Најекономично греење (затоплување)

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.622
Прегледај го приврзокот 118506 Прегледај го приврзокот 118507
Еве сликовито што е мулти сплит систем, една надворешна единица со повеќе внатрешни единици, со можност за комбинација на различни модели и моќности.
Јас толку можам да ти кажам за подетално ке си се обратиш до постручни лица одека на форумот бидејки и јас како тебе сум аматер за вакви работи ;)
Добро е, јасно ми е веќе (y)
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
http://faktor.mk/2015/04/07/kako-da-zashtedite-pari-za-greene-i-ladene-na-vashiot-dom/
Како да заштедите пари за греење и ладење на Вашиот дом?
Топлотните пумпи овозможуваат голем комфор и идеална клима за корисникот. Тие се тивки во својот работен режим, а нивното користење е крајно едноставно. Трошоците за одржување се ниски и не бараат секојдневна посветеност како кај останатите конвенционални системи за греење (пелети, дрва, нафта). Предноста на топлотните пумпи е што обезбедуваати и ладење на предвидениот простор, што со користење на друг конвенционален извор на загревање не е можно, односно потребни се дополнителни инвестиции за обезбедување на други системи за ладење на просторот.
Управувањето со топлотните пумпи е многу едноставно и софистицирано преку современ кориснички интерфејс кој нуди детален приказ, едноставна навигација и паметни контролни функции.
Оваа инвестиција последните неколку години стана и исклучително исплатлива инвестиција. Во последните неколку години, комерцијалните банки нудата поволни еко- кредитни линии, кои се строго наменети за подобрување на енергетската ефикасност на објектите што подразбира инсталирање на енергетски ефикасни системи за греење. Каматните стапки на банките веќе го достигнаа нивото од 4.7% со што повратокот на инвестицијата кај топлотните пумпи се движи од 1 до максимум 5 години. Сите овие чекори само дополнително укажуваат на фактот дека се работи за инвестиција која не само што обезбедува квалитетно ладење и греење туку истата преставува и економична инвестиција која обезбедува енергетско ефикасни решенија.
Градежниците и фирмите кои го вршат надзорот советуваат дека користењето на ваквите пумпи треба да стане пракса, бидејќи се зголемува енергетската ефикасност на објектите. Жанина Стаменкова е магистер по градежништво, со Магистерски труд од областа на енергетската ефикасност и управител на „ДЕЛТА ПРОЕКТ “. Таа во интервју за Фактор ги објаснува предностите на топлотните пумпи.

ФАКТОР: Како се донесува одлука кои мерки за енергетска ефикасност да се применат кај постоечки објекти?
Ж.Стаменкова: За постоечки објекти, од страна на лиценцирана фирма, се прави Енергетска контрола со која се анализира објектот во смисол на утврдување на термичките карактеристики на градежните конструкции на надворешната обвивка на објектот (прозорци, ѕидови, плафони), се анализира состојбата на системите за греење, евентуално ладење и вентилација, и се прави анализа на трошоците и потрошувачката на енергија по потрошувачи и типови на енергија (греење, ладење, осветлување, санитарна топла вода, вентилација, опрема). Како резултат на овие анализи се изготвува Извештај за енергетска контрола во кој се дадени и мерки за подобрување на енергетската ефикасност, класифицирани според економската исплатливост или и по некој друг приоритет како што може да биде комфорот. Врз основа на овој Извештај од енергетска контрола Инвеститорот / Клиентот може лесно да донесе одлука за тоа кои мерки на енергетска ефикасност ќе ги примени на својот објект и со која динамика.
ФАКТОР: Кој би бил Вашиот совет?
Ж.Стаменкова: Најдобро е најпрво да се применат градежните мерки: изолација на плафони и ѕидови, замена на прозорци, евентуални изолација и на подови, ако е технички и економски оправдана, па потоа да се оди кон замена на системот за греење бидејќи на овој начин се намалува инсталираната моќност на системите, заради намалените потреби на енергија на греење, а со тоа се намалува и инвестицијата.

Но, може да се направи и оптимизација па да се изолира најкритичниот дел на конструкцијата, а да се постави високо енергетски ефикасен систем за греење, на пример топлински пумпи со висок COP, како што се системите на DAIKIN или еднакво вредни, и веќе во првата грејна сезона да се почуствуваат бенефитите и во финансиски смисол и во смисол на комфор. Или, да е појасно, два потполно исти објекти, изолирани на ист начин, со иста потребна енергија за греење, можат да имаат различна финална енергија за греење, а со тоа и различни класи во Енергетскиот сертификат. Објектот во кој е инвестирано во поефикасен систем на греење (на пр.: топлинска пумпа со висок COP) ќе има и повисока енергетска класа (на пр.: А или А+) и ќе биде поконкурентен на пазарот за продавање или издавање, а и поудобен за живеење.
Ефикасноста на овие системи, во однос на конвенционалните системи за греење и ладење, дополнително се зголемува и со обезбедувањето на “бесплатна “ топла санитарна вода .Топлотните пумпи овозможуваат загревање на санитарна вода со ефикасност од 3 до 5 поголеми електрични грејачи, така да во некои случаи не е потребно инсталирање на сончеви колектори (повратокот на инвестицијата за сончевите колектори би бил преку 15 години).
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
instaliranjeto na soncevi kolektori........15 godini...................
bi ve zamolil za mislenje, spored vas, koe e opravduvanjeto za ovaa investicija, koja ako ne se lazam (soncev kolektor, pumpa, bojler...) e okulu 45 000mkd minimum
spored vas, ima matematika vo ovaa investicija, se razbira na momentalnite ceni na struja?
 
Член од
7 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
243
Или еве ајде штом веќе ќе почнеме за соларните, дали има некој кој ги користи кинеските соларни (без притисок) и како е задоволен со нив?
Дали се исплаќа поголемата инвестиција спрема оние плочестите со пумпа и слично?

Може и посебна тема ако веќе има повеќе заинтересираност :)
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Како да заштедите пари за греење и ладење на Вашиот дом?
Топлотните пумпи овозможуваат голем комфор и идеална клима за корисникот. .......................
Топлотните пумпи овозможуваат загревање на санитарна вода со ефикасност од 3 до 5 поголеми електрични грејачи, така да во некои случаи не е потребно инсталирање на сончеви колектори (повратокот на инвестицијата за сончевите колектори би бил преку 15 години).
топлотни пумпи ДА,но цената е многу висока за наш стандард.
конкретно за мене прашував денес во ICS и ENERGIJA,цена 6500 евра со монтажа.
премногу за мене.

виваксите ќе стигнеле кон крајот на месецот.
нови модели 2015 год.ќе има и каталог.[DOUBLEPOST=1428580832][/DOUBLEPOST]
разликата е исто како да се возиш со југо и мерцедес
и со двете ќе стигнеш од А до Б точка , но со различен конфор
незнам каков за каков комфор мислиш но се знае што е најбитно,да ти го загрее просторот како што и е намената.а дали ќе седиш во фотеља или на дрвено столче тоа е дел од комфорот.
 
Последно уредено:

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.622
https://drive.google.com/file/d/0B0KkT_Lrn6VvNVAxUWJwdkNjZ09zR3ZSRDNHazVtUER2YjVr/view?usp=sharing

Еве што ми пратија од ICS Group, застапници за Daikin. За мојот стан со следниов опис:

Znaci se raboti za stan na 5-ti sprat (so uste eden sprat gore), prozorcite gledaat na istocna strana, so malo vlijanie i od severna. Se planira dogramata da se smeni so nova, pvc, kvalitetna verzija, so najdobro staklo. Izolacijata vo zidot pretpostavuvam e dobra, posto zgradata e 25+ godini i e edna od najkvalitetno gradenite vo naselbata. Prostorot e dnevna+kujna, bez nikakov pregraden zid pomegju, grubo okolu 35 kvadrati, so visina 2.75 m.

...ми предложија 3.5 kW, конкретно моделот што е во прва колона во пдф документот, 40 000 ден со вклучена монтажа.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
https://drive.google.com/file/d/0B0KkT_Lrn6VvNVAxUWJwdkNjZ09zR3ZSRDNHazVtUER2YjVr/view?usp=sharing

Еве што ми пратија од ICS Group, застапници за Daikin. За мојот стан со следниов опис:

Znaci se raboti za stan na 5-ti sprat (so uste eden sprat gore), prozorcite gledaat na istocna strana, so malo vlijanie i od severna. Se planira dogramata da se smeni so nova, pvc, kvalitetna verzija, so najdobro staklo. Izolacijata vo zidot pretpostavuvam e dobra, posto zgradata e 25+ godini i e edna od najkvalitetno gradenite vo naselbata. Prostorot e dnevna+kujna, bez nikakov pregraden zid pomegju, grubo okolu 35 kvadrati, so visina 2.75 m.

...ми предложија 3.5 kW, конкретно моделот што е во прва колона во пдф документот, 40 000 ден со вклучена монтажа.
Moe mislenje e deka toa ke ti bide slabo. Nema da te zagree koga e prava zima, odnosno ke ti treba dogrevanje. Osven ako ja sakas taa varijanta da dogrevas, no togas sekoja klima ke ti zavrsi rabota i tie sto se 30000den so montaza.
Gledam vo dokumentot stoi deka maksimum moze da povlece 1200W. Pod -5 veke ke imas golem problem. Ova e moe mislenje od moeto malo iskustvo so klimi, no realno gledanje.
Obicno prodavacite imaat nerealni pogledi, vo zavisnost od toa sto sakaat da prodadat. Posle ke ti recat zemisi panelka pa dogrevaj dodeka da pomine jakiot stud.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
instaliranjeto na soncevi kolektori........15 godini...................
bi ve zamolil za mislenje, spored vas, koe e opravduvanjeto za ovaa investicija, koja ako ne se lazam (soncev kolektor, pumpa, bojler...) e okulu 45 000mkd minimum
spored vas, ima matematika vo ovaa investicija, se razbira na momentalnite ceni na struja?
Јас мислам дека и тоа како има математика за исплатливоста, ако паметно се користи сето тоа. Мислам на бањање преку ден, наместо навечер, правилно распоредување на искористувањето на топлата вода и слично.

Проблем е сигурноста на системот. На саем кога ги прашував тие што продаваа соларни системи за топла вода, за пола работи ме гледаа како да сум паднал од Марс.
За нив сигурност е УПС. Иако тој ќе држи до неколку саати, а никој ништо не одговараше на моето прашање: што ако снема струја наутро во сончев топол летен ден (а во лето денот трае поприлично саати).
Сосема е можно да се случи цел ден да снема струја, што правиме тогаш - пентарење на кров и покривање на панелот? А што ако не си дома? Што ако дува ветер и го однесе покривачот што е врз панелот? Што ако кровот е незгодно стрм или недостапен??

Ваква работа му се има случено на мој пријател, сигурносниот вентил избил и истекол антифризот - тоа е добрата варијанта. Ако можете да кажете дека добро што пола од heat pipe елементите, пола од вакуумските цевки му отидоа јабана.

Друг пример од колега?
Закажување на сигурносниот вентил и експлозија на казанот од бољерот. Среќа во визба му бил болјерот и никој немало во близина. Штета невидена во просторијата, а продавачот не си ја уважил одговорноста.


Дали има чаре?
Се разбира дека има, топла вода е одамна измислена: мал фотоволтаик панел и пумпа на DC напон. Едноставно и елегантно решение, додека има сонце ќе има и струја за пумпата. Дури и не е премногу голема ценовна разлика со варијантиве кои овде се нудат - стандардни пумпи на AC напон. Цената на фотоволтаик панелот може да се пребие со цената на квалитетен УПС (и инвертер за пумпата, пошто пумпата не може да работи како што треба на напон со синусоида каква што даваат УПС-ите).

Или еве ајде штом веќе ќе почнеме за соларните, дали има некој кој ги користи кинеските соларни (без притисок) и како е задоволен со нив?
Дали се исплаќа поголемата инвестиција спрема оние плочестите со пумпа и слично?

Може и посебна тема ако веќе има повеќе заинтересираност :)
Ајде де, отвори тема - што му се мислиш? :)
Иначе панелите со вакуумски цевки (heat pipe технологија) ги сметаат за поефикасни од плочестите панели. Затоа што вакумските цевки од повеќе агли се ефикасни (значи и наутро и навечер, кога сонцето е на исток и на запад), а плочестите панели се ефикасни во средината на денот кога сонцето е на југ.

heat pipe технологија:
 
Последно уредено:

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.622
Moe mislenje e deka toa ke ti bide slabo. Nema da te zagree koga e prava zima, odnosno ke ti treba dogrevanje. Osven ako ja sakas taa varijanta da dogrevas, no togas sekoja klima ke ti zavrsi rabota i tie sto se 30000den so montaza.
Gledam vo dokumentot stoi deka maksimum moze da povlece 1200W. Pod -5 veke ke imas golem problem. Ova e moe mislenje od moeto malo iskustvo so klimi, no realno gledanje.
Obicno prodavacite imaat nerealni pogledi, vo zavisnost od toa sto sakaat da prodadat. Posle ke ti recat zemisi panelka pa dogrevaj dodeka da pomine jakiot stud.
Затоа ја постирав нивната понуда овде, за да видам што имаат поискусните да кажат. Што предлагаш, да земам 4kW? И вака кога гледам пдф документи, кои параметри се најбитни (кој значи поголем да е подобро, а за кој помал да е подобро)?
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Moe mislenje e deka toa ke ti bide slabo. Nema da te zagree koga e prava zima, odnosno ke ti treba dogrevanje. Osven ako ja sakas taa varijanta da dogrevas, no togas sekoja klima ke ti zavrsi rabota i tie sto se 30000den so montaza.
Gledam vo dokumentot stoi deka maksimum moze da povlece 1200W. Pod -5 veke ke imas golem problem. Ova e moe mislenje od moeto malo iskustvo so klimi, no realno gledanje.
Obicno prodavacite imaat nerealni pogledi, vo zavisnost od toa sto sakaat da prodadat. Posle ke ti recat zemisi panelka pa dogrevaj dodeka da pomine jakiot stud.
тука јас се наоѓам во овој случај моментално
затоа здравје за нареднава зима еден добар инвертер мицубиши од 35К ќе ми ги задоволи сите потреби без никакво палење на каминот за тие 5-6 дена што се во минус :P
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.622
тука јас се наоѓам во овој случај моментално
затоа здравје за нареднава зима еден добар инвертер мицубиши од 35К ќе ми ги задоволи сите потреби без никакво палење на каминот за тие 5-6 дена што се во минус
Кaде имa мицубиши зa 35к?
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Кaде имa мицубиши зa 35к?
кај мене во Гевгелија
не сум прашал сеуште ама знам дека ја имаат комплетната програма на инвертери
е сега зборувам за стартниот модел HJ кој мислам дека тука некаде е со цената
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.622
кај мене во Гевгелија
не сум прашал сеуште ама знам дека ја имаат комплетната програма на инвертери
е сега зборувам за стартниот модел HJ кој мислам дека тука некаде е со цената
може веб страна?
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
може веб страна?
немаат веб страна сееуште за жал
ќе ти пуштам во ПП да ја видиш фирмата да не излезе дека ги рекламирам тука[DOUBLEPOST=1428656216][/DOUBLEPOST]
ova morav da go spodelam tuka...poglednete na koj brend (klima) mozete da se potprete, duri koga se raboti i za vashiot zivot:
http://tocka.com.mk/8/156162/kradec-tri-dena-visel-od-prozorec-zatoa-sto-ne-sakal-da-se-predade-na-policijata
:vozbud::vozbud::vozbud:[DOUBLEPOST=1428654675][/DOUBLEPOST]
Podobro da zemesh najjak kinez (gree Hansol) otkolku najslab japonec (slab mitsi)
знам дека е добар хансолот ама е 48-50К
зборуваме за клими од 30-35К , не може чангето на гри да се рамни по квалитет со мицубишито, макар и да е најслабиот модел во прашање
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom