Најекономично греење (затоплување)

Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Aj sea ti ke me ucis za Gree, osnoven e Cozy modelot, Change e sredina, Hansolot bese vrvot dodeka ne dojde kralot na klimite narecen U-Crown. I nauci sto znaci garancija zasto nekoi firmi ni so toj redoven servis ne prodolzuvaat garancija posle 3tata godina pa i 2000 da plakjas godisno.[DOUBLEPOST=1428707575][/DOUBLEPOST]Jooj sto muabet izvadi sea :) Sto da bide ako ne Change? Mitsa? Pa slikana e klimata i postirani se slikite tuka na temava. Neverni Toma, koga sakas dojdi vidi ja pa uveri se dali e ili ne e Change ama ke platis pivo ako si greska:)
Kolku sto znam change e postara serija koja veke i ja nema vo ponuda i e zameneta so novite modeli cozy viola, ui,ili kako se site 4 modeli sega. ne e tocno deka e povisok model tuku postar.Nemam koristeno niti videno gree kako raboti niti me tangira nesto, samo komentirav deka ne go kapiras prethodniot post za chengeneto.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
102
Поени од реакции
28
Дечки некој да предложи клима до кај 18-20к? за дневна соба од 40тина квадрати, добро изолирана. климата ќе се користи за меѓусезона. примарно греење е парно.
фала
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Браво, одлично разбирање и споредба на конвектор vs топлинска пумпа (клима).
Ај сеа остав, и вратете се двајцата едно 364 страници наназад, па почнете одново со читање... ;)
Neznam sto mislis deka ne mi e jasno?
Odbivam ostav.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
https://drive.google.com/file/d/0B0KkT_Lrn6VvNVAxUWJwdkNjZ09zR3ZSRDNHazVtUER2YjVr/view?usp=sharing

Еве што ми пратија од ICS Group, застапници за Daikin. За мојот стан со следниов опис:

Znaci se raboti za stan na 5-ti sprat (so uste eden sprat gore), prozorcite gledaat na istocna strana, so malo vlijanie i od severna. Se planira dogramata da se smeni so nova, pvc, kvalitetna verzija, so najdobro staklo. Izolacijata vo zidot pretpostavuvam e dobra, posto zgradata e 25+ godini i e edna od najkvalitetno gradenite vo naselbata. Prostorot e dnevna+kujna, bez nikakov pregraden zid pomegju, grubo okolu 35 kvadrati, so visina 2.75 m.

...ми предложија 3.5 kW, конкретно моделот што е во прва колона во пдф документот, 40 000 ден со вклучена монтажа.
Јас топло би ти го препорачал овој модел. Јас го имам и презадоволен сум. Зимата ја истерав само со него без догревање во стан 40-45 м2.
најмногу ме воодушеви нивниот сервис, фантастични се дечките. Ако не те мрзи, врати се некој 30 страни наназад и прочитај или барај под search во темава по моделот.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.622
Јас топло би ти го препорачал овој модел. Јас го имам и презадоволен сум. Зимата ја истерав само со него без догревање во стан 40-45 м2.
најмногу ме воодушеви нивниот сервис, фантастични се дечките. Ако не те мрзи, врати се некој 30 страни наназад и прочитај или барај под search во темава по моделот.
Некои велеа тука дека малку била оваа клима за мојот простор, а ти еве викаш си нема проблем и со 40 кв. И кога беше -18, работеше ок? Во стан си или куќа?
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Некои велеа тука дека малку била оваа клима за мојот простор, а ти еве викаш си нема проблем и со 40 кв. И кога беше -18, работеше ок? Во стан си или куќа?
Veruvaj bitno e dali e vo stan ili kuka ,kakva i izolacija da imas sepak e drugo da si vo stan odsegade izoliran a drugo kuka te siba vetar,jas vo kuka so relativno dobra izolacija gream so 5.5 kw do 40 m2 i na -15 bev samo na klima i bese toplo a lani i preklani bev so konvektori 2 po 2 kw vailant ne postigase poveke od 21 stepen vo najladnoto
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Некои велеа тука дека малку била оваа клима за мојот простор, а ти еве викаш си нема проблем и со 40 кв. И кога беше -18, работеше ок? Во стан си или куќа?
Во стан сум, опкружен со соседи. Цела зима си работеше топ климата, најмногу дефрости имаше кога имаше магла. Сепак мене ми е бесмислено да дадам над 1000 евра за клима. Ако некогаш не е доволна климата би догреал со панелка, сепак ретки се тие денови. Оваа зима немав никаков проблем. Баба ми вика дека ова зима прв пат се чуствува станот загреан, а пред тоа се грееле на термо печка и панели.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Фактор: http://faktor.mk/2015/04/20/koi-6-raboti-treba-da-gi-znaete-koga-kupuvate-nov-klimatizer/
Кои 6 работи треба да ги знаете кога купувате нов климатизер?
Веќе една деценија климатизерите стануваат стандарден уред кој што се користи за да се задоволат потребите за греење и ладење.Така од година во година , понудата на климатизери е се поголема ,па можеме да најдеме клима уреди со различна цена , со различна моќност или капацитет ,различна енергетска ефикасност, бренд…итн. Тогаш одлуката за купување на одреден модел, станува уште потешка и посложена. Како да го одбереме вистинскиот уред ,кој што ќе ги задоволи нашите потреби? За тоа кои параметри треба да се знаат објаснување ни даде дипл.маш.инжинер Билјана Столиќ од ИЦС ГРУП.

Капацитет или моќност на климатизерот ( kW)

Потребниот капацитет или моќност што треба еден климатизер да го задоволи, наједноставно може да го пресметаме ако бројот на квадратни метри простор, што сакаме да го загреваме ќе го поделиме со 10.

На ова секако дека треба да се земат во предвид и следниве параметри :топлинската изолација на куќата или станот, положбата на просторијата ( север –југ), бројот и квалитетот на застаклените површини во просторот,бројот на електрични уреди во просторијата како и бројот на луѓе кои ќе го користат климаризираниот простор.

Секој купен климатизер со помал капацитет, нема да биде во можност ефикасно да ја разлади или загрее предвидената просторија, додека од друга страна преголемиот по моќност клима уред во текот на своето работење ќе има почести интервали на вкључување и искључување, при што настанува непотребно растурање на самата енергија. Сето ова влијае и треба да се знае при изборот на моќноста односно капацитетот на еден клима уред.

Коефициент на Енергетска ефикасност – СОР/ ЕЕR

Втор важен параметар при избор на моделот на клима уредот ,се коефициентите на енергетска ефикасност ЕЕR или СОР. Енергетската ефикасност преставува сооднос на потрошена или вложена електична енергија,спрема добиената топлинска или разладна енергија. EER ознаката го означува односот на потрошена електрична енергија спрема добиениот ладилен ефект , додека COP ознаката го означува соодносот на потрошената електрична енергија спрема добиената топлинска енергија. Колку EER или COP е поголем , толку и енергетската ефикасност на некој уред е поголема .

За висока енергетска ефикасност може да се разговара само кај инвертер клима уредите.

Затоа најдобро е да се одлучиме за купување на инвертер климатизер кој што има вградено инвертер мотор и има големи коефициенти на заштеда или енергетска ефикасност на пр. COP од 3-5. Со други зборови кажано , доколку коефициентот на греење СОР изнесува 3, тоа значи дека за потрошен 1kWh електрична енергија добиваме 3 kWh топлинска енергија. Исто така голема предност на инвертер климатизерите е можноста да работат и тогаш кога надворешната температури опаќа и до -15 С● а притоа се потрошило и до 40% помалку електрична енергија во споредба со стандардните климатизери.

Класи на енергетска ефикасност
Според Правилникот за означување на енергетската ефикасност на куќните апарати, се воведоа енергетски класи за сите електрични уреди. Целта на овие енергетски класи е симболично да се информира купувачот за тоа колку ефикасно се искористува електричната енергија кај одреден уред, кој што се продава на пазарот.Кај климатизерите постојат седум различни степени на енергетска класа – од A до G. Најефикасните електрични уреди се оние кој што се во А класа, додека од друга страна уредите кој што се во G класа се најнеефикасни. Додека зелената боја на етикетата означува “повеќе енергетски ефикасен уред”, а црвената боја означува “помалку енергетски ефикасен уред”.

Трите дополнителни класи (А+, А++, А+++) може да бидат додадени кон класификацијата кај некои клима уреди. Тоа се должи поради брзиот технолошки развој ,така што некои климатизери имаат вградено пософистицирана опрема во себе. Од оваа класификација може да се заклучи дека , оние уреди кои што се наоѓаат во повисока класа, даваат повеќе топлинска или разладна енергија за потрошен 1 kWh на електрична енергија.

И на крај доколку се сака на новокупениот клима уред да му се осигура долг и ефикасен век на траење , треба да се имаат во предвид и следниве работи:

– монтажата на клима уредот пожелно е да се препушти на стручни и компетентни лица за таа работа , и по препорака на инсталатер, истиот да се постави во некој неутрален дел од просторијата .

– максимална препорачана разлика на надворешната и внатрешната температура, кога клима уредот се користи за ладење да биде до 6 ºC, бидејќи поголеми разлики на температурата може да доведат до сериозни здравствени последици , а секако и непотребно ќе се троши електрична енергија.

– И на крај редовното сервисирање и редовното чистење и менување на филтрите се гаранција за добра работа на клима уредот.


 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
добар стручњак оваа госпоѓава
нека дојде кај мене во август кога е 45с. и нека ми направи да се ладам јас со климава :D
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
83
Поени од реакции
27
Nekoj da znae ovii "novi"modeli na vivax sto kompresori koristat
ACP-18CH50AEHI
ACP-18CH50AECI
Blagodarnost odnapred
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Nekoj da znae ovii "novi"modeli na vivax sto kompresori koristat
ACP-18CH50AEHI
ACP-18CH50AECI
Blagodarnost odnapred
Trgni od dimenziite na nadvoresnata i baraj Gree ili Midea taka najlesno se otkriva koja edinica stoi pozadi Vivaxot.
Od toa sto nakratko prebarav nadvoresnite na 2ta modela sto si gi navel se so isti dimnzii 810x558x310mm, razlikata e vo panelite(vnatresnite edinici), i po katalogov na vivax za 2015 za 500gr e poteska AEHI od AECI.
Dimenzii 810x558x310mm ima Midea MS12FU-18HRFN1 F8 i Inventor Passion serijata(pak Midea).
Kompresorot spored linkot gore za Mideata(AEHI) e GMCC Model DA130M1C-31FZ ili u prevod Toshiba, 36,5kg tezi nadvoresnata, freon R410 napunet so 1.65grama sto e odlicno.
Komentari za istata na setcom.bg
Sto pari se Vivaksive?
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2015
Мислења
83
Поени од реакции
27
Trgni od dimenziite na nadvoresnata i baraj Gree ili Midea taka najlesno se otkriva koja edinica stoi pozadi Vivaxot.
Od toa sto nakratko prebarav nadvoresnite na 2ta modela sto si gi navel se so isti dimnzii 810x558x310mm, razlikata e vo panelite(vnatresnite edinici), i po katalogov na vivax za 2015 za 500gr e poteska AEHI od AECI.
Dimenzii 810x558x310mm ima Midea MS12FU-18HRFN1 F8 i Inventor Passion serijata(pak Midea).
Kompresorot spored linkot gore za Mideata(AEHI) e GMCC Model DA130M1C-31FZ ili u prevod Toshiba, 36,5kg tezi nadvoresnata, freon R410 napunet so 1.65grama sto e odlicno.
Komentari za istata na setcom.bg
Sto pari se Vivaksive?
Ednata e 49000 so montaza drugata 47000 so montaza drugarce moe saka da stava pa prasuva dali vredat za parite vo sporedba so starite modeli[DOUBLEPOST=1429865645][/DOUBLEPOST]
Ednata e 49000 so montaza drugata 47000 so montaza drugarce moe saka da stava pa prasuva dali vredat za parite vo sporedba so starite modeli
On se misli za poskapiov model ama ne e siguren,znaci i dvata modeli imaat toshiba kompresori?fala mnogu
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
не е се до компресорот, и мојата (НЕО) има тошиба компресор ама под -5 не ја бива за к**
 

Kajgana Shop

На врв Bottom