Најекономично греење (затоплување)

Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Moeto mislenje e deka taa cena od 55000 den za Toshibata e previsoka.
Mnogu porealna cena ima Mitsubishito (iako malku povisoka, negde 63000 izgleda bese) koe go zema nmarkovski, no toa se sporeduva pa i podobro e od Toshiba daiseikai 8.
Za drugata nemam sto da kazam.
Грешка е за тошибата, 55.000 е со монтажа. Друго ми е дилемата, не е дали тошибата или некоја поскапа. Разликата во цената е 24.000 и дали е оправдана. Хаиер има ЦОП од само 3.41 но има Сцоп од 3.8, очекуваната сезонска потрошувачка и за двете е околу 1000кв по еуровент. Кај мене тошибата за 4 месеци ке потроши околу 900 кв, за цела грејна сезона за уште 2 месеци нека потроши уште 500 значи максимално 1400. Колку би потрошила некоја послаба како овој Хаиер, да прептоставиме можеби до 300кв повеќе кои претворено во пари биле едно 1.500 денари повеќе. Ако е точна таа математика тие 24.000 повеќе од старт би се исплаќале со користење уште 16 години.
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Грешка е за тошибата, 55.000 е со монтажа. Друго ми е дилемата, не е дали тошибата или некоја поскапа. Разликата во цената е 24.000 и дали е оправдана. Хаиер има ЦОП од само 3.41 но има Сцоп од 3.8, очекуваната сезонска потрошувачка и за двете е околу 1000кв по еуровент. Кај мене тошибата за 4 месеци ке потроши околу 900 кв, за цела грејна сезона за уште 2 месеци нека потроши уште 500 значи максимално 1400. Колку би потрошила некоја послаба како овој Хаиер, да прептоставиме можеби до 300кв повеќе кои претворено во пари биле едно 1.500 денари повеќе. Ако е точна таа математика тие 24.000 повеќе од старт би се исплаќале со користење уште 16 години.
imash dve varijanti. ako se resis da zemish poskapa togash mitsu e best bay vo momentov za nad ili okulu 1000evra
klima pod 600 evra, dokolku zemash, potpri sa eurovent i na garancija.
Moe mislenje e deka za poeftina varijanta, mala e varojatnosta da naletash na soliden ured koj bi go koristel kako PRIMAREN green aparat. Da ne ispadne onaa narodnata: "siromaviot dva pati plaka". Sekoj si go znae sopstveniot bugjet. Eve jas na primer dosega ja isplakav mojata klima a ako zemev poevtina ke ja isplatev porano.
Sovet: - Razgledaj kako stojat so cenite FUJI i Hitachi.
- Ako si vo moznost, zemi si pokvalitetno
- Ako ne si vo moznost, zemi si BEKO (sekoe sabajle koga odam na rabota vo 06.00h, cak i denes na -10 nadvoreshna), gledam edna beko 12ka spored goleminata na nadvoreshnata edinica, gledam deka ja picat non stop. Ne znam cija e, lugeto se vo kuka, vrvam pokraj niv sekoe utro, ne se valjda ludi da im raboti za gjabe
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.269
Кратко би искоментирал за случувањата на последните 2 страни.
Прво би му се заблагодарил на @PinkyTheGreat за анализата што ја има постирано на претходнава страна од причина што за тој пост да се напише човекот одвоил доста време, се изначитал еден куп информации и несебично не информирал тука, нешто што мал број луѓе го прават овде за да темата има квалитет.
Господинот @tzlatko би го замолил да остане на темава бидејки мислам дека е еден од најквалитетните извори на квалитетни информации од тие што несебично ги споделуваат тука.
А господинот што беше наречен Безимени подобро ке беше да се вклучеше во темата во момент кога имал поквалитетно мислење за било што дискутирано тука со што би придонел за квалитетот на дискусијата, а не поводот да се вклучи да му биде критизирање други членови. Ако господинот @
dhfcb tiyil4tyio4toqoyin има познавања од климатизација/вентилација, рекуператори т.е. решенија за греење/ладење на цел стан или куќа секако е добредојден на темава.
Се надевам ке ја смирите топката и ке се продолжи со квалитетна дискусија, сигурен сум никој не ја прати темава од сеир и не му се читаат безвредни расправии.
 
Член од
4 декември 2014
Мислења
13
Поени од реакции
18
Грешка е за тошибата, 55.000 е со монтажа. Друго ми е дилемата, не е дали тошибата или некоја поскапа. Разликата во цената е 24.000 и дали е оправдана. Хаиер има ЦОП од само 3.41 но има Сцоп од 3.8, очекуваната сезонска потрошувачка и за двете е околу 1000кв по еуровент. Кај мене тошибата за 4 месеци ке потроши околу 900 кв, за цела грејна сезона за уште 2 месеци нека потроши уште 500 значи максимално 1400. Колку би потрошила некоја послаба како овој Хаиер, да прептоставиме можеби до 300кв повеќе кои претворено во пари биле едно 1.500 денари повеќе. Ако е точна таа математика тие 24.000 повеќе од старт би се исплаќале со користење уште 16 години.
imash dve varijanti. ako se resis da zemish poskapa togash mitsu e best bay vo momentov za nad ili okulu 1000evra
klima pod 600 evra, dokolku zemash, potpri sa eurovent i na garancija.
Moe mislenje e deka za poeftina varijanta, mala e varojatnosta da naletash na soliden ured koj bi go koristel kako PRIMAREN green aparat. Da ne ispadne onaa narodnata: "siromaviot dva pati plaka". Sekoj si go znae sopstveniot bugjet. Eve jas na primer dosega ja isplakav mojata klima a ako zemev poevtina ke ja isplatev porano.
Sovet: - Razgledaj kako stojat so cenite FUJI i Hitachi.
- Ako si vo moznost, zemi si pokvalitetno
- Ako ne si vo moznost, zemi si BEKO (sekoe sabajle koga odam na rabota vo 06.00h, cak i denes na -10 nadvoreshna), gledam edna beko 12ka spored goleminata na nadvoreshnata edinica, gledam deka ja picat non stop. Ne znam cija e, lugeto se vo kuka, vrvam pokraj niv sekoe utro, ne se valjda ludi da im raboti za gjabe
Se slozuvam do nekade so gigovit, za toa dali bi se isplatilo da kupis klima ured od 1000 evra pa i nagore, koga se znae deka i da e napraven od najdobri materijali i najkvalitetno sepak si ima rok na traenje, i po odreden period mu se namaluva moknosta i se amortizira pa treba da se kupi nov, ili da se smeni kompresorot sto neznam dali e ekonomski opravdano, dodeka za mnogu pomala suma na pari mozes da kupis klima ured od dolna sredna / sredna klasa kako VIVAX, BEKO, MIDEA, HAIER, itn itn koi iako ke trosat nekoj 2-3000 denari plus na struja godisno, vlezniot vlog e mnogu pomal, so sto koga ke se amortizira ke ti bide poisplatlivo da si kupis nov model.
Konkretno jas zemav vo noemvri VIVAX AELI 18ka so montaza za 38500 denari, zagrevam soba 37kvadrati pa i vo najgolemiot stud so nea zatopluvav i nemase nikakov problem, a za toa kolku ke i bide vekot na traenje ke vi pisam po nekoja godina, zdravje boze dotogas :)
Toa e moe mislenje ne znaci deka nekoj treba da se vodi spored nego, bidejki na kraj kraeva sekoj si znae za sebe, ako raspolaga so budzet od nekolku iljadi evra samo za klima, blago bi mu preporacal da si kupi Daikin urura sarara ili nekoj slicen na nego, kako mitsubishi i ostanati ekstra klasa modeli, no koga zemas so kreditna karticka i imas tocno opredelen budzet, ne vredi tolkav vlog bidejki toj nikogas nema da se vrati, ke imas samo pogolem luksuz i nesto pomala smetka za struja, a i poplitok dzeb.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Se slozuvam do nekade so gigovit, za toa dali bi se isplatilo da kupis klima ured od 1000 evra pa i nagore, koga se znae deka i da e napraven od najdobri materijali i najkvalitetno sepak si ima rok na traenje, i po odreden period mu se namaluva moknosta i se amortizira pa treba da se kupi nov, ili da se smeni kompresorot sto neznam dali e ekonomski opravdano, dodeka za mnogu pomala suma na pari mozes da kupis klima ured od dolna sredna / sredna klasa kako VIVAX, BEKO, MIDEA, HAIER, itn itn koi iako ke trosat nekoj 2-3000 denari plus na struja godisno, vlezniot vlog e mnogu pomal, so sto koga ke se amortizira ke ti bide poisplatlivo da si kupis nov model.
Konkretno jas zemav vo noemvri VIVAX AELI 18ka so montaza za 38500 denari, zagrevam soba 37kvadrati pa i vo najgolemiot stud so nea zatopluvav i nemase nikakov problem, a za toa kolku ke i bide vekot na traenje ke vi pisam po nekoja godina, zdravje boze dotogas :)
Toa e moe mislenje ne znaci deka nekoj treba da se vodi spored nego, bidejki na kraj kraeva sekoj si znae za sebe, ako raspolaga so budzet od nekolku iljadi evra samo za klima, blago bi mu preporacal da si kupi Daikin urura sarara ili nekoj slicen na nego, kako mitsubishi i ostanati ekstra klasa modeli, no koga zemas so kreditna karticka i imas tocno opredelen budzet, ne vredi tolkav vlog bidejki toj nikogas nema da se vrati, ke imas samo pogolem luksuz i nesto pomala smetka za struja, a i poplitok dzeb.
Klimite od toj rang okolu 25-30.000 den. dokazano e deka imaat problem na magla, tolku komentari imase i ovde na forumov. Ova zimo nemase mnogu magla, no lani na primer bese druga prikaznata.
So takva klima mislam deka e neizbezno i dopolnitelno grejno telo (iako i nmarkovski so Mitsubishito koristese panelka). Ako veke imas panelka togas ok, nema da treba da davas plus pari za nea.
Pak bi napravil edna sporedba, ovoj pat so televizori. Standardna golemina za dnevna soba (barem vo momentalni uslovi) e 40", ima i za 16.000 den no ima i za 40.000 den (povtorno 24.000 den razlika vo cena). I dvata ke ja zavrsat potpolno istata rabota, da gledas televizija. No mnogu lugje ako moze da si dozvolat gi kupuvaat tie od 40.000 den bidejki ima razlika vo istata rabota sto ja vrsat. Plus ovde razlikata vo cena ne se namaluva so koristenje, a kaj klimite posle odreden period moze da se izednacat vkupnite trosoci.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.541
За последниве 888 часа (37 дена) потрошени се 252kW или просечно 284W на час. Климата работи 24/7 без промени на подесувањата откако е вклучена во ноември, просечна собна температура 22 степена.
За потсетуање, климата е Fujitsu ASYG12LE, грее дневна и кујна од дваесет и пет-шест квадрати.
 
Член од
4 декември 2014
Мислења
13
Поени од реакции
18
Klimite od toj rang okolu 25-30.000 den. dokazano e deka imaat problem na magla, tolku komentari imase i ovde na forumov. Ova zimo nemase mnogu magla, no lani na primer bese druga prikaznata.
So takva klima mislam deka e neizbezno i dopolnitelno grejno telo (iako i nmarkovski so Mitsubishito koristese panelka). Ako veke imas panelka togas ok, nema da treba da davas plus pari za nea.
Pak bi napravil edna sporedba, ovoj pat so televizori. Standardna golemina za dnevna soba (barem vo momentalni uslovi) e 40", ima i za 16.000 den no ima i za 40.000 den (povtorno 24.000 den razlika vo cena). I dvata ke ja zavrsat potpolno istata rabota, da gledas televizija. No mnogu lugje ako moze da si dozvolat gi kupuvaat tie od 40.000 den bidejki ima razlika vo istata rabota sto ja vrsat. Plus ovde razlikata vo cena ne se namaluva so koristenje, a kaj klimite posle odreden period moze da se izednacat vkupnite trosoci.
Imase period od nekolku dena, koga imase premnogu gusta magla vidlivost do 20 metri najmnogu, defrost na sat vreme, brz neceli 5 minuti, od gasenje na kompresor, do otvoranje na cetirinasocniot ventil, startuvanje na kompresor, celosno odleduvanje, i povtorno nazad vo greenje, i tacnata ne zamrzna voopsto, koga veke spomna televizori i ninivniot cenoven rang, kaj televizorite ne e tolku bitna markata kolku sto e biten panelot i procesorskata mok na grafickiot del za obrabotka na podatoci, ima eftini modeli na TV kaj koi slikata vozi bez seckanje i cisto, a ima skapi TV od rangot na Sony, Philips, LG, kaj koi slikata secka se poznavaat kockicki, ako baras mozis i za poeftini pari da najdis dobar proizvod sto e podobar i od NEKOI skapi proizvodi, no ne od site, ne mozes da sporedis klima ured od 30000 so klima ured od 150000 denari, isto kako sto ne mozes TV od 22000 so TV od 90000.
Klima ured od 30000 se sporeduva max so nekoj od 45000-50000 ke brkaat slicna funckcija so toa sto poeftiniot ke trosi poveke struja, za do nekoja temperatura do kaj -10, a pod toa i najdobrata da ja imas, sepak toa e vozdusna pumpa koja za da ti dade toplina dovolna da se zgrees mora da vlezi vo B, C mozi i D energetska klasa cop 2,2 a moze i ponisko, bidejki ako ostane vo A energetska klasa na niski temperaturi ke imas samo mlako duvanje na vnatresnata edinica.
Ne sum termodinamicar, programer sum od electro, se e ova od iskustvata na forumi sto sum cital, trudovi po internet, sporedbi na euroventi, specifikacii, service manual, specifikacii za kompresori, itn itn.

Za dobar cop na niski temperaturi, do temperaturi od-20 i podobruvanje 30-40% so noviot "freon" R32.
 
Последно уредено:
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Muabetot mi e sleden,
Jas na primer zemav klima od 45000den. Mozev da zemam i od 32000-ke me fatese-Gree Change. Mislam deka veke po vtorava godina ke ja stopev razlikata vo cena od 13000 den. so toa sto ke morav da kupuvam panelka-da zememe 4000 den i odma klimata ke ispadnese kako da kosta 36000. Trebase da raboti i panelkata dobar del od denovite koga e ladno, pogotovo navecer i vo spalnata. Najmalku 2 pati ke bese razlika vo potrosuvacka na panelkata so taa na klimata, a plus i vo rabotata na temperaturi nad 5 kaj ednata i drugata klima ima razlika vo potrosuvackata.

E sega, za zagrevanje na 25m2 sigurno nema da bide tolku mnogu izrazena razlikata vo mokj i ke treba mnogu poveke vreme da se kompenzira cenovnata razlika.

A televizorite gi spomnav cisto kako sporedba deka i tamu davame golemi razliki vo cena koi so koristenje ne se kompenziraat. A i na najeftiniot i na najskapiot ke gledame televizija (seuste nemam sretnato televizor koj secka, bilo da e i Nishki od pred 40 god-neznam sto mislis pod seckanje na slika)
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
84
Поени од реакции
82
Ајде нешто конкретно да чујам мислење. Имам веќе сузуми13 и ја користам втора година. Живеам во куќа и на едниот спрат е таа, на другиот ТА печка. Сакам да земам уште една клима за другата дневна. Од тошибата сум задоволен, досега за 3 месеци и 20 дена користење оваа зима има потрошено 800кв. Грее 25 квадрати дневна со кујна, немам изолација и е стара дрвена столарија, температура зададена 20-21 степен кои прецизно ги одржува.
Се мислам дали вреди да се купи пак истата или да одам со нешто поефтина. Пример окото ми застана на Хаиер Геос, кинески, но со еуровент. Ме чуди само што Енергија и секаде по сајтови што ја продаваат е дека е на -15, а на еуровент е -10. Цената прашав е 28.000 без монтажа со 3000 за монтажа. Моментално сузуми13 е 55.000 без монтажа.
Климата е AS12GB2HRA/1U12BE5ERA
еве на еуровент за споредба со сузуми
http://www.eurovent-certification.com/en/Certified_products/Access_by_programme.php?lg=en&rub=04&srub=01&select_prog=AC&select_partic=133&select_marque=HAIER&select_class=AC1 / A / S / R&tri_chp=&debut_affiche=52&indice_affiche=4
http://www.eurovent-certification.com/en/Certified_products/Access_by_programme.php?rub=04&srub=01&ssrub=&lg=en&select_prog=AC&select_partic=64&select_marque=TOSHIBA&select_class=AC1 / A / S / R&select_model=RAS-13N3AV2-E/RAS-B13N3KV2-E&champ_php=champ_12&retourpage=100&quicksearch=ok&filtre_prog=&filtre_marque=[DOUBLEPOST=1423744582][/DOUBLEPOST]Еве од енергија спецификации
http://energija.com.mk/wp-content/uploads/2014/11/Pages-from-2014-R410-RAC-General-catalogue-Geos.pdf
 

Attachments

Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Sve sto ti treba je:
-delta T (razlika temperatura na usisu i na izduvu unutarnje jedinice)
-mjerac potrosnje struje (vec imas)
-tezina zraka pri standardnom pritisku i temperaturi iznosi oko 1,2http://hr.wikipedia.org/wiki/Gustoća_zraka
-kolicina zraka (m3/h) koliko klima duva,to nadjes u specifikaciji klime.

Jednacina bi bila :

kolicina zraka x 1,2 x delta t i podiljeno na 3600 sekundi = kw toplote koju izbacuje klima tada.To dijelis sa potrosnjom struje dobijes COP u svojoj kuci :).
преземено е од хрватски форум
сега баш мерев по овој начин и на надворешна Т од 0с. колку што е сега излезе дека мојата (НЕО) клима има COP од 1.8 :D
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
ubavo ke beshe od Energija barem flaerot da go promenea.
Cenite im se isti od pred edna godina koga jas gledav (razgleduvav).
Nekolku pati e spomenato deka sum koristel i panelka. Da napomenam deka imam uzasna dograma, severozapaden stan so celosna izlozenost (na agol od zgrada sum), nadvoreshna izolacija i izolacija nad mene. Gledam nepametno sum provetruval i navecer spushtam na 18 na daljinsko a toa znaci 16 vo stan za spienje. E na pojaki minusi nadvor ne mozam da postignam vednash od 16 na 22 vnatre i tuka idi panelkata na pomosh. Ili pak na pojakite minusi povtorno, ako sakav plus toplina, ne mi se cekashe samo na klimata da se potrpam i pak plus panel. Ova se panelot donekade i malce sum ohrabren od dobrite smetki za struja, t.e. ne taka strashni za mene.
Zaklucok: ako imav PVC dograma, ako ne provetruvav nautro koga e najladno i ako ne ja spiustam na 16 stepeni navecer za spienje mozebi i nemashe da ja upotrebam panelkata, no koj znae?
Ova go napisav cisto kolku da se dorazjasnat rabotite.
I da, tzlatko i pokraj negoviot "barut" temperament, sepak beshe dobar na ova pole i dobro bi bilo da se aktivira povtorno. Gledam neshto i Sass slabo go ima...
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Целта ми беше да се размисли и да се донекаде реши дали вреди некоја клима од тие пониските класи спрема потрошувачката и враќање на вложеното, дали си ги заслужуваат парите поскапите модели, но изгледа тоа ќе биде секогаш дилема.
Инаку според мене моментално бест бај не е ниту тошиба ниту митсубиши, тулу панасоникот, ем е нов модел, ем е со доста екстри, ем е со релативно реална цена спрема околината.
http://www.technomarket.com.mk/products/09135432/panasonic-cs-e12qkew-cu-e12qke
http://www.eurovent-certification.com/en/Certified_products/Access_by_programme.php?rub=04&srub=01&ssrub=&lg=en&select_prog=AC&select_partic=49&select_marque=PANASONIC&select_class=AC1+/+A+/+S+/+R&select_model=CU-E12QKE+/+CS-E12QKEW&champ_php=champ_12&retourpage=100&quicksearch=ok&filtre_prog=&filtre_marque=
http://powerclima.com/index.php?page=details&id=260
 
N

nikola2004mkd

Гостин
Zaklucok: ako imav PVC dograma, ako ne provetruvav nautro koga e najladno i ako ne ja spiustam na 16 stepeni navecer za spienje mozebi i nemashe da ja upotrebam panelkata, no koj znae?
Generalno, razlikata od zasteda na energija od drven prozor so dvojno staklo od sredinata na 90tite, do dobar prozor sega e okolku 3W na 1m2/1C. Dokolku imas i vnatresna kutija so roletni najverojatno e plus uste 4-5W zaradi isklucitelno losata izvedba. Mozes i sam da napravis nekakva gruba matematika za toa kolku dali bi ti bilo potrebno dopolnitelno greenje vo situacijata.[DOUBLEPOST=1423993696][/DOUBLEPOST]
Добро е ...
Но употребуваш многу големи коефицијаенти на искористување.
Цената на струјата е 6.6 по висока тарифа и 3.3 по ниска тарифа
Искористеност на пелети не повеќе од 60%
Искористеност на буково дрво околу 30%
За климите СОР не повеќе од 3
Се на се - најповолно е комбинација од клима кога е потопло и огревно дрво во постудените денови
Mislam deka realana iskoristlivost bi trebalo da bide mnogu pogolema. Primer kaj peletite najcesto koeficientot e (barem koj go davaat proizvoditelite) e nad 90% e sega vo realnosta bi mozelo da se zeme 75% mislam bez problem. Isto i za drvoto. Mislam deka koeficient od 50% e realen.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Целта ми беше да се размисли и да се донекаде реши дали вреди некоја клима од тие пониските класи спрема потрошувачката и враќање на вложеното, дали си ги заслужуваат парите поскапите модели, но изгледа тоа ќе биде секогаш дилема.
Инаку според мене моментално бест бај не е ниту тошиба ниту митсубиши, тулу панасоникот, ем е нов модел, ем е со доста екстри, ем е со релативно реална цена спрема околината.
http://www.technomarket.com.mk/products/09135432/panasonic-cs-e12qkew-cu-e12qke
http://www.eurovent-certification.com/en/Certified_products/Access_by_programme.php?rub=04&srub=01&ssrub=&lg=en&select_prog=AC&select_partic=49&select_marque=PANASONIC&select_class=AC1 / A / S / R&select_model=CU-E12QKE / CS-E12QKEW&champ_php=champ_12&retourpage=100&quicksearch=ok&filtre_prog=&filtre_marque=
http://powerclima.com/index.php?page=details&id=260
Za toj panasonic se slozuvam. Ima odlicni specifikacii za cenata. Koga go donesoa im bese bozem promotivna taa cena od 40000 den. no i sega im e istata a moze da se zeme i za 38000 so popustot od 5% online.
A i panasonic kako brand mi e eden od omilenite. Znam lugje sto imaat on-off panasonici od pred 10-15 god. koi gi koristat samo za ladenje i si rabotat bez problem.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom