Наплата на закасната сметка

Член од
20 јануари 2015
Мислења
101
Поени од реакции
91
Здраво форумџии,

Имам едно прашање во врска со наплата на закасната сметка односно дали знае некој како оди наплање (додавање плус ДДВ) на постоечката сума на сметката. Не можев да најдам ништо на интернет колку проценти ДДВ се додава па ако има некој слободно нека сподели.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Каква сметка? ДДВ нема што да додаваш на сметка, веројатно мислиш на затезна камата. Објасни се поубаво :)
 
Член од
20 јануари 2015
Мислења
101
Поени од реакции
91
Сметка за вода во случајов, да мислев на камата за ненавремено плаќање. Ме интересира колку оди наплаќањето на камата.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Сметка за вода во случајов, да мислев на камата за ненавремено плаќање. Ме интересира колку оди наплаќањето на камата.
Зависи од износот на ф-рата ама отприлкика 20-30 денари ќе ти пресметаат камата за задоцнето плаќање со следната сметка
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Сметка за вода во случајов, да мислев на камата за ненавремено плаќање. Ме интересира колку оди наплаќањето на камата.
А колку е задоцнето плаќањето?
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Ако е помината една година од достасување на сметката, а во меѓувреме не е преземено ништо за наплата (пуштена тужба во суд, предлог за извршување врз основа на веродостојна исправа, пуштена на извршување кај извршител), тогаш сметката е веќе застарена. Дури и по истекот на едногодишниот рок, ако тогаш им текне да наплаќаат побарување, треба да се поднесе приговор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom