Најекономично греење (затоплување)

Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Кга правите муабет за грее како е најдобар во сооднос цена-квалитет исто е ко да кажиш абе и минг има порцелан ама и порцеланка велес исто прави сервис за кафе и топ е за тие пари. Прекините да фаворизирате штом веќе викате дека немате некој процент. Јас лично прашав за чистење на клима еден одговор добив а ако напишев дека грее не ги бива десет експертски постови ќе напишевте. Мислам дека форумов е да си помогниме а не да фаворизирате и да се јавувате за мислење ако ви одговара нешто. Знам дека го иступив малку повеќе ама ќе ми извините.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
I jas sum mnogu protiv toa ripanje odma stom se spomne Gree od nekoi ovde. I da kaze nekoj deka e spremen da dade pari za Daikin, Toshiba, idat odma komentari zasto ne Lomo, vidi na -15 ova, nadvoresna ona.
Kao nekoj da saka da zeme Mercedes, BMW, i da mu tupis a zosto ne Skoda, mnogu poeftina, gepek imala, neznam sto drugo.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.274
A be isti pacienti sekoj pat a se spomne Gree....slepci, sto ima zenata za sporedba ako ne Gree i Toshiba???
Zar da kjutam koga vika Lomo od 30k trosi kako Suzumkava od 58k ?,,,ko ke kjutite vie u sprotiven slucaj ke kjutam i ja, a sea srkajte sto vi zgotvile iako znam ne vi odgovara ;)
Ili kupite si suzumka so da vi kazam, poarno ke vi e
@ogledaloogledalo ...zacisti toa ogledalata za drugpat, zasto i tvoite komentari se odma tuka koga ja ke spomnam nesto sto tebe ne ti se slusa...da lazam i izmisluvam pa da imas sto da kazes(potenciram sto nekoj drug kazal i prezentiral), vaka u prazno verglas i smesen si so komentarive, pa pogotovo sto si na GREE klima :)
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Znaev deka sledi komentar i jas imam Gree klima.
Imam i dobra e za parite, tolku mozev da platam.
A najgolemiot pobornik na Gree, nema Gree, zasto moze da plati povekje za podobro.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.274
A toj pod tebe kataljoni, miljarda puti go ima spomnato i citirano Sass i negovata sporedba na tie 2 klimi i koja podobro gree znaat i do Tokija[DOUBLEPOST=1455234008][/DOUBLEPOST]
Znaev deka sledi komentar i jas imam Gree klima.
Imam i dobra e za parite, tolku mozev da platam.
A najgolemiot pobornik na Gree, nema Gree, zasto moze da plati povekje za podobro.
Ja imam odgvor na tvoj komentar, ja nekomentiram tuku konstatiram, konstatiraji bre i ti nesto pa pobij go ova sto go napisav. I ne trolaj , prasaj kolku e multisplit Gree, ama prasaj i kolku e drug multisplit sto e marka za tebe i ne e GREE pa sporedi sto e poskapo ili poeftino podobro ili isto.
a be vie znaete nesto da procitate pobarate naucite ili samo da trolate znaete[DOUBLEPOST=1455234240][/DOUBLEPOST]@jas sum Druze sto ti problem imas so klimata ?
Tie baferi od auspuh sto gi stavi znaes deka se straf oblozen so guma pa zatoa ti tropa ili neznaes?
@kodus ti e tuka ke ti najde gumici, ama sea ti i na niv najde da zastedis, e pa ke tropa
Za uteha I mojata tropase i toa mnogu, dur nemase asolni gumici, imam i video za toa ako mozam da te utesam i ke ti go pustam
Posto pravis sporedbi u porcelan, Ming dali kosta 25k ili 60k ?
 
Последно уредено:
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Mozeme da napraime sporedba Skoda i Audi? Neli poslikovito za poveketo lugje e sporedba so koli.
Imaat ist motor, samo razlika vo cena. Znaci site sto kupuvaat Audi se zaebuvaat posto samo plakjaat povekje za isto nesto.
 
Член од
25 април 2008
Мислења
56
Поени од реакции
84
Ми треба препорака за течно средство за чистење на внатрешната единица. Истата е размонтирана и ја извадив предната маска како и насочувачите на воздухот. Второ пршање дали има некој упатен со колку бари притисок е потребно да се прска водата имам гледано некој туторијали на интернет па знам како и што треба одприлика да направам па затоа ако знаете ќе ве замолам да ме упатите за средсво и од каде може да се купи и за големината на притисокот.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 
Член од
5 август 2015
Мислења
11
Поени од реакции
26
Ја да си ја пофалам мојата Toshiba Suzumi+, и оваа зима (5та по ред) одлично не грее. Сметките исто многу пристојни, еве ви ги прикачувам за Ноември, Декември и Јануари.
Мајка ми зема од Gree Lomo, прва зима сега за сега супер, одлично грее а сметкиве ни се за овие месеци +-100/200 денари разлика од моиве..
Да се самоцитирам и да се дообјаснам, гледам почнаа дебати и по мојот пост.
Значи да, сметкиве за струја ни се многу слични со на мајка ми, јас со Тошиба, она со Ломо.
Ќе ви кажам што е само разликата.
- Наишот стан е екстремно топол, без греење е 20 степени, догревам до 22. Толку постаувам како температура на даљинското и толку ми одржува цело време, имам метео станица на шанкот и секогаш е идентична со тоа на даљинското.
- Преку ден не греам, значи почнувам да греам од 16.30 до 12,00 - 01,00 па гасам.
- Ние во станов живееме 4ца, две деца бањам/туширам секој ден пред спиење, за нас возрасниве нека биде секој втор ден, имам проточен бојлер
- Неделно пуштам 4-5 машини за перење, и исто толку за сушење, сушара Ц класа која мислам дека поприлично троши (гледам да пазам да пуштам на етина струја ама не е секогаш). Исто користам и машина за садови 3-4 пати неделно.
- Готвам на струја (иако не готвам секој ден, морам да признаам :)
- По потреба се греат со панелки уште 2 соби, детска и спална.

Е сега кај мајка ми со Ломото.
- Станот е многу поладен, без греење паѓа на 17 степени, а исто догрева до 22.
- Пучнува да грее од 07 сабајле па до кај 22.00
- Живее сама во станот, бојлер пушта зимно време 2 пати неделно за бањање.
- Особено пази да пушта на ефтина струја, и неделно едвај собира 1- 2 машини да пере, суши закачено на тераса. Садови пере на рака. Готви на плин.
- Се загрева единствено дневната соба, други соби не.

Само морам да забележам, дека мојава клима многу бргу ги дозагрева тие 2 степени, и после не ја приметувам воопшто дека работи - многу е тивка, а кај нејзе кога одам приметувам дека климава доста е побучна кога работи.

Ете ви у детали ;)
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
@zelenko Termo pecka koristis ti ili ne? ;)
43m2 greese taka ?
Не сум доволно богат за тоа :)
Ја да си ја пофалам мојата Toshiba Suzumi+, и оваа зима (5та по ред) одлично не грее. Сметките исто многу пристојни, еве ви ги прикачувам за Ноември, Декември и Јануари.
Мајка ми зема од Gree Lomo, прва зима сега за сега супер, одлично грее а сметкиве ни се за овие месеци +-100/200 денари разлика од моиве..
Јас летно време неможам да извадам 3000 денари. Се восхитувам на ваквите луѓе. И јас имам проточен бојлер, сушара, машина за перење 2-3 пати неделно.
Каде грешам ?
 
Член од
16 ноември 2011
Мислења
220
Поени од реакции
67
Ми треба препорака за течно средство за чистење на внатрешната единица. Истата е размонтирана и ја извадив предната маска како и насочувачите на воздухот. Второ пршање дали има некој упатен со колку бари притисок е потребно да се прска водата имам гледано некој туторијали на интернет па знам како и што треба одприлика да направам па затоа ако знаете ќе ве замолам да ме упатите за средсво и од каде може да се купи и за големината на притисокот.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
Jас случајно во продавница за авто делови најдов Wurth средство за чистење на авто клима за внатрешниот дел и исто на налепницата беше нацртана и куќна внатрешна клима. средството беше пена под притисок и со помош на црево ја нанесуваш пената на недостапни места,внатре во саќето и ја оставаш половина саат пената да навлезе насекаде и дезинфекцира ( има такво својство). Претходно треба да ја отстраниш заштитната пластика за да дојдеш до изменувачот со саќето, па грубите нечистотии да ги остраниш со тенок штрафцигер,исто така околу вентилаторот.Ишприцав со пената, оставив половина час пената да делува (имаше пријатен мирис), па на крај ишприцав со боца со пумпа за полевање на цвеќа која колку толку има притисок , со што ја измив пената заедно со нечистотиите. Под климата поставив корито за бањање бебиња да ја собирам водата. Последната постапка со измивање можеби не треба да се прави бидејќи во режим на ладење климата од кондезацијата сама се прочистува (ова важи ако ја чистиш климата во летен период).
Причината зошто ја чистев беше поради неподнослива миризба во есенски период., бидејќи летно време ја пуштав повремено што е магнет за развој на мувли и бактерии од кондензатот заедно со нечистотијата, а не ја користиш стално. Оваа миризба заедно со мувлите во режим на греење ќе се остранат( исушат) , но ја имам веќе 8 години па беше редно ова да го направам.
Спрејот беше малку скапичок 500 ден 300 мл и го потрошив одеднаш цел. Во продавниците за авто делови имаше и др.спрејови поголеми и поефтини (немаа слика од домашна клима), но мислам дека се исти како Wurth, следниот пат ќе пробам со други спрејови.
Неописливо беше чуството кога ја пуштивме климата после чистењето третирана со спрејот кој има и ароматични својства али кратко траеше , неколку дена :)
 
Последно уредено:
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
Не сум доволно богат за тоа :)


Јас летно време неможам да извадам 3000 денари. Се восхитувам на ваквите луѓе. И јас имам проточен бојлер, сушара, машина за перење 2-3 пати неделно.
Каде грешам ?
Зависи од бројот на членови во семејството, не е исто 1 или 2 и 4,5 или повеќе члена во семејството. Можеби треба да се обрати внимание на она што реално може да претставува некаква заштеда. На пример: замена на сите светилки во домот со енергетски ефикасни, лед светилки и сл., внимавање истите тие да не бидат вклучени кога нема потреба за тоа-тоа се однесува и за други апарати телевизор, радио и сл., машини ( за перење, за сушење и сл ) исклучиво во ефтина тарифа. На лето сушење на облеката по можност надвор ( сушарата нека одмори до зима ) и сл такви ситници кои сепак можат да придонесат за намалување на сметката за потрошена електрична енергија.
Тоа е мојот придонес за намалување на сметките за потрошена електрична енергија, се надевам дека и други на форумот ќе дадат и други корисни совети за тоа. Секој совет и искуство злато вреди.
Поздрав
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
30
Поени од реакции
40
Ми треба препорака за течно средство за чистење на внатрешната единица. Истата е размонтирана и ја извадив предната маска како и насочувачите на воздухот. Второ пршање дали има некој упатен со колку бари притисок е потребно да се прска водата имам гледано некој туторијали на интернет па знам како и што треба одприлика да направам па затоа ако знаете ќе ве замолам да ме упатите за средсво и од каде може да се купи и за големината на притисокот.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
Ova go sretnav vo Neptun pred nekoj den, ama ne znam kolku e efikasno, i jas planiram da zemam:

http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=30_107&product_id=214265
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.541
I na tolku mudruvanje iskoci deka tie 1520Kw/h sto se navedeni na Energetskata nalepnica se odnesuvaat za potrosuvacka za cela grejna sezona (7meseci=4910casa) a ne samo za tretina od nea kako sto prvicno kaza. Koj kako ke gi trosi i dali ke gree cela sezoa negova rabota. Sto samo zabuni vnesuvate neznam, koj obicen kupuvac go interesira kako e racunato proseci i nominali i sto formuli se koristeni.
Се пресметува за 1400 часа, а пресметката (резултатот) е за цела сезона. Цело време тоа го кажувам. Затоа што уредите, било обични клими, било инвертери, било обични греалки, не работат 24/7 на максимален капацитет. Инверторите намалуваат, другите исклучуваат.
А ти ја правеше пресметката на работа на обична клима 24 часа на полн капацитет со инвертор на намален капацитет и заклучи дека обичната повеќе струја троши. А по нормативата се пресметува на 1/3 од времето, значи со 8 треба да множиш за да добиеш рамноправна споредба, не со 24.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom