Начин за добивање средства за стартап бизнис

The One

Оној шо ќутит а све знајт
Член од
16 март 2008
Мислења
189
Поени од реакции
39
Здраво,

сакам да започнам нов стартап бизнис (гостилница :) ). Па си викам да прашам на форумов дали има некој кој што добил средства за да започне нов бизнис (средства во опсег од 10 -15 000 евра). Би побарал од банка али каматите се високи. Само да напоменам дека сум вработен :). Ако има некој некои искуства или идеи како да го остварам ова ве молам да пишете.

Однапред фала.
 
S

StormRage

Гостин
Stealing is always a choice :D
се зезам, имено и ние (јас и уште тројца колеги) почнуваме стартап бизнис, работиме ситно колку да заработиме за почеток. Кој работи по фирми трга пари од платата, за до година официјално да започнеме. Е сега бидејќи ти си сам би ти било малку потешко (плус имаме една поголема компанија која е спремна да инвестира во нас за некое време и да работиме како нивна „гранка“ )

Дефинитивно мислам заштеда, се останато е зезнато. Пошо ионака првата година ќе работиш за да си повратиш инвестиција и во најдобар случај да излезеш на нула, уште подобро да заработиш.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Здраво,

сакам да започнам нов стартап бизнис (гостилница :) ). Па си викам да прашам на форумов дали има некој кој што добил средства за да започне нов бизнис (средства во опсег од 10 -15 000 евра). Би побарал од банка али каматите се високи. Само да напоменам дека сум вработен :). Ако има некој некои искуства или идеи како да го остварам ова ве молам да пишете.

Однапред фала.
Заштеда, кредит од банка или кредит за самовработување. Последново мислам ти нуди помала цифра.
 

El Bohemio

Silver Gate
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.058
Поени од реакции
942
Разгледај го проектот на владата: програма за самовработување со кредитирање.
Секој млад човек кој сака да се самовработи може да добие 7.000 евра за сопствено вработување, а може да вработи уште четири лица во истата фирма кои ќе добијат по 4.000 евра. Значи вкупно 23.000 евра е финансиската поддршка што е предвидена за самовработување и средствата се даваат на вкупно седум години од кои една и пол година е грејс-период и пет и пол години рок на враќање.
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Разгледај го проектот на владата: програма за самовработување со кредитирање.
Секој млад човек кој сака да се самовработи може да добие 7.000 евра за сопствено вработување, а може да вработи уште четири лица во истата фирма кои ќе добијат по 4.000 евра. Значи вкупно 23.000 евра е финансиската поддршка што е предвидена за самовработување и средствата се даваат на вкупно седум години од кои една и пол година е грејс-период и пет и пол години рок на враќање.
И сметај на тоа дека пола од парите ќе ти ги земат во првите 2 години(n)
Еден мој совет, не земај кредит од државата...ако ти треба само во банка.
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Не знам дали си слушнал за letsfundit, еве ти на кратко од нивното инфо.
Let’s Fund It овозможува нетрадиционален начин на собирање на средства за финансирање на иновативни идеи. Главен поддржувач во овој концепт е широката јавност која преку вложување на мала сума на пари помага во нивната реализацијата.
Прочитај повеќе тука . Не знам дали ќе собереш до 15000 али за некои по мали бизниси не глеам пречка да не се соберат пари.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.645
Поени од реакции
1.894
Здраво,

сакам да започнам нов стартап бизнис (гостилница :) ). Па си викам да прашам на форумов дали има некој кој што добил средства за да започне нов бизнис (средства во опсег од 10 -15 000 евра). Би побарал од банка али каматите се високи. Само да напоменам дека сум вработен :). Ако има некој некои искуства или идеи како да го остварам ова ве молам да пишете.

Однапред фала.
Позајми од роднини.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Позајми од роднини.
Mislis li deka taka se sobiraat 15 banki u zaem od rodnini???
Mislam deka 98% od rodninite ke mu recat deka se liti finansiski.Osven ako ima nekoj sto e navistina zdrav finansiski.
Ama sovet mu dade sekoja ti cest.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
247
Поени од реакции
136
Mislis li deka taka se sobiraat 15 banki u zaem od rodnini???
Mislam deka 98% od rodninite ke mu recat deka se liti finansiski.Osven ako ima nekoj sto e navistina zdrav finansiski.
Ama sovet mu dade sekoja ti cest.
Супер совет му даде. Кога се отвара бизнис и ако се нема доволно финансии, првата и најважната опција е да се започне семеен бизнис со роднини.

Бизнис никогаш не се отвара со кредит, тоа е најлоша работа.
 
Член од
16 април 2012
Мислења
333
Поени од реакции
217
Не знам дали си слушнал за letsfundit, еве ти на кратко од нивното инфо.
Let’s Fund It овозможува нетрадиционален начин на собирање на средства за финансирање на иновативни идеи. Главен поддржувач во овој концепт е широката јавност која преку вложување на мала сума на пари помага во нивната реализацијата.
Прочитај повеќе тука . Не знам дали ќе собереш до 15000 али за некои по мали бизниси не глеам пречка да не се соберат пари.
Како е гостилница иновативен бизнис?

...
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Супер совет му даде. Кога се отвара бизнис и ако се нема доволно финансии, првата и најважната опција е да се започне семеен бизнис со роднини.

Бизнис никогаш не се отвара со кредит, тоа е најлоша работа.
@FARANG не се слагаше со последната реченица, а според постовите тука знае што збори.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Супер совет му даде. Кога се отвара бизнис и ако се нема доволно финансии, првата и најважната опција е да се започне семеен бизнис со роднини.

Бизнис никогаш не се отвара со кредит, тоа е најлоша работа.
Ubavo e semeen biznis ama ne so sekoj rodnini.Semeen biznis se znae.Majka Tatko Brat Sopruga Deca tvoi a ne takvi rodnini kako sto mu gi ukaza prijatelot.
A deckovo mislam deka prasa kako da fane nekoj drzavni krediti i ako znaese da mu dade odgovor mislam deka ke mu odgovorese so ne znam ili nema da go citira.Diskutiram za nesto sto go odbiram a ne samo da ja zalepam nekoja zelena kolku da se rece.
A ako imal pari sigurno nemalo da bara nacin za startap biznis so pari na drug a biznisot da bide negov
 
F

FARANG

Гостин
Заштеда, кредит или трите Ф што би рекле овде - family, friends, fools... Ако немаш средства сам да почнеш тогаш кредит ти е најдобра опција. За тоа треба да си сигурен дека ќе имаш заработка. Добар бизнис план + фактот што си вработен и имаш приход надвор од бизнисот треба да работи во твоја полза. Колку би можел да извлечеш од банка во МКД немам поима, на запад теортески би ти кредитрале до 50% ако покажеш добар бизнис план, имаш искуство и плус тоа што си вработен. Ако си спремен да дадеш нешто под хипотека тогаш може и повеќе да земеш.

10-15 000 евра не се многу пари за да бараш инвеститори... Буквално не се исплати некој да се замара да пази што и како работиш за да добие неколку стотини евра како дивидента.

Она последново, family, friends, fools е баш тоа, значи да ти помогнат луге што те сакаат или некој што апла немаат поима од бизнис. Друга опција немаш за да најдеш пари.

Друга работа, размисли добро дали си спремен да влезеш во тој бизнис. Знам да друга тема веќе ти спомнаа дека и не е баш лесен бизнис така да не се преповторуваме она што би ти посочил е да размислиш дали можеш да го водиш бизнисот (остај брат, фамилија, ТВОЈ ПАРИ се во игра) и дали имаш стабилен ГОТВАЧ. Колку и да е ова смешно таа позиција ти е клучна ако ти тргне готвачот после највеќе може да те зеза за плата итн...

Со среќа па кажи дали си отворил нешто....
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Ако сакаш ефтин бизнис до кај 3,4 илјади евра контактирај ме преку ПП.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom