Најекономично греење (затоплување)

Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Kolku e ustvari razlika vo potrosuvacka na struja megju inverter i klasicna klima? Edni vikaat deka klasicnite dosta se podobreni i so potrosuvacka na struja se mnogu blisku do inverterite, so toa da se daleku poprosti i so pomalku delovi i elektronika, gi podobrile performansite, nekni gledav ima nova daewoo so gree do -10 za 200 evra so r410a gas. Se isplati li ova da se zeme?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
http://climat-on-off.ru/goods/Кондиционер-Daikin-FTXN35LV1B9-RXN35LV1B9-IN-OUT
Ova pretvoreno vo nasi pari bez montaza e priblizno 35.300 den (1 rublja e ~0.02 evra) .
Ce bide nesto, za prvpat DAIKIN vo Makedonija po cena uporedliva so drugi drzavi.[DOUBLEPOST=1412245403][/DOUBLEPOST]Ops, vo Ukraina e uste poskap:
http://nvg.com.ua/store/produkcija/kondicionery/nastennye_split_sistemy/daikin/FTXN35LV1B9_RXN35LV1B9
882 $ ~41.500den
Ovoj ruskiov gledam daljinskoto i ne e isto, a vo druga prodavnica e uste poskap:
http://xn--80aaccdhhfuatj3adkeg5aew1fp4j.xn--p1ai/каталог/daikin_ftxn35lv1b9_inverter.html
~47.000 den
Izgleda deka e ova dobra ponuda ako se raboti navistina za japonski proizvod. Indikativno e sto ovoj model se nudi "istocno od raja", nemago na zapad, po se izgleda made in PRC.....
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.273
Резултатот од договорот помеѓу Даикин и Грее е формирањето на 2 нови фирми, од кои првата (Zhuhai Gree Daikin Device Co) ке произведува компресори и матични плочи, а втората (Zhuhai Gree Daikin Precision Mold Co) ке произведува пластични делови од секаков тип за климите, куќишта и слично.
Фактички даикин ја дава технологијата за компресорите и PCB boards na Gree, а кинезите за возврат она во што се они добри, пластиката :)
Договорот го обврзува Грее линијата за производство на пластичните делови да е со контрола на квалитет итн итн.
А дека во Кина се произведува Даикин како готов производ не ми е познато и знам дека некаде на Даикин сајт го имаше списокот со сите производни линии на Даикин во кој 99% сум сигурен Кина ја немаше.
Сличен договор како што имаат со Грее имаат и со Турски Airfel но што точно им е таму соработката незнам, а знам дека Аирфел не го носат тука.
Извор
 
Последно уредено:
Член од
19 јули 2012
Мислења
103
Поени од реакции
67
Добра понуда за опрема за греење може да се најде тука. Има понуди од повеќе фирми. Моментално има кампања за производи за греење и има одлична понуда за инвертер клими, камини на пелети, котли и слично.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Резултатот од договорот помеѓу Даикин и Грее е формирањето на 2 нови фирми, од кои првата (Zhuhai Gree Daikin Device Co) ке произведува компресори и матични плочи, а втората (Zhuhai Gree Daikin Precision Mold Co) ке произведува пластични делови од секаков тип за климите, куќишта и слично.
Фактички даикин ја дава технологијата за компресорите и PCB boards na Gree, а кинезите за возврат она во што се они добри, пластиката :)
Договорот го обврзува Грее линијата за производство на пластичните делови да е со контрола на квалитет итн итн.
А дека во Кина се произведува Даикин како готов производ не ми е познато и знам дека некаде на Даикин сајт го имаше списокот со сите производни линии на Даикин во кој 99% сум сигурен Кина ја немаше.
Сличен договор како што имаат со Грее имаат и со Турски Airfel но што точно им е таму соработката незнам, а знам дека Аирфел не го носат тука.
Извор
Vo princip nemam nisto protiv kinezite i nivnite proizvodi. Ako nekoj poznat brend ima proizvoden pogon vo Kina i se e legalno (vo smisla ne e krazba imeto ili modelot- sto sekako mnogu kratko trae) se dobiva validen proizvod vo potpolnost ist so "originalot" proizveden vo maticnata zemja. Bilo koja firma sto nesto znaci i se probiva na pazarot ne smee da reskira so tie raboti. Mene mi e odlicno poznata ovaa tematika bidejci vo 90-setite godini na prosliot vek jas se zdobiv so sertifikat ovlasten kontrolor za ISO9000 vo avtoindustrijata ......Koga nekoja firma go prefrla proizvodstvoto vo druga zemja (nevrzano moze i vo svojata da otvori nova vo drug grad) vazat istite pravila i zakoni kako i vo maticnata. Ne se raboti samo za poeftina rabotna sila, tuka ima uste eden mal milion stvari koi pocnuvaa i zavrsuvaat so kontrolata na kvalitetot. Toa e najskapiot i najodgovorniot del od proizvodniot proces, cesto pati zafaca i golem prostor, mnogu resursi i strucen kadar. I skapo kosta brate.
Site kooperanti koj ucestvuvaat vo proizvodniot proces mora da imaat i uredi za 100% kontrola na delovite, sekogas tie uredi gi imitiraat uslovite vo realna eksploatacija. Za ova mozat da se pisuvaat romani, zborot mi bese ako e toa taka, a taka e, togas sekoj proizvod sto legalno se izrabotuva vo Kina i jasno go nosi znakot na poznat brend, voopsto ne bi trebalo da budi somnez. Budi somnez nesto drugo: zosto ovde vo Makedonija se nudat klimi made in Kina od japanski brendovi, a niz Evropa ili Amerika ili vo Japan bas japanski (zboruvam za tie sto se prizveduvaat seuste vo Japan). Mozebi e toa samo marketing ili nesto drugo....
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Ne e li ova uste podobra ponuda za DAIKIN :
http://www.icsgroup.mk/page-56.html#Akcija
Ako se raboti za proizvodi izraboteni vo Belgija ili Ceska togas e ova odlicna ponuda, ako e PRC e diskutabilno.
Навистина многу добра понуда за Daikin инвертер моделите. Со цената опасно се приближува до некои инвертори од пониска класа... оние што ги нудат Neptun и Tehnomarket и останатите поголеми трговски ланци, кои со: фенови, шпорети, фрижидери, микроталасни, ЛЕД-ТВ-а..... нудат и т. пумпи те инвертери. Секако сега станува дискутабилно одење во Грција или Бугарија со цел купување на вакви уреди од повисока класа.... сакав да кажам се приближуваат цените, иако се овие членки на ЕУ па како такви немаат царина на производ од Чешка или Белгија...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom