и сл) не му се допаќа, тоа не му дава за право да го отстранува. Никој нема право да ја попречува слободата на мислата.
Гледам дека Gree.com.mk е во изработка. Се надевам дека ќе изработат веб страна по примерот, еве на пример како бугарската www.klimaonline.bg со детални и релеватни информации за секој уред поединечно, со цена (се надевам дека ќе бидат реални) со податоци и информации кои ќе бидат во насока на популаризација на грењето со клима уред-инвертер и сл.
Се надевам дека ќе направат солиден исчекор и ќе бидат први кој ќе одат во тој правец. Можеби конечно им текнало, а јас и порано имам кажано-кому ќе му текне тој ќе го собере кајмакот.
Останува да почекаме и да се увериме дека нема да биде онаа народната -„се тресеше гората се роди глувче“.
Поздрав до тие што имаат поинакво размислување и ги повикувам да го искажат, без нелагодност дека некој мозе да го избрише и такво нешто слично.
 
Член од
14 септември 2014
Мислења
96
Поени од реакции
48
www.klimaonline.bg има широк спектар на производители (brands) , a Грее може да си направи сајт за Грее

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
25 април 2008
Мислења
56
Поени од реакции
84
Кој е администратор и модератор на форумов знае некој?

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk
 
Член од
18 април 2012
Мислења
27
Поени од реакции
15
Кој е администратор и модератор на форумов знае некој?

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk
Koj i da e ocito brise komentari slobodno kako da mu e forumot na tatkomu vo nasledstvo.
Prasav prosto prasanje zasto reklamata za Carrier bese izbrisana vednas a na drugite brendovi pogotov GREE im se ostava celosna sloboda i prostor za reklama?!
Ke odgovori toj sto e moderator na forumot javno vaka ili i ova ke go izbrise?!
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Zasto se trgaat nekoi komentari kade sto se kritikuva gree?? ne mi e jasen forumov
Тргнати се коментари во кои некој кенка и го навредува форумов.

Темата е најекономично греење и затоплување, дискутирајте си слободно. На наредна таква навреда ќе бидете банирани перманентно.[DOUBLEPOST=1471613574][/DOUBLEPOST]
Koj i da e ocito brise komentari slobodno kako da mu e forumot na tatkomu vo nasledstvo.
Не ми го оставил татко ми во наследство, сам сум го создал. Бришам навреди, ова ти е прва и последна опомена.
Prasav prosto prasanje zasto reklamata za Carrier bese izbrisana vednas a na drugite brendovi pogotov GREE im se ostava celosna sloboda i prostor za reklama?!
Ke odgovori toj sto e moderator na forumot javno vaka ili i ova ke go izbrise?!
Види, разбираме дека фирми сакаат бесплатно да се изрекламираат на темава и тоа го толерираме долго време затоа што сметаме дека е сосема во ред доколку не е нападно и е направено на соодветен начин. Секогаш кога сметаме дека ја поминале границата на оваа ненападност, дека губат усул и почнуваат да ја претвораат темава во нешто друго, си го задржуваме правото да интервенираме.

Оние кои сметаат дека бесплатната суптилна реклама не им е доволно, секогаш може да си закупат рекламен простор и да си се рекламираат колку сакаат.

Продолжете си со дискусија.
 
Последно уредено:
Член од
25 април 2008
Мислења
56
Поени од реакции
84
Штом фаворизираш брендови (грее) слободно банирај ме само не ми го бриши постов за другите да знаат зошто сум баниран.Поздрав!

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk
 
Член од
13 февруари 2014
Мислења
233
Поени од реакции
110
Па од грее рекламите а посебно од грее лобито на пола од тука им се згади темава и ти најде за сходно да кажеш дека кариер претерале? Очигледно и прозирно е!
 
Член од
14 септември 2014
Мислења
96
Поени од реакции
48
Ни на мене не ми е јасно што навредливо имаше во било кој пост погоре, а и на Енергија постот.Јас фино ги прашав за цена и каков компресор има Carrier-от.

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Штом фаворизираш брендови (грее) слободно банирај ме само не ми го бриши постов за другите да знаат зошто сум баниран.Поздрав!

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk
Ako te banira,ke ti se zaebe zivotot zasekogas . Ne se davaj druze
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Штом фаворизираш брендови (грее) слободно банирај ме само не ми го бриши постов за другите да знаат зошто сум баниран.Поздрав!

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk
Не фаворизирам никого.

И не ти се обратив на тебе со опомена за навреди, туку на Флеш Гордон.[DOUBLEPOST=1471619754][/DOUBLEPOST]
Ako te banira,ke ti se zaebe zivotot zasekogas . Ne se davaj druze
Ај ти одмори, баниран 1 ден од темава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom