Најдобра банка за да се орочат парите

Дискусија во форумот 'Економија и бизнис' започната од Network, 14 април 2009.

1. аллександар

аллександар Вечно ненаспан

Член од:
    5 мај 2006
    Мислења:
    6.673
    Допаѓања:
    2.067
    појди во главната банка шо им е покрај кеј најубаво ке ти објаснат од таму. моите работат таму али незнам дали ке може да ти објаснам. ке ги прашам покасно ако сакаш (само изјави желба) па ке ти пренесам...
    инаку според мене тутунска банка имаат добри каматни стапки така да не е лошо да се стават таму парите...
  2. Vanlok

Vanlok deus ex machina

Член од:
    30 мај 2009
    Мислења:
    4.461
    Допаѓања:
    3.820
    Фала на понудата, радо би ја прифатил.

Сакам да соберам што повеќе информации пред да одам на лице место. А баш отворените штедни влогови не се добро опишани на сајтот.
    Комерцијална банка ми одговара, во делот од Скопје каде што живеам нема блиска експозитура од Тутунска банка а од Комерцијална има неколку. Разликите во камати се мали, една јака предност на Тутунска банка е наводно одличната подршка за e-banking... уште една работа што ме интересира.
  3. аллександар

аллександар Вечно ненаспан

Член од:
    5 мај 2006
    Мислења:
    6.673
    Допаѓања:
    2.067
    да а работењето на комерцијална банка е одлично и е една од најстабилните банки.. земи си го и ова у предвид :)
  4. american idiot

american idiot

Член од:
    1 октомври 2009
    Мислења:
    33
    Допаѓања:
    2
    Tutunska za mene e najdobrata banka vo Makedonija...odamana sum so niv i su zadovolen mnogu, i so firma i privatno...neznam kakvo e-bankarstvo imaat drugiti ama na Tutunska e bezprekorno...nema sto nemozes da napravis...
    Veke imam oroceno pari tamu, i sega brzo ke stavam uste, moja preporaka e NLB Tutunska Banka

p.s. Da me procita g-din Tanasoski kako gi reklamiram ke mi kaci kamatna stapka :pos2:
  5. Dr Zmigo

Dr Zmigo

Член од:
    14 мај 2009
    Мислења:
    1.087
    Допаѓања:
    658
    Bogami ke ti kaci....
    Zasto nikade ne procitav brojki i fakti!?
    Samo NLB e najdobra za stedenje, Komercijalna e.... ovaa onaa!
    Z O S T O? Brojki gospoda!
    Jas eve... vo "najlosata" banka stedam - UNI Banka... do pred mesec dena na oroceni Evra davaa 7% kamata so moznost za mesecno podiganje na istata, sega so padot na kamatite na drzavnite obvrznici, padna i kamatata na depozitite na 6%.... Eve vi rekov zosto UNI e "najlosa" Aj sega vie mene zosto NLB e najdobra!? Po sto toa e najdobra?
    Zosto tamu stedite? Zosto ima najubava zgrada? :pos2:
  6. american idiot

american idiot

Член од:
    1 октомври 2009
    Мислења:
    33
    Допаѓања:
    2
    Уни банка има електронско банкарство?
  7. Network

Network

Член од:
    24 јануари 2008
    Мислења:
    1.074
    Допаѓања:
    86
    До пред неколку дена мислев дека е најдобра комерцијана банка затоа што имаат највисоки каматни стапки ...за околу 0,20/0,30% (во денари ги орочувам) е разликата со тутунска банка но испадна како тоа да е мамка само за да ги орочиш парите и после да влегуваш во минус поради некои такси ,камати...за кои како што ми кажаја вработените од комерцијална дека биле 20 денари месечно и требало да се платат за да можиш внесиш и повлечиш пари.... заради ова пред неколку дена се префрив во тутунска банка каде таму нема никакви такси и камати за орочени пари туку само ти растат парите и не треба да плакаш ништо.
    Плус кај тутунска банка е тоа што со viza electron можиш да верификуваш paypal :wink:
    Тутунска банка е најдобра спрема мене.
  8. american idiot

american idiot

Член од:
    1 октомври 2009
    Мислења:
    33
    Допаѓања:
    2
    Во повеќето банки има разлика во каматните стапки ако ја земаш каматата секој месец е помала процентуалната стапка него ако ја собереш по завршувањето од договорот(поголема каматна стапка)....во тутунска е исто без разлика кога ја подигаш каматата...
    една од причините зошто е подобра...
  9. Dr Zmigo

Dr Zmigo

Член од:
    14 мај 2009
    Мислења:
    1.087
    Допаѓања:
    658

Zatoa li e podobra? Sto ne kazues vakvi raboti? Znaci 4.2% godisna kamata na oroceni depoziti vo Evra na NLB se pogolemi od 6-te procenti sto gi dava UNI.... I nema razlika dali kamatata se isplaka sekoj mesec ili se zema na kraj godina (ako parite ti se oroceni na godina dena) Taka e i vo STB taka e i vo UNI i vo ALPHA.... drugo e ako gi orocuvas na tri meseci... togas mozes da smetas kamata na kamata....
    Mislev deka kako argument ke mi spomnes deka NLB za razlika od UNI e golema banka, so toa i posigurna... ama nisto! No za brojkite nemoj! Ocigledni se!
  10. american idiot

american idiot

Член од:
    1 октомври 2009
    Мислења:
    33
    Допаѓања:
    2
    друже незнам за уни и алфа(не ме ни интересира)ама стопанска сигурно има разлика во каматна стапка...и не на 3 месеца или 1 година на 6 години ги орочи ако сакаш имаш разлика...
    и ја кога вршам работа сакам да сум во една банка со се...не да штедам во една фирмата да ми е друга банка друга картица од треча...за мене е добра а тебе да те убедувам немам намера

за тебе е уни банка
    ајде сега три пати ура за уни банка у себе да си кажеш
  11. Dr Zmigo

Dr Zmigo

Член од:
    14 мај 2009
    Мислења:
    1.087
    Допаѓања:
    658
    Ne ne, NLB e najdobra zatoa sto ima najubava zgrada, ne ne zasto se najljubezni! :pos2:
    Pa taka kazi bre druze, zosto TEBE ti e najdobra banka NLB, a ne da kazuvas nebulozi deka e najdobra banka za stedenje! Ova e da te potsetam naslov - temata na forumot: "Najdobra banka da se orocat parite (za stedenje)" .... a ti si pisuel tebe koja ti e najdobra!?
    Izvini! :tapp:
  12. american idiot

american idiot

Член од:
    1 октомври 2009
    Мислења:
    33
    Допаѓања:
    2
    Ти очигледно си заљубен у зградата на тутунска...освен тебе никој друг не ја спомна... и многу ти е криви зошто уни нема таква зграда?
    И да тутунска ми е најдобра банка за се...па и за штедење...
  13. Dr Zmigo

Dr Zmigo

Член од:
    14 мај 2009
    Мислења:
    1.087
    Допаѓања:
    658
    Е да! Многу би ми значело убава зграда, за мојот штеден влог. Условите те. каматите - не ми се битни!.... :nenene:
    Штеди пријателе кај сакаш.... Фри Кантри!
  14. Vanlok

Vanlok deus ex machina

Член од:
    30 мај 2009
    Мислења:
    4.461
    Допаѓања:
    3.820
    Ајде бе доста за зградите... :wink:

Кажете како функционираат отворените штедни влогови?
  15. startrack11

startrack11

Член од:
    22 јуни 2009
    Мислења:
    89
    Допаѓања:
    2
    Abe investirajte vo Penzija plus vo tret stolb na NLB i ke vi go vratime danokot.
    Koj saka neka me bara.
    poz

Сподели преку: