Моќта на збогувањето

С

Сатори

Гостин
Моќта на збогувањето?
Зарем не е толку голема и толку полна со опции?
Дали тоа мора секогаш да биде трагично или пак не ... само крај кој ни дава можност за уште еден нов почеток иако тоа не изгледа секогаш така?

Што мислите, колку е силна моќта на зборот „збогум“?
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Oчигледно дека има мала моќност......кога сакаш да откачиш некој и му викаш збогум ...а тој нејќе да си оди :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Зависи што сакаш да кажеш и на кого... Многу пати ми се има десено да речам нешто што не го мислам, а збогум е многу тежок збор. Така да тој збор е вон моја употреба.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Што мислите, колку е силна моќта на зборот „збогум“?
Силна е само кога се збогуваш со плачипички.

Инаку, во секојдневието, "збогум" е општа култура, исто како "здраво", нема никаква "моќ".
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Моќ на збогување паа, некогаш тажно е некогаш не е, зависи со каква особа се збогуваш и каков си ти. Ако личноста која ја напушташ е премногу емотивна збогувањето ќе биде болно и тешко. Зависи дали е директно или заобиколуваш?
 

ThugProphet

I'ma die a hustla!
Член од
14 јули 2007
Мислења
468
Поени од реакции
8
Nema mokj vo zborot "zbogum".. Barem za mene.. Ima samo bolka.. Drugo ne gledam koga znam deka isprakjam nekoj a znam deka nema da go vidam povekje, posebno koga e toa nekoj sto mi znaci..
 
K

**KukLi4ka**

Гостин
Зависи од многу работи:Што го предизвикува збогувањето,колку ти значи личноста со која се збогуваш, и сл.Јас лично сум се збогувала со личности со кои не сум сакала,затоа што морало,таква била ситуацијата(морале да заминат некаде и сл.)и таквите збогувања ми биле премногу болни.во таква ситуација дури и би го прескокнала самиот чин на збогување.а имало и ситуации кога сум кажувала збогум без некакво посебно притресување.зависи...
И да,може да означува нов почеток,ама мислам дека тој повеќе зависи од спремноста на личноста да започне нешто ново.
 
Д

Демијан

Гостин
Најтежок збор според мене,ама ако се користи у вистинската негова смисла! Кога на некој му викаш збогум тоа би требало да значи дека нема да го видиш веќе никогаш и никогаш не би сакал да го кажам тој збор или да ми го кажат, а ми го имаат кажано
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Силна е само кога се збогуваш со плачипички.

Инаку, во секојдневието, "збогум" е општа култура, исто како "здраво", нема никаква "моќ".
Чао, пријатно, се гледаме ... не се подразбира под збогум под наводници!:aham:
 

Pretty bItCh

..::feel the ♥::..
Член од
20 септември 2007
Мислења
317
Поени од реакции
1
зависи на кој му кажувам збогум и со какво значење.
ама ако е збогум за на долги патеки е тогаш нема др значење освен болка,меланхонија....... се грдо! :nesum:
 
Член од
17 декември 2007
Мислења
57
Поени од реакции
1
Моќта на збогувањето?
Зарем не е толку голема и толку полна со опции?
Дали тоа мора секогаш да биде трагично или пак не ... само крај кој ни дава можност за уште еден нов почеток иако тоа не изгледа секогаш така?

Што мислите, колку е силна моќта на зборот „збогум“?

Pak te otkacil nekoj pa sakas da ti se vrati c c c

Ne i se vracaj be neka pati

silna e kolku moze da bide silen zbor, zbor kucha ne raskrcmuva ete kolku :3:
 
Член од
17 декември 2007
Мислења
178
Поени од реакции
7
Лејди Сатори, романтична душо, ако зборот ЗБОГУМ се изговори со сето срце, има и тоа каква моќ! Камо да не постоеше тој збор.
Но, ако. Ако пак не постоеше, како што велиш, немаше да има нови почетоци, секако.
 

JuveFan

Џабарлак
Член од
11 мај 2006
Мислења
918
Поени од реакции
7
Мразам збогувања... кога кажуваш збогум, кажуваш дека таа личност повеќе нема да биде со тебе... или пак ќе ја нема за некое време.
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Zbogum e tezok zbor...spored mene se kazuva koga se razdeluvas so nekogo i nema da se vidis nikogas poveke ili pak na podolg vremenski period(5,10, 15g...).Ili pak ne sakas poveke da is so nekogo,da bidi del od tvojot zivot i ednostavno mu vikas zbogum...tazno :( ne bi sakala da mi go kazi nekoj toj zbor..ili pak jas da go kazam :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom