Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Tetovo nase sega vo momentov E na 4 mesto vo svet, Skopje e na "pristojno" 24 mesto, vo Evropa Tetovo br 1, Skopje br. 2. A T. uzice na @Dr Zmigo ne e na listava, no toj se zasekiral za nego. Uste sum iznerviran, ne vikaat djabe po tudji gazinja 100 stapinja ne se mnogu.
Дуко еден, во пост 4990 Тетово (со Скопје и Битола) го спомнувам двапати! Тоа и предходно и го кажав, не се глупирај... читај пред да напаѓаш! http://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-333 Читај! И кажи сега го спомнувам или не? Незнам што проблем си имаш, ама со мене неможеш да го решиш!
Еве не Ужице, денес ќе со спомнам Кочани? За разлика од центар, Карпош 34 и Центар 38 е многу позагадено во количина на Пм честички! Кој сообраќај и тешки индустрии, топлани... го напраива Кочани трипати позагадено од нормалните вредности?
Прашувам некој што знае, не тебе!
upload_2015-1-24_14-0-56.png
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.530
Поени од реакции
7.269
Mislem na parametrite na klimive na proizveduvacive dali se stvarni vo uslovi na rabota nekoj sajt pisa za proverka
Изгледа мислиш на Eurovent сертификацијата, но таму ги немаш ни Vivax a ниту Грее во делот на клима уреди со мал капацитет, Грее ги има на еуровент во делот за воздух-вода пумпи и фенкојлери уреди кои работат со вода и за нив мора да имаат тестови.
А сервисни за Вивакс има тука ftp://213.147.98.168/Servisne_upute/Vivax/Klime/
Чудно е тука што сервисното за GEYI овде е 178 мегабајти а другите се далеку помали ПДФ фајлови ;)
Ти останува по форуми да се информираш од искуства од кориници кои веќе имаат таков уред, а и по модел на компресор пребарај со Google, но може да ти искочат повеке уреди со таков компресор од ист бренд и пак незнаеш точно кој му е еквивалент на виваксот.
Добра дискусија за GEYI има и на финскиот форум lampompumput кој ако само се гледаат сликите ке закључите дека се со Sanyo компресор, но ако се преведе постот на продавачот на клими Kosti фино си кажува чоекот дека вивакс им стига со 2 типа компресори Sanyo i Ланда и сликани се и двете надворешни за споредба.
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2015
Мислења
83
Поени од реакции
27
Bas na toa mislev negde go vidov dodeka ti gi citav postovite nema veze sepak blagodarnost.Abe go ubeduvam jas da zeme daikin jas imam ama takva e situacijata mnogu pari se baska dve mu trebaat pa ne sum se sretnal so vivax do sea pa rekov da prasam
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Zatoa tebe ti bila glavata naopaku svrtenaaa. Ne sakam nisto od tebe samo da priznaes deka najzagaden grad vo Makedonija e TETOVO. Ne prilici na eden akademski gradjanin (za sebe znam, a za tebe SMETAV DEKA SI) vakov vokabular. Duko ne ni znam sto znaci, a ako e glupiranje toa sto se trudam da ve zapoznaam so situacijata vo Tetovo ( mozebi sega e Kocani na red ), toga s TEBE nesto ti fali .
Ako si na primer od Lazaropole togas po tudji gazinja 100 stapinja malku e.
Не ретерирај сега, го спомнувам Тетово во споменатиот пост или не? Многу е едноставно ха-ха ... Газиња академски вокабулар!? ха-хахаха.... ме смееш човеку!
ај пиши сега за инвертори! Не се бави со мене... !
 
Последно уредено:
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Ептен ме смееш човече! Ете Кочани го спомнав денес кое има 5 пати поголемо загадување од нормалата и покрај дождот!.... Ги спомнав и Ужице предходно и Кочани во друг контекст, но не да ги споредам со Тетово Битола или Скопје. Во контекст дека иако немаат индустрија, ниту топлани, ниту термоцентрали, ниту сообраќај сепак се загадени градови.. ама ти тој контекст неможеш да го разбереш. Што да правиме... тоа е! А си се фатил упорен и ми импутираш нешто што ниту сум рекол (каде жити се или по што виде дека сочуствувам со Ужице) а ми се чини ниту некој те разбира што ти е поентата... реков не се бави со мене, темата е загревање, затоплување.... пиши за инвертерите и кимите.
 
Последно уредено:
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Ти благодарам за информацијата.
Инаку не ми е јасно е толкава разликата во цена на Mitsubishi клима уредите во МК и во околните земји ( разликата е скоро до 50 %) ?[DOUBLEPOST=1422094100][/DOUBLEPOST]
ПАКОМ=ЕКУПИ​
------------------------------------------------------------------------------------------
Организација:Друштво за производство, промет и инЖенеринг на информатички системи ПАКОМ КОМПАНИ ДООЕЛ експорт-импорт Скопје
Име:ПАКОМ КОМПАНИ Д.О.О.Е.Л. ЕКСПОРТ-ИМПОРТ СКОПЈЕ
Адреса:Јадранска магистрала 12, Скопје, 1000, MK, MK
Телефон:+389.23202800
e-mail:dario.ivanovic@msan.hr
Регистрар:TIM-CO-REG
Креиран на:17.10.2014 22:38:38


--------------------------------------------------------------------------------------------
Регистрант:TIM-CO-R748
Организација:Друштво за трговија и услуги ЕКУПИ МАКЕДОНИЈА ДООЕЛ Скопје
Име:ЕКУПИ МАКЕДОНИЈА Д.О.О.Е.Л. СКОПЈЕ
Адреса:Јадранска Магистрала 12, Скопје, 1000, MK, MK
Телефон:+389.23202800
e-mail:dario.ivanovic@msan.hr
Регистрар:TIM-CO-REG
Креиран на:17.10.2014 22:38:45[DOUBLEPOST=1422096618][/DOUBLEPOST]Многу е интересно што карактеристиките на моделот ACP-18CH50GEYI (http://www.ekupi.mk/11964.aspx) се разликуваат од карактеристиките за истиот модел дадени во каталогот на VIVAX (http://en.vivax.com/Download.ashx?FileID=e7b68ffc-e30b-4bb9-a958-f7e75f813390).
E сега прашање е дали е грешка или пак навистина има промена во карактеристиките на моделот ?
ne znam za site modeli na mitsubishi, no poveketo serii (modeli) od ovaj brend imaat prilicno isti ceni kako grcija, taka i bugarija i kaj nas.
Samo bi sakal da ti posocam, da ne veruvash premnogu vo podatocite na grckite prodavnici, bidejki bash koga gledav podatoci za tehnicki karakteristiki na eden model na Hitachi, imaa (po greshka ili ne) staveno podatoci so karakterisitki za mercedes a prodavaa yugo. Imaa staveno nelogicno jaki brojki za COP. Koga ke bendisash eden model (po cena i karakteristiki) pobaraj specifikacii na site strani (bugarski sajtovi, grcki, EUROVENT obavezno i kaj nas od kaj shto bi kupil neka ti dadat podatoci, za da vidish shto kupuvash.
 
Последно уредено:
Член од
20 август 2013
Мислења
34
Поени од реакции
12
Дечки ми треба помош од вас.
Живеам во куќа стара околу 40 год без изолација и со стара столарија (не е пвц).
Користиме еден спрат кој се состои од36 м2 дневна и две спални од по 12 м2 кои ги грееме со парно на дрва. Во дневната соба ни стои каминот кој незнам која марка е , купен е одамна,кој шири минимално топлина и имаме плус 3 радијатора, 1 радиатор е долг 1,40 м, и 2 радијатора по 1,20 м. Во спалните има по 1 радијатор од 1,20 м.
Цевките се алупласт и ако надмине температура на вода над 65 -70 степени омекнуваат.
Сега сакаме да го замениме со шпорет за парно Алфа Плам 90 HLBE, дали овој шпорет би можел да ги загрее повеке просториите, шпоретот има јачина 12.5 kw, од кои 5 kw зрачи самиот шпорет (дали овој шпорет заедно со 4 метри радијатори би загреал 36 квадрати?)
Со мометалниот камин спаллните воопшто не ги топлиме бидејки неможе да постигне да крене температура и воедно троши многу дрва.
Ве молам за совет и ваше мислење.
Воедно ме интересира дали некој има искуство со Копер шпоретите за парно, доста се поевтини од Алфа Плам, како за споредба овој Алфа плам 90 кој планираме да го купиме нов е 44000 ден а со дупло повеке kw од Копер се по 20000 ден мах 30000 ден, во што е штосот?
Моите имаа предходно обичен Алфа плам кој го користевме на долниот спрат од куќата без парно и се прилично задоволни па затоа инсистираат да купиме ист таков за парно, јас сум прилично скептична и сметам дека сигурно Копер не се толку лоши штом ги извезуваат и штом имаат толку опсежни спецификации.
Ги читав вашите мислења, и гледам дека има доста добри соговорници кои се разбираат на темава затоа и ве молам да ме оправите и мене.
Благодарам однапред!
 

Garcia

amater
Член од
29 јуни 2008
Мислења
50
Поени од реакции
14
одамна го имам ова разгледувано и имам направено неколку експерименти и тестови... идукциското греење на течност има една маана... а тоа е дека течноста не треба да се движи за да може да функционира, т.е. да го има полниот ефект, бидејки иницијалното греење е во првиот ред молекули кои се до самиот челик односно железо. доколку водата е проточна тогаш нивото на искористливост му паѓа на ниво на класичен електричен котел-бојлер... проверено и утврдено.

инаку, не треба да си фантом за да срачунаш дека онаа рингла која што е со индукционо греење повлекува 2 и повеке киловати електрична енергија... па со класичен греач од 2-3 киловати, брцнат во 2-3 литра вода исто ке ја провриеш водата за 2 минути... разликата кај овиј тип на рингли и кај класичните е ДЕБЕЛИОТ СЛОЈ на метал и кварцен песок што се грее со класичниот греач и тука се губи време и енергија, значи индукционото греење има други позитивности, од аспект при трансферот на топлината.. односно индукционото греење не е ништо друго но модифициран инфра ред греач на струја или половична средба на на микровална... кога реков инфра ред греач, мислев на истиот оној што се продава во форма на кварцни греалици со стаклени греачи... поентата на нив е дека не го греат воздухот, туку материјалите кои што ги допираат зраците т.е. местат на кои што зрачат... и многу често се дешава парадокс да седиш пред греалка, да ти пече лицето па и да с епотиш а во собата да има едвај 15 степени... е истиот муабет е и со овој тип на шпорети... со тоа што како и кај греалките, така и кај нив мора да има рефлектирачка подлога за да не се грее надоле уредот туку да бидат искористени сите зраци (гама зраци)...
Ти дечко знаеш што се гама зраци?Ти знаеш дека гама зрачењето е канцерогено и јонизирачко зрачење?Ти знаеш дека Чернобил денес е тоа што е заради тоа зрачење?Ти знаеш колкава енергија треба за да се создаде гама зрачење?Еве ќе ти појаснам гама зрачењето е електромагнетно зрачење кое се создава при нестабилно распаѓање на изотоп на некој хемиски елемент.Што значи за да добиеш гама зрачење во главно ти треба нуклеарен реактор.Ако ти мислиш дека еден обичен шпорет што загрева на ниски температури може да емитира гама зрачење тогаш никогаш не би ти купил твој производ кој знае и тоа што го продаваш дали е стварно тоа што го збориш.[DOUBLEPOST=1422463251][/DOUBLEPOST]
тука сум друже, тука сум... пасивен читач сум, бидејки на секое мое мало пишување напаѓан сум од одредени структури да давам технички податоци, а милион пати напишав дека ако некого нешто интересира, нека повели кај мене во офис, со задоволство ке му појаснам, не тука на форум... и погоди што? ниеден од сите оние кои агресивно напаѓаа и силуваа за податоци не се појави нити се јави нити пак посака да дојде... нејсе.. не битно е тоа...

значи за стафор уредов. не е нов. датира одприлика околу 14 години како продукт. внатрешно е електрохемиски уред, кој користи електролит кој има загревање и искористување односно продуцирање на топлинска енергија така што го користи молекуларното триење на водата при бомбардирање со електричен набој.. всушност, ова стафор е поинаку спакувана руска подморница, односно она што го гледавме како вулкан што стига од крагуевац...

заради дополнителен доказ ке ви посочам дека во сите појаснувања за снагите на уредот постои табла која вели од-до киловати, односно има логаритамска потрошувачка исто како и руските подморници исто како и кано системите... снагата со која повлекува струја и со која ослободува топлинска енергија е различна според должината и големината на електродите, за разлика од тоа што кај кано системите тоа се контролира со концентрацијата на електролитот во флуидот односно кај руските подморници со концентрацијата на содата во водата.

од друга страна ке посочам дека стафор системот е систем со лимитиран работен век.. не знам колкава е точно бројката на работни саати, но секако знам дека не се сервисира одкако ке се потрошат електродите. што поголем систем, толку побрзо трошење на електродите.

ги имам контактирано техничиот персонал за стафор системот, поготово за делот со тековното одржување ми беш епојаснето дека при потрошување на електродите “време е“ за мењање на тубата.

кор фактоторот не им е реален, бидејки тој однос е нивна пресметка израчуната спрема класично електрично котле. ако се појде од теоријата дека за 1 киловат струја=1 киловат топлинска енергија и таа теорија се порамни со елкетричен котел, тогаш нивниот кор фактор е точен. ама тоа на теорија. на пракса и на измерени инструменти вели дека електричен котел има од 30 до 60% загуби (зависно од квалитетот на греачите) и во тој случај кор факторот ако се земе предвид на нај добриот ел. котел е 1:0,70 одприлика, па така на стафор системот кор факторот е 1:1, исто како и на руските подморници односно вулкан системот од србија. уствари, како што и кажав,ова е потполно истиот систем, спакован во нов изглед. тоа е тоа...
Не ми се верува што читам еј.Ало дечко!Обичен електричен грејач што се користи во било кој електричен котел кој работи на принципот на џулови загуби има ефикасност приближна 100%.Ефикасноста на котелот ќе зависи од тоа дали тој е изолиран и дали е поставен во околина со ниски температури или пак во домот.Доколку тој е поставен во домот тогаш ефикасноста на котелот ќе биде приближно иста со грејачите.Доколку котелот е поставен надвор тогаш и покрај изолацијата ќе има некои загуби на неискористена топлина во домот која ќе се дисипира надвор меѓутоа и со таа дисипација,ако електричниот котел е добро изолиран,неговата ефикасност ќе биде некаде 95%,максимум 90%.Ако не ми веруваш читни си на интернет за "Environmental and efficiency aspects of electrical immersion heaters".А сеа да ти ги појаснам ти тие 50% што од ракав ги вадиш зашто мислиш дека се 50%.Доколку струјата ја добива од термоцентрала на нафта,мазут јаглен тогаш конвертираната електрична енергија е драстично помала од енергијата која се добива при нивното согорување па може од тука си ги земал бројките па си праиш спинови.Прекини да ги лажеш луѓето.
флаери и проспекти не се официјална рамка за информација. официјална рамка е како во случајот со кано системите, земаа професионалци да ја испитаат работата и официјално на нивниот сајт за енергетика изнесоа податоци кои се поклопија со тврдењето мое кое пак сум го проверил и докажал уште пред десетина години. уште по голема отврда ми се клиенти кои грееле на нешто а сега се греат на кано систем и можат да ја кажат, покажат и објаснат разликата што ја осетиле...

сепак, според ова што го видов на линков одма кажувам дека повеке од половина не се точни бројките. поготово кога се работи за котли а не шпорети... пази, за делот на табелата кај што е напишано за струјата, вели 95-100% кај електричен котел искористливоста до крајниот потрошувач (радијатор, регистар или подно греење) е 45-50%... 30-35% е кај нафтата исто и кај дрвата... повторувам, зборам за котли, остатокот отиде во небо...

за конвенционалниот т.е. стар тип на шпорети на дрва и на нафта (макар што овие вториве не се употребуваат више) искористливоста е максимално околу 60% и тоа израчуната топлинска снага и од оџакот со должина од 2 метри. 40% отидоа во небо. глупаво е да се дискутира за вакво греење. новитетот со пелетите се докажа дека е бајаги скапо. во просек се 3 вреки пелети на ден а тоа се околу 600 и нешто денари на ден...

еве јавен објект во кој што има ставен котел на пелети е во хотел-ресторант ТИВОЛИ се наоѓа во тетово, кај вториот рамстор. кога ке проаѓате од таму, застанете или појдете и прашајте ги колку им троши пелети на ден. а да нагласам дека е ставен до влезна врата само за да го запре ладниот воздух. друго користат за греење на салата.

и на крај, греењето со котли на дрва излегува околу 5,5 денари топлински киловат, додека кај шпоретите за греење излегува нешто над 4 денари. истото е и со пелетите, само што е малку почиста работа отколку со дрвата...
Не ми се верува што читам еј.Ало дечко!Обичен електричен грејач што се користи во било кој електричен котел кој работи на принципот на џулови загуби има ефикасност приближна 100%.Ефикасноста на котелот ќе зависи од тоа дали тој е изолиран и дали е поставен во околина со ниски температури или пак во домот.Доколку тој е поставен во домот тогаш ефикасноста на котелот ќе биде приближно иста со грејачите.Доколку котелот е поставен надвор тогаш и покрај изолацијата ќе има некои загуби на неискористена топлина во домот која ќе се дисипира надвор меѓутоа и со таа дисипација,ако електричниот котел е добро изолиран,неговата ефикасност ќе биде некаде 95%,максимум 90%.Ако не ми веруваш читни си на интернет за "Environmental and efficiency aspects of electrical immersion heaters".А сеа да ти ги појаснам ти тие 50% што од ракав ги вадиш зашто мислиш дека се 50%.Доколку струјата ја добива од термоцентрала на нафта,мазут јаглен тогаш конвертираната електрична енергија е драстично помала од енергијата која се добива при нивното согорување па може од тука си ги земал бројките па си праиш спинови.Прекини со лажги нема твој пост на темава а да не си го рекламираш производот,макар и сто пати да напишеш дека не сакаш да се рекламираш,не сме од вчера бе човек прекини да продаваш муда за бубрези.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.530
Поени од реакции
7.269
Дечки ми треба помош од вас.
Живеам во куќа стара околу 40 год без изолација и со стара столарија (не е пвц).
Користиме еден спрат кој се состои од36 м2 дневна и две спални од по 12 м2 кои ги грееме со парно на дрва. Во дневната соба ни стои каминот кој незнам која марка е , купен е одамна,кој шири минимално топлина и имаме плус 3 радијатора, 1 радиатор е долг 1,40 м, и 2 радијатора по 1,20 м. Во спалните има по 1 радијатор од 1,20 м.
Цевките се алупласт и ако надмине температура на вода над 65 -70 степени омекнуваат.
Сега сакаме да го замениме со шпорет за парно Алфа Плам 90 HLBE, дали овој шпорет би можел да ги загрее повеке просториите, шпоретот има јачина 12.5 kw, од кои 5 kw зрачи самиот шпорет (дали овој шпорет заедно со 4 метри радијатори би загреал 36 квадрати?)
Со мометалниот камин спаллните воопшто не ги топлиме бидејки неможе да постигне да крене температура и воедно троши многу дрва.
Ве молам за совет и ваше мислење.
Воедно ме интересира дали некој има искуство со Копер шпоретите за парно, доста се поевтини од Алфа Плам, како за споредба овој Алфа плам 90 кој планираме да го купиме нов е 44000 ден а со дупло повеке kw од Копер се по 20000 ден мах 30000 ден, во што е штосот?
Моите имаа предходно обичен Алфа плам кој го користевме на долниот спрат од куќата без парно и се прилично задоволни па затоа инсистираат да купиме ист таков за парно, јас сум прилично скептична и сметам дека сигурно Копер не се толку лоши штом ги извезуваат и штом имаат толку опсежни спецификации.
Ги читав вашите мислења, и гледам дека има доста добри соговорници кои се разбираат на темава затоа и ве молам да ме оправите и мене.
Благодарам однапред!
Прво ke кажам дека не се разбирам многу од овие печки/шпорети на дрва, најдобро @мкд владе да го прашаш, но колку за помош прегледај ја 142 страна на темава токму за тој Алфа Плам се зборува и за кои услови и квадратури е добар.
Инаку многу непознати има во твојата равенка, и тешко некој да направи математика колкав котел и дали до котелот е проблемот со толку непознати.
Од непознати:
1. Висина на собите(стари куќи знаат и по 3м да имаат тавани)
2. Дали е таванот плоча или трска
3. Котелот со колкава снага е
4.Радијаторите се панелни или алуминиумски? Претпоставка ми е дека се панелни бидејки даваш димензии во должина а не во број на ребра но пак провери ги убаво, мора некаде да пишува на нив чиво производство се а одтаму и ке знаеш со колкава снага се на должен метар или по бр.ребра. (На радијаторите има ознаки за производителот во празниот шуплив дел на радијаторот)
5.Дали радијаторите во спалните се исто загреани како во дневната или многу послабо?
Ја би почнал со проверка на најефтиниот дел од целиот систем а не од нов котел, за ова најдобро да си викнете мајстор што стварно ке детектира што е проблемот. Во тој смисол би проверил дали радијаторите се обезвоздушени, дали има доволно вода во системот т.е притисок, дали пумпата е во ред и работи и на која брзина е поставена(има 3 брзини), дали е доволно моќна да ја бутка водата низ сите радијатори или е преслаба и дава слаб проток до радијаторите. Тешко да најдеш некој мајстор што ке ти измери проток пред секој радијатор но глеј да најдеш некој што може да ја измери барем температурата на водата на излез од котелот и евентуално на влез во најодалечениот радијатор а за тоа му треба еден 500-600ден термоманометар сличен на овој.
Дали ви е ова прва зима што го имате проблемот или одсекогаш е вака слабо греењето? Немаш податок со каква моќност е печката/котелот што сега ја имате но на дрва едвај 36м2 да успее да загрее со 3радијатора+печката т.е. една просторија без спалните многу слабо делува. Но дали е само котелот проблемот за да идете одма со купување нов котел не сум баш сигурен дали ке ви го реши проблемот ако до оваа зима све било во ред.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Дечки ми треба помош од вас.
Живеам во куќа стара околу 40 год без изолација и со стара столарија (не е пвц).
Користиме еден спрат кој се состои од36 м2 дневна и две спални од по 12 м2 кои ги грееме со парно на дрва. Во дневната соба ни стои каминот кој незнам која марка е , купен е одамна,кој шири минимално топлина и имаме плус 3 радијатора, 1 радиатор е долг 1,40 м, и 2 радијатора по 1,20 м. Во спалните има по 1 радијатор од 1,20 м.
Цевките се алупласт и ако надмине температура на вода над 65 -70 степени омекнуваат.
Сега сакаме да го замениме со шпорет за парно Алфа Плам 90 HLBE, дали овој шпорет би можел да ги загрее повеке просториите, шпоретот има јачина 12.5 kw, од кои 5 kw зрачи самиот шпорет (дали овој шпорет заедно со 4 метри радијатори би загреал 36 квадрати?)
Со мометалниот камин спаллните воопшто не ги топлиме бидејки неможе да постигне да крене температура и воедно троши многу дрва.
Ве молам за совет и ваше мислење.
Воедно ме интересира дали некој има искуство со Копер шпоретите за парно, доста се поевтини од Алфа Плам, како за споредба овој Алфа плам 90 кој планираме да го купиме нов е 44000 ден а со дупло повеке kw од Копер се по 20000 ден мах 30000 ден, во што е штосот?
Моите имаа предходно обичен Алфа плам кој го користевме на долниот спрат од куќата без парно и се прилично задоволни па затоа инсистираат да купиме ист таков за парно, јас сум прилично скептична и сметам дека сигурно Копер не се толку лоши штом ги извезуваат и штом имаат толку опсежни спецификации.
Ги читав вашите мислења, и гледам дека има доста добри соговорници кои се разбираат на темава затоа и ве молам да ме оправите и мене.
Благодарам однапред!
Како што и ви напоменаја претходно добро би било малце повеќе информации.
Незнам каков котел на парно да биди ке загрева едни 50 квадрати. Очигледно нешто друго е маката. Најдобро да повикате стручно лице на лице место да види што не е во ред. Неверувам дека котелот за парно неможе да загрее 50 квадрати.
Во врска со шпоретот што сакате да го земите би требало да брка работа. Ако е се во ред самиот шпорет што би ја зрачел топлината е сосем доволна за да загрее соба од 36 квадрати и плус околу 50 квадрати со топлината што би ја предал во водата ( под услов ватажата на самиот шпорет да е точна). Од искуство тие шпорети се наменети за околу70- 80 квадрати . Имате и појак од нив Терм 20 се викаше но тој е предвиден за над 130-140 квадрати, така да не гледам никаква потреба од тој шпорет за ваши услови.
Генерално вие ако сакате да загревате околу 50 квадрати потребно ви е грејно тело од отприлика 9 кв номинална снага( не максимална) , дури и тоа е предимензионирано.
Ама ајде да почекаме за дополнителни информации. Секако ваљда сега на сред зима нема да правите преправки . Го имате цело лето за тоа.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Ти дечко знаеш што се гама зраци?Ти знаеш дека гама зрачењето е канцерогено и јонизирачко зрачење?Ти знаеш дека Чернобил денес е тоа што е заради тоа зрачење?Ти знаеш колкава енергија треба за да се создаде гама зрачење?Еве ќе ти појаснам гама зрачењето е електромагнетно зрачење кое се создава при нестабилно распаѓање на изотоп на некој хемиски елемент.Што значи за да добиеш гама зрачење во главно ти треба нуклеарен реактор.Ако ти мислиш дека еден обичен шпорет што загрева на ниски температури може да емитира гама зрачење тогаш никогаш не би ти купил твој производ кој знае и тоа што го продаваш дали е стварно тоа што го збориш.[DOUBLEPOST=1422463251][/DOUBLEPOST]
Не ми се верува што читам еј.Ало дечко!Обичен електричен грејач што се користи во било кој електричен котел кој работи на принципот на џулови загуби има ефикасност приближна 100%.Ефикасноста на котелот ќе зависи од тоа дали тој е изолиран и дали е поставен во околина со ниски температури или пак во домот.Доколку тој е поставен во домот тогаш ефикасноста на котелот ќе биде приближно иста со грејачите.Доколку котелот е поставен надвор тогаш и покрај изолацијата ќе има некои загуби на неискористена топлина во домот која ќе се дисипира надвор меѓутоа и со таа дисипација,ако електричниот котел е добро изолиран,неговата ефикасност ќе биде некаде 95%,максимум 90%.Ако не ми веруваш читни си на интернет за "Environmental and efficiency aspects of electrical immersion heaters".А сеа да ти ги појаснам ти тие 50% што од ракав ги вадиш зашто мислиш дека се 50%.Доколку струјата ја добива од термоцентрала на нафта,мазут јаглен тогаш конвертираната електрична енергија е драстично помала од енергијата која се добива при нивното согорување па може од тука си ги земал бројките па си праиш спинови.Прекини да ги лажеш луѓето.

Не ми се верува што читам еј.Ало дечко!Обичен електричен грејач што се користи во било кој електричен котел кој работи на принципот на џулови загуби има ефикасност приближна 100%.Ефикасноста на котелот ќе зависи од тоа дали тој е изолиран и дали е поставен во околина со ниски температури или пак во домот.Доколку тој е поставен во домот тогаш ефикасноста на котелот ќе биде приближно иста со грејачите.Доколку котелот е поставен надвор тогаш и покрај изолацијата ќе има некои загуби на неискористена топлина во домот која ќе се дисипира надвор меѓутоа и со таа дисипација,ако електричниот котел е добро изолиран,неговата ефикасност ќе биде некаде 95%,максимум 90%.Ако не ми веруваш читни си на интернет за "Environmental and efficiency aspects of electrical immersion heaters".А сеа да ти ги појаснам ти тие 50% што од ракав ги вадиш зашто мислиш дека се 50%.Доколку струјата ја добива од термоцентрала на нафта,мазут јаглен тогаш конвертираната електрична енергија е драстично помала од енергијата која се добива при нивното согорување па може од тука си ги земал бројките па си праиш спинови.Прекини со лажги нема твој пост на темава а да не си го рекламираш производот,макар и сто пати да напишеш дека не сакаш да се рекламираш,не сме од вчера бе човек прекини да продаваш муда за бубрези.
ВАС господине гарсија, не ВЕ присилувам ништо да купите, ама ВЕ канам кај мене во канцеларија да ВИ образложам, посочам и појаснам некои детали околу компарирањето и пресметките на функционирањето на ел.котел и кано системите... секако со дозвола на некои муштерии кои имале електричен котел па ставиле кано еко систем, ке поразговараме онака на спикерфон со нив и со ВАС, а притоа ке го снимаме разговорот наш, заеднички, во ВАШЕ присуство, па нека кажат они дали заштедиле помеѓу 35 и 55% со промена на системот...

бујрум, повели, кога сакате, само најавете се прво за да бидам јас во офис. ке ми биде мило ВИЕ како репрезентативен примерок на форумов кој се знае, да се увери во зборовите кои јас ги пишувам

и не ме викај дечко, а уште помалку со ТИ да ми се обраќаш, не сме паселе овци заедно а и веројатно татко можам да ВИ бидам на ВАС господине (велам веројатно, затоа што инсинуирам за твојата возраст, потполно исто како и ВИЕ господине што инсинуирате за мојата)...
поздрав.
 
Последно уредено:

Garcia

amater
Член од
29 јуни 2008
Мислења
50
Поени од реакции
14
ВАС господине гарсија, не ВЕ присилувам ништо да купите, ама ВЕ канам кај мене во канцеларија да ВИ образложам, посочам и појаснам некои детали околу компарирањето и пресметките на функционирањето на ел.котел и кано системите... секако со дозвола на некои муштерии кои имале електричен котел па ставиле кано еко систем, ке поразговараме онака на спикерфон со нив и со ВАС, а притоа ке го снимаме разговорот наш, заеднички, во ВАШЕ присуство, па нека кажат они дали заштедиле помеѓу 35 и 55% со промена на системот...

бујрум, повели, кога сакате, само најавете се прво за да бидам јас во офис. ке ми биде мило ВИЕ како репрезентативен примерок на форумов кој се знае, да се увери во зборовите кои јас ги пишувам

и не ме викај дечко, а уште помалку со ТИ да ми се обраќаш, не сме паселе овци заедно а и веројатно татко можам да ВИ бидам на ВАС господине (велам веројатно, затоа што инсинуирам за твојата возраст, потполно исто како и ВИЕ господине што инсинуирате за мојата)...
поздрав.
Кажи ми ја причината зашто да трошам време за човек кој нема основно познавање на спектрите на електромагнетно значење,а притоа ги користи во свои коментари како да ги знае само намерно да ја зголеми интелектуалната вредност на својата изјава незнаејќи дека всушност испаѓа како да си нема појма.И според твоја логика ако користам котел на дрва и заштедам 15% во однос на електричен котел значи дека котелот на дрва е 15% поефикасен или електричниот котел е 15% понеефикасен? ЦЦЦ од кај ти доаѓаат идеиве бе!Значи мешаш енергетска ефикасноста на електричен котел со баби и жаби и тоа повторно на сметка на рекламација на твојот производ браво!А за ефикасноста што ти ја кажав можеш да прочиташ кај сакаш не ја измислувам е сега кажи ми зашто да не верувам на научни написи туку да му верувам на некој си научнички шарлатан?За крај можам да ти си обраќам како сакам,не си на семинар на интернет си!
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Fala ti boze, posle tolku, tolku vreme i nie tetovci da osetime kako izgleda vozduh so 15 mikrogr/m3 . Nocesniot veter i dozd gi rasteraa site zagaduvanja vo vozduhot gi pometoja ulicite zatrpani so smet i go odnesoa neznam i jas kade, ne preceka soncevo i mirno utro - prekrasno e, bas taka i da ostane..... ce ostane kurac, za den dva se ce bide po staro: sumorno, necisto, pretrpano so vozila koi se parkiraat kade ce stignat, na kruzni tekovi, na pesacki premini, na trotoarite odamna i nema mesto za pesacite ( nie sme sigurno edinstven grad bez zonsko parkiranje- parkiranjeto e besplatno po celiot prostor na gradot, a parkinzite so naplata se prazni)..... ova kako sto e sega neka trae kolku sto ce trae fala mu na boga i na tolku....
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Да обновам податоци: од 2 декември до сега 297 kwh за 518 часа работа. Вака до Ѓурѓовден и на коњ сме.
Потрошена електрична енергија за греење за јануари или од последната обнова: 451 kwh за 688 часа.
Овој месец просечната потрошувачка беше 655 вати на час односно 13% поголема споредено со декември. Тоа најмногу е заради времето, а и заради тоа што кога не сум дома, а овој месец не бев повеќе од половината, домашните вадат сипаници. Кој разбира ќе сфати.
 
Член од
4 декември 2014
Мислења
13
Поени од реакции
18
Сметка за струја 19 декември - 23 јануари, 1267kW 6656денари, или 706kW скапа, 561kW ефтина тарифа, од кои 500kW отпаѓаат на климата или околу 2700 денари, во најладниот период околу нова година 7-8 дена постојано вклучена навечер на sleep, останатиот период вклучена по 18-19 часа на ден, температурата дома скоро секогаш 23 степени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom