Најекономично греење (затоплување)

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
од ратифика котлите се колку што видов
34kw околу 2200 евра + ддв
48kw околу 2500 евра + ддв
и ми предложија уште еден котел странска фирма
35 kw околу 2300 евра со се ддв.
ако ви треба уште некои информации или фирмата пишете ми на пп
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2
Поени од реакции
1
Како може да контактираме бидејќи и јас сум заинтересиран за еден таков систем.
Дечките од Енергија доо (www.energija.com.mk) го инсталираа цел систем. Од опрема до инсталација до пуштање во работа се направи таа фирма.
Ги најдов сосем случајно на интернет, имаат канцеларии и салон во Тафталиџе.
Прашај ги буквално се што те интересира.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Jas kolku sto znam Energija nudi Toshiba Super Daiseikai V http://energija.com.mk/page.php?page=9&banner=2
Toa e RAS 13 PAVP, a ne RAS 13 SAVP kako sto si pisal.

Na istiot link koj go gledate http://www.klimacentar.com/toshiba/toshiba-inverter/toshiba-ras-13pkvp-e/ras-13pavp-e-super-daiseikai-v.html
super daisekai e Cijena za kartice: 10.408,60 kn | Cijena za gotovinu: 9.680,00 kn
taka da spored tvojot kurs na evroto prema kunata od 7,3 iskaca deka istiot ured vo hrvatska e 1425 euro so karticka i 1326 euro vo gotovina valjda ova im se nekoi popusti ne razbiram zasto razlicni ceni.

Kako i da e matematikava gore i ne ti e bas tocna, ne e se crno vo RM po se izgleda a.? :D[/quote]

Види и да е така.... за мене СЕУШТЕ и 1326 Евра (кеш во Хрватска) се помалку од 88,090 (цената на уредот Енергија)... за тебе незнам!? А? Што велиш?... Тоа за мене се над 100 Евра разлика, за тебе можеби и нема разлика.... а некој спомна погоре во Србија се 200 Евра поевтини. Незнам ни тоа дали тебе ти изгледа поевтино или не црно или бело!?..... мене не ми беше намерата да кажам дека се овдека е црно, туку дека сеуште сме многу одвратна дестинација за купување на Инвертори, дека имаме 2-3 сериозни фирми (Хидросет, Енергија....) и некои залутани во климатизацијата, вистински шалабајзери (Техномаркет, Нептун, АМЦ....) кои заеднички дупат здраво со цените!.... Зошто не ги коментираш другите цени!?....Не сме со така голема разлика на пример кај останатата електроника: ЛЦД или плазма телевизори, бела техника, акустични уреди и тн... разликите или ги нема или се мали, многу мали!.... Никако 100 Евра или недајбоже 200! Не ќе да е се црно овде, точно така... ама во понудата и особено цените во климатизацијата и греењето, од црно - поцрно!

--- надополнето: Nov 7, 2011 3:35 PM ---
Првпат пишувам на форумов и случајно го најдов преку Гугл. Одлична тема и треба многу повеќе да се дискутира за ова.
Инаку јас сум корисник на Тошиба Супер Даисекаи 5 покрај тоа имам и централна инвертер топлинска пумпа за ладење/греење од Тошиба во мојата нова куќа. Се решив на тој систем бидејќи се останато ми изгледаше примитивно и кај фирмите во МК нема некој стручен кадар.
Мојот систем е комплетно автономен, сам си го подесувам и ова ми е втора зима сега. Мината година поминав фантастично дури и над моите очекувања за заштеда на енергија и за комфорот што го добив.
Само за греење плаќав околу 2500 ден во најстудените месеци за 70м2, и тоа имав греење 24х кога сакам и колку сакам.
Останатите системи кои ми се нудеа, како на пример греење со нафта,дрва,пелети или конвектори ми се моногу застарени системи кои никаде во Европа или светот не се користат.
Читав доста и за овој системов со греење на електролит или т.н. руска подморница. Луѓе ова ми изгледа на некоја измишљотина која може само на балканскиве простори да помине. Доколку е стварно тоа, мора да се презентира до детали овој систем и да се прикаже со бројки и факти. Како може врз база на тајни состојки т.н. раствори да се претставува некој систем којшто би ми заштедил енергија.
Мојот заклучок према моето искуство е само топлинска пумпа во инвертер изведба. Дали централна или со поединечни клима уреди, зависи од условите и финансиите, се останато ми изгледа застарена технологија и неекономично греење.
Некој ќе каже дека сум треснал многу пари, но очекувам ако вака продолжи системот да работи, да ја вратам инвестицијата за најмногу 3 години, колку што и имам гаранција. А читам дека векот на работа на овие машини е минимум 15 години без никакви проблеми.
Многу ми е индикативно што во исто време се јавуваат неколку нови членови на подфорумов со 2-3 поста и сите го критикуваат системот на Кано.... многу провидно станува тоа! Да.... и мало морген што за 3 години загревајки 70м2 ќе можеш да си ја вратиш инвестицијата! Велиш лани си поминал со 2,500 Денари за загревање... па колку си плаќал предходно? 15,000? Всушност колку би плаќал... во нова куќа, верувам со добра изолација, со солидни прозори со термопан стакло, со солидни внатрешни врати кои дихтуваат.... Па види, со најидиотски 3 конвектори, кои бтв би те чинеле да ги набавиш 15,000 Денари... при што при вакви услови, гарантирано не би трошел повеќе од 5,000 денари за квалитетно греење! Е сега со разлика од 2,500, тешко малце дека само за 3 години би ја вратил инвестицијата!!! Да не ти требаат да речеме блиску 6 години за да ти се исплати Даисеикаи-то? Да не ја спомнувам цената на централната инвертер топлинска пумпа!.... Колку те чинеле тие задоволства ти си знаеш... само немој да ни продаваш фаљамфуртузи дека сами се исплатуват за 3 години со разликата во цената на греењето!? Можеби, ако е направена споредба со греење на погон со ураниум или ако не загреваш во Јули!? :P .... И уште една работа ме интересира: Дали Toshiba споменатиот модел го препорачува за затоплување на 70м2...!?
 
Член од
8 август 2011
Мислења
91
Поени од реакции
67
Jas kolku sto znam Energija nudi Toshiba Super Daiseikai V http://energija.com.mk/page.php?page=9&banner=2
Toa e RAS 13 PAVP, a ne RAS 13 SAVP kako sto si pisal.

Na istiot link koj go gledate http://www.klimacentar.com/toshiba/toshiba-inverter/toshiba-ras-13pkvp-e/ras-13pavp-e-super-daiseikai-v.html
super daisekai e Cijena za kartice: 10.408,60 kn | Cijena za gotovinu: 9.680,00 kn
taka da spored tvojot kurs na evroto prema kunata od 7,3 iskaca deka istiot ured vo hrvatska e 1425 euro so karticka i 1326 euro vo gotovina valjda ova im se nekoi popusti ne razbiram zasto razlicni ceni.

Kako i da e matematikava gore i ne ti e bas tocna, ne e se crno vo RM po se izgleda a.? :D
Види и да е така.... за мене СЕУШТЕ и 1326 Евра (кеш во Хрватска) се помалку од 88,090 (цената на уредот Енергија)... за тебе незнам!? А? Што велиш?... Тоа за мене се над 100 Евра разлика, за тебе можеби и нема разлика.... а некој спомна погоре во Србија се 200 Евра поевтини. Незнам ни тоа дали тебе ти изгледа црно или бело, мене не ми беше намерата да кажам дека се овдека е црно, туку дека сеуште сме многу одвратна дестинација за купување на Инвертори, дека имаме 2-3 сериозни фирми (Хидросет, Енергија....) и некои залутани во климатизацијата, вистински шалабајзери (Техномаркет, Нептун, АМЦ....) кои заеднички дупат здраво со цените!.... Зошто не ги коментираш другите цени!?....Не сме со така голема разлика на пример кај останатата електроника: ЛЦД или плазма телевизори, бела техника, акустични уреди и тн... разликите или ги нема или се мали, многу мали!.... Никако 100 Евра или недајбоже 200! Не ќе да е се црно овде, точно така... ама во понудата и особено цените во климатизацијата и греењето, од црно - поцрно!
[/quote]

Јас пак ќе кажам не знам какви се тие цени во кеш и на картичка. Друга работа не знам кој ги даде цените за супер даисеикаи во некој пост претходно но таму имаше цена со монтажа и без монтажа со ддв ова што си го пишал ти е со монтажа како што прочитав. Дали и хрватите во таа цена имаат вклучено монтажа? Не сакам сега да навлегуваме до денар ама разликата во цена не е драстична како што ја направи во претходниот пост.
За другово што збориш, јас знам дека државата царини со 15 посто се што не е од ЕУ во овој случај збориме за Јапонски производ. Белата техника, фрижидери, ЛЦД најголемиот број доаѓаат со декларации дека се произведени во Турција, Унгарија, Германија и сл. бар тоа може да се прочита на нив кога ќе одиш во супермаркетине техномаркет и компанија.
Проблем е што државата сеуште нема слух за намалување на царината па дури и дополнителни субвенции за енергетски ефикасни уреди како што е даисеикаи и уште ред други квалитетни системи за греење и ладење кои се продаваат по високи цени. Мислам дека во голем број земји ова е практика на самата држава.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Види и да е така.... за мене СЕУШТЕ и 1326 Евра (кеш во Хрватска) се помалку од 88,090 (цената на уредот Енергија)... за тебе незнам!? А? Што велиш?... Тоа за мене се над 100 Евра разлика, за тебе можеби и нема разлика.... а некој спомна погоре во Србија се 200 Евра поевтини. Незнам ни тоа дали тебе ти изгледа црно или бело, мене не ми беше намерата да кажам дека се овдека е црно, туку дека сеуште сме многу одвратна дестинација за купување на Инвертори, дека имаме 2-3 сериозни фирми (Хидросет, Енергија....) и некои залутани во климатизацијата, вистински шалабајзери (Техномаркет, Нептун, АМЦ....) кои заеднички дупат здраво со цените!.... Зошто не ги коментираш другите цени!?....Не сме со така голема разлика на пример кај останатата електроника: ЛЦД или плазма телевизори, бела техника, акустични уреди и тн... разликите или ги нема или се мали, многу мали!.... Никако 100 Евра или недајбоже 200! Не ќе да е се црно овде, точно така... ама во понудата и особено цените во климатизацијата и греењето, од црно - поцрно!
Јас пак ќе кажам не знам какви се тие цени во кеш и на картичка. Друга работа не знам кој ги даде цените за супер даисеикаи во некој пост претходно но таму имаше цена со монтажа и без монтажа со ддв ова што си го пишал ти е со монтажа како што прочитав. Дали и хрватите во таа цена имаат вклучено монтажа? Не сакам сега да навлегуваме до денар ама разликата во цена не е драстична како што ја направи во претходниот пост.
За другово што збориш, јас знам дека државата царини со 15 посто се што не е од ЕУ во овој случај збориме за Јапонски производ. Белата техника, фрижидери, ЛЦД најголемиот број доаѓаат со декларации дека се произведени во Турција, Унгарија, Германија и сл. бар тоа може да се прочита на нив кога ќе одиш во супермаркетине техномаркет и компанија.
Проблем е што државата сеуште нема слух за намалување на царината па дури и дополнителни субвенции за енергетски ефикасни уреди како што е даисеикаи и уште ред други квалитетни системи за греење и ладење кои се продаваат по високи цени. Мислам дека во голем број земји ова е практика на самата држава.[/quote]

Веројатно ти е јасно дека со кредитна картичка во Хрватска е поскапо!?.... Види, царини-марини Европска Унија-мунија до кога веќе!?.... по што тоа сме поразлични од Србија? Или од Хрватска! Стално нешто, некое оправдување ќе наоѓаме, нешто ќе ни смета! На крајот од краишта пак PDV-то (нашето ДДВ) во Хрватска е поголемо за 5% (18:23)! Немој да мислиш дека царината за Јапонски уреди во Србија или Хрватска е 0 (нула!)....Ќе се убедуваме сега во тоа што смета, но тоа нема крај! Тоа со давачките се ефтини ‘‘фини‘‘ штосови на продавачите на вакви уреди кои не колат со огромни маржи!.....Факт е дека сме најлоша дестинација за купување на клима уреди и грејна техника во регионот!!!
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Dali nekoj ima ili videl kako gree kamin
PLAMEN Upland?
ако е тоа малечкото каминче со елени на страните, цело гусено и нема стакло, тогаш грее како будало. ако е мало има 9 кв декларирана снага.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
ако е тоа малечкото каминче со елени на страните, цело гусено и нема стакло, тогаш грее како будало. ако е мало има 9 кв декларирана снага.
што значи тоа во простор, на пример куќа градена до пола висина со камен а од пола со полна тула (30 см со се малтер) и долу визба и визина до плафон од 230 см и дограма дрвена дупла (постара без термопан) Колку квадрати би загревал таков камин??
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
што значи тоа во простор, на пример куќа градена до пола висина со камен а од пола со полна тула (30 см со се малтер) и долу визба и визина до плафон од 230 см и дограма дрвена дупла (постара без термопан) Колку квадрати би загревал таков камин??
вака сега.
фабрички кога премсетуваат , во каталогот пишува во м3, и за иделани услови. како на пример идеална дограма , изолација гориво. се иделано. за да поедноставиме на тие метри кубни му одземаме 2.60 цм колку што е таванот по некој стандард, и добиваме квадрати. по овие пресметки иди дека 1 кв е еднаков на 8 м2. ама во реалниоста не секогаш имаме иделани услови и затоа најпрактично е 1кв = 7 м2.
тоа е отрпилика да имате претстава.
ова е од пракса докажано.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
што значи тоа во простор, на пример куќа градена до пола висина со камен а од пола со полна тула (30 см со се малтер) и долу визба и визина до плафон од 230 см и дограма дрвена дупла (постара без термопан) Колку квадрати би загревал таков камин??
има едно правило...шта уѓе-мора да изаѓе....секогаш се е во степенот на искористување на она што влегува...т.е. колку % од тоа корисно искористуваш , а колку одат Богу на виѓење:) Пресметај што волумен грееш и каква е изолацијата т.е топлотната проводливост на тој волумен према околниот . Се друго за .....грее волку-грее толку е мит и легенда.
Ова малово црно какво е со 8 киловати може да грее многу, ако постојано го пукаш со дрва.......само ..колку тоа ќе чини е друга работа, ако си на ачик... :)
 
Член од
15 јули 2011
Мислења
201
Поени од реакции
117
Првпат пишувам на форумов и случајно го најдов преку Гугл. Одлична тема и треба многу повеќе да се дискутира за ова.
Инаку јас сум корисник на Тошиба Супер Даисекаи 5 покрај тоа имам и централна инвертер топлинска пумпа за ладење/греење од Тошиба во мојата нова куќа. Се решив на тој систем бидејќи се останато ми изгледаше примитивно и кај фирмите во МК нема некој стручен кадар.
Мојот систем е комплетно автономен, сам си го подесувам и ова ми е втора зима сега. Мината година поминав фантастично дури и над моите очекувања за заштеда на енергија и за комфорот што го добив.
Само за греење плаќав околу 2500 ден во најстудените месеци за 70м2, и тоа имав греење 24х кога сакам и колку сакам.
Останатите системи кои ми се нудеа, како на пример греење со нафта,дрва,пелети или конвектори ми се моногу застарени системи кои никаде во Европа или светот не се користат.
Читав доста и за овој системов со греење на електролит или т.н. руска подморница. Луѓе ова ми изгледа на некоја измишљотина која може само на балканскиве простори да помине. Доколку е стварно тоа, мора да се презентира до детали овој систем и да се прикаже со бројки и факти. Како може врз база на тајни состојки т.н. раствори да се претставува некој систем којшто би ми заштедил енергија.
Мојот заклучок према моето искуство е само топлинска пумпа во инвертер изведба. Дали централна или со поединечни клима уреди, зависи од условите и финансиите, се останато ми изгледа застарена технологија и неекономично греење.
Некој ќе каже дека сум треснал многу пари, но очекувам ако вака продолжи системот да работи, да ја вратам инвестицијата за најмногу 3 години, колку што и имам гаранција. А читам дека векот на работа на овие машини е минимум 15 години без никакви проблеми.
Колкава јачина има Super Daiseikai-to што го имаш? 4.5?

Иначе wtf зборевме со едни луѓе за стиропор изолација и за цела една куќа што не е и толку голема бараат факинг 1500 еур, изгледа стандард цена е тоа...сега се мислам дали повеќе се исплати ова или еден супер даисеикаи...изгледа како да има далеку подобри бенефити од обична изолација во рок од 5-10 години.
 
Член од
6 ноември 2011
Мислења
11
Поени од реакции
1
По ова:
http://www.klima-uredjaji.eu/toshiba-super-daiseikai-ras-13-SKVP-E-SAVP-E.html
Toshiba Super Daisekai III Ras-13SKVP-E/SAVP-E..... (мислам дека и ‘‘Енергија‘‘ ја нуди третата генерација, а не петтата која веројатно е излезена завчера!?).... значи по ова излегува дека Лијепа Наша, не како Сербија (200) туку цели 300 Евра се поевтини од Енергија!? Ако не се лажам 8280 Куни се некаде 1130 Евра.... (7,3 е Куната спрема Еврото така?)... многу далеку од 88,090,- Ден. (1430,- Евра) понудата на Енергија!
Никој неможе да ме убеди дека Македонија има нај-срање понуда на клими, инвертори и тн и што се однесува на понудата, а особено на цената.... Не ми спомнувајте Еу, Бугарија, Грција, Германија.... Еве ви обичен пример: Хрватска и Србија! Тие не се членки на унијата.... Погледнете ги понудите кај нив, погледнете ги цените на климите на пример на Техномаркет, кој го има и таму и овцдека! Видете ја понудата таму и овде и особено цените... на пример НЕО-то no-name клима со ‘‘као‘‘ тошиба компресор го нудат за 160 Евра! Тука чини 13,000 ли беше! + 3,000 монтажа! .... Таму за околу 250 Евра може да си набавите климатизер класа погоре LG, Samsung....а со помалку од 300 Panasonic од +3 Kw, 12000 Btu......
Тешко дека убавецот:
http://www.klimacentar.com/mitsubishi-electric/mitsubishi-inverter/mitsubishi-msz-ge25va/muz-ge25va.html
.....некој во државава може да го понуди поевтино од 650 Евра!
[/quot

Vo makedonija gi ima i Daisekai 5 a cenata vo energija za mozelot Super Daisekai 5 (RAS-13PAVP) e 83.390den so DDV a so montaza 88.090den. a dodeka istiot vo klima centar vo hrvatska e 10.408Kun (1evro =7.5Kun.) = 1387evra a kaj nas e 1355evra znaci otpriklika isto kaj nas poevtino zboruvam za istio model a vo hrvatska za plzkanje vo gotovo imas 7% popust a dodeka na karticka e taa cena zatoa sto so plakanje preku karticka Visa, Maestro i dr. naplakaat od sekoj transver po 3% ova e za toj sto prasa podolu...i normalno malku popust do7%
dodeka ovaj model Toshiba Super Daisekai III Ras-13SKVP-E/SAVP-E vo energija e 74.890den so DDV a so montaza e 79.590den. znaci 1217evra evo go i cenovnikot od energija i toj e ist za cela drzava znaci site
--- надополнето: Nov 7, 2011 9:47 PM ---
Jas kolku sto znam Energija nudi Toshiba Super Daiseikai V http://energija.com.mk/page.php?page=9&banner=2
Toa e RAS 13 PAVP, a ne RAS 13 SAVP kako sto si pisal.

Na istiot link koj go gledate http://www.klimacentar.com/toshiba/toshiba-inverter/toshiba-ras-13pkvp-e/ras-13pavp-e-super-daiseikai-v.html
super daisekai e Cijena za kartice: 10.408,60 kn | Cijena za gotovinu: 9.680,00 kn
taka da spored tvojot kurs na evroto prema kunata od 7,3 iskaca deka istiot ured vo hrvatska e 1425 euro so karticka i 1326 euro vo gotovina valjda ova im se nekoi popusti ne razbiram zasto razlicni ceni.

Kako i da e matematikava gore i ne ti e bas tocna, ne e se crno vo RM po se izgleda a.? :D[/quote]

pri plakanje so karticka sekade vo svetov se zema provizija od 3% i plus nekoj popust koj go davaat zatoa cenata za kes(gotovina) e taa sto e....
--- надополнето: Nov 7, 2011 10:06 PM ---
Колкава јачина има Super Daiseikai-to што го имаш? 4.5?

Иначе wtf зборевме со едни луѓе за стиропор изолација и за цела една куќа што не е и толку голема бараат факинг 1500 еур, изгледа стандард цена е тоа...сега се мислам дали повеќе се исплати ова или еден супер даисеикаи...изгледа како да има далеку подобри бенефити од обична изолација во рок од 5-10 години.
Go prativ cenovnikot za klimite Toshiba i vo nego gi ima i cenite i jacinite na istite (gledaj tie sto se so debeli brojki tie se za nominalna rabota a ne maksimalnite) otprilika kako sto svativ za ovie 3 nedeli kolku sto citam otprilika velam jacina od 2.5KW (toshiba 10) se za kvadratura do 25m2 ; 3.5KW (toshiba 13) za do 33m2 ; 4.5KW (toshiba 16) do 40m2 ...i slobodno mozes da se javis ili da pratis mail vo energija i ke dobies odgovor od strucno lice (barem jas dobiv i od nivnite odgovori sum prezadovolen, planiram da stavam nivna klima samo da vidam malku so finansiive dali sega ili naprolet inaku cenite im se isti od pred 2 god . zatoa sto go vidov cenovnikot od 2009god kaj nivniot dorabotnik od ohrid samo sto vo toj cenovnik gi nemase Daisekai 5 koi gi ima vo najnoviov cenovnik koj mozes da go vidis pogore i uste nesto godinava izleze i DAisekai6....
--- надополнето: Nov 7, 2011 10:23 PM ---
Види и да е така.... за мене СЕУШТЕ и 1326 Евра (кеш во Хрватска) се помалку од 88,090 (цената на уредот Енергија)... за тебе незнам!? А? Што велиш?... Тоа за мене се над 100 Евра разлика, за тебе можеби и нема разлика.... а некој спомна погоре во Србија се 200 Евра поевтини. Незнам ни тоа дали тебе ти изгледа црно или бело, мене не ми беше намерата да кажам дека се овдека е црно, туку дека сеуште сме многу одвратна дестинација за купување на Инвертори, дека имаме 2-3 сериозни фирми (Хидросет, Енергија....) и некои залутани во климатизацијата, вистински шалабајзери (Техномаркет, Нептун, АМЦ....) кои заеднички дупат здраво со цените!.... Зошто не ги коментираш другите цени!?....Не сме со така голема разлика на пример кај останатата електроника: ЛЦД или плазма телевизори, бела техника, акустични уреди и тн... разликите или ги нема или се мали, многу мали!.... Никако 100 Евра или недајбоже 200! Не ќе да е се црно овде, точно така... ама во понудата и особено цените во климатизацијата и греењето, од црно - поцрно!
Јас пак ќе кажам не знам какви се тие цени во кеш и на картичка. Друга работа не знам кој ги даде цените за супер даисеикаи во некој пост претходно но таму имаше цена со монтажа и без монтажа со ддв ова што си го пишал ти е со монтажа како што прочитав. Дали и хрватите во таа цена имаат вклучено монтажа? Не сакам сега да навлегуваме до денар ама разликата во цена не е драстична како што ја направи во претходниот пост.
За другово што збориш, јас знам дека државата царини со 15 посто се што не е од ЕУ во овој случај збориме за Јапонски производ. Белата техника, фрижидери, ЛЦД најголемиот број доаѓаат со декларации дека се произведени во Турција, Унгарија, Германија и сл. бар тоа може да се прочита на нив кога ќе одиш во супермаркетине техномаркет и компанија.
Проблем е што државата сеуште нема слух за намалување на царината па дури и дополнителни субвенции за енергетски ефикасни уреди како што е даисеикаи и уште ред други квалитетни системи за греење и ладење кои се продаваат по високи цени. Мислам дека во голем број земји ова е практика на самата држава.[/quote]

VO taa cena vo hrvatska ne e vlezena montazata kaj niv montaza e od1200 do 1500 kuni ( 16o do 200 evra) a kaj nas e 88090den so montaza....i tie klimi se made in Japan dodeka drugite modeli (Av Ant , Suzumi Plus i dr.) od Toshiba se made in Thailand (napomenuvam uste ednas ne se samo za kaj nas taka tuku za sekade nis svetov (Germanija Anglija...EU SAD))kako sto napisav vo eden post prethodno....se slagam deka kaj nas davackive se uzasni vo drzavaav i toa go napisav vo eden post..
 

Attachments

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
има едно правило...шта уѓе-мора да изаѓе....секогаш се е во степенот на искористување на она што влегува...т.е. колку % од тоа корисно искористуваш , а колку одат Богу на виѓење:) Пресметај што волумен грееш и каква е изолацијата т.е топлотната проводливост на тој волумен према околниот . Се друго за .....грее волку-грее толку е мит и легенда.
Ова малово црно какво е со 8 киловати може да грее многу, ако постојано го пукаш со дрва.......само ..колку тоа ќе чини е друга работа, ако си на ачик... :)
не ке да е баш така ама ај.
споредваш кола со 60 коњи и камион со 200 коњи снага.
исто влечат.?? ај запнија приколицата на колата дали ке се подмрдни.
ај загреј соба од 60 квадарти со камин од 5 кв.
не ти е логиката на место баш.
 
Член од
6 ноември 2011
Мислења
11
Поени од реакции
1
Jas kolku sto znam Energija nudi Toshiba Super Daiseikai V http://energija.com.mk/page.php?page=9&banner=2
Toa e RAS 13 PAVP, a ne RAS 13 SAVP kako sto si pisal.

Na istiot link koj go gledate http://www.klimacentar.com/toshiba/toshiba-inverter/toshiba-ras-13pkvp-e/ras-13pavp-e-super-daiseikai-v.html
super daisekai e Cijena za kartice: 10.408,60 kn | Cijena za gotovinu: 9.680,00 kn
taka da spored tvojot kurs na evroto prema kunata od 7,3 iskaca deka istiot ured vo hrvatska e 1425 euro so karticka i 1326 euro vo gotovina valjda ova im se nekoi popusti ne razbiram zasto razlicni ceni.

Kako i da e matematikava gore i ne ti e bas tocna, ne e se crno vo RM po se izgleda a.? :D
Види и да е така.... за мене СЕУШТЕ и 1326 Евра (кеш во Хрватска) се помалку од 88,090 (цената на уредот Енергија)... за тебе незнам!? А? Што велиш?... Тоа за мене се над 100 Евра разлика, за тебе можеби и нема разлика.... а некој спомна погоре во Србија се 200 Евра поевтини. Незнам ни тоа дали тебе ти изгледа поевтино или не црно или бело!?..... мене не ми беше намерата да кажам дека се овдека е црно, туку дека сеуште сме многу одвратна дестинација за купување на Инвертори, дека имаме 2-3 сериозни фирми (Хидросет, Енергија....) и некои залутани во климатизацијата, вистински шалабајзери (Техномаркет, Нептун, АМЦ....) кои заеднички дупат здраво со цените!.... Зошто не ги коментираш другите цени!?....Не сме со така голема разлика на пример кај останатата електроника: ЛЦД или плазма телевизори, бела техника, акустични уреди и тн... разликите или ги нема или се мали, многу мали!.... Никако 100 Евра или недајбоже 200! Не ќе да е се црно овде, точно така... ама во понудата и особено цените во климатизацијата и греењето, од црно - поцрно!

--- надополнето: Nov 7, 2011 3:35 PM ---

Многу ми е индикативно што во исто време се јавуваат неколку нови членови на подфорумов со 2-3 поста и сите го критикуваат системот на Кано.... многу провидно станува тоа! Да.... и мало морген што за 3 години загревајки 70м2 ќе можеш да си ја вратиш инвестицијата! Велиш лани си поминал со 2,500 Денари за загревање... па колку си плаќал предходно? 15,000? Всушност колку би плаќал... во нова куќа, верувам со добра изолација, со солидни прозори со термопан стакло, со солидни внатрешни врати кои дихтуваат.... Па види, со најидиотски 3 конвектори, кои бтв би те чинеле да ги набавиш 15,000 Денари... при што при вакви услови, гарантирано не би трошел повеќе од 5,000 денари за квалитетно греење! Е сега со разлика од 2,500, тешко малце дека само за 3 години би ја вратил инвестицијата!!! Да не ти требаат да речеме блиску 6 години за да ти се исплати Даисеикаи-то? Да не ја спомнувам цената на централната инвертер топлинска пумпа!.... Колку те чинеле тие задоволства ти си знаеш... само немој да ни продаваш фаљамфуртузи дека сами се исплатуват за 3 години со разликата во цената на греењето!? Можеби, ако е направена споредба со греење на погон со ураниум или ако не загреваш во Јули!? :P .... И уште една работа ме интересира: Дали Toshiba споменатиот модел го препорачува за затоплување на 70м2...!?[/quote]

Izvini sto se vmesuvam ama toj sto veli deka za 3god ke gi isplati se slagam eve i zosto... sto i da zeme na struja da gree spored presmetkite mu ptrebaat otprilika kako sto i napisa eden prethodno 1KW za 7m2 znaci za 70m2 mu se potrebni 10KW (znaci da stavi paneli so vkupna jacina od 10KW) da gree vo prosek na den po 10casa ke potrosi 100KW na den po 30dena = 3000KW za greenje samo po sredna cena na strujata 5den. = 15000den mesecno..(zosto sredna cena od 5den. vo skapa tarifa e 3.34den = 18%DDv i plus 33.33%za angazirana moknost na sekoj KW =5.25den , a za evtina 1.67i istite davacki za KW=2.63den i zemam vo predvid deka treba poveke odnosno 80%od vremetoda raboti na skapa tarifa i zatoa gi zemam tie 5den. znaci covekot so klima trosel 2500den. mesecno a so drugo greenje na struja 15000den mesecno znaci toj sekoj mesec zasteduva 200evra po 6meseci = na 1200evra godisno i zatoa ti rekol deka ke ja vrati investicijata za 3god najmnogu i se slagam so nego i drugo koj ke ti rece deka 70m2 i toa dobro izolirani ke stopli so pomalku od 10KW te laze odnosno ili mrzne ili se pokriva so eskimo kebinja...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom