Најекономично греење (затоплување)

Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Uste edno moe laicko mislenje.
Ima lugje sto kupuvaat klimi kako primarno sredstvo za greenje (vo konkretniov slucaj Kirtol koj pisa deka takva mu bila namerata, a i jas tuka se vbrojuvam) i lugje sto koristat drugo sredstvo za zagrevanje (na primer termo pecka) a klimata da ja koristat samo za prigrevanje.
Ovaa vtorava varijanta bi bila prifatliva samo za ekstremni temperaturi, da receme -15 i podole navecer i preku den da ne ide nad 0.
Ima inverter uredi 12000btu so cena od 20.000-tina iljadi denari, no i po cena od 80.000 denari.
Normalno deka prvite ke pokazat znaci na slabost i krajni granici i na 0 stepeni denovive (iako se deklarirani deka bi raboteli do -15). Ne moze da se ocekuva deka ured od 22.000 denari kolku sto kostala Beko-to ke moze da bide primarno sredstvo za greenje bez da raboti nonstop.
Site 12-ki klimi se deklarirani deka se prikladni za zagrevanje na 20-24m2, 18-kite se za 30m2.
Ovie kvadraturi se pretpostavuvam za takov nacin na koristenje, koga se pusta klimata po potreba.
Proslata godina edinstveno ja izgasiv klimata koga 5-6 dena ne bevme doma za Nova godina. Koga se vrativme i trebaa nakaj 12 saati (navecer) da postigne prijatna temperatura od 22-23 stepeni. (Gree Hansol 12-ka vo 30+12m2 dnevna+spalna)
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Vidi custvoto na toplo e individualna rabota. Za mene e 22 C sosema dovolno, za nekogo 26 e taman.....se e individualno. Ako ti si uspeal da zagrees dve prostorii 30+12 m2 koga ne e greeno 5-6 dena ( pretproslata zima bese ladna) na 22-23 C toa e top. Hansol a? Ce me nateras i mene da kupam izgleda hansol 12-ka. Tuka kaj tebe ima eden golem problem pri greenjeto: greenje dve sobi so klima ne odi, topliot vozduh odi gore i ni so puska nema da go nateras da proadja niz vratata (smeta nadvratnikot od vratata), taka da dobias edna dobro zagreana prostorija vo koja se oseca nekako provev od otvorenata vrata i druga ne dobro zagreana prostorija za 4-5 stepeni ponisko od prvata. Drugo preoptimisticki e da zagrees taka loso rasporedeni 42 m2 za pokratko vreme vo tie uslovi, a i samiot "laicki" tvrdis deka 12-ka e za do 25 m2. Da si ja zatvoril vratata od drugata prostorija za 2 casa bi ja imal baranata T .......
Kakva e celosezonskata potrosuvacka na greenje so Hansolot, ako moze da ja procitas tocnata oznaka me interesira koja e.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
ЗА проблемот со надвратнкот на вратата постојат НАДвратни решетки (Door Grille ventilation) убаво изгледаат може и во боја да се порачаат инаку се со основна мат алуминиум боја. Кој нема проблем да избуши една дупка над вратата може и 2 простории да грее со една клима. Цените им се ефтини околу 15-20евра. Има и решетки со дифузер како опција а тоа е една како армоника врата се отвара/затвара внатре во решетката, отворот се регулира со помош на еден штраф.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Имам мерено потрошувачка и кога климата работи цела ноќ и кога се гаси навечер и наутро се вклучува повторно. Потрошувачката на струја е многу блиска, но секојпат поголема во случај на постојана работа. Од економски аспект поефтино е да работи цела ноќ, затоа што ќе троши ефтина струја, додека ако загрева наутро тоа ќе го прави во скапа тарифа.
А што се однесува до амортизацијата, не знам што е подобро, дали цела ноќ на дувка по малце или наутро да се оптерети до максимум додека да ја постигне бараната температура.
Муабетот е за инвертер.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Stvarno ne te razbiram, pa samiot tvrdis deka e mnogu bliska ili e sekojpat pogolema koga raboti bez gasenje. Siguren sum deka drugo sakase da napises...... vaka go potvrduvas ona sto jas go znam.
Sto podrazbiras pod duvkanje, nekoja mala igra na kompresorot? Pa i koga pirka se vrti so 2-3000 vrtezi vo minuta. A sto znaci da se optereti? Samo gledaj gi casovite na rabota tie mu se broeni. Toj predviden da raboti i na ladno i na toplo ne se sekiraj za nego, ama ne moze da raboti ako e konstruiran za 10000 rabotni casa da pirka, duvka uste 10000!
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
Братучед у Швајцарија го купувал 100 клими. Биле у некаква акција една клима 50 франака. Панасоник Инвертор. Сега че ми носи 3 накај Тетово. Дали има некој што мести и колку бараат ?
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Братучед у Швајцарија го купувал 100 клими. Биле у некаква акција една клима 50 франака. Панасоник Инвертор. Сега че ми носи 3 накај Тетово. Дали има некој што мести и колку бараат ?
Pazi da ne se so icloud zakljucani :)
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Stvarno ne te razbiram, pa samiot tvrdis deka e mnogu bliska ili e sekojpat pogolema koga raboti bez gasenje. Siguren sum deka drugo sakase da napises...... vaka go potvrduvas ona sto jas go znam.
Sto podrazbiras pod duvkanje, nekoja mala igra na kompresorot? Pa i koga pirka se vrti so 2-3000 vrtezi vo minuta. A sto znaci da se optereti? Samo gledaj gi casovite na rabota tie mu se broeni. Toj predviden da raboti i na ladno i na toplo ne se sekiraj za nego, ama ne moze da raboti ako e konstruiran za 10000 rabotni casa da pirka, duvka uste 10000!
А зошто мислеше дека треба да те демантирам а не да те потврдам? ;)
Под дувкање подразбирам работа со минимален капацитет. Не е исто оптеретувањето ако работи со минимален или максимален, не?
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
kaj mene doma gream neshto slicna kvadratura kako ogledaloogledalo. Od aspekt na greenje 12000btu sega za sega e dovolno za 30-35m2. Strelec ubavo napisha deka ima reshetki koi bi go reshile problemot so vratite, no i da nema reshetki...kako kaj mene, toa ne e problem bidejki grejnoto telo e vo dnevnata (kaj mene i kaj ogledalo) a vtorata prostorija e spalnata kade shto nema potreba od ista temp kako vo dnevnata. Bash i podobro se rasporeduva topliot vozduh dnevna/spalna - potoplo/poladno. Znaci spored moeto iskustvo Moze da se toplat poveke prostorii so edna klima, ako se raboti za raspored na kukata/stanot bez mnogu saloni odnosno ako e soba vo soba rasporedot (ako od dnevnata ili terpezarijata ima vrati direkt za spalna vo slucajov).
Vo vrska so negasenjeto na klimata navecer. Jas dosega dva pati ne ja iskluciv navecer klimata nego samo namaliv na 20 stepeni no tie dve veceri grloto mi beshe suvo a kerkami potkashluvashe. Mozebi e koincidencija no mozebi i klimata sepak go sushi vozduhot?!?!? Inace na momentalnite temp dali sum ja ugasnal klimata ili ne nasbajle vo 06.00h kaj mene e 20 stepeni i zatoa seushte navecer ja isklucuvam.
Mesec Noemvri seushte ne e zavrshen. No sepak jas skoknav do strujomer i zapishav brojcinja koi pari znacat. So klima se gream od Noemvri mesec. Prethodno se panel. Oktomvri se greevme ako ne se lazam edna nedela i samo popladne okulu osum saati i smetkata za struja komplet mi beshe okulu 130mkd/den. Mesec Noemvri e poladen od Oktomvri, klimata raboti po 16 saati na den isklucivo na skapata osven nedela neli i spored momentalno potroshenite kilovati troshime struja okulu 85-90 mkd/den.
:):):):):):):):):):):):):):):)
 
Член од
3 ноември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
53
Еве малку повеќе информации за fuji electic
FUJI ELECTRIC PREMIUM RSG 07,09,12,14 LMCA
RSG 12 LMCA E 36600 den SO MONTAZA
RSG14LMCA E 55000 den BEZ MONTAZA
RSG 18LFCA E 62500 den BEZ MONTAZA

Еве пример моќната RSG 18LFCA 5,2/6,30 според еуровент на -7 дава 5,22 кв и цоп 2,25, -15 дава 4,81 кв и има цоп 2,10

http://www.eurovent-certification.c... R&tri_chp=&debut_affiche=15&indice_affiche=1

http://vimax.bg/product/871/invertoren-klimatik-fuji-rsg-18lfc-rog-18lfc.html
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Еве малку повеќе информации за fuji electic
FUJI ELECTRIC PREMIUM RSG 07,09,12,14 LMCA
RSG 12 LMCA E 36600 den SO MONTAZA
RSG14LMCA E 55000 den BEZ MONTAZA
RSG 18LFCA E 62500 den BEZ MONTAZA

Еве пример моќната RSG 18LFCA 5,2/6,30 според еуровент на -7 дава 5,22 кв и цоп 2,25, -15 дава 4,81 кв и има цоп 2,10

http://www.eurovent-certification.c... R&tri_chp=&debut_affiche=15&indice_affiche=1

http://vimax.bg/product/871/invertoren-klimatik-fuji-rsg-18lfc-rog-18lfc.html
Ovie se isti so Fujitsu sto gi prodavaat kaj nas za negde 44.000 den 12ka?
36.600 so montaza mi izgleda odlicna ponuda, daleku podobra od site drugi momentalno.
Samo me buni zasto samo 12ka e SO montaza a drugite BEZ.

Za zlatko, greenjeto na dvete sobi mi e perfektno, spalnata e negde stepen do dva poladna-idealno. Za oznakata imam pisano prethodno, neznam sega vo momentov. Za potrosuvackata neznam dali sum pisal prethodno (mozno e), gruba presmetka za lanskata sezona mi e 11-12.000 den.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Еве малку повеќе информации за fuji electic
FUJI ELECTRIC PREMIUM RSG 07,09,12,14 LMCA
RSG 12 LMCA E 36600 den SO MONTAZA
RSG14LMCA E 55000 den BEZ MONTAZA
RSG 18LFCA E 62500 den BEZ MONTAZA

Еве пример моќната RSG 18LFCA 5,2/6,30 според еуровент на -7 дава 5,22 кв и цоп 2,25, -15 дава 4,81 кв и има цоп 2,10

http://www.eurovent-certification.c... R&tri_chp=&debut_affiche=15&indice_affiche=1

http://vimax.bg/product/871/invertoren-klimatik-fuji-rsg-18lfc-rog-18lfc.html
Begaj od ovie ovie se pocetni-vlezni modeli, sto e tuka dobro ne mozam da vidam?
Klasicen primer za prodazba na IME.
 
Член од
28 ноември 2014
Мислења
8
Поени од реакции
7
Zdravo na site

Jas sum nov na forumot,pa sakam vase mislenje...gledam deka ima mnogu pisuvano,megjutoa nemam vreme da gi citam site komentari,pa bi sakal vas predlog i mislenje za toa kakov inverter da kupam.

Se raboti za prostor od 30-35 m2,dnevna prostorija koja od dole i od istocnata strana e zatoplena od drugite dva kata,na severnata strana imam izolacija 5ka stiropor,edino istocnata strana e bez izolacija(samo izmackana).

Budzetot mi e nekade okolu 40000 den.

Isto so mi znaci e temperaturata koja sto ke ja postige,da ne e pod 20-22 stepeni,ako e vozmozno,istovremeno i da e A-energetska klasa.

Blagodaram
 
Член од
3 ноември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
53
Begaj od ovie ovie se pocetni-vlezni modeli, sto e tuka dobro ne mozam da vidam?
Klasicen primer za prodazba na IME.
@tzlatko

Како може да бидат влезни модели кога ги има и во каталог 2013 год сите овие модели. истите овие модели што ги нудат fuji electric ги имаат и fujitsu. Значи тоа му доаѓа како mitsubishi electic i heavy......СПОРЕ ТЕБЕ ДАЛИ ТОА ЗНАЧИ ДЕКА И МОДЕЛИТЕ НА mitsubishi FH СЕРИЈА се ВЛЕЗНИ МОДЕЛИ!
Влезни модели знаеме сите кои се “без име “ модели и без еуровент...само гледаме на грав колку можат да бидат и да потрошат.......
Пример моделот на FUJI ELECTRIC RSG 18 LFCA = FUJITSU ASYG 18 LFCA во хидро сет е по цена од 88700 ден.
Ако некој се потруди да ви донесе клими од реномирани брендови и тоа по поевтини цени добри за нашиот стандард одма го линчувате а потоа останатите ги критикувате зошто не ги намалат цените.......
Исто така и FUJITSU nocria 14lb во хидро сет е 1700 е а ако некој ја донесе за 1200 е ДАЛИ ЗА ТЕБЕ И FUJITSU nocria ЌЕ БИДЕ ВЛЕЗЕН МОДЕЛ???

Еве ова се ознаките :
FUJI ELECTRIC RSG 12 LMCA = FUJITSU ASYG 12 LMCA
FUJI ELECTRIC RSG 14 LMCA
= FUJITSU ASYG 14 LMCA
FUJI ELECTRIC RSG 18 LFCA
= FUJITSU ASYG 18 LFCA
еуровентот за нив е идентичен

Она што е добро кај овој модел FUJI ELECTRIC RSG 18 LFCA = FUJITSU ASYG 18 LFCA самиот еуровент ти го кажува....погледни колкава моќ задржува на -7 и на -15??? кажи ми која клима истото го може без снагата да и падне на 3 кв или испод тоа.....?????? А цената за оваа клима е екстра.
Пример FUJI ELECTRIC RSG 18 LFCA е 5 кв на ладење и 6,3 кв на греење. Еуровент вели вака.....јас сум 6,3 на греење а Pdesignh и е 5,90 кв
...губи снага само 400 w. од тие 5,90 кв таа на -7 ќе работи со 5,22 кв......и на -15 ќе падне само до 4,81 кв. Зарем не е така???????

Јас можам да ја споредам само со mitsubishi MUZ-FH50VE/MSZ-FH50VE која е 109000 ден......еве за неа еуровентот вели дека е 5 кв на ладење и 6 кв на греење. Pdesignh и е 4,50 кв значи снагата и паѓа за 1,5 кв у старт. Таа вели дека на -10 ќе работи со 4,50 кв , а на -15 ќе даде 5,20 кв.


ПАК ИСПАЃА ДЕКА FUJI ELECTRIC RSG 18 LFCA = FUJITSU ASYG 18 LFCA Е ПОДОБРА ОД mitsubishi MUZ-FH50VE/MSZ-FH50VE
АКО СУМ ГРЕШКА КОРЕГИРАЈТЕ МЕ !!!
ЈАС СЕ ВОДАМ ПО ЕУРОВЕНТОТ!!
[DOUBLEPOST=1417175322][/DOUBLEPOST]http://tempex.bg/uploads/catalog/file/0c9b449e837e41207400c4878c39b6b8c434e446.pdf

ОВА Е КАТАЛОГОТ ОД 2013 ГОД НА FUJI ELECTRIC
 

Kajgana Shop

На врв Bottom