Најдобра слаткарница во Македонија?

Дискусија во форумот 'Гурманско катче' започната од Crazy in Love, 20 септември 2012.

1. Violent Femme

Violent Femme I am as lovely as a dream in stone..

Член од:
    27 мај 2011
    Мислења:
    726
    Допаѓања:
    530
    Да,да и во Жито Лукс или како и да се вика сега има :)
  2. goce iliev

goce iliev

Член од:
    13 март 2011
    Мислења:
    68
    Допаѓања:
    11
    Ех едно време имаше под МНТ Бисер.Горе беше хотелот Бисер а долу имаше слаткарница.Е таму имаше навистина огромен избор,а и хигиената беше на врвно ниво.Одев сигурно по 3 пати во неделата.Многу се разочарав последниот пат кога отидов и видов дека повеќе не работи.Навистина ми е криво.Луѓето навистина беа мајстори за слатки....Инаку сега не сум бил одамна никаде,не сметајќи го Џино каде со еден пријател земавме Џино торта.Ја имав пробано неколку пати и порано и нормално дека е со полош квалитет,а и цената им е 20 денари повисока.(n).Кога беше италијанецот газда,поубаво и поевтино беше:)
    На Смрт за зони и пајак воз. му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Medea

Medea Облинеса

Член од:
    25 април 2007
    Мислења:
    2.701
    Допаѓања:
    1.603
    Во Битола јадев едно слатко чуденце, вишна колач, пробав профитерол со крем од чоколада и брцнав захер торта во слаткарницата GT.
    Фина услуга, убаво принесени слатките, цената таман... Ми се допадна што нема вообичаени благи, туку иновативни.

Во Скопје, одамна им имам речено НЕ на слатките од Апче. Причина - двапати имам повраќано, еднаш најдено влакно, друго што сите им се со ист вкус. Мамата, ако веќе давам 50 денари, поарно чоколадо ќе си купам!
    Канела за торти рулз, Романса за ситни колачи, а во Палма Карпош ден денешен го јадам најдобриот чоколаден ролат со ореви.
    На Crazy in Love и Смрт за зони и пајак воз. им се допаѓа ова.
  4. Blazing Guns

Blazing Guns

Член од:
    29 декември 2011
    Мислења:
    2.495
    Допаѓања:
    1.797
    Постои збор благар? Епа мераклија сум на благи работи, така да сум пробал од многу места низ градов (Скопје). Интересно што никој не го спомна Пастел. Имаат доста интересни ствари од кои скоро сите се вкусни, и не се класични тулумби, индијанки и слични ствари. Имаат еден чоколаден колач мислам дека се вика, и мислам дека тоа е врвот во градов како колаче, страшно нешто.
    Палма има исто ок ствари, вкусни и генерално свежи (тазе) производи. Канелите (двете) имаат стандардно солидна торта, не најдобра, ама знаеш што добиваш. Романса исто така има солидни торти. Перфето (близу Ленинова) има ептен добри мали колачи (ги пакуваат во кутии од пола килограм), исто така имаат и многу вкусни торти.
    Доколку вкусот е нешто класично, мора да се спомне Ригара во Чаршија. Квалитетни и исто така свежи благи производи, падобранецот им е врхунски! Дури слушнав и дека извезуваат за Истанбул (што мора да значи нешто, имајќи во предвид дека и тие се шербетлии).
    Ова се горе- доле според мене поквалитетните слаткарници низ градов, со малку повисоки цени од останатите.

Од Шарлота два пати сум купувал торти, врска немале. Ако ептен сум го утнал тоа мастрафот тогаш сум малер, ама се сомневам.
    Санчно ми е во маало, и за 10-20 денари од парче би рекол дека има солидни ствари. Далеку од најдобри, ама ако се земе во предвид цената, ок се.
    Апче врска нема!
    Во Малага престанав да одам одамна, изгубија квалитет некако, ако се поправиле последниве години, може грешам.

И во врска со муабетот за Палма. Таа што е во Аеродром е поснабдена и посетена. Цените и се повисоки од другата (како што кажаа погоре). Услугата им е спора, не дека се криви девојчињата, туку дека газдата вработил само две а надвор седат 200 души и кутриве не можат да постигнат, а често и да не ти донесат нешто или да измешаат.

Слушнав за некоја нова слаткарница во ГТЦ, ама не сум бил. Искуство некој?
    На Crazy in Love и Смрт за зони и пајак воз. им се допаѓа ова.
  5. Crazy in Love

Crazy in Love The way we were...

Член од:
    25 јануари 2007
    Мислења:
    22.701
    Допаѓања:
    21.265
    Сакаш да ми кажеш дека во Жито Лукс ги вратиле глувчињата? :гик::гик::гик::vozbud::love:
  6. Смрт за зони и пајак воз.

Смрт за зони и пајак воз.

Член од:
    20 септември 2011
    Мислења:
    5.829
    Допаѓања:
    6.366
    Тоа беа омилени колачи на мојот Син
  7. ACTION

ACTION

Член од:
    28 мај 2009
    Мислења:
    3.365
    Допаѓања:
    3.940
    Canela Blue najubavi torti ima nezamenlivi :P
  8. Crazy in Love

Crazy in Love The way we were...

Член од:
    25 јануари 2007
    Мислења:
    22.701
    Допаѓања:
    21.265
    Тоа беа омилените колачи на секое дете.
    Уште го паметам вкусот! И најголема грешка на Жито Лукс е тоа што ги повлекоа од продажба!
    На Кајсиичка и Смрт за зони и пајак воз. им се допаѓа ова.
  9. draguviti

draguviti

Член од:
    11 септември 2012
    Мислења:
    69
    Допаѓања:
    38
    Шехерезада во гтц и Малага кај Беко
  10. Teenage girl

Teenage girl

Член од:
    1 март 2012
    Мислења:
    52
    Допаѓања:
    10
    Шехерезада(гтц-приземје) има најубава боровница.Нешто такво сеуште немам пробано на друго место.Слатките се убави иако може да бидат и поубави за таа цена.Не велам дека се скапи,но за разлика од порано,поскапи :)
  11. pain_killer

pain_killer Invictus

Член од:
    27 јули 2007
    Мислења:
    4.176
    Допаѓања:
    1.725
    Рекорд гостивар... фантазија!
    На Sase_Mk му/ѝ се допаѓа ова.
  12. fidanmk

fidanmk

Член од:
    30 септември 2011
    Мислења:
    1.876
    Допаѓања:
    1.470
  13. Олимпија

Олимпија Македонија во срцето!!!

Член од:
    26 март 2008
    Мислења:
    4.872
    Допаѓања:
    6.928
    ^ Eдитирано мислењето на fidanmk фала богу сите не служи видот, не мора да се пишува со огромни букви за да прoчитаме. Тој шо сака да прочита и кинески да пишеш ќе прочита ;)
    На fidanmk му/ѝ се допаѓа ова.
  14. gata salvaje

gata salvaje matufa

Член од:
    2 декември 2011
    Мислења:
    6.879
    Допаѓања:
    10.396
    GT- bitola se zakon, nesto novo i unikatno za nasi prostori:)
    Profiterol kolac :love:
  15. sankerce

sankerce Ајншприц.

Член од:
    6 март 2009
    Мислења:
    1.675
    Допаѓања:
    2.020

Хахахаххахахаха .... :)))))

Aбе апче до пред некое време супер си беше ( по мене ) индијанките им се одлични , и шо вика Acid боза у мое шише стриктно ... али ете , скоро година дена , како немам пробано благо од таму , а не се надевам дека скоро ќе пројдам од таму :) ептен ако дојде зорт , нема благо дома , ќе наминам :)

Сподели преку: