Најекономично греење (затоплување)

Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Да не ја имаш згрешено шемата ?
Ова колку што го гледам на сликата нема допирни точки со ова за што ние тука зборуваме. Ова на сликата е оптокаплер со тиристор или електронски прекинувач со надворешна контрола како што е тука поврзано , башка што е поврзано сериски на мрежа а не паралелно како и што би било ред за уредот за кој зборуваме пошто нели тој се уклучува во бил кој штекер, значи парарелно на мрежата, а не преку него да се напојува некој уред( што би рекле сериски).
Можно е ...
Еве од каде ја симнав оваа шема, а има многу други па одбери која најдобро одговара
//www.google.com/search?q=power+saver&es_sm=93&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=H7hUU72hPIqztAaM74GIDQ&ved=0CEoQ7Ak&biw=800&bih
И тоа е проблем - што не знаеме што стварно содржат вакви уреди и колку се ефикасни
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
Можно е ...
Еве од каде ја симнав оваа шема, а има многу други па одбери која најдобро одговара
//www.google.com/search?q=power+saver&es_sm=93&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=H7hUU72hPIqztAaM74GIDQ&ved=0CEoQ7Ak&biw=800&bih
И тоа е проблем - што не знаеме што стварно содржат вакви уреди и колку се ефикасни
I sega, ima li vistina vo ova aparatce da se kupuva, mislam 2900 den i ne e nekoja para dokolku namaluva potrosuvacka i smetki barem za 10-15-20%, a go ima po internet mnogu poeftino, e sega po forumi na net sto mozev da najdam i procitam sekoj veli deka e SCAM, na amazon e duri trgnat od prodazba poradi mnogu negativni rezultati i zalbi na potrosuvacite, zatoa ova tvoe objasnuvanje i skici me zamislija.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
I sega, ima li vistina vo ova aparatce da se kupuva, mislam 2900 den i ne e nekoja para dokolku namaluva potrosuvacka i smetki barem za 10-15-20%, a go ima po internet mnogu poeftino, e sega po forumi na net sto mozev da najdam i procitam sekoj veli deka e SCAM, na amazon e duri trgnat od prodazba poradi mnogu negativni rezultati i zalbi na potrosuvacite, zatoa ova tvoe objasnuvanje i skici me zamislija.
Не знам...
Компензација на реактивната енергија и филтрирање на струјата односно поништувањата на изобличувањата на синусоидите е технички корисна, . Тоа би требело да го вршат ЕВН и МЕПСО со поставување на слични но поголеми уреди по трафостаниците. Но тие тоа не го прават
Има една друга опасност - ако оваа компензација ја врши секој сам поединечно, може да изврши недоволна компензација или претерана компензација што е исто лошо и штетно. Ако ЕВН и МЕПСО вршеа компензација тоа не може да се случи бидејќи тие се стручни и имаат уреди за мерење. Но тие тоа не го прават. Во развиените земји вакви уреди не се потребни бидејќи тамошните системи имаат вакви уреди. Но кај нас и во „ црна африка “ не е така. Погледајте на интернет кај се продаваат вакви уреди

Така да што е подобро да се направи во наши услови - не знам.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Можно е ...
Еве од каде ја симнав оваа шема, а има многу други па одбери која најдобро одговара
//www.google.com/search?q=power+saver&es_sm=93&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=H7hUU72hPIqztAaM74GIDQ&ved=0CEoQ7Ak&biw=800&bih
И тоа е проблем - што не знаеме што стварно содржат вакви уреди и колку се ефикасни
Онака на брзинка оваа ми беше најдобар кандидат

Но пошто нити ми паднала во раце да видам што има и како има, нити сум се заинтересирал посебно сепак не сум 100% сигурен дали е тоа тоа. А и искрено за 5 долари не ни вреди да си го тупам мозокот, но ова на шемата кошта 100 денари прекусила сам да го склопиш и колку што гледам нема ништо посебно. Неколку обични исправувачки диоди, две лед , неколку отпорници и два кондензатори.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Повеќето од нас се затоплуваме со клима - односно користиме топлотна пумпа
Но дали знаете дека постојат топлотни пумпи без компресор?
http://en.wikipedia.org/wiki/Absorption_heat_pump
Наместо компресор се користаат особините на растварањето на гасовите во течностите. Ваквите пумпи не користат струја туку гас. И имаат СОР = 1,5 -
Немаат подвижни делови, што значи нема што да се расипе
http://cnvicot.en.made-in-china.com/product/OXjmEqnonxkd/China-Gas-Fired-Absorption-Heat-Pump-VGAH136-.html
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Претпоставувам дека Ве збунив со претходниот пост, затоа еве дополнителни информации
Принципот на кој работаат оваквите топлотни пумпи е ист како кај апсорпционите фрижидери. Верувам дека постарите се сеќаваат на овие фрижидери, а можеби некој сеуште го има. Нив ги произведуваше фабриката од Битола. Просто не ми се верува дека @мкд владе не видел ваков фрижидер. Тие фрижидери немаат смрт, бидејќи немаат подвижни делови. Фрижидерот од старост ќе се распадне но сеуште работи
Од задната страна овие фрижидери изгледаа вака


1922 година овој тип фрижидери го измислија двајца шведски студенти Балтазар фон Платен и Карл Мунтерс ( Baltzar von Platen, Carl Munters ). Паралелно со нив и Алберт Ајнштајн со неговиот студент Лео Силард имаа патентирано слично решение. Патентите ги одкупи и такви фижидери произведуваше фирмата Електролукс. Нивна лиценца имаше нашиот Ѓорѓи Наумов од Битола
Употребата на ваков тип топлотни пумпи е битно за тие кои ќе користат го гасот за затоплување. Киловатчас топлина од гас чини околу 3 денари, а со користење на ваква пумпа ќе чини 2 денари и ќе биде поефтино од се друго
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Претпоставувам дека Ве збунив со претходниот пост, затоа еве дополнителни информации
Принципот на кој работаат оваквите топлотни пумпи е ист како кај апсорпционите фрижидери. Верувам дека постарите се сеќаваат на овие фрижидери, а можеби некој сеуште го има. Нив ги произведуваше фабриката од Битола. Просто не ми се верува дека @мкд владе не видел ваков фрижидер. Тие фрижидери немаат смрт, бидејќи немаат подвижни делови. Фрижидерот од старост ќе се распадне но сеуште работи
Од задната страна овие фрижидери изгледаа вака


1922 година овој тип фрижидери го измислија двајца шведски студенти Балтазар фон Платен и Карл Мунтерс ( Baltzar von Platen, Carl Munters ). Паралелно со нив и Алберт Ајнштајн со неговиот студент Лео Силард имаа патентирано слично решение. Патентите ги одкупи и такви фижидери произведуваше фирмата Електролукс. Нивна лиценца имаше нашиот Ѓорѓи Наумов од Битола
Употребата на ваков тип топлотни пумпи е битно за тие кои ќе користат го гасот за затоплување. Киловатчас топлина од гас чини околу 3 денари, а со користење на ваква пумпа ќе чини 2 денари и ќе биде поефтино од се друго
Не сум бе до толку стар :)
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Не сум бе до толку стар :)
Me насмеа... не си...
Јас пред неколку години видов ваков фрижидер фрлен во контејнер и си велам да го земам, ама ми беше срам што ќе речат комшиите... И денес ми е жал што не го зедов. Мора некој сеуште да има ваков фрижидер
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Имаме ние дома сличен фрижидер марка OBODIN, татко ми го купил од првата плата далечната 62-63г.
еве го и ден денес ми го лади пивото до фаза на заледување а уклучен е на 2 од можни 6 на термостатот.Инаку отпозади на моторот пишува MADE IN YUGOSLAVIA
никогаш до сега не е носен на поправка само еднаш годишно го вадиме надвор да се стопи ледот и толку
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Имаме ние дома сличен фрижидер марка OBODIN, татко ми го купил од првата плата далечната 62-63г.
еве го и ден денес ми го лади пивото до фаза на заледување а уклучен е на 2 од можни 6 на термостатот.Инаку отпозади на моторот пишува MADE IN YUGOSLAVIA
никогаш до сега не е носен на поправка само еднаш годишно го вадиме надвор да се стопи ледот и толку
Старите Ободин фрижидери беа прва класа, но тие беа обични компресиони фрижидери.
Апсорпциони фрижидери правеше Ѓорѓи Наумов Битола по лиценца Електролукс
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Imam edno prashanje do vas.
So zamena na starata stolarija stavame pvc prozori so razlicen koeficient na toplosprovodlivost. Pri toa se zgolemuva rizikot od pojava ma vlaga (mufla) vo nashiot dom. Provetruvanjeto na sabajle I navecer samo go reducira rizikot od pojava na vlaga no vo osnova onie objekti koi se severni se poveke skloni kon ovaa pojava. Ova go kazuvam vrz osnova na iskazite na luge koi smenale dograma I zatvorile eden problem (pomala smetka za struja) a otvorile nov (vlaga).
Trgnuvajki od toa deka mojot stan e severozapaden, imam mal balkun (ke moram da susam alishta vnatre bidejki sushara ne mislam da kupuvam niti pak koristam) se poveke pocnuvam da razmisluvam dali e popametno na veke postoeckata dogrsma koja e stara 25god. da ja sredam max, shtelovam, stavam gumici I dihtoni I da im go smenam samo stakloto. Segashnata dograma ima dvojno staklo, za toa vreme popularno. Sega mozam da stavam staklo koe go stavat na pvc profilite I barem od strana na staklo da imam dobra toplotna izolacija a od strana na samoto drvo maximalno da se sanira. Dali nekoj ima slushnato za vakva sanacija na dogrammata, dali spored vas e pametno ili neshto propushtam? Momentalnata situacija se dogramata e sredna I so dobar majstor bi mozelo ds se postigne neshto.
Ve molam za mislenje.
Srekni Praznici
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Jas imav jelovica prozori so dve stakla, i bev na ist um da na starite prozori stavam termopan staklo, ama ne se nafatija na taa ekskurzija od pricina deka tehnicki ne e izvodlivo, ili izvodlivo e ama treba da se obrabotuvaat starite ramki so sto doagame do neisplatlivost. E ova bese pred 4 godini sega ne znam.

A za vlagata odnosno kondenzacijata e drug problem koj e resliv ili nemora da znaci deka ke ti se pojavi vlaga.

Pozdrav
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
[quotemolam"Sass, post: 6576891, member: 57441"]Jas imav jelovica prozori so dve stakla, i bev na ist um da na starite prozori stavam termopan staklo, ama ne se nafatija na taa ekskurzija od pricina deka tehnicki ne e izvodlivo, ili izvodlivo e ama treba da se obrabotuvaat starite ramki so sto doagame do neisplatlivost. E ova bese pred 4 godini sega ne znam.

A za vlagata odnosno kondenzacijata e drug problem koj e resliv ili nemora da znaci deka ke ti se pojavi vlaga.

Pozdrav[/quote]

Blagodaram na odgovorot sass
Te molam da mi kazish osven so provetruvanje, na koj nacin toa se sreduva?
Se ova za cel poeknomicno zagrevanje se razbira.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Obicno vlaga (kondenzacija) a podocna i muvla se javuva kako proizvod na tempearaturata i vlaznosta na vozduhot vo samata prostorija. Pr. eden covek vo 24h proizveduva okolu 2.5l voda.
Dokolku prostoriite (sobite) ti se konstantno zagreani, nema da imas problem so vlaga ili kondenzat, odnosno dokolku tempearturata ja drzis iznad temperaturata na tocka na rosa.

Tocka na rosa e korelacija na dva parametri i toa tempeartura i vlaznost na samiot vozduh pri koi parametri vodata od gasna agregatna sostojba preminuva vo tecna.
Hipoteticki ako ja znaeme vlaznosta vo samata prostorija kako i temperaturata na povrsinata (betoski gredi, kako najkriticni tocki), bi mozele da go odredime i rizikot od pojava na kondenzacija na tie tocki.

E sega, dokolku imame nadvoresna izolacija, samata temperatura na povrsinata na tie tocki e poviska, a so toa i moznosta pomala za pojava na kondenzacija.

Taka da edno care e nadv. izolacija makar na samite betoski gredi, ili konstantno zagrevanje, kade imame potopol vozduh vo samata prostorija, a po zakon na fizika kolku vozduhot e potopol (ima povisoka temp.) ima moznost za pogolema atpsorpcija na vlaga.

I provetruvanjeto ne e funkcionalno dokolku imame golema vlaznost nadvor.

Nakratko i uprosteno e tolku, ako nesto ne ti e jasno slobodno prasaj.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom