Најекономично греење (затоплување)

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Препорака да купам за зимава некој панел или од овие радијатори на масло за 12м2. Ако има некој искуство препорака нека пише.
Панел ти е поисплатливо, поефтино од таквите радијатори[DOUBLEPOST=1412065818][/DOUBLEPOST]Да се надоврзам на мунгос, може и со само 1кв да тераш. Сепак само 12м2 се во прашање
 
Член од
28 ноември 2011
Мислења
122
Поени од реакции
101
Да 1,5 би бил доволен, ги гледав моделите во техномаркет Termor се надевам дека се квалитетни
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Да 1,5 би бил доволен, ги гледав моделите во техномаркет Termor се надевам дека се квалитетни
Имам и термор и атлантик. Терморот ми е најнов (само едно зимо) и е ок. Командите на двата е ист, ОН, ОФ и ПОМЕЃУ (знакот е месечина). Многу е важно (заради сметката) да бидеш дисциплиниран кога го користиш. Кога не си дома, или кога спиеш да го ставиш на месечината. Инаку, кога си дома, ставаш на ОН, подесуваш на потенциометарот од 1 до 8 (температура) на кое сакаш да биде, ....пр 8 е според мене многууууу топло, 4 или 5 е најприфатливо.
И после тоа тераш само со прекидачот за ОН или месечина. ОФ ќе биде само ако не си бар 2 дена дома или сл
 
Член од
28 ноември 2011
Мислења
122
Поени од реакции
101
Благодарам за ова гледам со искуство си, онака грубо колку би ме дереле евн месечно кога би бил просечно дисциплиниран :icon_lol:

Неможам да најдам термор 1.5 вртев сега тел, најдов атлантик за 4500. Некое инфо каде би можело да има на залиха гледам ги нема ни во техномаркет ни во сет.
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Препорака да купам за зимава некој панел или од овие радијатори на масло за 12м2. Ако има некој искуство препорака нека пише.
Моја препорака е воопшто да не купуваш панел или радијатор туку купи си најобична клима. Најефтините и најмалите клими се нешто преку 10 илјади денари, а со неа ќе плаќаш три пати помалку струја
Ако немаш, можност да купиш клима, подобро купи калолифер со термостат ( вентилатор со греач ) тие чина 6-700 денари, а подобро ќе ти врши работа од радијатор или панел
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Благодарам за ова гледам со искуство си, онака грубо колку би ме дереле евн месечно кога би бил просечно дисциплиниран :icon_lol:

Неможам да најдам термор 1.5 вртев сега тел, најдов атлантик за 4500. Некое инфо каде би можело да има на залиха гледам ги нема ни во техномаркет ни во сет.
По мене .......... ги имам со години Атантикот и нема гајле (во смисол на расипување) би ти рекол да не го бараш Термор. Термор купив од немај-каде, немаше од 1кв на Атлантик. И тоа е цената, плус//минус 200 ден.
Е сега, околу математиката, ... Хммммммм треба да правам на памет или да го го споделам искуството (а пишано пред 100-тина страници).
Ај прво со искуството, ...... стан од 50м2 греен со две плочи (една од 1кв, друга од 1,2кв) во најладното макс ми беше 7000. Али рачунај, температура за по гаѓи да седиш (за бебе 24+ степени). Тоа е МАКС. Инаку, еве лани со сите трошоци (пар без бебе) не помина од 3000 ден. Ова сите трошоци значи со бојлер, машина за перење, пеглање, ....... ме разбираш нели?
А ако идеме со математика, .......... отприлика панелот работи околу 20 мин во 1час. Потоа, дома си макс 8часа. тоа значи дека цирка 3часа би работел панелот кога си дома. Исто е и кога не си дома или спиеш, пак е околу 20мин на 1час (иако е помалку, али не сум броел па за математикава ќе земам поголема вредност). па за 16часа би било околу 5часа активно работење.
Потоа, во нормално услови на режим месечина би било кога е ефтината струја, цел интервал (22ч-06ч)
Првиот дел: 3часа, тоа се 3кв помножено со 5,59ден, би било скоро 17ден. Потоа, од тие 16часа, 8ч ти се на скапа, 8ч ти се на ефтина. Скапите 8ч се веќе израчунати (17ден) а ефтините ќе биде 3кв со 2,8 ќе биде скоро 9ден. Значи вкупно во денот без ддв би бил помалку од 45ден. Ова СЕ' заокружувам на поголемата цифра.
И тие 45ден ќе ги помножиш со бројот на денови, пример 30 ќе добиеш 1350 ден само за греење во еден месец. На ова 18%ДДВ, 1600
Еве сега гледам дека мала грешка сум направил, сум рачунал со панел од 1КВ, а ти сакаш од 1,5...... направи ти понатаму корекција, ......... но ова е премногу ..... нема шанси да биде!!!
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ја имам вишак една клима за продавање ако е некој заинтересиран FUEGO 120HP, 3,5KW. Заменета е со инвертери инаку исправна е 100% и мноогу малку користена.Цена 6500, има и гаранција 30дена од мојот монтер :)
 

Attachments

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Ја имам вишак една клима за продавање ако е некој заинтересиран FUEGO 120HP, 3,5KW. Заменета е со инвертери инаку исправна е 100% и мноогу малку користена.Цена 6500, има и гаранција 30дена од мојот монтер :)
Тагирај го @Charlton но со комплет монтажа. И битно е дали му треба за догревање или за греење.
Ај со среќа пазар;)
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Ludjeto mislat deka ima carobni grealki koj na caraoben nacin davaat mnogu toplina i istovremeno stedat struja. Vo ovoj del od vselenata toa ne postoi sega zasega.....
Nekni gledam eden penzioner (soobracaen inzener) napravil edna grealka, (el. greac gree voda i so ventilator se ozduvuva toplinata nadvor) vodata tece niz eden izmenuvac koj molekulite na vodata gi prekrsuval pod 90 stepeni, pa so toa taa preodja vo nekoja sostojba sto epten mnogu odava toplina i ic ne trosi struja. Odma novinarot drvja i kamenja kako nikoj vo Srbija ne gi razbira pronaodjacite, kako firmite sto se bavaat so greenje nemaat sluh za ovoj pronajdok. Smeurija ziva.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
kooperativa фала ти за помошта и времето одвоено нарачав 1.5 ми стига утре 4700 ден Атлантик.
(y) Да погодам од кај го зема? Од ал-фи, онаа кумановската фирма што има дуќан на чешма во к. вода?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom