Најекономично греење (затоплување)

Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
на обична клима,само ставаат грејачи и тера до -15
полуинвертер :)
http://agrotehna.com.mk/ShopDetal.aspx?ArticleID=15765&i=2229&l=MK&q=&SupplierArticleID=&Action=[DOUBLEPOST=1438086361][/DOUBLEPOST]
http://www.technomarket.com.mk/products/09143923/panasonic-cs-re12rkew-cu-re12rke

Што мислите за овој модел на панасоник? Дали ја има некој климава? Гледам топ спецификации има. Дали се добри панасоник како бренд за клима? Ај ве молам за искуства, пошто решив деновиве зимам клима и морам да пресечам...Барам несто до кај 40 000 за соба од 35м2. Изборот за сега ми е или панасоников ( ако има некој да сподели позитивно искуство) или http://www.icsgroup.mk/page-56.html#Akcija овој даиконов....Загреан бев за виваксите, али ке исфрлив од игра, најмногу поради негативните коментари за новите модели што се со мидеа компресори
немој панасоник.
вчера бев кај комшија,за 3 год два пати му се расипувала.накрај ја сменил со 5ка ST inverter(35000),две години тера со неа.повеќе задоволен од ст него ли од панасоник.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
74
Поени од реакции
82
Страста троши многу kw/h. Ја со биФшата ќе умрев за малку од неухранетост. И потребен е термоизолатор во форма на ќебе, а научно е докажано дека во таква ситуација, постои ризик за труење од различни токсини, на пример гасови како метан и други азотни и хидрогенски гасови.
купив бат плаг за @Agda Beata како би ги намалиле емисиите на метан, а воедно и би придонесле во борбата против глобалното затоплување.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
daikin od sto e visoka klasa inverterot raboti do -10,taka kaza prodavacot na klimive.tocna e cenata
Мое извинување, не ми се верваше дека DAIKIN може да се најде по таа цена, но ете се уверив сам... незнам што модел е овој, ама знам дека Daikin како и Toshiba, Mitsunishi, Fujitsu се светскиот врв во сверата на климатизацијата, особено во понудата на топлотни пумпи.... Неможам да најдам скоро ништо на нет за овој модел (ако има инфо некој би му биле благодарни).... но сепак се прашувам каква смисла има купување на инвертери од 4-та лига како ST, NEO, Crypton, Fuego, Favorit, Midea.... па и од подобрите брендови Daewoo, BEKO, Vivax, чии модели инверт... чинат или толку или некоја иљадарка помалку! На пример NEO ACV INV 12 LED чини 26,000 http://technomarket.com.mk/products/09119451/neo-acv-inv-12led-r410a
upload_2015-7-29_9-13-6.png
 
Последно уредено:
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Мое извинување, не ми се верваше дека DAIKIN може да се најде по таа цена, но ете се уверив сам... незнам што модел е овој, ама знам дека Daikin како и Toshiba, Mitsunishi, Fujitsu се светскиот врв во сверата на климатизацијата, особено во понудата на топлотни пумпи.... Неможам да најдам скоро ништо на нет за овој модел (ако има инфо некој би му биле благодарни).... но сепак се прашувам каква смисла има купување на инвертери од 4-та лига како ST, NEO, Crypton, Fuego, Favorit, Midea.... па и од подобрите брендови Daewoo, BEKO, Vivax, чии модели инверт... чинат или толку или некоја иљадарка помалку! На пример NEO ACV INV 12 LED чини 26,000 http://technomarket.com.mk/products/09119451/neo-acv-inv-12led-r410a
Прегледај го приврзокот 125332
Odlicno, stvarno nema zosto da se gledaat ostanatite "marki" koi kostaat potpolno isto.
Ova e nekoj Gree model, strelec sigurno ke go najde i ke spodeli koj tocno model e. No za ista cena kako Gree ne gledam zosto voopsto da se razmisluva za Gree.
Eve best buy, i dokaz deka muabetite so dolarot se samo opravduvanje za pokacuvanje na cena.[DOUBLEPOST=1438166246][/DOUBLEPOST]Samo sto vidov deka LG dava 10 godini garancija na kompresorot na inverter klimite vo technomarket.
10 godini.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.271
Druze pak mesas babi i zabi Daikin si e Daikin a Gree si e Gree...taa Daikin klima si e proizvodstvo na Daikin i nema sto da ja barame kako Gree model.
A za dolarite ako ne si me svatil tvojata e seuste poeftina za nekoi 200evra odprillike, samo zavisi so koja ti ja ramnjas a so koja ja go ramnjam hansolot.
Ovaa Daikin klima so africki COP 3,6 bez greaci na tacna do -10, so najprost panel i daljinsko i treba da e poeftina od LOMO. Toj sto misli obratno pobitna mu e nalepnicata od uredot.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
100 e tocno ova sto go pisa strelec.daikin nameneta za afrika.ponazad postirav ceni sto mi pratija na mail.
i sega sto e podobro africki daikin ili lomo?
 
Член од
19 мај 2014
Мислења
145
Поени од реакции
147
Даикинов исто ко да не е Даикин, пошто не е чешко производство туку Кинеско. Еве го:
http://vimax.bg/productv/8539/invertoren-klimatik-daikin-ftxv35av1b-rxv35av1b-oki-comfort.html
А на налепницата пишале греење до -15 C , кој се излаже се излаже :)
Деновиве и AMC ја тераат преварантската, ставиле попуст 15 посто на сите клими,
ама претходно си ги качиле и цените. Виваксот 3,5 kw што беше 30000 ден го нема,
ама ставиле ист таков од 2.5 kw за 30 490 ден. кој што во адвансе медиа е 27 500 ден.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.271
Eve na linkov Rusite gi imaat rangirano po kvalitet skoro site marki na klimi sto gi ima i kaj nas, rangirani se ne samo po markata na proizvoditelot tuku i po toa vo koja zemja(fabrika) e proizvedena klimata....rangiranjeto e napraveno po kazuvanja i iskustvo na ruski serviseri taka da bi trebalo da e i dosta verodostojno.
Znaci tuka stanuva zbor samo za kvalitet t.e izdrzlivost na klimata a ne performansi COP i slicno.
untitled.JPG
 
Последно уредено:
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Eve na linkov Rusite gi imaat rangirano po kvalitet skoro site marki na klimi sto gi ima i kaj nas, rangirani se ne samo po markata na proizvoditelot tuku i po toa vo koja zemja(fabrika) e proizvedena klimata....rangiranjeto e napraveno po kazuvanja i iskustvo na ruski serviseri taka da bi trebalo da e i dosta verodostojno.
Znaci tuka stanuva zbor samo za kvalitet t.e izdrzlivost na klimata a ne performansi COP i slicno.
Прегледај го приврзокот 125384
Super informacija e ova. Vakvi informacii se najbitni bilo sto koga kupuvas, ne samo klima.
Gi nema samo Samsung i LG, kaj bi gi vmetnale tie. LG momentalno dava 10 GODINI garancija.
I najsveziot muabet za Daikin-ot od 27000 den. Ova potvrduva deka nalepnicata i te kako e bitna, a za taa cena klimata mislam deka e best buy vo momentov.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.541
http://www.icsgroup.mk/page-31.html

Cenovnik kade moze da se vidi za prvite 2 klimi?l
На телефонскиот број што ги има на контакт. Само очекувај цена од 1800е па нагоре.
Super informacija e ova. Vakvi informacii se najbitni bilo sto koga kupuvas, ne samo klima.
Gi nema samo Samsung i LG, kaj bi gi vmetnale tie. LG momentalno dava 10 GODINI garancija.
I najsveziot muabet za Daikin-ot od 27000 den. Ova potvrduva deka nalepnicata i te kako e bitna, a za taa cena klimata mislam deka e best buy vo momentov.
Ги има, заедно со Haier, Funai, Chinlan, Hualing, а богами и Тошиба е во тоа друштво :)

Се согласувам со @Strelec дека ломото е подобар избор од посочениов африкански Даикин.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Ги има, заедно со Haier, Funai, Chinlan, Hualing, а богами и Тошиба е во тоа друштво :)
Ne go otvoriv linkot, da gi gledam sega.

Мое извинување, не ми се верваше дека DAIKIN може да се најде по таа цена, но ете се уверив сам... незнам што модел е овој, ама знам дека Daikin како и Toshiba, Mitsunishi, Fujitsu се светскиот врв во сверата на климатизацијата, особено во понудата на топлотни пумпи....
Прегледај го приврзокот 125332
Kade e slikano ova, kaj go ima ovoj Daikin?
Moite sakaat da zimaat klima, se mislat samo dali sega da zemat.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Ne go otvoriv linkot, da gi gledam sega.


Kade e slikano ova, kaj go ima ovoj Daikin?
Moite sakaat da zimaat klima, se mislat samo dali sega da zemat.
Јас како стојам лошо со помнење имиња сегаааа фриго-миго ли беше нешто!?... ама ќе ти објаснам и ќе ти биде јасно каде е продавницава.... додуша и на таблата (фирмата) на истата ми се чини пишува или е доминантен еден друг голем бренд (FUJITSU)... значи од зелено зазарче ако одиш (пешки) према улица Македонија (стара М Тито) ул, Даме Груев (дијагонала од статистика, према пазарчето е фирмава)... прво ќе наидеш на Тутунска Банка (на ќошот) па на оваа продавница која на излог ги има изложено споменатите модели... ако одиш обратно од ул Македонија, го поминуваш ‘‘Краш‘‘, па ‘‘Еуростандард Банка‘‘, па ‘‘Леснина МИ‘‘ (или обратно беше!?)... па бутик некој на ќошот према пасажот па агенција некоја, БУЈОТО.... и пред НЛБ Тутунска, ете ја продавницата што го нуди моделот на DAIKIN... нудат и Fujitsu како реков, исто модел 12,000 БТУ ама 10К поскап.... се надевам ме разбра, ја се извинувам ама не ја запомнав до ден денешен продавницата, а на темава ‘‘економично затоплување‘‘ ја отепавме од рекламирање (повеќето од учесниците на темава ја знаат и дискутиравме многу за нив)... ако не се снајдеш или тука или пп. слободно препрашај пиши!
Еве на Викимапиа мапа зелената точка (од Зелен пазар меѓу згради нема ни 100 м)....[DOUBLEPOST=1438251987][/DOUBLEPOST] upload_2015-7-30_12-25-34.png
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
Не знам како да го формулирам прашањево...
Кој уред би можел да загрее куќа на планинско место, а да троши најмалку вати струја? :)
(не можев да одолеам) :P

Сериозно, ништо не зборува толку „богати газди, добра цел за крадење“ - како куќа/викендица на планинско место, а со клима уред надвор на ачик. Освен ако не живеете таму 24/7/12 - воопшто не ти паметна идејата.
Башка планина ебаго, паднати гранки и дрва колку сакаш а ти на струја сакаш да се грееш... :)


Онтопик: Клима уред, и тоа што поефтин (да не се секираш премногу ако/кога ќе ја украдат).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom