Моќта на збогувањето

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Лејди Сатори, романтична душо, ако зборот ЗБОГУМ се изговори со сето срце, има и тоа каква моќ! Камо да не постоеше тој збор.
Но, ако. Ако пак не постоеше, како што велиш, немаше да има нови почетоци, секако.
Ако не постоеше немаше да знаеме некогаш и што губиме нели?:helou:
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
“Збогум“, но знам дека утре повторно ќе те видам... не се плашам да го изговорам, не е “засекогаш“.
Моќ?
Моќта на копнежот да го/ја видам повторно, моќта на разделба со повторна средба, недостигот на нејзиното/неговото присуство кое подоцна ќе биде надокнадено...

Најтешко “збогум“ во животот беше кога требаше да им го кажам на моите баби и дедовци, никогаш нема да го преболам.
Моќ?
Моќта на копнежот да ги видам повторно- но нема, моќта на разделбата без понатамошна средба, недостигот на нивното присуство кое никогаш нема да биде надокнадено и само ќе се натрупува, и натрупува, и натрупува...
Моќта на болката, тагата, солзите, очајот...
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Напротив, јас кога пишував за тоа т.е. кога ја поставив темата размислував за тоа дека моќта на збогувањето лежи во новиот почеток кој што можеме да го имаме или крајно на новите можности и хоризонти кои што ни се отвараат.:me:
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Напротив, јас кога пишував за тоа т.е. кога ја поставив темата размислував за тоа дека моќта на збогувањето лежи во новиот почеток кој што можеме да го имаме или крајно на новите можности и хоризонти кои што ни се отвараат.:me:
Во што би требало јас да гледам нов почеток кога се збогував засекогаш со некои кои ме чувале, се грижеле за мене, ме сакале, сум ги сакала, премногу ми значеле... ?
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Во што би требало јас да гледам нов почеток кога се збогував засекогаш со некои кои ме чувале, се грижеле за мене, ме сакале, сум ги сакала, премногу ми значеле... ?
Не секое збогување може да се сврсти во таа категорија.
 
Член од
19 октомври 2007
Мислења
21
Поени од реакции
0
збогум не е само збор тоа е чувство на вечна разделба...
збогум е проштално писмо на депресивен самоубиец...
збогум е губење на припадност...
збогум е ...
 
Член од
24 април 2007
Мислења
47
Поени од реакции
0
хмммммм...моќта на збогувањето ..........чао да, пријатно да, ама збогум некако звучи како целосен крај , со некој со кого си ги завршил сите чувства........а да еве и Мадона пееше за power of goodbye
There's nothing left to try
There's no place left to hide
There's no greater power
Than the power of good-bye

:( :(
 
С

Сатори

Гостин
~*~

хмммммм...моќта на збогувањето ..........чао да, пријатно да, ама збогум некако звучи како целосен крај , со некој со кого си ги завршил сите чувства........а да еве и Мадона пееше за power of goodbye
There's nothing left to try
There's no place left to hide
There's no greater power
Than the power of good-bye

:( :(
Токму под влијание на тие стихови и ја отворив темата.
 
K

kat.<3

Гостин
eden od najsilnite zborovi koi covek moze da gi kaze, no razlicno e sekoe zbogum. Postoi zbogum koe ke go kazes posle edno prvo takvo zbogum, ili zbogum koe ke go kazes za da mu pomognes na nekoj sto ti znaci, za da moze vo krajot da go najde pocetokot. i sekogas treba da se najde vistinskiot nacin za da se kaze toj zbor. zasto ako covek ja zatvori vistinskata vrata ednas, mozebi nikogas poveke nema da se otvori.
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
Збогум иде засекогаш, но мораш некогаш нешто да оставиш за да најдеш нешто друго, можеби подобро
 

AnaMercury

Love is only a feeling...
Член од
30 декември 2007
Мислења
1.097
Поени од реакции
190
зборот збогум сум го слушнала премногу пати, и после секој нов почеток за кратко време пак се појавува...разни ветувања, ке се видиме пак, се ќе е исто, нема да те заборавам-хахаха-тоа ти е се срање. Веќе ми е смачено да го слушам овој неподнослив збор и се надевам дека си ја научив лекцијата еднаш засекогаш :kesa:
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
eden od najsilnite zborovi koi covek moze da gi kaze, no razlicno e sekoe zbogum. Postoi zbogum koe ke go kazes posle edno prvo takvo zbogum, ili zbogum koe ke go kazes za da mu pomognes na nekoj sto ti znaci, za da moze vo krajot da go najde pocetokot. i sekogas treba da se najde vistinskiot nacin za da se kaze toj zbor. zasto ako covek ja zatvori vistinskata vrata ednas, mozebi nikogas poveke nema da se otvori.
Во врска со последново, има една изрека - ако навистина сакаш некоја личност пушти ја да си оди. Ако се врати твоја е засекогаш, а ако не се врати никогаш не ни била твоја. Ако е точно тоа што го кажуваш, звучи како промашена судбина, но и тоа е за луѓе, и тоа е судбина :). Во секој случај постои и нешто посилно од таа судбина, а во тоа мора да се верува. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom