Најекономично греење (затоплување)

Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Има ли некој искуство со електрични регистри за бања, па да го сподели?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.680
Поени од реакции
3.975
Vo mojot post #3799 se provlekoa nekoi nepreciznosti okolu kolicinata na kondenzatot, pa zatoa bi sakal da napravam korekcija za koja se nadevam deka e potocna....
http://www.tis-gdv.de/tis_e/misc/klima.htm
Ovde ima edna korisna tabela na kolicestvo na voda vo vozduhot pri razlicni T, kako i temperaturata na rosa koja e i najbitnata rabota pri kondenziranjeto. T na rosa e vsusnost T na pocetok na kondenzacija pri poznata T i relativna vlaznost na vozduhot . Imeto go dobilo po rosenjeto na rastenijata vo prirodata koga izlaceniot visok na vlaga od potopliot vozduh se nafaca na poladniot list vo vid na kapki voda, koi ako e nadvoresnataT dovolna za mrznenje se smrznuva vo tkn slana.
Eve na primer ce go razgledame najnepovolniot slucaj so magla i T okolu 0C i vlaznost na vozduhot od 100%. Od tabelata se gleda deka kolicinata na voda vo vozduhot pri ovie uslovi e 4.8 gr/m3. Izmenuvacot pri greenje redovno e i na poniska od T=-26C, na koja vozduhot moze da zadrzi samo 0.5 gr/m3, sto znaci 4.8-0.5=4.3 gr/m3 ce bidat nafateni na saceto od izmenuvacot vo vid na slana. Pri max protok na vozduh od ventilatorot od da kazeme 500-600 m3/h bi se kondenzirala max kolicina na voda od 2-3 l/h, no bidejci ventilatorot ne raboti celo vreme, a i koga raboti kaj invertorot se vrti i so pomali protoci, kolicinata na kondenzat ce bide prepolovena.
Sega ce napravam orientaciona presmetka koga nadvoresnata T e -15C, relativnata vlaznost e drasticno pomala, togas neli nema maglista i vlaznosta ne bi trebala da e pogolema od 40%. Od tabelata za taa T i rel. vlaznost max kol. na vlaga e 0.6 gr/m3, neka e izmenuvacot na -30C, znaci 0.6-0.3=0.3 gr/m3x600 m3/h=180 gr/h voda(mraz) maksimalno, normalno namaleno prema toa kolku vrtat kompresorot i ventilatorot.
Se gleda ogromnata razlika vo kolicinata na kondenzat, koj direktno vlijae na efikasnosta na rabota na klimata i cestite defrosti vo koi efektot na greenje e nula (duri i negativen poradi potrosuvackata na el. energija pri toa ).
Za proizvoditelite na klimi ovie T od -5 do +5 se najkriticni i tie sto uspeale da balansiraat so pametni defrosti ( da ne traat dolgo i cesto, tuku koga navistina ima potreba od toa) imaat mnogu podobro greenje i rabota na klimite.
Nie kako korisnici mozeme da doprineseme so toa sto ce koristime "stepenasto" zagrevanje ne povece od 2-3C , ne 10-tina stepeni odednas ili turbo modovi za extra brzo zagrevanje pri ovie temeperaturi i moznost na stavanje na nadvoresnata edinica na prozracni mesta kade e vlaznosta pomala ( toa se soncevi mesta sekako)
Se nadevam deka sega e pojasno zosto e moeto tvrdenje od postovite pogore za postepeno zagrevanje i ne dozvoluvanje temperaturata na prostorijata da varira, tuku da se odrzuva sto povece konstantna.
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
http://www.plamen.hr/manuals/850 GLAS 21-12-2011.pdf

Не гледам дека овој шпорет на дрва суштествено се разликува од сличните кои се нудат по дуќаните
Има мало ложиште, нема довод на секундарен воздух.
Обиди се да најдеш печка со поголемо ложиште и со регулација на примарниот и секундарниот воздух
На пример вакви:

 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Член од
12 септември 2008
Мислења
746
Поени од реакции
533
Ако може совет од некој што имал слична ситуација. Прочитав 4-5 страни наназад ама некако контрадикторни ми се мислењава со тие што ги добивам по продавници па затоа се решив и да прашам.

Имам соба од 17 квадрати, планирам да земам панел, разгледував по продавници, од тие што ми ги препорачаа беа AIRELEC ML25 од техномаркет, продавчот беше упорен дека за таа квадратура ми треба панел од барем 2 киловати. Дали оваа е добар модел, и дали е таман за таа квадратура за да се протурка зимава. Исто така и за THERMOR ми спомнаа дека биле добри али шо како дур не слушнам од некој што ги користел искуства не ми се зема сеуште.

Иначе во текот на денот некои 4-5 саати сум дома, што значи во тоа време ми треба да биде околу 20-тина степени. И како се одразуваат врз сметката , лани зимата си ја поминав со калориферче , баш вакво, и просек сметките во најладните месеци беше некаде 6-8000. И тоа шанса нема да ја загрее цела соба. Дали со некој од панеливе е реално да ја очекувам истата потрошувачка, и истите/слични суми за ел. енергија ?
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Ако може совет од некој што имал слична ситуација. Прочитав 4-5 страни наназад ама некако контрадикторни ми се мислењава со тие што ги добивам по продавници па затоа се решив и да прашам.

Имам соба од 17 квадрати, планирам да земам панел, разгледував по продавници, од тие што ми ги препорачаа беа AIRELEC ML25 од техномаркет, продавчот беше упорен дека за таа квадратура ми треба панел од барем 2 киловати. Дали оваа е добар модел, и дали е таман за таа квадратура за да се протурка зимава. Исто така и за THERMOR ми спомнаа дека биле добри али шо како дур не слушнам од некој што ги користел искуства не ми се зема сеуште.

Иначе во текот на денот некои 4-5 саати сум дома, што значи во тоа време ми треба да биде околу 20-тина степени. И како се одразуваат врз сметката , лани зимата си ја поминав со калориферче , баш вакво, и просек сметките во најладните месеци беше некаде 6-8000. И тоа шанса нема да ја загрее цела соба. Дали со некој од панеливе е реално да ја очекувам истата потрошувачка, и истите/слични суми за ел. енергија ?
За таа цена (6-8000) дефинитивно ќе ти биде претопло со панел. Овој со AIRELEK деф сака да те заебе. Прво нема никаква потреба од толку јак ....2,5кв, тој е луд!!! Автоматски отпаѓа од комбинација кога некој сака да те прави будала.
А за тоа дали 2кв, ..... земи, да не цепидлачиме дали 1,2 или 1,5 или 2кв иако по мене сосема би ти било доволно од 1,5кв. Ама ако си зимурлија (а не си пошто сакаш само 20 степени). Термор или Атлантик ти се од мене препораките.
П.С. Нема шанси да потрошиш за 17м2 со 2кв повеќе од 2500 ден за цел месец. Само погледни го мојот претходен пост каде правам математика и обрнувам внимание на моментот “дисциплина“.[DOUBLEPOST=1413325500][/DOUBLEPOST]Да надополнам, Thermor Evidence да земаш ако земаш. НЕ РИО!!!
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
746
Поени од реакции
533
За таа цена (6-8000) дефинитивно ќе ти биде претопло со панел. Овој со AIRELEK деф сака да те заебе. Прво нема никаква потреба од толку јак ....2,5кв, тој е луд!!! Автоматски отпаѓа од комбинација кога некој сака да те прави будала.
А за тоа дали 2кв, ..... земи, да не цепидлачиме дали 1,2 или 1,5 или 2кв иако по мене сосема би ти било доволно од 1,5кв. Ама ако си зимурлија (а не си пошто сакаш само 20 степени). Термор или Атлантик ти се од мене препораките.
П.С. Нема шанси да потрошиш за 17м2 со 2кв повеќе од 2500 ден за цел месец. Само погледни го мојот претходен пост каде правам математика и обрнувам внимание на моментот “дисциплина“.
Фала , тоа ми беше муабетот за дали мора од 2.5 киловати пошто ги читав твоите постови, и најверојатно ќе земам од 1.5. Иначе за сметките овие цени што ги пишувате морам да речам дека ми се во најмала рака чудни, дали кај мене многу се троши стварно незнам. Имам една соба каде што се греев со ова калориферчево што го спомнав, во друга соба, затоплувана со клима, во третата соба е веќе затоплување со шпорет на дрва така да тоа отпаѓа од пресметките за струја. Бољер нормално пуштен барем 3 пати неделно. Воглавно тие се електричните уреди што најмногу ги користиме во зимно време и што ја зголемуваат сметката така да незнам како другите поминуваат со сметки до 4-5000 во зимно време.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Фала , тоа ми беше муабетот за дали мора од 2.5 киловати пошто ги читав твоите постови, и најверојатно ќе земам од 1.5. Иначе за сметките овие цени што ги пишувате морам да речам дека ми се во најмала рака чудни, дали кај мене многу се троши стварно незнам. Имам една соба каде што се греев со ова калориферчево што го спомнав, во друга соба, затоплувана со клима, во третата соба е веќе затоплување со шпорет на дрва така да тоа отпаѓа од пресметките за струја. Бољер нормално пуштен барем 3 пати неделно. Воглавно тие се електричните уреди што најмногу ги користиме во зимно време и што ја зголемуваат сметката така да незнам како другите поминуваат со сметки до 4-5000 во зимно време.
Прво и најосновно е тоа дека калориферчето ти е ламја за струја. Тоа цело време си работи, врти тоа вентилаторот, грејат грејачите без престан, а топлина само околу него. Е сега, да земеме дека е 1кв тоа калориферче, израчунај дека ако работи 5ч без престан тоа значи 5кв. за 30 дена 150кв
Во зависност од денот, таква ќе биде и цената на КВ, ефтина или скапа.
Спротивната работа е дека во првиот саат конвекторот ќе ти потроши (ако е од 1,5кв) 1кв, значи работи ефективно 40мин. А тоа е плафонот. После тоа паѓа на оние веќе спомнати 20мин во саат ефективна работа. Значи за следните 3часа, само 1,5 кв. или вкупно 2,5. Или ако нешто подолго е вклучен нека биде со 3кв на ден. Ова само ако остатокот од денот е исклучен, а не е на еконимично работење. Понатаму 3кв по 30 дена Е 90кв за месецот. Еве пак да накачиме, нека биде 100КВ. Толку!!! Сега се' зависи од ефтина/скапа струја. Скапа е 5,59 или со ДДВ ќе дојде 700-750 ден само за твоето греење.
Ај пошто гледам дека си неискусен да ти појаснам уште нешто. Бојлер обавезно се полни на ефтина. Да не кажам без исклучок. Истото важи и за машината за перење. Само ефтина струја. Дури и готвењето ако е можно. Јас сум на плин така да тоа и не ми е важно, но за други е битно.
Ако и по овие работи бидеш дисциплиниран, со бојлер 3-4 пати неделно, 2-3 машини, и готвење на ефтина, .... уф, има сигурно да заштедиш бар 2000ден.
Ај ај ај, како тргнало ќе пишувам до утре. Изолацијата и прозорите на станот/куќата е и те како битен момент. Ако ти се стари дрвени прозори, слаба изолација, ....... тогаш ништо од заштедата.
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
746
Поени од реакции
533
Фала пак за подеталното објаснување, иначе на тоа и се сомневав за калориферот дека има добар дел од потрошувачката, иначе 2.4 киловати е ова и во тие 4-5 саати што ги спомнав дека сум дома, добри 3-3.5 саати дувало. За тоа да се пуштаат другите работи на ефтина струја секогаш сме го преферирале, али не секогаш излегувало така. Баш деновиве ќе земам панел па ќе видиме како ќе се одрази на сметките.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
@kooperativa @echoffs
Да се надоврам со една математика околу митот за потрошувачката на струја на машините за перење. Една современа машина за перење со „најскапата“ програма троши околу 1,2-1,3 киловати за целиот циклус на перење. Тоа е цел програм за полна машина на 90 степени со максимална брзина на центрифугата. За останатите програми потрошувачкате е помала. Просекот на пуштање на машина во едно семејство не верувам дека е повеќе од 3 пати неделно, што е 12 пати месечно. Значи во најлош случај машината за перење троши 15 киловати месечно, еве нека се и 20. Месечната разликата во цена дали ќе се пушти на скапа или на ефтина струја е 50 денари.
Многу поголема разлика прават напр. обичните сијалици во однос на штедливите, потоа компјутери и телевизори и доколку се вклучени по цел ден.

Еве една математика и за бојлер од 80 литра. По некоја груба пресметка за загревање на 80 литри вода за 50 степени (најлош можен случај), потребни се 4,5 киловати. Ако повторно го земеме просекот од три пати неделно за загревање на целосниот капацитет, доаѓаме до потрошувачка од околу 50 киловати месечно. Месечната разлика во цена е 140 денари. Еве некој нека го пушта и секојдневно, потрошувачката ќе биде 135 киловати месечно или разлика во цена од нецели 400 денари.

Многу далеку од заштеда од 2000 денари...
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.680
Поени од реакции
3.975
Otprilika e taka pod uslov boljlerot da nema fateno kamenec na greacot ....
Masinata za perenje mislam deka trosi povece...Mojata e od klasa A so keramicki greac bez inverorsko upravuvanje na motorot, na perenje bez pretperenje na 90C trosi 2.1 kw/h x 6.66 den/kw/h= 13 den za perenje na skapa struja sto e smesno malku i ne e bitno dali na skapa ili eftina struja.
Ova ne e napamet mereno tuku so watmetar .....
Najgolem potrosac nema da veruvate e maloto kuinsko boljerce so 2kw greac, koe ispadna deka trosi (kaj mene za cetiri cleno semejstvo bez masina za sadovi) celi 700-800 den mesecno. Veruvam deka so masina za sadovi potrosuvackata bi bila sigurno prepolovena.
Friziderot (SAMSUNG nofrost A klasa) od 200-300 den mesecno, zamrzuvacot 300-400, normalno vo leto povece od zima.
Televizorite ako se so LED osvetluvanje (plazma TV mnogu povece trosat, postarite i do 300-400W/h, ponovite 150-250 W/h) kako mojot mereno so watmetar na nekoi povisoki postavki na osvetluvanje (LG 110 cm ekran) trosi okolu 80W/h x 10 h/den = 0.8 kw/h x 6.66 den/kw/h x30 dena = 160 den.
Kompjuteri, sijalici (stedlivi normalno) trte mrte, ti rekov mi rece ispadja vo period koga nema greenje davam 2500-3000 den na mesec so koristenje na plin za gotvenje. Ako se soberat site potrosaci navedeni i ne navedeni verojatno e tuka nekade. Bojlerot za kapenje ne mozam da go izmeram ama racunicata vo gorniot post e sosema korektna, ostanatite me mrzi da gi testiram, osven masinata za susenje koja mi e interesna i ce moram da ja testiram (mislam deka trosi povece od masina za perenje).
Koga nekoj ce napise tuka deka trosi 1000-1500 den na mesec, mislam deka ili laze ili mene distribucija me krade.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom