Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.272
Тошибава што си ја навел тука мене ми делува ТОП за тие пари. Јас би ја земал без размислување
Еве ја тука само ова е е3, под е6 неможам да ја најдам. Ако се истите карактеристики јас би ја земал.

http://electronica.gr/00000181.en.aspx
Ко ке видиш Е3 и Е5 дури се подобри на греење за разлика од Е6, на -7 Е3 и Е5 даваат 2,65Kw додека Е6 2,21.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Samo edno ce vi kazam: ne kupuvajte gi vleznite modeli na poznatite modeli bidejci dobivate samo ime so nikakvi karakteristiki. Toa sto navistina vredi kaj ovie so ime treba i doooobro da se plati. Tie kaj vleznite modeli "istrcuvaat" so nekoj tret tim, Ronaldo i Mesi za zal tuka ne igraat. Vo najdobar slucaj moze da dobiete model od pred 5 god cie proizvodna linija e prefrlena vo Afrika ili Tunguzija. Plus imaat nabildani ceni vo odnos na ostatokot na svetot. Eve primerot od pogore "dobriot" E3 e 600 e, ama zatoa daleku polosiot E6 kaj nas e skoro 700 e..... i taka vo nedogled za site modeli na site proizvoditeli.
Zatoa jas bi se odlucil za brend koj se probiva na pazarot i saka da stvori ime, pri toa nudejci neosporen kvalitet......
@zelenko
Bas bi mi bilo milo za ona sto go kazuvas da go kazuvas vo mart mesec dogodina, ako e taka i jas bi kupil ista takva klima. Vremevo so ovie T od 10-20 C ne e nikakov reper za dokazuvanje. Eve sega jas se gream na TP od 2.5 KW mi trosi 20e na mesec, ne izduvuva bidejci nema potreba sega, si sedam na nea, ja guskam, siri prijatna toplina....nema kompresor, vakumiranje, duvanje, krckanje, ma 1000 pati e podobra od klima. Za sega e taka no koga ce zaladi rabotite se menuvaat od koren, pogotovo kaj klimite sto treba da te zagreat.
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
@zelenko
Bas bi mi bilo milo za ona sto go kazuvas da go kazuvas vo mart mesec dogodina, ako e taka i jas bi kupil ista takva klima. Vremevo so ovie T od 10-20 C ne e nikakov reper za dokazuvanje. Eve sega jas se gream na TP od 2.5 KW mi trosi 20e na mesec, ne izduvuva bidejci nema potreba sega, si sedam na nea, ja guskam, siri prijatna toplina....nema kompresor, vakumiranje, duvanje, krckanje, ma 1000 pati e podobra od klima. Za sega e taka no koga ce zaladi rabotite se menuvaat od koren, pogotovo kaj klimite sto treba da te zagreat.
Златко, сосема се согласувам со тебе, требаше да наведам дека со оглед на сегашниве температура сум презадоволен. Знам дека со температуриве и калорифер е доволен. Едвај чекам да паднат температурите да видам како ќе се покаже.
Бидејќи немаме некој јаки зими и деновите под -10 се на прсти да ги изброиш мене не ми е проблем и да догреам со терморка. Јас две зими терав со терморка 3.5 кв за мојот простор и доволно беше за салонот. Со климата успевам и во собите да подзатоплам. Сепак ќе видам кога ќе паднат температурите.
Сепак за производител пак би земал проверена фирма бидејќи никој несака да си го изгуби рејтингот ставајќи неквалитетни компресори или слично. И да е стар модел од “африка“ ако грее мене ми е добар.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Eden prijatel saka da kupi panelka, kolku sto se sekavam da ne listam nanazad, najprovereni firmi za panelki bea, Thermor i Atlantis (ako gresam koregirajte me). Thermor gi gledam vo prodazba, a kade moza da se najde Atlantis.
I dali sum vo pravo za ovie dve firmi, i koja e vo prednost vo pogled na kvalitet.

Fala,
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Eden prijatel saka da kupi panelka, kolku sto se sekavam da ne listam nanazad, najprovereni firmi za panelki bea, Thermor i Atlantis (ako gresam koregirajte me). Thermor gi gledam vo prodazba, a kade moza da se najde Atlantis.
I dali sum vo pravo za ovie dve firmi, i koja e vo prednost vo pogled na kvalitet.

Fala,
Јас 2 греалици термор користам веќе 4 или 5та година. Термостатот ми цркна на едната брзо ама останатото си е одлично. На работа имаме АЕГ, на таа маста и е извадена, работи веќе 5 години, некогаш кога е ладно не ја гасиме со недели.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.541
Eden prijatel saka da kupi panelka, kolku sto se sekavam da ne listam nanazad, najprovereni firmi za panelki bea, Thermor i Atlantis (ako gresam koregirajte me). Thermor gi gledam vo prodazba, a kade moza da se najde Atlantis.
I dali sum vo pravo za ovie dve firmi, i koja e vo prednost vo pogled na kvalitet.
Како што заклучивме пред месец-два, се работи за два бренда на иста фирма. Атлантик панелите ги носи Камитекс од Струмица, сајтот им е моментално аут.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Na market konekt ima Fuji Electric i gi prodava Uni24, nekoja informacija dali ima poveke modeli, cela paleta na proizvodi ili samo tie dva modelia
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
Што ми се дешава со климава побогу ? Ја уклучувам како секогаш , се загрева 20тина секунди почнува да дува.... дува 1 минута , 2 .. и престанува.... се спрема на ново и пак почнува... и пак престанува наизменично секоја минута две.... што кој кур му е? има некој идеја што ке да е ? инвертер панасоник инаку...
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Premalku podatoci za odgovor... sepak:
1. Premalku freon 60% moznost
2. Neispraven davac na temperatura 20 %
3. Kompresorot otsviral svoe 10%
4. Zatnata kapilara ili ekspanzionen ventil ako ima 10%
Pazi ako povikas serviser i pocne da ti vadi manometri i da meri pritisoci odma izbrkaj go. Takov ne ti treba. Treba nekoj sto prvo ce utvrdi kade pusta gas, potoa go sanira, go izvadi gasot vo rekuperator, izvakumira se, izmeri tocno gas so digitalna vaga kolku sto pisuva na nalepnicata i vrati nazad.
Ako sakas da imas kompresor i ponataka mora vaka....Drugite defekti ili nekoi drugi ako se, ne se kriticni ...mora prvin so gasot da se sredi.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Што ми се дешава со климава побогу ? Ја уклучувам како секогаш , се загрева 20тина секунди почнува да дува.... дува 1 минута , 2 .. и престанува.... се спрема на ново и пак почнува... и пак престанува наизменично секоја минута две.... што кој кур му е? има некој идеја што ке да е ? инвертер панасоник инаку...
а да го пуштиш на максимум 32 или 30 па да видиш како ќе се понаша
јас сега пред 10-15мин. си дојдов и ја пуштив мојата најбатал што може да биде од сите клими и од 16 еве ја за 15мин. дигна на 18с. во 20м2 соба
јас сум презадоволен
надвор 3.5-4с.:P
btw: уште работи се труди да постигне 20 подесена е на 22с значи за едно половина час дига добри 4-5с.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
а да го пуштиш на максимум 32 или 30 па да видиш како ќе се понаша
јас сега пред 10-15мин. си дојдов и ја пуштив мојата најбатал што може да биде од сите клими и од 16 еве ја за 15мин. дигна на 18с. во 20м2 соба
јас сум презадоволен
надвор 3.5-4с.:P
btw: уште работи се труди да постигне 20 подесена е на 22с значи за едно половина час дига добри 4-5с.
Пробав и тоа ми кажа сервисер по телефон.. дигнав на макс се, исто се дешава се гаси тоест престанува да дува и пак почнува за 1 минута... сервисерот ми кажа дека не е во ред па ќе дојдат да видат... чудно е што преку ден ми работи одлично , тоа се дешава на вечер....[DOUBLEPOST=1416710804][/DOUBLEPOST]
Premalku podatoci za odgovor... sepak:
1. Premalku freon 60% moznost
2. Neispraven davac na temperatura 20 %
3. Kompresorot otsviral svoe 10%
4. Zatnata kapilara ili ekspanzionen ventil ako ima 10%
Pazi ako povikas serviser i pocne da ti vadi manometri i da meri pritisoci odma izbrkaj go. Takov ne ti treba. Treba nekoj sto prvo ce utvrdi kade pusta gas, potoa go sanira, go izvadi gasot vo rekuperator, izvakumira se, izmeri tocno gas so digitalna vaga kolku sto pisuva na nalepnicata i vrati nazad.
Ako sakas da imas kompresor i ponataka mora vaka....Drugite defekti ili nekoi drugi ako se, ne se kriticni ...mora prvin so gasot da se sredi.
Хммм... фреон значи 10+ години е климата иако малку користена никогаш не е менето доставано фреон, иако пред 1 месец кога не функционираше климата дојдоа сервисери, исчистија филтри ми кажаа дека фреонот е ок... иако не е сменето ништо... за компресорот, пред тие сервисери дојде друг по аматер да кажам и ми рече дека моторот како што го нарече бил за фрлање( у тој момент не се ни уклучуваше климата и ми рече да ја фрлам) но дечките од официјален сервис дојдоа рекоа дека е се у најдобар ред, мереа притисок со некој дигитален мерач што знам, исчистија филтрите рекоа се е ок... е сега зедов универзално далечинско пошто оригиналното беше со истечена батерија внатре рѓосано..... тоа е што знам подетално... само едно се крстам да не е компресорот, но кога го уклучувам почнува да дува, значи ако беше компресорот нели нема уопште да почне да дува.....
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Stop, stop.....aj vrati go filmot nazad, prvpat koj bea kako utrvrdija deka freonot e OK? So manometar? Ne postoi serviser koj SAMO so manometar moze da ti kaze dali e freonot taman. Moze da kaze ama treba da izmeri pri toa sledno:
-T nadvor i vnatre
- Vlaznost na vozduhot nadvor i vnatre
- T na podladenje na freonot
-T na prezagrevasnje na freonot
E znaejci go sevo ova od tablica se zema kolkav treba da e pritisokot VO TOJ MOMENT na potisnata strana i vrz osnova na ova se utvrduva kolicinata na freon.
ZATOA ti velam brkaj takvi sarlatani. Znaci MORA da se ispusti siot gas vo rekuperator koj e na vaga, koja TOCNO ce pokaze kolku ima freon.
Ponataka ne kazuvas koj model na PANASONIC e. Znaejci go ova proguglaj malku. Ima eden inverter bas od tvoeto godiste so fabricka mana na kompresorot. Strada nekoj prsten vo kompresotot pa nekogas moze so denovi da bide dobro a nekogas ne. Ako e toj model na PANASONIC, a proveri na ovoj forum http://www.forum.hr/showthread.php?t=57686&page=418 ako toj batali go, bidejci kompresorot e mnogu skap ( vo princip stavanje na nov kompresor na stara klima e epten kilava rabota, duri i na 3 god stara klima, bidejci toa sto ce go dobies za zamena e pitaj boga kakov kvalitet ).
 
Член од
3 ноември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
53
Na market konekt ima Fuji Electric i gi prodava Uni24, nekoja informacija dali ima poveke modeli, cela paleta na proizvodi ili samo tie dva modelia
Јас ги прашав во уни24 и ми дадоа понуда за овие модели
RSG 12 LMCA 4.00 (0.90-5.30) - 43480 denari, +7 cop 3.92 ; 4 kv; -7 cop 2.43; 3.10 kv; -15 cop 1.91; 2.60 kv

RSG-14 LMCA 5.00 (0.90-6.00) - 62484 denari , +7 cop 3.66; 5 kv; -7 cop 2.45; 3.45 kv; -15 cop 2.25; 3.15 kv

Цените се без монтажа......за разлика од хидро сет, на уни цените им се доста пониски во однос на 14ка во хидро сет што чини 88600 ден.[DOUBLEPOST=1416761905][/DOUBLEPOST]Инаку сега моментално работам на проект да ја земем fujitsu 14lbc nocria од србија ........тоа не е клима тоа е звер :) кога ќе ја видам цената во србија од 850-900 е вреди да се проба да се донесе тој звер да грее кај мене салон :)
Дали некој е запознаен како одат процедурите за донесување на клими преку граница????
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Јас ги прашав во уни24 и ми дадоа понуда за овие модели
RSG 12 LMCA 4.00 (0.90-5.30) - 43480 denari, +7 cop 3.92 ; 4 kv; -7 cop 2.43; 3.10 kv; -15 cop 1.91; 2.60 kv

RSG-14 LMCA 5.00 (0.90-6.00) - 62484 denari , +7 cop 3.66; 5 kv; -7 cop 2.45; 3.45 kv; -15 cop 2.25; 3.15 kv

Цените се без монтажа......за разлика од хидро сет, на уни цените им се доста пониски во однос на 14ка во хидро сет што чини 88600 ден.[DOUBLEPOST=1416761905][/DOUBLEPOST]Инаку сега моментално работам на проект да ја земем fujitsu 14lbc nocria од србија ........тоа не е клима тоа е звер :) кога ќе ја видам цената во србија од 850-900 е вреди да се проба да се донесе тој звер да грее кај мене салон :)
Дали некој е запознаен како одат процедурите за донесување на клими преку граница????
se e super.
samo shto e so garancijata vo toj slucaj?
i dali imas razmisleno za mitsi? cenite kaj nas se soodvetni i ne otskoknuvaat znacitelno sporedbeno so nashite sosedi. plus garancijata ti e tuka i nemash dopolnitelni komplikacii
 

Kajgana Shop

На врв Bottom