Најекономично греење (затоплување)

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
кај мене дома се грееме со клима „инвертер“ веќе 10 години.Грееме два спрата од по 80 квадрати и најголема сметка за струја што дошла е 4000 денари.На долниот спрат имам Панасоник 3,5 горе имам Хаер 3,5.Што се однесува до минусните температури пред две три недели кога беше -18 климите си грееја нормално без никакви потешкотии.
дај опиши ја малку тоа инсталацијата, плус изолацијата на објектот, плус режимот на загревање...да видиме прво за што зборуваме...
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
дај опиши ја малку тоа инсталацијата, плус изолацијата на објектот, плус режимот на загревање...да видиме прво за што зборуваме...
Нешто згрешил:toe:

Со клима 3.5 ко ќе излади или загрее 80 квадратии тоа во повеќе простории:pos2::pos2:
 

Tommy1207

Појмааа немаммм
Член од
2 декември 2009
Мислења
64
Поени од реакции
4
Нешто згрешил:toe:

Со клима 3.5 ко ќе излади или загрее 80 квадратии тоа во повеќе простории:pos2::pos2:
дојди да се увериш ако сакаш ќе варам едно кафе не е проблем.Иначе климите работат 24 часа со тоа што навечер им се намалува температурата
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Нешто згрешил:toe:

Со клима 3.5 ко ќе излади или загрее 80 квадратии тоа во повеќе простории:pos2::pos2:
Како шо разбрав има две клими... не една. Или некоја грешка сум?
 

Tommy1207

Појмааа немаммм
Член од
2 декември 2009
Мислења
64
Поени од реакции
4
да бе па два псебни спрата се.На едниот има две спални на другиот има една ама затоа салонот е поголем.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
објасни тука како е ова изводливо жити се најмило!!! 13 литра плин ми троши колава за 100 Км... според ова шо го кажуваш ако е точно ставам вакво и ич око не ми трепка!!! за 2 недели ако е 10 литра плин значи цел месец го проаѓаш со 700 денара пошо плинот е 35.
најсериозно те молам објасни го ова тука јавно пред сите да видиме шо како зашо од кај и така натака...




ај и за тебе важи истото како и за овој претходниов. по објасни на кој начин функционира поточно. шо пари ке кошта инсталирањето на сето ова..


Инаку јас на пример се греам дома на струја. имам печка 6ка и со неа постигнувам да згреам две соби едвај... ако е надвор малку поладно греењево не функционира!!! изолацијава на зидовиве не е нешо нај нај али сепак е добра!!! месечно за струја моите зимно време не плаќаат испод 6000.. стандард сметка е 6500 и стварно е премногу. башка сеа со поскапувањево на струјава би му дошло околу 7000..

Друго. незнам кој систем е и незнам точно како функционира но ке кажам од прилика како е и шо е.
Комшија мој се грее на дрва односно парно. е сега како малце е збунувачки али еве го процесот.
во секоја соба нормално имате парно поставено и цевки до него многу јасно. имаат еден шпорет на дрва ама мислам не е обичен пошо е поврзан со системот. во шпоретот влагаат две цевки бидејки тука се затоплува водата и има една електрична пумпа само која ја врти водата односно која го прави процесот на кружење и нејзината потрошувачка е минимална!!! кога и да отидам кај нив абе мислам сипаници лечат.. имаат двајца страсни пушачи шо значи луфтираат многу и пак се најзатоплени коклу шо може да бидат. ке го прашам комшијата баш на кој начин функционира точно и ке објаснам тука пак ако има некои пропусти...

Инаку мислам дека се знае.. греење на дрва е најекономична работа.. барем 3 пати подобра за разлика од струја...
јавиимсе на дечките нека ти направат дома па ке видиш на кој принцип и како функционира :toe: незнам како поинаку дати објаснам или пак сигорно ако ништо друго си чул за собирање и акумулирање на топлинската енергија,ако се грееш на термо печка тогаш принципот тие познат истото тие и со плинскава печка,со една разлика наместо да користи ел енергија за загревање на циглите користи гас и не загрева цигли туку нешто друго, е јебига сега се што ке кажам понатака ке биде излишно и вишок ако си ме разбрал разбрал ако не шодати правам:toe::pos2:
 
N

nikola2004mkd

Гостин
Другар ми има фирма за градежни работи, за изведба на системи за ладење и греење во Словенија и со него многу често разговараме за оваа работа. Тој кажува дека кај нас повеќе нема ни евтино греење а богами ни ладење. Нај ефтин начин ти е да имаш плата од 1000+ евра и да не се замараш ако сметката ти е 6000, 7000 ден.

Иначе најважно е да имаш добра изолација. Тој посебно ми ги фалеше надворешните и фасадни изолации изработени од квалитетни материјали. Како најдобар однос цена/перформанси имале изработките со 10-20 цм стиропор и пластичен малтер кој скоро херметички ја затвора фасадата. Ваква фасада придонесува за 15-25% заштеда. Проблемот со ваквата фасада е цената од 40-50 еур за 1м2. Значи за куќа со 1 спрат и основа 10x10м ви требаат 4000-5000еур.

Втор начин на заштеда е добра изолација на прозори. Добра изолација носи и 5% заштеда. Најдобар избор биле пластични профили со 6 или повеќе комори и 3 слојно термопан стакло полнето со аргон. Само не знам дали вакви прозори се најдуваат кај нас.

Трет добар начин за загревање е и добра (јужна екпозиција) и големи застаклени површини на оваа страна.

Ако сите овие услови ти се исполнети може да се загреваш и со инвертер-клима и пак да не платиш голема цена за загревање.
 
H

^HITMAN^

Гостин
Во куќата која ја градиме направивме план за затоплување со една локална фирма од Гевгелија за инсталирање на парно кое ќе се загрева од котел на дрва кој ќе биде поставен над каминот во дневната соба. Звучи интересно и фирмата гарантира затоплување на сите простории на два ката од 190м2, но ќе видиме како ќе излезе.
Заборавив да напоменам дека целата инвестиција чини од 2,300 до 2,500 евра сосе бакарни цевки за парно и котел што ја прави примамлива.
Сега баш разгледував и видов дека железните цевки се далеку поефтини и сакам да прашам дали има некој искуство со парно. Која е разликата помеѓу бакарни и железни цевки? Јас мислам дека е до бигорот дека полесно се таложи на железните цевки, но незнам што да правам.
 
S

smart ass

Гостин
Абе бакарот си е добар спроводник на топлина...башка легура треба да е...не може чист бакар-ќути оти браќата роми ќе разберат и ќе го земат бак-рот за отпад:pos2:
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
...собирање и акумулирање на топлинската енергија,ако се грееш на термо печка тогаш принципот тие познат истото тие и со плинскава печка,со една разлика наместо да користи ел енергија за загревање на циглите користи гас и не загрева цигли туку нешто друго, е јебига сега се што ке кажам понатака ке биде излишно и вишок ако си ме разбрал разбрал ако не шодати правам:toe::pos2:[/quote]

Interesno! Termoakumulaciona (TA) pecka na gas!? Znaci slicno kako i kaj klasicnite TA pecki, akumulira toplinska energija koja se trosi odlozeno... I velis ne trosi mnogu!? Toa e isto dosta interesno...
Dve prasanja vo vrska so greenjeto so plin:
Prvo dali mirisasobata na plin, dali ima kakvi takvi isparuvanja,
Vtoro... sum cul deka od greenje na plin sepak imalo mali isparuvanja od koi bolelo glava!?
Mozebi se prasanjava glupavi i naivni, ama navistina neznam! Nikogas ne sum koristel tecen gas za bilo sto, a kamo li za greenje...
Ke dades kontakt mladicu, so lugjevo sto prodavaat vakvi pecki?
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
761
Поени од реакции
293
Најевтино ти е со клима уред+топлински панел. Кај мене дома оваа година немаме платено повеќе од 3000 денари за струја што значи за грење трошиме 1700-800 денари.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Најевтино ти е со клима уред+топлински панел. Кај мене дома оваа година немаме платено повеќе од 3000 денари за струја што значи за грење трошиме 1700-800 денари.
kako vi e povrzan klima uredot so toplinskiot panel??? ova bi mozelo da bide zanimlivo resenie, no kako i site NEKONVENCIONALNI so vekovi potvrdeni resenija e MNOOGU SKAPO koga e DOBRO napraveno.

Sepak prvobitnata konstatacija , deka TERMO IZOLACIJATA e naevtina od site SKAPI resenija...ostanuva edinstvena racionalna ...za sega...
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
...собирање и акумулирање на топлинската енергија,ако се грееш на термо печка тогаш принципот тие познат истото тие и со плинскава печка,со една разлика наместо да користи ел енергија за загревање на циглите користи гас и не загрева цигли туку нешто друго, е јебига сега се што ке кажам понатака ке биде излишно и вишок ако си ме разбрал разбрал ако не шодати правам:toe::pos2:
Interesno! Termoakumulaciona (TA) pecka na gas!? Znaci slicno kako i kaj klasicnite TA pecki, akumulira toplinska energija koja se trosi odlozeno... I velis ne trosi mnogu!? Toa e isto dosta interesno...
Dve prasanja vo vrska so greenjeto so plin:
Prvo dali mirisasobata na plin, dali ima kakvi takvi isparuvanja,
Vtoro... sum cul deka od greenje na plin sepak imalo mali isparuvanja od koi bolelo glava!?
Mozebi se prasanjava glupavi i naivni, ama navistina neznam! Nikogas ne sum koristel tecen gas za bilo sto, a kamo li za greenje...
Ke dades kontakt mladicu, so lugjevo sto prodavaat vakvi pecki?[/quote]
Немаш никакви испарувања и миризбидоколку боцата нетие сместена, внатре никој нема ни од далеку да знае дека се загреваш на гас барем така е кај мене и кај оние којшто ги познавам јас сум презадоволен а задогодина истата ке биде пренаменета тоест ке биде додаден бренер за метан па греењето ке ми доага некаде околу 0 денари годишно :toe::pos2:
 
S

smart ass

Гостин
Од метан...не е штетно..уствари нема локва пропанот,бутанпот метанот...за разлика од нафтата-на пример...само мислам кај метанот

треба хидроген сулфид-от да се отстрани(ова индустриски го прават...)оти истиот помешан со ЦО2..може да има за резултат киселина-тоа е решено.

Секако...

it is odorized by adding small amounts of thiols (usually ethanethiol) or tetrahydrothiophene, to assist in leak detection. Processed natural gas is, in itself, harmless to the human body, however, natural gas is a simple asphyxiant and can kill if it displaces air to the point where the oxygen content will not support life.

Тоа е за секој случај...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom