Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
GMCC (Toshiba) компресор?

Зошто оваа Беко што ја земав пред некој ден има GMCC компресор.

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
Koj model e kompresorot e mnogu biten moment druze, ti navodno ja otvori i Bekoto i NEOTO a nonstop si so telefonot u ruki ko sto gledam a slika neprati da vidime sto kompresor ima :P
Da ne neraboti kamerata na toj Samsungot Galaxy ? :)
 
Последно уредено:
Член од
14 септември 2014
Мислења
96
Поени од реакции
48
Koj model e kompresorot e mnogu biten moment druze, ti navodno ja otvori i Bekoto i NEOTO a nonstop si so telefonot u ruki ko sto gledam a slika neprati da vidime sto kompresor ima
Da ne neraboti kamerata na toj Samsungot Galaxy ? :)



Еве го од Неото

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
28 мај 2016
Мислења
56
Поени од реакции
80
Здраво, во план сум да земам инвертер за греење за просторија 35м2 (висина 2.7м сеуште нема солидна изолација на плафонот), прозорците се солидни и се имам греано со камин (6kW) без проблем цела зима.

Има некој искуство со Mitsubishi FH50VE, во план сум тој модел да го земам (можеби 35 ќе заврши раб али да не му мислам..)
Izvini a koj prodava mitsubishi electric vo makedonija
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
Mitsubishi prodava edna kumanovska firma, mislam uni stip, i energosistem skopje.
 
Член од
22 јануари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
110
Ѕвер :) Нема да се мачи вака климата?

Јас имам слична идеја, скоро планирам да почнам да градам куќа и размислував за топлинска пумпа воздух-вода и баш се мислев дали може надворешната единица да ја сместам во подрум со тоа што ќе го направам истото како типов само што ќе ја обвиткам надворешната единица да издувава надвор а да собира воздух од подрумот (секако со подотворен прозор за да може да циркулира воздухот.
Мојата теорија е дека во подрум-от секогаш ќе биде потопло одколку надвор, па ќе ја лажам за поголем COP. Држи вода ова?[DOUBLEPOST=1467061294][/DOUBLEPOST]Дали познавате некој мајстор за клими или водоводџија :) (работава е појше за овој профил него за климаџија) што има скеле за на прозор да постави. Пред некој ден ми дојде комшијата да се жали дека му тече вода, мене ми е брцнато цревото од климата во скриен олук во фасадата а конденз цревото брцнато во климата (кај изменувачот) и така водата оди преку климата во олук (и не, нетече од тука, туку од олукот)
Е сеа најверојатно се затнал олукот па пошто одозгора е невозможно (многу се ниско поставени джачите а уште пониско одводот) да се пристапи, би сакал некој да постави скеле кај комшијата под мене за да испитаме што е проблемот.

Привремено го решив, го наставив конденз цревото и го терам на балкон кај мене, ова функционира, ама дур ладам, зимоска кога ќе почнат дефростите пак ќе ми дојде комшијата ако не го решам сега проблемот.
Ако имате некој би бил благодарен да споделите инфо.
.
 

Attachments

Последно уредено:

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Климата (York инвертер) малце дува ладно па после прекинува да дува и се затвара перката, и така во круг.

Одприлика што може да и е за да знам колку би ме коштала интервенцијата?
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Јас имам слична идеја, скоро планирам да почнам да градам куќа и размислував за топлинска пумпа воздух-вода и баш се мислев дали може надворешната единица да ја сместам во подрум со тоа што ќе го направам истото како типов само што ќе ја обвиткам надворешната единица да издувава надвор а да собира воздух од подрумот (секако со подотворен прозор за да може да циркулира воздухот.
Мојата теорија е дека во подрум-от секогаш ќе биде потопло одколку надвор, па ќе ја лажам за поголем COP. Држи вода ова?
Држи вода се додека не се излади подрумот, а тоа ќе се случи многу брзо. После тоа во подрум ќе ти биде поладно од и надвор.
 
Член од
27 јуни 2016
Мислења
5
Поени од реакции
2
Izvini a koj prodava mitsubishi electric vo makedonija
Mitsubishi prodava edna kumanovska firma, mislam uni stip, i energosistem skopje.
Energosistem se oficijalni zastapnici (ili distributeri) i gi lista Mitsu na nivniot sajt.
Па да, Енергосистем во Скопје, и тука во Куманово знам за уште 2 фирми, некој искуство :cool: ?
 
Член од
28 мај 2016
Мислења
56
Поени од реакции
80
image-0.02.01.50c3a9d29c3c23051b3a8a66b090d862276327c01a4f28422c174b365d98d08f-V.jpg [DOUBLEPOST=1467109862][/DOUBLEPOST]Dali znae nekoj dali vazi uste ovaa ponuda i za koj model e ova
 

Kajgana Shop

На врв Bottom