Најекономично греење (затоплување)

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.026
Поени од реакции
435
kano sakas nejkes tuka ima i seriozni licnosti sto razgovaraat na temite ako mislis deka site se bez pamet
zatoa objasnuvaj sto i kako e koe e najisplatlivo resenje
nekoj ke te kritikuva nekoj ke te pozdravuva
zatoa podatoci fakti i ekonomija(zasteda)
kako e isplatlivo
podno greenje od tvojov sistem ili pak tavansko greenje
jas se zanimavam so tie raboti samo ne sum nitu greenje nitu ladenje drug sistem e toa sto jas go rabotam
objasnuvaj so koeficienti(ama stavaj i nekoja para vo koeficientite da te svatime podobro)
se se presmetuva vo pari ne vo KW
ako sakas objasni ni pa moze ke najdes nekoj klient tuka
jas kuka treba da pravam sega kaj i da e 270m2 vo povrsina pa baram sto bi bilo najdobro:smir:
mislam deka e podno greenje
samo sto sistem i koja pumpa bi ja koristel??
sekogas e dobro da slusnes razlicno mislenje
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
kano напиша:
имам преку 200 исклучувања од топлификација (и тоа за последниве 4 години) и поставување на овој систем, со соодветни зафати нели. некои имаат цевки под кошулица, т.е. веќе спремно за да се употреби и монтира кано системот, односно само да се приклучи. а кај оние со вертикали низ дома што се, мора да се постави цевна инсталација низ станот, т.е. да се поврзат радијаторите меѓусебно и да се изведат на еден излез. во секој случај, потребно е хемиско перење на радијаторите, то аисто така јас го правам.. бидејки ова е систем на база на електро хемија, бара чиста база на работа и сите оние “лајнарии“ во водата на топлификација, прават проблеми. затоа јас на хемиски начин ги отстранувам и после третманот добивате радијатори до толку чисти да се уствари во состојба како кога биле нови, зборам за од внатре...

цевките, радијаторите, вентилите, СЕ ВАША СОПСТВЕНОСТ а не на топлификација... не глкедам зашто смеете или не смеете да ги користите... ваши си се. мала зезанција е со топлификација околу папирологијата, меѓутоа кога се монтира кано систењм во цената е израчунато така да го наречам и бркање т.е. изготвување на документација и легалчно отстранување да речеме од сметките на нив. си имам јас со нив некоја одредена професионална комуникација така да тоа не е проблем.



нај препорачливо за тебе е пријателе греење на копче... или термостат...

мала шала, ама до пола вистинита, сакав да кажам дека тебе ти треба греење на струја, друг начин немаш, освен ако нејкеш да влечеш дрва до пети спрат.. кано системот е на струја а по димензии е толку мал што може да се смести било каде низ станот а да не зафаќа преголема површина или простор. има примери кај што е сместен во дневна во комодата за телевизорот, или во тоалетот позади вц шољата, под мијалникот во кујна и слично... сакам да кажам места кај што обичен котел нема да го собере...
Само уште одговор на ова (што верувам дека и повеќето потенцијални корисници исто така ги интересира), и речиси сум решен да ставам Кано систем дома:
Ме интересира и дали позади овој систем стои фирма (КАНО ИНЖИНЕРИНГ претпоставувам?) и дали со инсталација на системот добиваме валидна гаранција (колкава?) за квалитет/функционалност? И за крај, зошто не најдов цени на сајтот, колку би чинело да се постави системот на постоечката инсталација во стан од, да речеме, 80 квадрати?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Малку ќе се повторам , ама тоа е: кај греењето , исто како кај било кој енергетски процес.....ШТО ВЛЕЗЕ, МОРА ДА ИЗЛЕЗЕ, значи генерално од Н И Ш Т О, нема Н Е Ш Т О .
Најбитна работа во случајот на загревање на стамбениот простор се загубите...Р А С Т У Р А А Т. Секое wat-че кое ќе здувне неискористено , е загуба. Чешма која капе во када која не е затната , никој не ја забележува, затни ја кадата ...сабајле е до пола пуна !!:)
Значи:
1.И З О Л А Ц И Ј А, не е евтина , чини пара , ама еднаш се плаќа...мислам дека државата треба да СУБВЕНЦИОНИРА изолација и да казнува НЕИЗОЛАЦИЈА. Нека набават инфрацрвени термометри и нека прошетаат низ градовите, посебно НОВИТЕ ГРАДБИ. Ќе светат во близу-до-инфрацрвениот спектар ко новогодишни елки. Добрата изолација е сега топ приоритет секаде каде се загреваат живеалишта..
2.З Г О Л Е М У В А Њ Е на степенот на искористување на горивото..,прецизно мерење и точна наплата... но тоа е веќе тема за други муабети...
3.М и н и м и з и р а њ е.. ..на трошењето електрична енергија за греење, ....најглупавата работа на овој свет е да копаш јаглен, енормно да загадуваш околина, да имаш н и к а к о в ..корисен степен на претварање на топлината во електрична енергија, да имаш загуби во пренос и на крај со тоа пак да праиш СУРОВА ТОПЛИНА со термички грејачи :) Која ли економија...
4.А к о ..веќе се троши ел.енергија за загревање веднаш забрана на се друго ..освен топлотни пумпи, кавитација и може би овој системов на кано со јонизација и осцилација на молекулите на припремената вода......не го познавам процесот, но можно е заради тас осцилација и меѓусебното триење на молекулите кое загрева , да се добива повеќе топлина од секој потрошен KW. Така тврдат многу такви производители по свет , така тврди и кано...официјални мерења не сум сретнал..:)
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.026
Поени од реакции
435
concrete so izolacijata subvencii vo makedonija ke pocekame uste mnogu godini
toa na zapad moze da go vidis
zasteda na energija na zapad davaat sekade
veke ako razgovarame za izolacija treba i prozori da imas kako sto treba pa posle da stedis so greenje
a drugo e veke ako imas termicka izolacija na kuka ili stan so barem 8cmm polistirol ili druga izolacija
vo makedonija obicno se stava 5cmm za da se zastedi ama toa e toa
na zapad 5cmm nikade ne se stava
od 10cmm pa nagore
e togas imas veke solidna termicka izolacija na zidovite
a veke koga razgovarame za kano sistemot znaci
kano popravi me ako gresam ama jas doma ne bi stavil parno greenje so radijatori
bi stavil podno greenje
zosto da ti objasnam
vodata sto ke se gree vo kotelot za radijatorot treba da bide najmaklu 60 stepeni i ke imame pogolema potrosuvacka na el.energija
a ako imame podno greenje (sakam da kazam podno vo ploca znaes kako mislam)
so termicka izolacija dobra kako sto imas nekade na slikite na sajtot tvoj
vodate nema da ja gream vo kotelot tolku mnogu tuku ke bide mnogu pomala temperaturata na greenje kako na primer 30 stepeni kontinuirano
znaci nema da trosam tolku mnogu struja otkolku radijatori
jas ova bi go izvel e sega naknadno treba da se razgovara na lice mesto sto i kako i koja e moknosta na kotelot tvoj i koj e kapacitetot
za koja kvadratura odi ili kako odi toa ne znam
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
kano напиша:
компарација еве за јануарските сметки од оваа година, на станови исклучени од топлификација и монтирани КАНО системи за 24 часовно греење. сметките се со целата потртошувачка на струја, значи и домашната. ако се земе просек од 1800 до 2500 денари израчунајте сами:
стан во Н.Л. 65 квадрати, 4150 денари
стан во Н.Л. 105 квадрати 8050 денари
стан во аеродром од 77 квадрати 4410 денари
стан во Н.Л. 85 квадрати 5000 денари
стан на водно 400 квадрати 16.000 денари
зграда на водно од 850 квадрати (8 стана и 6 мали апартмани) 32.000 денари итн...
еве вака.. телефони за контакт ми се:
Па според ова пишаното и не е баш малце. Мене јануарската сметка за струка ми бесе 7014 денари. Стан од 110 квадрати во козле. Ќе беше и помалце ама во декември не прочитаа како што треба.
Се грејам со три конвектори- Вкупно 6.5 kw
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.026
Поени од реакции
435
kano напиша:
п.с. админе... потписот во ред ли е сега?


јас работам со парно греење и со подно греење нели, ги местам и двете.. меѓутоа, еве се спремам да градам куќа и ни на сон не ми паѓа да ставам подно греење како основно греење... еве зашто:
-подното греење не е со брза контрола на промени, така да и откако ќе го изгасиш греењето уште 12 саати подот зрачи, а тоа значи отварање на прозори (ако се стоплил денот) и фрлање во ветер потрошената енергија.
-доколку ноќта била блага, ама наутро треба појако, немаш инстант загревање, туку повторно треба време за да се крене температурата, време кое трае и до 12 саати повтороно..
-и последната а И НАЈ БИТНА работа зашто не, а тоа е прашај ги докторите од последиците на континуирано користење на подно греење... проширени вени, дисторзија на мускули, па доаѓа и до пукање на капилари...

затоа, подното греење јас го препорачувам само за деловите кај што се под плочка или мермер и тоа исклучиво до 22 степени, т.е. само колку кога ќе згазиш на плочката да не ти биде ладно, а не да те грее.. значи во ходници, кујни и купатила... во купатило може по јако, заради присуството на влага да се елиминира т.е. да суши побрзо а и времето на престој во купатилото е краток... значи нај убаво е комбинирано подно со радијаторско... каде што ќе повторам пак, подното е секундарно греење, радијаторското е основното греење...

ееееееиииии... ме завлековте на форумов да пишувам еј... се уморив бе:pos2::pos2:
dobro mislenje od tvoja strana
jas sepak bi stavil podno greenje
a i vremeto ako e nadvor toplo mislam deka termostatot sam ke si go kaze svoeto
ne e pecka ova pa da go pustam da duva ili da gree kolku saka toa samo
termostatot si vklucuva i isklucuva
zosto ova go pisuvam za podno
isto i jas se zanimavam so gradeznistvo samo malku podaleku od makedonija i sistemov e koristen posiroko vo evropa so podno greenje
a veni popusteni i suv vozduh toa e doktorite kaj nas na klepkive da mi se obesat pa ne im veruvam
mnogu poveke zasteduvas so greenje na voda
a so celiot sistem pak ja grees vodata pomalku od 30 stepena
preeska ti pisav 30 ama ne mora da znaci deka e tolku
da imas konstantna temperatura od 23-25 stepena doma vo celata kuka mislam deka e idealno za zimo
a do tolku da stedis bez da otvoris prozor ne biva
treba da vleze doma svez vozduh neli:smir:
ne znam kolku kosta od m2 za podno samo instalacija cevki so izolacija a posle ti ke si mislis za cement i drugo
a pumpa e naknadno i ostanato
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
Ова се изгледа убаво само едно не ми е јасно дали електричната енергија ја претворува дирекно во топлинска? :)
ама сепак не ми изгледа методов како економичен според некој мој пресметки
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
kano напиша:
ако сватеше за што се зботи, ќе сватеше дека електричната енергија не ја претвора во топлинска... електричната енергија се користи за увртување на молекуларната решетка на водата и тоа 50 пати во една секунда бидејки ние имаме струја со 50 херци... триењето на молекулите создава топлина...


а баш ме интересира кои се твоите пресметки според кои заклучи дека не е економичен? јас имам 10 годишно искуство и преку 2000 објекти а тоа се преку 10.000 луѓе кои ќе ти кажат дека е економично.. нив не им треба пресметки.. знаат колку плаќаат... а ти? од каде заклучи и одлучи со само една реченица да поткопуваш темелот на мојата работа и бизнис?

еве заради овакви работи несакав да пишувам по форуми... увек има некој што вака ќе измрчи и ќе ми го крене притисокот...

еве јас мислам дека си ти покварен човек... лоша особа, и неквалитетна персона... од каде можев да дојдам до заклучок дека си таков, преку 5 реда напишани на форум? релевантно ли е моето мислење за тебе? нормално дека не е... исто и ти, како дојде до заклучок дека не е економичен системов, по 3-4 поста напишани на форум? како се осудуваш да газиш по човекова судбина?

хмз не сакав да те навредам само прашав , да сакав да те понижам ќе те побиев со факти :)
се извинувам ако се почуствува навреден не ми беше тоа целта само не го сватив принципот на работа затоа можно е и да сум згрешил со пресметките :smir:
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
kano напиша:
немој само да ми кажеш дека со 3 конвертори грееш стан од 110 квадрати, згреан си и имаш 25 степени дома? немој да ми кажеш дека си згреан, пошто трговски ги носев и ги продавав конверторите на времето, ги тестирав и користев, па со самото тоа знам колку можат... и секако колкав им е рокот на користење е битен момент...

со тие конвертори можеш да направиш да не ти биде ладно премногу, но не и да ти биде топло... ај да не разглабаме во таа проблематика, да вредеше тоа да се користи ќе продолжев да работам со нив...

во моментов е 25 минути по полноќ, седам пред компјутеров по боксерки и кратки ракави додека гледам надвор како паѓа снег... имам 25 степени а надвор во моментов е -2 степени, топлификација исклучиле и на комшијата му ги слушам вилиците како му штракаат од ладно... тек тук слушам и по некоја клима како работи, а јас трошам 1500 денари за греење, за цел месец, по 24 саати на ден, беспрестано...

Користам тро конвертори за стан од 110 квадрати. 2 X 2.5 и 1 x 1.5. Секогаш се вклучени на 5-ка и дома имам константна температура од 21.5-22 степени. Ако сакаш да се увериш, дојди ќе ти сварам кафе кога сакаш.
Се разбира, кога ја правев куќата ставав 2X8cm demit фасада на сендвич зид, имам трокоморни прозори и воздушен јастук во подркровје со 50цм тервол.
Во секој случај, ако немаш изолација и куќата ти дише од сите страни, джабе ти е се.

П.С Долниот спрат воопшто не се грее
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
стан во Н.Л. 65 квадрати, 4150 денари
стан во Н.Л. 105 квадрати 8050 денари
стан во аеродром од 77 квадрати 4410 денари
стан во Н.Л. 85 квадрати 5000 денари

Kano, sistemot koj ti go nudis, vo sporedba greenje so invertori..... (moe mislenje e) deka vtorive se poekonomicni. Neznam za pocetnata investicija, ama mi se cini deka pri upotreba na 2 invertor-klimi za greenje na stan od 65m2 smetkata ke bide pomala od 4150.- Sto mislis ti za toa?
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Јас живеам под кирија, и сеа за да ставам вакво парно (иначе во станче од 30 квадрати живаем и се смрзнувам а плаќам 669 денари месечно, на последен спрат) колку пари тоа доаѓа?
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Кано, го прочитав твојот пост те. реплика на Слобо (да ти беше во близина ќе го отепаше човекот)... сега ја читам и репликата на мојот пост. Иако таму напишав *Мое мислење е дека....* и *ми се чини дека.....* и *Што мислиш ти (Кано) за ова*..... ти ме обвинуваш дека неаргументирано носам заклучоци!? Каде го виде ти ова човеку? Каде? ....Па потоа тезите, како паметните и инвентивни луѓе ја напуштале државава, поради вакви лупања на форуми (како моето веројатно!?)... Мислиш дека некој друг, колку и да е аматер нема право да си го искаже мислењето, ма да тоа било погрешно и тебе не ти се допаѓа!?.... Ти си имаш проблем Кано, ама не со мене! Имаш со тоа што не дочитуваш... или пак незнаеш за што се работи! РЕКОВ ИНВЕРТОРИ, А НЕ КОНВЕКТОРИ! Веројатно направи лапсуз, бидејки во твојата реплика зборуваш за конвектор, а не за инвертор. Би требало да знаеш што е тоа инвертор, бидејки си во тој бизнис!
Ама со лапсуз да направиш ваква теза, толку многу да изнапишеш а да ја утнеш темата.... малку е :pos2:
Инаку се сложувам со тебе дека 4КВ за загревање на стан од 80м2 е фантастично малку.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Значи македонска работа , одма ја завртевте на кавга.
Кано дава некои занимливи податоци, спомнува солидна референца на изведени инсталации, тоа преведено значи МНОГУ муштерии, кои веројатно шират добар задоволен глас , кога толку ги има...
...од друга страна се гледа дека многу малку овде оние кои коментираат ги знаат основните постулати на оваа техничка област, па работата отиде на рекла, казала и пљуцкање во далечина....:)
Дефинитивно струјата е најскап енергенс за загревање, иако на потрошувачкиот крај е најчиста и наједноставна за трошење..., ако се има пара за тоа и ако Државата има сметка да заради таквата примена, ја направи скапа и онаму каде нема супституција, правејќи го и било кое индустриско и друго производството МНОГУ СКАПО!!
Значи секој пристап за нејзино ПОИНВЕНТИВНО и ПОРАЦИОНАЛНО користење е за поддршка , а не за шутирање и непристојно коментирање... .:)
Ако е точно тоа дека добиената количина на топлина е поголема од номиналната потрошувачка во KW директо потрошена во топлина, ако течноста која се користи како работен медиум не е прескапа во експлоатација, ако целиот систем не е ПРЕСКАП за да во разумен рок се амортизира цената и во остатокот на ресурсот , кој се надевам не е ист со тој разумен рок, биде поефтин за експлоатација.....тогаш ова е во секој случај нешто подобро од било која греалка , па дури и ако ја наречете конвектор..., ако е подобра од топлотна пумпа.....што е малку веројатно..тогаш канонуди занимлива алтернатива.... :)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
1. некој топлинска пумпа ја наруква геотермалната
2. други мислат за компресор на фреон што работи
3. трети ја нарекуваат цикличното увртување на водата...

Топлинска пумпа си е топлинска пумпа: изотерма>адиабата>изотерма>адиабата т.е. Карнотов циклус. На испарувачот се одзема топлината , на кондензаторот се испушта...од тоа каде се поставени зависи дали ќе го загреваат или ладат дадениот изолиран волумен.
Ако пак изменувачот е "закопан" подлабоко во земја, во некоја пештера или длабок бунар....каде температуратa е постојано 14-15 степени...тогаш тоа е скаламеријата на Фонко....
Што поголема разлика во температура , тоа поголема ефикасност..
Циклично увртување на вода??? ако се мисли на кавитационо загревање, занимлива работа, за сега проблематична заради ОГРОМНАТА механичка ерозија на работните елементи на пумпата , но ако се најде материјал тоа ќе биде еден од многу поволните начини на трансформација на електричната енергија , или друг механички вртлив момент во топлина...:)
Кана имаш ли некое мерење колку KW топлина се добива од потрошен KW електрична енергија во твојата "подморница"????....другото е рутина, бидејќи разноразните споредби за површина , чувство на топлина во просторија , загуби на изолација на зидови , прозори , квалитет и видови на инсталација, се веќе само занает... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom