Најекономично греење (затоплување)

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.745
Момци за рекуператори некој нешто да прокоментира?

Еве нешто што ми понудија денес.
http://www.lunos.de/?page_id=170&lang=en




Изгледа едноставно за употреба и за користење, но цената е висока.
Симплифицирано, ова е нешто за вградување во зид -цевка со ветилатори кои дуваат во две насоки, вадат воздух надвор, воздухот поминува низ филтри и низ нешто како керамички хитсинк (каде наводно се акумилира 90% од топлината во издувниот воздух), потоа внесуваат воздух од надвор кој ја враќа топлината од хитсинкот во просторијата.

Прво, некако се сомневам е спецификацијата од 90% задржување на топлинската енергија. Потоа цената од 300евра е превисока за оваква релативно (навидум барем) едноставна работа.
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
Момци за рекуператори некој нешто да прокоментира?

Еве нешто што ми понудија денес.
http://www.lunos.de/?page_id=170&lang=en




Изгледа едноставно за употреба и за користење, но цената е висока.
Симплифицирано, ова е нешто за вградување во зид -цевка со ветилатори кои дуваат во две насоки, вадат воздух надвор, воздухот поминува низ филтри и низ нешто како керамички хитсинк (каде наводно се акумилира 90% од топлината во издувниот воздух), потоа внесуваат воздух од надвор кој ја враќа топлината од хитсинкот во просторијата.

Прво, некако се сомневам е спецификацијата од 90% задржување на топлинската енергија. Потоа цената од 300евра е превисока за оваква релативно (навидум барем) едноставна работа.
[DOUBLEPOST=1413426114][/DOUBLEPOST]kade moze da se najde ova novitetot
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Момци за рекуператори некој нешто да прокоментира?

.
Еден кубен метар воздух има маса од 1,2 килограми
Ако во твојата соба има 100 м3
Значи масата на воздухот во собата е 120 килограми
Специфичен топлотен капацитет на воздухот е 1 КЈ/кг.К
За да го загрееш воздухот во собата од 0 степени до 20 степени
потребно е
120кг * 1 КЈ/кг.К * 20 степени = 2400 КЈ = 0,67 KWh

Значи ваков рекуператор би се исплател за поголеми простории со чести измени на воздухот, какви што се кафеани, кина, театри и тн
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Tuka nesto debelo nestima. Ispadja deka za prostorija od 40m2 (100 m3 : 2.5m visocina = 40 m2) oladena na 0C,da ja zagreeme na + 20C ce potrosime 0.67 kw/h? Kolku e nadvoresnata T ako vo prostorijata e bilo 0C, kade se tuka toplotnite zagubi?. Po moe vaka bez racun od oko ce treba od prilika najmalku 15-20 kw/h.......... A ako mislis na odrzuvanje na toplinata vo prostorijata preku rekuperatorot i toplinskite gubitoci od provetruvanjeto so koristenje na rekuperacijata, toa pie voda so 0.67 kw/h.......
@Vanlok
Ako e za domasna upotreba voopsto ne se isplati, a i ne e potrebno. Ako e za javni prostorii kade i zakonski se bara, sega neznam kolku promeni na celokupniot vozduh na den, e ubava, korisna i isplatliva rabota. Ne zaboravi deka sekoj covek vo prostorija so mnogu ludje e i izvor na greenje so svoite priblizno 100 W koi konstantno gi oddava, taka da sto povece gi ima tie sami sebe se great . Mozebi 90 % e preoptimisticki, ama tie 300 E mislam deka brzo ce se isplatat. Vo edna privatna ordinacija vo Tetovo ima vgradeno rekuperatori, sopstvenikot e prezadovolen (mislam deka se od HITACHI ).
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.541
Рекуператори или изменувачи на топлина се користат во големи ситеми за климатизација со канали каде има дотур и усис на воздух. Значи „загадениот“ воздух се исфрла надвор, а се внесува свеж од надвор. Уредов служи за да се искористи топлината од внатрешниот воздух, наместо комплетно да се загрева ладниот воздухот од надвор (во случај на греење нели).
Не е ништо ново, само што примена има во големи деловни и индустриски објекти со централна климатизација. За индивидуални домови нема примена.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.274
Ја баш обратно од moongoses мислам дека рекуператор е одлична работа пред се за домашни услови, проблемот е монтажата на вентилацијата што треба да се изведе низ целиот стан за да функционира во целиот стан но може да се изведе и делумно. Таа вентилацја е многу полесно да се изваде при градба (плафонски, подно дури и во зидови има изведби) неголи на веќе изграден објект.
Правилната изведба на вентилациските канали и отвори е најбитниот дел во монтажата. Еве тука може да се види како треба да е изведено, влезот на воздухот во сите соби треба да е блиску до подот, а издувите на застоениот топол воздух се поставуваат само во просториите со голема влажност како купатила, кујна и тоа блиску до таванот.
Најважната придобивка од рекуператорот е што се добива чист воздух во просторот на живеење а кој не би сакал чист воздух за себе и децата во овие загадени градови. Плус во летниот период се добива
1. пола ден (невечер и наутро) бесплатно ладење и пријатно спиење бе користење клими затоа што рекуператорот ке внесува свеж воздух многу поладен од воздухот во станот.
Во зимскиот период се добива:
1.Контролирана влажност на воздухот
2.Повторно внес на чист воздух
3.Чистиот воздух невлегува ладен туку преку изменувачот се предзагрева.
Колку и да е маглива и тмурна зимата сепак има денови кога има ветер а со тоа и сонце и почист воздух кој може да се искористи за освежување на просторот.
Значи рекуператорот не е уред кој лади или грее туку само вентилира воздух низ филтри и топлотен изменувач воздух-воздух. Но ако во тој вентилациски систем врземе и еден појак инвертер (каналски) од некој 5до 10KW би добиле целосен систем на греење НО И ЛАДЕЊЕ во станот.
Убавината е што немора да е тоа инвертер што ке загрева а рекуператорот филтрира, може да е и фенкојлер тој што ке ја дава топлината во вентилацискиот систем.
Овој систем заедно со инвертерот би коштал одприлика 2500-4000еу за 100м2 простор и скоро исто доаѓа (ПЛУС ладење се добива) со инвестиција во радијатори и котле како што е наведено овде.[DOUBLEPOST=1413461908][/DOUBLEPOST]@Vanlok
Барајки инфо за тие Lunos рекуператирчиња налетав на сајтов има доста дискусија за нив углавном цената е проблемот инаку има и график од тест дека на -5 се 85% ефикасни. Заради цената еден искоментирал да си купат Panasonic рекуператор(немав појма дека ги прават) како поефтина опција со онлајн цена од 340$ на Амазон. Вака доста солидно изгледа робусно и со изменувач баш како што треба да има ден рекуператор.
Друга опција за внес на воздух од надвор незнам дали ти е познато но Vivax (вероватно и ГРИ) касетната (а мислам и каналската) има опција да внесува во интервали воздух однадвор. На внатрешната единица (онаа што стои на плафон) има отвор кој треба да се отвори и да се поврзе со вентилациско црево до зидот од кај ке се внеува воздухот.
Барем во корисничкото упатство стои дека ја има таа функција а дали овие што тука ги носат се со таа функција стварно треба добро да се праша бидејки климава/инвертеров е стварно ефтин според моќноста 62000ден е 7Kw касетна.
3.8 Postavljanje funkcije Izmjena zraka
Postoji 10 tipova funkcije “Zrak”, ali samo 1-2 vrste su za bežični daljinski upravljač.
1 Jedinica neprekidno radi 60 minuta, a ventil svježeg zraka radi 6 minuta.
2 Jedinica neprekidno radi 60 minuta, a ventil svježeg zraka radi 12 minuta.
3 Jedinica neprekidno radi 60 minuta, a ventil svježeg zraka radi 18 minuta.
4 Jedinica neprekidno radi 60 minuta, a ventil svježeg zraka radi 24 minute.
5 Jedinica neprekidno radi 60 minuta, a ventil svježeg zraka radi 30 minuta.
6 Jedinica neprekidno radi 60 minuta, a ventil svježeg zraka radi 36 minuta.
7 Jedinica neprekidno radi 60 minuta, a ventil svježeg zraka radi 42 minute.
8 Jedinica neprekidno radi 60 minuta, a ventil svježeg zraka radi 48 minuta.
9 Jedinica neprekidno radi 60 minuta, a ventil svježeg zraka radi 54 minute.
10 Jedinica neprekidno radi 60 minuta, a ventil svježeg zraka stalno radi.
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Ubavo kazano....
Jas sepak mislam citajcigi komentarite na forumov na @Vanlok, deka mnogu dobro e zapoznaen so principite na rabota, zosto sluzi rekuperatorot i koi se pridobivkite. Mislam deka povece go interesira energetskata efikasnost na uredot, prakticnata primena i mislenja na nekoj koj vece ima vo upotreba slicen ured...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.745
Искрено @ tzlatko првенствено сакав да почнеме дискусија и за рекуператорите, малку се има зборувано за нив овде. Јас лично до вчера многу малку знаев за нив.

Дома привршуваме со доградбата, и пошто столаријата се прозорци и (терасни) врати Саламандер се плашам дека просториите ќе бидат премногу цврсто запечатени.
Тоа најверојатно ќе значи опасност од мувла по ќошевите, иако сега ќе ставаме фасада и би требало да се анулираат топлинските мостови кои ќе доведуваат до значително поладни точки по ќошевите и ѕидовите.
Плус тоа, бекап греење (и примарно ако стегне студот) ќе биде камин со котел за централно греење. Значи за да ми влече како што треба оџакот ќе ми треба или довод на воздух од надвор, или активна вентилација во самата просторија.

Се заедно собрано, очигледен одговор на моите потреби е активна вентилација. Така истражувајќи ветилација стигнав до рекуператорите. :)
Искрено, мислам дека за конкретниов уред што го линкав цената е превиска за добивката. Посебно што (ако добро разбрав) цената е за еден уред... а логички за нормална функционалност би требале барем два уреди (по просторија). Или еден уред, со еден додатен пасивен отвор за вентилација.

Инаку од каде ќе влегува воздух кога уредот ќе исфрла воздух надвор? Од клучалката на влезната врата? ;)
Сериозно, таква ситуација во комбинација со каминот: предвидувам обратно влечење воздух од оџакот и многу чад внатре, или уредов едноставно нема да има сила да повлече воздух нанадвор. А нели уредов работи во две насоки, малку во една па малку во друга насока (со хитсинкот измеѓу, да зачува нешто од енергијата).


Во секој случај не се работи за премногу сложен уред, и од тој аспект еве нешто во направи сам варијанта за heat recovery ventilation:
http://www.builditsolar.com/Experimental/DIYHRV/DIYHRV.htm
Само малку го разгледав, но ако ми фати око подетално ќе прокоментирам.

Искрено, кога ќе се замислам малку -со загадувањето овде, можеби поважно е да се реши некако филтрирањето на воздухот... :-/



Барајки инфо за тие Lunos рекуператирчиња налетав на сајтов има доста дискусија за нив углавном цената е проблемот инаку има и график од тест дека на -5 се 85% ефикасни. Заради цената еден искоментирал да си купат Panasonic рекуператор(немав појма дека ги прават) како поефтина опција со онлајн цена од 340$ на Амазон. Вака доста солидно изгледа робусно и со изменувач баш како што треба да има ден рекуператор.
Друга опција за внес на воздух од надвор незнам дали ти е познато но Vivax (вероватно и ГРИ) касетната (а мислам и каналската) има опција да внесува во интервали воздух однадвор. На внатрешната единица (онаа што стои на плафон) има отвор кој треба да се отвори и да се поврзе со вентилациско црево до зидот од кај ке се внеува воздухот.
Барем во корисничкото упатство стои дека ја има таа функција а дали овие што тука ги носат се со таа функција стварно треба добро да се праша бидејки климава/инвертеров е стварно ефтин според моќноста 62000ден е 7Kw касетна.
3.8 Postavljanje funkcije Izmjena zraka
Postoji 10 tipova funkcije “Zrak”, ali samo 1-2 vrste su za bežični daljinski upravljač.
1 Jedinica neprekidno radi 60 minuta, a ventil svježeg zraka radi 6 minuta.
2 Jedinica neprekidno radi 60 minuta, a ventil svježeg zraka radi 12 minuta.
3 Jedinica neprekidno radi 60 minuta, a ventil svježeg zraka radi 18 minuta.
4 Jedinica neprekidno radi 60 minuta, a ventil svježeg zraka radi 24 minute.
5 Jedinica neprekidno radi 60 minuta, a ventil svježeg zraka radi 30 minuta.
6 Jedinica neprekidno radi 60 minuta, a ventil svježeg zraka radi 36 minuta.
7 Jedinica neprekidno radi 60 minuta, a ventil svježeg zraka radi 42 minute.
8 Jedinica neprekidno radi 60 minuta, a ventil svježeg zraka radi 48 minuta.
9 Jedinica neprekidno radi 60 minuta, a ventil svježeg zraka radi 54 minute.
10 Jedinica neprekidno radi 60 minuta, a ventil svježeg zraka stalno radi.
Дап и јас налетав на панасоникот кога пребарував, исто има и кај кинезите на алиекспрес некои модели за таква некоја цена... но проблемот и во двата случаи е транспортот (кој би излегол исто колку производот, или повеќе).
Штета што не го нуди некој овде (и за нормална цена).

Тоа со Гри и Вивакс е добра работа, иако се сомневам дека се работи за мал волумен на проток од надворешен воздух.



[DOUBLEPOST=1413426114][/DOUBLEPOST]kade moze da se najde ova novitetot
Мене од energija.com.mk ми понудија, претпоставувам дека имаат и други продавници (други понуди)
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Koga nekoj ce napise tuka deka trosi 1000-1500 den na mesec, mislam deka ili laze ili mene distribucija me krade.
Нема потреба да ги коментирам математиките и на двајцата, сосема се на место
Ама ова ми дојде интересно, па еве и корпус деликти;) баш денес ја платив (видливо е, не го посочив тој дел во обработката). Не дека те краде ЕВН (ивана), него како што кажав добра дисциплина и резултатите се видливи. Напомена, готвам на плин, само 3-4-5 пари во месецот е на струја (рерната).
Да не барам сметки од лани зимото (архивирани се), но и тие се околу 2000-2200 ден. Ако сакаш деновиве и тоа ќе ставам(y)
 

Attachments

Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Bravo, sto drugo da se kaze. Ja samo so dva bojlera i dva frizidera go ispolnuvam toj bonus od 1412 den. Sega ce se pojavat eden kup ludje sto i ovie 1412 den se mnogu, pa posle eden kup kako i vo zima se great so zidni grealki, a ne placaat povece od 2000-2200 den.
@kooperativa ispadja deka potpolno se vklopuvas vo temava najekonomicno zagrevanje, so tvoite potroseni 2200-1400=800 den vo zima. Toa e priblizno 120 kw/h mesecno ili 4 kw/h dnevno. Sekoja cest ova za mene e naucna fantastika. Potosuvackata na energija na edno semejstvo e individualna rabota ( br. na clenovi, naviki, kvadratura, izolacija, custvo za toplo/ladno i sto uste ne) i ne bi trebelo ponataka da se bavime so toa. Vredi da se napomene deka starite mehanicki strujomeri bea raskantani i ne servisirani so razdeseni tajmeri za eftina/skapa struja, pa pokazuvaa epten netocni vrednosti. Na primer lagerot na zamaecot(brojcanikot) moral da bide zamenet najkasno za 12 god. posle toa toj pocnuva da koci i da pokazuva pomala kol. na potrosena el. energija. Da ne zboruvame sto ne se pravese so jaki magneti od stroncium ....... Sega digitalnive meraci, po mene se sosema vo red i pokazuvaat tocno onolku kolku si potrosil ( ne e tocno deka mehanickite ne merele uredi na stand bay i tie merea se) i nema beganje od toa. Toa sto distribucija e neazurna, pa mene za junska smetka mi dojde da platam 1800 den, a za julska 4200 den (vo prosek pak 3000 den/mesec) e za druga diskusija.
Indikativno e i mnogu interesno sto site nie, nekoj povece nekoj pomalku (a i temava e so tendencija da koristime uredi koj pomalku ce trosat) se falime kako malku ni trosat klimite, grealkite, friziderite, KOLITE i neznam sto uste ne, a ne gledame deka sednuvame dekoj den vo ured koj mamiceto mu ja zaderuva. Sednuvame vo vozilo od prosecno 60-70KW (moze 15 familii ubavo de se great vo zima) da pomineme 10-15 kilometri dnevno, kako koj, i pri toa se falime deka kolata ni trosi samo 4-5 l/100km negledajci deka so 70% od energijata ja "greeme" okolinata........
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Bravo, sto drugo da se kaze. Ja samo so dva bojlera i dva frizidera go ispolnuvam toj bonus od 1412 den. Sega ce se pojavat eden kup ludje sto i ovie 1412 den se mnogu, pa posle eden kup kako i vo zima se great so zidni grealki, a ne placaat povece od 2000-2200 den.
@kooperativa ispadja deka potpolno se vklopuvas vo temava najekonomicno zagrevanje, so tvoite potroseni 2200-1400=800 den vo zima. Toa e priblizno 120 kw/h mesecno ili 4 kw/h dnevno. Sekoja cest ova za mene e naucna fantastika. Potosuvackata na energija na edno semejstvo e individualna rabota ( br. na clenovi, naviki, kvadratura, izolacija, custvo za toplo/ladno i sto uste ne) i ne bi trebelo ponataka da se bavime so toa. Vredi da se napomene deka starite mehanicki strujomeri bea raskantani i ne servisirani so razdeseni tajmeri za eftina/skapa struja, pa pokazuvaa epten netocni vrednosti. Na primer lagerot na zamaecot(brojcanikot) moral da bide zamenet najkasno za 12 god. posle toa toj pocnuva da koci i da pokazuva pomala kol. na potrosena el. energija. Da ne zboruvame sto ne se pravese so jaki magneti od stroncium ....... Sega digitalnive meraci, po mene se sosema vo red i pokazuvaat tocno onolku kolku si potrosil ( ne e tocno deka mehanickite ne merele uredi na stand bay i tie merea se) i nema beganje od toa. Toa sto distribucija e neazurna, pa mene za junska smetka mi dojde da platam 1800 den, a za julska 4200 den (vo prosek pak 3000 den/mesec) e za druga diskusija.
Indikativno e i mnogu interesno sto site nie, nekoj povece nekoj pomalku (a i temava e so tendencija da koristime uredi koj pomalku ce trosat) se falime kako malku ni trosat klimite, grealkite, friziderite, KOLITE i neznam sto uste ne, a ne gledame deka sednuvame dekoj den vo ured koj mamiceto mu ja zaderuva. Sednuvame vo vozilo od prosecno 60-70KW (moze 15 familii ubavo de se great vo zima) da pomineme 10-15 kilometri dnevno, kako koj, i pri toa se falime deka kolata ni trosi samo 4-5 l/100km negledajci deka so 70% od energijata ja "greeme" okolinata........
Црвениот болд е мнооогу битна работа. Не е исто 2-ца (ко во мојот случај) и 4-ца. Тогаш скоро се се дуплира. Повеќе бојлери, повеќе машини, навика ко навика, секојдневно туширање сметам дека е сосема нормално, ама, ... гоолемо ама за изолацијата. Додека не вложив во неа беше катастрофа. Еднаш лупнав големи пари во неа и сега ми се враќа. (y)Особено прозори.
Да пробам да бидам и објективен, јас сум во категоријата на исклучени од парно, а цефки на две места ми проаѓаат, така да еве и од тука да имам ќар, а плаќам (нели треба) уште 350-400 ден за нив.
За колите и сл, е сосема друга тема иако во принцип си во право. Кај мене само една група луѓе доаѓа со една кола, се организирале, додека сите други секој сам во кола ....... и кога ќе ги прашаш зошто, .... дигаат раменици и велат дека имаат свои планови за после работа. Секој ден ли бре? И јас имам обврски, ама ете нозете/точакот/веспата добре ме служат. Кола немам потреба
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Sto ne napravis eden izmenuvac na toplina okolu toa cevkite od toplifikacija. Znaes onoj klasicen princip na izmena na toplina so zgolemuvanje na povrsinata na oddavanje.... samo treba da e dobra povrsinata na kontaktot.....Dosta tie ve deree vo minatoto, vaka mozebi ce se vrati nesto nazad!!!
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.541
Ја баш обратно од moongoses мислам дека рекуператор е одлична работа пред се за домашни услови, проблемот е монтажата на вентилацијата што треба да се изведе низ целиот стан за да функционира во целиот стан но може да се изведе и делумно. Таа вентилацја е многу полесно да се изваде при градба (плафонски, подно дури и во зидови има изведби) неголи на веќе изграден објект.
Токму поради проблемот на изведба на овој систем во дом во кој што се живее напишав дека нема примена. Друго е доколку се планира целиот систем уште при изградба на објектот. Нека постави некој канали во стан во зграда и да успее на што ќе личи сето тоа.
А дека е одлична работа е, затоа и е составен дел од секоја каналска изведба на централно воздушно ладење/греење.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Sto ne napravis eden izmenuvac na toplina okolu toa cevkite od toplifikacija. Znaes onoj klasicen princip na izmena na toplina so zgolemuvanje na povrsinata na oddavanje.... samo treba da e dobra povrsinata na kontaktot.....Dosta tie ve deree vo minatoto, vaka mozebi ce se vrati nesto nazad!!!
Уште да знам како и зш да не, кога они ме дерат и сега за ич ништо, можам и јас.
Може некои детали околу тој систем? Особено влогот, за 40-тина квадрати.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.274
Уште да знам како и зш да не, кога они ме дерат и сега за ич ништо, можам и јас.
Може некои детали околу тој систем? Особено влогот, за 40-тина квадрати.
Во кои соби ти проаѓаат вертикалите, имаш у купатило?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom