Најекономично греење (затоплување)

Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Hvala na sliku nalepnice :)
Taj servisni manual kaze da RXB35C ima 30Kg NETO tezine....na slici vidimo da je tezina samo 28Kg !!
Gde li su samo nestala ona 2 kila :)
Ovakav servisni ni mnogo slabije marke ne prave....slucajno ili namerno nedostaju podatci...
koji je model kompresora 18tice tjest RBX50-C...tezine nema...itn itn
Postoje neslaganje sa tezinom spoljasnje jedinice.Service kaze 30 kg a na klimi stoji 28 kg.Za model 50 nema podataka o kom kopresoru je rec.
Inace ovo je osnovni model ( najjeftinija klima Daikin ) , pa tako i ne treba ocekivati neke vrhunske rezultate.Posebno ispod - 5 c.
 
Член од
11 мај 2015
Мислења
72
Поени од реакции
10
Уште едно, можам да кажам поглупо прашање :). Зимно време ја гасите ли климата уопште, или подобро е да работи цело време, со што нели би и се продолжил векот на климата, со тоа што нели ќе се намалат гасењата и палењата на истата. Конкретен пример: ја уклучувам кога доаѓам од работа у 17ч, и си работи се до наредното утро додека не излезам од дома, и пак исто, ја гасам пред да излезам сабајле, ја уклучувам кога ќе се вратам у 17ч. Нели е подобро за компресорот и фреонот да работи цело време? (n)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Postoje neslaganje sa tezinom spoljasnje jedinice.Service kaze 30 kg a na klimi stoji 28 kg.Za model 50 nema podataka o kom kopresoru je rec.
Inace ovo je osnovni model ( najjeftinija klima Daikin ) , pa tako i ne treba ocekivati neke vrhunske rezultate.Posebno ispod - 5 c.
Problem sa tezinom je sto u servisnom pise da model 35 ima dvoredni izmenjivac. Tu na videu moze da se vidi rasklopljena skroz i sa jednorednim izmenjivacem...samo se nezna koji je to model 25 ili 35 ili 50 https://www.youtube.com/watch?v=pCWJFCmlUbA
Kad bi 35ca bila 30kg ili vise pomislio bi da je stvarno sa dvorednim izmenjivacem, al se sad po slici nalepnice vidi da je i 12ca iste tezine kao i model od 9000btu od cega mogu samo da zakljucim da je taj podatak za dvoredni izmenjivac kod 35ce pogresan!.
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Model 35 rxb-c,ima dvoredni izmenjivac.To je dobra klima za manje prostorije gde toplotni gubici idu od 1.3 - 2.3 kw.
Ovaj model jos uvek nije prosao zimu , kako radi znace se sledece godine.
Licno mislim da lim na jednom mestu nije bas najbolje pricvrscen i to na stani gde je kompresor jer nema mesto za sraf,vec se samo kopca za drugu stranicu ( lim ).[DOUBLEPOST=1444727344][/DOUBLEPOST]Na strani gde je kompresor , dve stranice lima se spajaju dole pomocu ovih osiguraca.[DOUBLEPOST=1444728090][/DOUBLEPOST]Daikin rxb-c, arxb-c --- c2v1b
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
8 октомври 2015
Мислења
12
Поени од реакции
0
Problem sa tezinom je sto u servisnom pise da model 35 ima dvoredni izmenjivac. Tu na videu moze da se vidi rasklopljena skroz i sa jednorednim izmenjivacem...samo se nezna koji je to model 25 ili 35 ili 50 https://www.youtube.com/watch?v=pCWJFCmlUbA
Kad bi 35ca bila 30kg ili vise pomislio bi da je stvarno sa dvorednim izmenjivacem, al se sad po slici nalepnice vidi da je i 12ca iste tezine kao i model od 9000btu od cega mogu samo da zakljucim da je taj podatak za dvoredni izmenjivac kod 35ce pogresan!.
ceni klimi 2015 FTXB-C 1.1.jpg
nekoj da mi objasni dolkolku e podobro zapoznaen so ovoj model na daikin 5 inverter
mi go nudat kako glavno greenje za 40m2 potkrovje bez nadvoreshna izolacija samo podna i tavanska,i pvc stolarija........dali vredi za tie pari i iskustvo so pokazanosta na nego,potroshuvachkata itn.....
 
Член од
24 март 2013
Мислења
65
Поени од реакции
50
Najbitno e kolku tebe ti treba toplina konstantno da go greesh prostorot.
Daiki 50C dava 5.6kw nominalno. Probaj "odokativno" ili priblizno da izracunash kolku
ke imash gubitoci vo najladno.
Gubici = vnatreshna - nadvoreshna temperatura (C) * povrshina (m2) * koeficient na provodlivost . Da receme ako sega vklucish grealica od 1 kw I gi greesh tie 40m2 na
nadvoreshna temp. od 12 C, a vnatre ti e 22C, bez problem,,,koga temperatura ke padne
-18 C ke imash 4 pati pogolema potroshuvacka na energija ili 4kw na cas.
Ako e rezultatot kako vo slucajot klimata ke ti zavrshi dobra rabota.
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
12
Поени од реакции
0
Najbitno e kolku tebe ti treba toplina konstantno da go greesh prostorot.
Daiki 50C dava 5.6kw nominalno. Probaj "odokativno" ili priblizno da izracunash kolku
ke imash gubitoci vo najladno.
Gubici = vnatreshna - nadvoreshna temperatura (C) * povrshina (m2) * koeficient na provodlivost . Da receme ako sega vklucish grealica od 1 kw I gi greesh tie 40m2 na
nadvoreshna temp. od 12 C, a vnatre ti e 22C, bez problem,,,koga temperatura ke padne
-18 C ke imash 4 pati pogolema potroshuvacka na energija ili 4kw na cas.
Ako e rezultatot kako vo slucajot klimata ke ti zavrshi dobra rabota.[/q


poslednive godini go gream so inverter panasonic 2,5kw i podno greenje 3,5kw
megutoa koga go vkluchuvam podnoto greenje smetkite mi se pregolemi....dekemvri,januari,fevruari prosek po 12000,00 denari
no chitajki po forumive,gledam deka so pojak invertor bi mozelo da go zgrejam dobro i poeftino.......dokolku e taka kako shto reklamiraat vo prodaznite saloni,megutoa i tyka imam chitano deka smetkite im se mali.........prvo bev zagrean da zimam vivax......no chitajki tyka po forumov nekako se premisliv....sega go merkam daikinov...........i neznam dali ke pogresham vo izborot
sepak fala na odgovorot
[DOUBLEPOST=1444736694][/DOUBLEPOST]
http://elektroluks.mk/katalozi/program_za_presmetka_na_grejna_snaga/futes_kalkulator_mk.swf
еве мала "помош" и од мене околу пресметката за која јачина на клима уред.Се надевам ова барем малку ќе помогне,
fala :)
mi dava 7,6kw
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2015
Мислења
83
Поени од реакции
27
Прегледај го приврзокот 130625
nekoj da mi objasni dolkolku e podobro zapoznaen so ovoj model na daikin 5 inverter
mi go nudat kako glavno greenje za 40m2 potkrovje bez nadvoreshna izolacija samo podna i tavanska,i pvc stolarija........dali vredi za tie pari i iskustvo so pokazanosta na nego,potroshuvachkata itn.....
Ke go gree ja imam iskustvo so 5.5daikin i pogolem prostor gream 3 zimi samo so plus izolacija normalno_Otvoren ti e prostorot u tie 40m2??
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
12
Поени од реакции
0
Ke go gree ja imam iskustvo so 5.5daikin i pogolem prostor gream 3 zimi samo so plus izolacija normalno_Otvoren ti e prostorot u tie 40m2??
Otvoren da,dnevna kujna trpezarija sve u edno,megutoa e kuka nema vnatreshni zidovi primer kako vo zgradite lepenka pa komshijata gree,negree..........tyku kaj mene e sve nadvoreshni zidovi i plus bez izolacija na niv,osven tavanska izolacija od 20sm..tervol i podna izolacija,termopan stolarija............prvin bev zagrean za vivax 5,5.mi go davaat vo pakom za 39000,00....po nekoja si nabavna cena!!!!!!
Megutoa denovive chitajki tyka,nekako komentarite za nea ne mi se dopadnaa,pa sega pribiram ponudi za daikinot.......
 
Член од
24 март 2013
Мислења
65
Поени од реакции
50
Samo podnoto od 3.5kw zameni go so klima shto na -15 dava 3.5 kw toplina I ke imash isto
greenje so mnogu pomala potroshuvacka.Panasonicot neka si ostane.
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
83
Поени од реакции
27
Otvoren da,dnevna kujna trpezarija sve u edno,megutoa e kuka nema vnatreshni zidovi primer kako vo zgradite lepenka pa komshijata gree,negree..........tyku kaj mene e sve nadvoreshni zidovi i plus bez izolacija na niv,osven tavanska izolacija od 20sm..tervol i podna izolacija,termopan stolarija............prvin bev zagrean za vivax 5,5.mi go davaat vo pakom za 39000,00....po nekoja si nabavna cena!!!!!!
Megutoa denovive chitajki tyka,nekako komentarite za nea ne mi se dopadnaa,pa sega pribiram ponudi za daikinot.......
Ima razlika u cena so vivaxot nema sto ama me zamisli so izolacijava sea zaradi zagubive,tavanskava ti e dobra vikas 20cm i podna vikas ima a great odozdola pod tebe?Potktovjeto standart e ili ima i visoki delovi zaradi kubaturata?Kaj mene na primer ima i visoki delovi negde 3 i 40m na krajot 2 i 55 m visina zatoa te prasuvam
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
12
Поени од реакции
0
Ima razlika u cena so vivaxot nema sto ama me zamisli so izolacijava sea zaradi zagubive,tavanskava ti e dobra vikas 20cm i podna vikas ima a great odozdola pod tebe?Potktovjeto standart e ili ima i visoki delovi zaradi kubaturata?Kaj mene na primer ima i visoki delovi negde 3 i 40m na krajot 2 i 55 m visina zatoa te prasuvam
Ima da,golema razlika 39000,00 vivax 5,5 plus montaza 70 eur........dodeka daikinot 58000,00.....
no sepak mislam deka daikin e bolja varijanta bidejki toa im e glavna preokupacija heat pum...dodeka vivax proizveduva sve i seshto
Visinata na ednata strana mi e 1,7m.......dodeka ostanatite visini se 2,8m
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
83
Поени од реакции
27
Ima razlika u cena so vivaxot nema sto ama me zamisli so izolacijava sea zaradi zagubive,tavanskava ti e dobra vikas 20cm i podna vikas ima a great odozdola pod tebe?Potktovjeto standart e ili ima i visoki delovi zaradi kubaturata?Kaj mene na primer ima i visoki delovi negde 3 i 40m na krajot 2 i 55 m visina zatoa te prasuvam
I vidi de i druga klima so bi rekol drugar mi strelec ne ja nudam (lomoto) gree ,a obavezitelno mitsubisi nekoj model neznam kako ti e bugetot ?inace od daikinot sum zadovolen e sea solen e malku toa e.Mada imas imas u toj rang na primer FH to na strelec mi se dopaga mada neznam kolku e 5.5kw.Se nadevam nesto ti potpomognav.[DOUBLEPOST=1444741129][/DOUBLEPOST]
Ima da,golema razlika 39000,00 vivax 5,5 plus montaza 70 eur........dodeka daikinot 58000,00.....
no sepak mislam deka daikin e bolja varijanta bidejki toa im e glavna preokupacija heat pum...dodeka vivax proizveduva sve i seshto
Visinata na ednata strana mi e 1,7m.......dodeka ostanatite visini se 2,8m
Drugar pa ti najbolje treba da gi znaes togas pa si u zizata so bi se reklo ja ti kazuvam od iskustvo na odreden model kako se pokazal mada smislata na forumov e bas taa mada otide u drugi nasoki.Nema veze a visinite ti se normalbi ko so gleam ne ko kaj mene na pr.taka ne bi bilo problem.Tvoeto e krajno inace cisto da znaes za odbiranje ke se iznacitas razni raboti,po moe citaj koj kakvo iskustvo ima od odredenna klima prakticno .
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom