Моќта на витамин Ц

  • Креатор на темата Bafra
  • Време на започнување

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Цинк + ретинол, а витаминот ц најди ги во содиум аскорбат форма, или мешај го со магнезиум - оној директ што е за да ја убие киселоста. Магнезиумот е алкален, со миксање на 2-та добиваш магнезиум аскорбат.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
870
Поени од реакции
1.378
Пробав со овој магнезиум директ кесичкине од алкалоид што се ама ми сметаат страшно кисело е едвај го голтам. Каде има ц витамин во таа форма?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Зарем е можно магнезиум да е кисел?!

Да не има и витамин ц у него? мада и да има мора да е базен, а не кисел?
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
870
Поени од реакции
1.378
Зарем е можно магнезиум да е кисел?!

Да не има и витамин ц у него? мада и да има мора да е базен, а не кисел?
Кисел е отров, во него има б комплекс, друго нема. Имам и еден друг исто оксид во форма на ќесички само магнезиум без никакви додатоци, и тој е кисел.[DOUBLEPOST=1481764623][/DOUBLEPOST]Вода кога голтам ме стега во градите, како камења да внесувам. Користев над 3 месеца Црно семе + сусам + чиа + сончоглед + семки од тиква + овесни снегулки + ленено за да регулирам друго, користев и цеден лимон + маслиново масло долго време, и очигледно ја заебав работава до крај. Друга причина за ова стање јас не гледам, претходно кога се хранев со што и да ми дојдеше немав оваква мака, за да сега имам воспален корозивен хранопровод полн со рани. Лудница, едно решаваш друго оди у пичку матер. Болките се ужасни.
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Јас тој што го користам од iherb е тотално алкален, малце е гаден на вкус но мешајќи го со витамин ц тотално ја убива киселоста.

Ова што го објаснуваш се случува од НЕ мелено црно семе, кое ако не го измелеш знае да направи проблем затоа што структурата му е таква - како камчиња се, или од витаминот ц, но само ако не си го растварал доволно т.е. премалце вода.

Паузирај со семињата.....

Едит, купи го ова и цинк, (глицинат или цитрат) - зимај по 3/4 а + д3 на ден со оброк, и 1 таблета цинк. Најбрзо заздравуваат рани од А + цинк.
 
Последно уредено:
Член од
13 мај 2016
Мислења
490
Поени од реакции
933
Препорака на најевтин - ефикасен Ц витамин.....било таблетки било прашак ?
Иначе, пред 7-8 месеци...бев екстремно имунолошки опаднат...нон стоп настинки..крварење непца..омалаксаност...шо се вели врапче да прелеташе настинував.
Самоиницијативно..почнав да земам Ацерола таблетите на Алкалоид, во почетокот по две од по 500мг...и веднаш после неколку дена, се накренав и имунолошки и веќе после недела дена и оздравев и се.
Од тогаш наваму не сум настинат (фала богу), и редовно си земам од Ацеролава..што секој ден по една..што преку ден-два...или веќе ако ептен нешо се сетам дека терам накај настинување..по 2 на ден...и пуфче сум. :)
 
Член од
13 мај 2016
Мислења
490
Поени од реакции
933
Од алкалокид тој од 1кг.
Прашав во аптека ми рече..со порачка ќе донеселе килограм, цена 1800.

Мислиш на таблеетки на прашак..на што.. цена по колку ги земаш.. :) ?

Овие ли ?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Не не, барај у друга аптека, треба да е или 700 или 1.000. Таблети само ако нема прашак.
 
Член од
29 мај 2012
Мислења
242
Поени од реакции
115
Дали во кај нас може да се најде AlphaSorb-C? Мислам дека е од NowFoods
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455

[DOUBLEPOST=1497151494][/DOUBLEPOST]
Купете си лимони,портокали,цитрони имаат природен витамин ц кои ни цело пакло апови немат витамини колку еден лимон,портокал,цитрон,баталете тоа хемијата од фармацевтските компании и надри лекарите
Скри се што побрзо, thanks[DOUBLEPOST=1497151574][/DOUBLEPOST]
5 грама синтетски витамин Ц на ден и можеш уште веднаш да се пријавиш во некои од центрите за дијализа во Македонија, пошто прашање на време е само кога ќе ти откажат двата бубрега...
Следи го примерот[DOUBLEPOST=1497151679][/DOUBLEPOST]
Потврдувам дека поголема количина витамин Ц може да оштети бубрег. Повеќе од еден грам на ден не се препорачува.
Исто
Мислам дека тоа со витамините е модернизам.Ако тие се препорачливи дози што треба ние да ги примаме дневно за да бидеме здрави и живи тогаш како преживеале нашите предци кој немале витамниски апчиња и фрижидери за да складираат свежо овошје и зеленчук за преку зима.
Замислете зима,нема ништо зелено и свежо а нашите предци пукале од здравје и живееле до 101.
А во вештачките витамини воопшто неверувам бидејќи тоа е обична хемикалија со состав приближен на средство за чистење прозори :):):)
+ 1[DOUBLEPOST=1497151744][/DOUBLEPOST]
...високи дози на витамин Ц : :anco:
-можат да дадат лажно позитивни резултати во тестовите за дијабет,
-можат да ги зголемат концентрациите на естроген кај жените кои земаат орални контрацептиви ,
-можат да делуваат на ефикасноста на антикоагулантни лекарства ,
-може да предизвика дијареа и гадење,
-може да предизвика повраќање, грчеви во стомакот, осип на кожата, и зголемено мокрење
-зголемен внес на Вит Ц носи зголемен ризик од оштетување на бубрезите, лица кои имаат историја на бубрежни заболувања, не треба да земаат повеке од 200 мг витамин Ц, дневно и тоа само и само ако има доказ дека истиот недостасува , и треба да се консултираат со лекар пред да почнат со земање суплементи на витамин Ц....итн ...:misticen:
да не ја спомувам можноста на создавање на бубрежни камчиња при зголемено излачување на оксалати и превисока концентрација на Вит Ц ...
Така да тое е нож со две оштрици , ВИТ Ц ние за дневни потреби на телото си го внесуваме со исхраната , нема потреба од дополнително предозирање со вештачки внес во вид на таблети...итн ...освен во докажани здравствени проблеми со докажано неостаток на Вит Ц , а телото дава знак како симптом кога нема доволно Вит Ц ... :несвест:
И ти исто[DOUBLEPOST=1497151843][/DOUBLEPOST]
+ 1
[DOUBLEPOST=1497152216][/DOUBLEPOST]
За се досега си во право, само за делот со црвено за витамин Ц имаш погрешни информации според мене.
Природниот витамин Ц е комбинација од повеќе елементи во кои спаѓа и аскорбинската киселина.
Индустријата успеала да патентира процес од кој ќе добие аскорбинска киселина и синтетичкиот витамин Ц е всушност тоа - аскорбинска киселина, ништо повеќе.
Само Ла Роше, (можеби имаше уште една фирма) имаат право да го користат тој процес а сите други од нив ја купуваат аскорбинска киселина и после користат ребрендирања и маркетиншки финти.
+ 1


2. "Синтетичкиот" витамин ц, и оној од храна, се хемиски еднакви, и нивната биолошка активност е исто така идентична.
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Последно уредено:

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Некој овде протуркува употреба на хемикалии и се обидува на големо да заработува преку создавање лажна слика за истите
 

Kajgana Shop

На врв Bottom